LA MARÉCHALE, Instituut van Jumet-Heigne bij Charleroi De Loling. Tooneelfestival. Sociélé Royale des Francs Arbalélriers. Maatschappij On vermoei baren. KAMER TE HUREN VOOR STILLE LIEDEN, Théatre d'Yp res. LA PA1X CHEZ SOI. Een nieuwe partijaanslag M. MEIER, heel- en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater- dagen, van 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van Rem mei, GrooteMarkt, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledigekunst gebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor hel leven. Om te lachen. menige andere steden van Vlaande ren onderscheidt en de vreemdelin gen aantrekt, van jaar tot jaar ver liest, en dat uit oorzaak hier veel personen weinig eerbied hebben voor het kunstschoon. Voegen wij hierbij dat men op heden, in alle straten onbewoonde huizen aantreft dragende het op schrift te koopen of te huren en welke geen liefhebbers vinden. - Dit is voorwaar geen bewijs van den voorspoed van Yper en van de steeds toenemende vermeerdering harer bevolking, onder het ver smachtende en uitsluitende klerikaal beheer, zooals M. Colaert, in alle gelegenheid, het zou willen doen gelooven Wat denken onze stadsgenooten er van De nationale militie-loting voor 1908 zal in al de arrondissementen van Vlaanderen plaats hebben op Woensdag 5 Februari 1908, in plaats van op Zaterdag 8 Februari, gelijk reeds gemeld werd. Wij zullen de lijst der lotelingen van Yper in een toekomend nummer mededeelen. Jongstleden ZoDdag woonden wij de 5de vertooning bij van het tooneelfesti val der Vlaamsche Sier. Kunstmin van Gent was aan de beurt. Het is eene uitmuntende maatschappij, die over uitstekende elementen beschikt en niets onverlet laat om iets goeds voort te brengen. Spijts de nieuwjaarsdagen en de nijpende koude was de ruime tooneelzaal toch goed bezet. Het was overigens een heerlijke, leerrijke en genotvolle fooneelavond, die aan de moeilijksten zeer wel bevallen heeft. Men vermaakte er zich en men genoot er datdestukken in de geburen vlogen. Ookwa8 hetprogrammaalleraanlokke lijkst. Eerst voerde men Eet Rouwkleed op, drama in een bedrijf, een heel puik brokje, dat doorweven is met roerende, indrukwekkende tafereelen, Het bevat menige mooie zedeles en is eeue greep uit het wezentlijke menschelijk leven. Daarin onderscheidden zich op een heel bijzondere wijze do heeren De Vries, in de rol van Fritz WernerHer ry, in die van Raphael Linden, L. Ghes- quière, in die van Gielen. Allen toonden dat zij volleerdespelerszijn, volkomen op de hoogte hunner taak. Ook genoten zij zeer veel bijval en werden meer maals dapper toegejuicht. de vertwijfeling mij geven kon, wees ik op het gure, koude weder op den snerpenden wind waaran hij ons ging overleveren op de onophoudelijke pogingen, door u gedaan om iets te verdienen en hem te betalen wat wij hem schuldig zijn op ons ongelukkig kind, dat zeker onder de verschrikkelijke koude bezwijken zal, na reeds half door honger uitgeput te zijn, op mijn ellendigen en jammerlijken toestand, die mijn leven onophoudelijk bedreigt, maar te vergeefs. Ik hield hem voor de oogen, dat hij u vrouw en kind, die de ramp niet zouden overleven, ontnemen ging maar zijn hart bleef koud en ongevoelig hij vertrok even als hij ge komen was. Rampzalige, die ik ben bulderde de man, 4 zoover is het dan met mij gekomen Mijn lijden heeft thans zijn toppunt bereikt Men gaat mij met vrouw en kind als een hond uit mijne woning jagen. Ik zal dan mijn leger op straat kunnen opslaan, mij op de harde straatsteenen kunnen nederleg- gen en door den versteenenden wind in den doodslaap laten voeren. Ik zal het gejuich hooren der buren, die zich ongetwijfeld zul len verheugen in het lot, dat den dron kaard treