Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi Alzijdig Volksonderwijs. Een Ypersche Malhusalem. Bu rgerlijk eereteeken. Vlaamsch Tooneel. Sociésé Royale des Francs Arbalétriers. Schipbreuk. De overstroomingen. Gevechten te Rousselare. Een jong meisje door haren minnaar vermoord. Schrikkelijke Mijnramp door de maatschappij aangewend, zul len bekroond zie.n met een grooter succes. Nu we ons volop in het winterseizoen bevinden, kan men niet genoeg de personen der werkende klas aanraden, zich te bege ven naar de volksvoordrachten ingericht door het Comiteit voor Alzijdig Volkson derwijs Iedere maand,, op een Zondag, om 3 ure namiddag, geeft gemelde kring eerje con cert-voordracht in de zaal De Beurs, Car- tonstraat. Daar wordt een aangenaam en leerrijk uurtje doorgebracht en daarenboven heeft men kans een prijs te winnen in de tombola. Manspersonen alleen betalen O-IO c. ingang, en allen, zoowel man nen als vrouwen, krijgen een nummer der tombola De laatste concert-voordracht, op Zondag 15 December, werd goed bijgewoond. De dienstwillige heer R. Cordenier had zich ter beschikking van het Comiteit ge steld als voordrachtgever en het was waar lijk een genot hem in sierlijke taal te hooren spreken over Onze Woningwat ze was in den beginne van het menschelijk bestaan, hoe ze langzamerhand door den drang der tijden en van den maatschappe- lijken vooruitgang verbeterde, om onze hedendaagsche woning te worden daarbij eenige nuttige werken voor huismoeders aangaande de versiering der woning in ver band met het gezellig samenzijn van man en vrouw in huiselijken kring, en ook een woordje over de maatschappijen voor doel hebbende aan den werkman zijn eigen huis te doen verkrijgen. Hartelijk dank aan den redenaar met dankbaar genoegen wordt er hier ook aan gestipt dat de begoede burgersklas de po gingen van het Comiteit steuntonder aller lei vorm. Er volgt uit eene gedachtenis die door een weidenkenden drukker ge drukt is, dat een persoon van 5B6 jari gen ouderdom overleden ia in deze stad. Volgens deze gedachtenis ia deze persoon in Yper geboren den 30 Juni 1871. Het ia een wonder De medalie van le klas is toegekend aan, M. M. Fraipont, gemeente-ontvan ger van Yper. Al onze gelukwenschen. Puik dubbel puik was de 4e ver tooning van het tooneelfestival, uit geschreven door de Vlaamsche Ster, en Zondag laatst gegeven door de niets kan mij meer deren mijn lijden heeft zijn toppunt bereikt. Ach Willem spreek toch zoo niet wij hebben veel geleden, maar wie weet of er niet betere dagen voor ons zullen aanbre ken het water komt wel aan de lippen maar nooit er over. Wij alleen lijden toch niet hoeveel menschen moeten niet in deze koude en dure tijden, bij gebrek aan werk, honger en gebrek lijden wij wonen in het middelpunt der armoede al wat ons om geeft spreekt van ontbering en ellende. Kom eet een stuk brood en schep moed gij weet dat ik u altijd bemind heb, dat ik zwoegde en tobde, zoolang ik kon hadden wij soms moeilijkheden, of leefden wij in twist, het was wijl gij vaak meer genoegen scheen te vinden in de herberg dan aan den huiselij ken haard, maar voortaan zult gij voor uwe vrouw en uw kind leven, niet waar Wil lem kom, eet een stuk brood, en heb hoop op de toekomst. En opstaande, legde zij den arm om zij nen hals, en hare teederheid verdreef voor een wijl den duivel der waanhoop. Hij at en dronk, nam vervolgens het kind in zijne armen en liep er mede eenige malen door het ertrek. Juist drong de zon, de dikke wolken doorbrekende, door de enkele groe ne versterruiten,•alsof zij wilde mede wer ken, om opgeruimdheid in het verblijf der droefheid te doen ontstaan. Verscheidene malen wilde de vrouw haren j man eene droevige tijding mededeelen, die 1 haar op het hart lag, maar de vrees voor 1 eene vernieuwing van het pas plaats gehad hebbende tooneel hield haren mond gesloten en vermeerderde den angst, waaraan zij ten prooi was. Het gebrek aan werk van Van Oosten, gevoegd bij hare ziekte, was oor zaak geweest van de volslagen armoede, Maatschappij Onder Ons van Gent. De zaal was gestampt vol. Daar was het beste en ontwikkeldste deel onzer Vlaamsche bevolking aanwezig en allen hebben er genoten en geleerd dat men er nog langen tijd van spre ken zal. Eerst kwam De Doode, drama in drij bedrijven, voor het voetlicht. Het is eene echte brok letterkunde, vol zedelessen, eene keten vormende van zielschokkende tafereelen en diepingrijpende toestanden, somber en akelig. Het is een stuk heel en al werkelijkheid, gegrepen uit het da gelij ksch leven. Het werd daarbij op eene meesterlijke wijze vertolkt. Ook heeft het een kolossalen bijval geno ten. De heeren Fr. De Vries, in de rol van Balt en Berd. Herry, in die van Bast zijn uitmuntende spelers onder alle oogpunten. Nooit zagen wij vertolkers, die zoo meesterlijk hunne personnages wisten naar de natuur te schetsen. Geen enkel ge brek, noch in de gebaren, noch in de houding, noch in de taal, noch in de uitspraak was waar te nemen. Alles was zoo ongekunsteld, zoo natuur lijk en zoo dramatisch tevens, dat de moeilijksten zelve er verrukt over waren en er hunne tevredenheid vol op over lucht gaven. Dat men het in de kunst zoo verre brengen kan is bijna ongelooflijk. Ook werden beide kunstenaars meer dan eens op oor- verdoovende salvo's onthaald en 't was meer dan verdiend. Mej. Ir. Lemoine, in de rol van Tonia heeft uiterst wel bevallen het is eene goede vertolkster, bevallig en aanminnelijk. De rollen van min dere belangrijkheid waren ook zeer goed weergegeven. Neef Hein, de koordenventerde lijnwaadventerde veldwachter en de Grafmaker waren naar de natuur gemaalde tijpen, die wel het hunne bijbrachten tot den al- gemeenen bijval. Zij mogen aanspraak maken op hun deel der luidruchtige toejui chingen. De tooneelen zijn allen goed gelukt en waren geschikt om veel ef- fekt te maken. De grimeering was onverbeterlijk en de figuratie mag ook welgelukt heeten. Geen wonder dat het drama zulk een diepen indruk nagelaten heeft op allen, die daar aanwezig waren. Tot slot vertolkte men Roodkapje, blijspel in een bedrijf, een lief stukje, doorweven met fijne zetten en aller- koddigste toestanden. Het heeft veel en hartelijk doen lachen en maakte eene verkwikkende afwisseling uit na het zoo dieproerend drama. Het werd onberispelijk weergegeven. waartoe het huisgezin vervallen was. Zoo als wij gehoord hebben, was achtereenvol gens het huisraad verkocht geworden, om in de dringende behoefte te voorzien. Toen ook deze bron uitgeput was, had men bij den bakker en kruidenier geborgd, n doch dit hield spoedig op niemand wilde den behoeftigen sjouwerman een beduidend crediet openen, daar er weinig vooruitzicht was dat de schulden zouden betaald worden. In de straat had Van Oosten geen vrien den zijn twistzieke aard was oorzaak ge weest. dat hij dikwerf met zijne buren onaangenaamheden had gehad. Om zich te wreken, had men hem, daar hij niet zelden beschonken huiswaarts keerde, den bijnaam van dronkaard gegeven dikwerf werd hij door de kinderen met dien naam begroet, als hij op straat verscheen. Ook vrouw Van Oosten was niet in aanzien bij de bevolking van de Lange Lijnstraat wel had zij nie mand leed gedaan, doch hare voortdurende zwaarmoedigheid, die haar menschenschuw deed zijn, hield haar in hare woning opge sloten en belette haar deel te nemen aan de gesprekken, welke door de geburen op de straat gehouden werden. Dit deed sommigen vermoeden, dat zij trotsch was en zich ver heven waande boven de overige bewoners der straat. De vijandschap, die ten opzichte van Van Oosten en zijne vrouw bestond, zou zich weldra op droevige wijze open baren. Behalve bij den bakker en kruidenier waren zij ook bij den huisbaas in het schuldboek geraaktsinds zes weken had den zij de wekelijksche huur der woning niet betaald hunne schuld was tot drie gulden opgeklommen, en van waar zouden zij die voor hen ontzettende som beko men Wordt Voortgezet.) Hebben zich ten zeerste onderschei den Mej. I. Lemoine, in de rol van Kaatje, de heeren H. Verstraeten, in die van Moeskes, Fr. De Vries, in die van Notaris, en F. Herry, in die van Leo. Allen waren heel en gansch in hun vak en gaven hunne tijpen we der op eene zeer lofwaardige wijze. Dapper werden zij toegejuicht en bij het neerlaten der gordijn werd hun eene langdurige ovatie gebracht, waarvan heel de zaal dreunde. Het was eene vertooning, die een onuitwischbaren indruk op allen na gelaten heeft en die het zoo schitte rend tooneelfestival der Vlaamsche Ster een nieuwen luister komt bij te zetten. Hip hip hoera voor Onder Ons van Gent Naties. Lunii 22 Dêcembre 1907. TIK AU 13LASON ORDINAIRE. Haut total Van Nieuwenhuize O. Moyen total Vei meulen René. De antwerpsche Steamer Cap Lo pez heeft schipbreuk geleden op de zandbanken van Soodwin. De sleepers boot van Dover verklaart dat het on mogelijk is het schip te redden. De Cap Lopez is het zusterschip van de Cap July dat verledene jaar schipbreuk leedt op dezelfde datum in het Kanaal geheel het manschap, ver zonk terwijl nu het manschap gered geweest is door de bootjes en naar Dover is overgebracht geweest. De onophoudende regens waarmede wij in Vlaanderen geteisterd zijn heb ben vele schade veroorzaakt. De Dem der is overstroomd van Ninove tot Oeeraard8bergen. De Schelde en de Leie zijn insgelijks overstroomd vele huizen gelegen in do valleien zijn door de inwoners ver laten vele brijkebakkerijen staan ouder water hooi- en vlasmij ten staan op verscheidene plaatsen onder water. In de omstreken van Oudenaar de, zijn twee buizen in het opbouwen, ingestort bij Aalst hebben twee koeieu z ch versmoord, kortom de schade veroorzaakt door de overstroo mingen zijn aanzienlijk. De nacht van Zaterdag op Zondag is gestoord geweest door verschillige ge vechten met messen en revolver. De politie zai welhaast de dader in handen hebben. Een misdaad heeft zich voorgedaan Zondag avond te Gestel, bij Mechelen. Een zekere Verstraete, terugkeerende van eene kermis met zijne bruid, eene meid, Emerence Camps, xheeft met haar een hevige twist gehad verwekt door zijne jaloerschheid. In een oogen- blik van gramschap nam hij zijn mes en heeft zijne bruid 18 steken gegeven. Zij is kort daarna bezweken. Eene moeder van 2o kinderen. Uit het dorp Waldowistian, bij Sa- venne, wordt een buitengewoon geval vari vruchtbaarheid aangestipt. De vro iw van een mandenmaker schonk het leven aan haar 25e kind. De moe der is 45, de vader 54 jaar oud. Van de 25 zijn er nog 17 kinderen in leven en daarvan zorgen er reeds en kelen voor hun eigen bestaan. De oud ste is soldaat in het vreemdelingenle gioen in A'.gerië en twee andere jon gens zijn soldaten aan de Poolsche grens. Ecu temmer door een leeuw verscheurd. Uit New-York meldt men dat de temmer Alfred Clarks den dood vond in bijzonder tragische omstandigheden. Tijdens de vertooning sprong een der leeuwen dien hij deed werken op hem en verscheurde hem, voor men den tijd had gehad er tusschen te komen. De Schrikkelijke Ontploffing TE PALERMO. Het gebouw waatiu het poeier- en dynamiet-magazijn Azello was, evenals het daarvoor liggende gebou w, werden heolenal vernield door het vuur, dat tevensdeaanpalende huizen bedreigde, doch de brand kon worden gebluscht. Het puin strekt zich uit op eene breed te van 12 meters. Vrijdag had men vau onder 't puin reeds 44 dooden en 100 gekwetsten ge haald. In k6t vernielde gebouw waren vier hotels voor emigranten. Velen dezer, uit Amerika pas weergekeerd, logeer den in en zij moesten de reis in Sicilië heden voortzettten. De ontploffing werd veroorzaakt door de te groote ophooping van ont- ploffingsttoö'enin het magazijn van den wapenmaker, en dit in strijd met de reglementen. Ook een rijtuig, voorbijrijdend toen de ramp plaats had, is vernield gewor den. Onder de 44 doo len zijn er 15 vrou wen en 8 kiudereu. De identiteit van 12 dezer kon slechts worden vastge steld. Verscheidene hotels en magazijnen, palend aan de plaats der ontploffing, werden vernield De ramp verwekte in de stad eene groote opschudding. Hartroereude tooneelen gebeurden in de hospitalen en tor plaats der ramp, toen bloedverwanten kwamen om de li chamen van slachtoffers te herkennen. I11 de Vereenigde-Staten. Eene mijn in brand 400 merkers begraven. De mijn Dare, der kolencompagnie van Pittsburg-Jacob Screck, op de lijn van Pittsburg naar het Eriëmeer, stond Donderdag inbrand. Vier honderdman waren in de gaanderijen. Men vreest dat allen om 't leven zijn gekomen Onder hen zijn 100 Amerika nen. De overigen zijn Hongaren. De brand gebeurde ten gevolgeeener grauwvuurontploffing rond 11 en half uren en werd gehoord op zeer verren afstand, tot op 18 mijlen westwaarts te Cornellesville. Al de inwoners der streek waren met ontzetting geslagen. De mijn in brand. Kort na de ontploffing zag men dikke rookzuilen uit den mijningang opwar- releu de hoofdgaanderij was vernield geworden. Het vuur belette elke pog ng tot redding. Men zegt dat de hoofdbestuurder der (GESTICHT VAN OEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het léven, in 10 tot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditate11 voor openbare bedieningen ('Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen: Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang m opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Doeter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren- Telephoon 473.

De Weergalm (1904-1914) | 1907 | | pagina 3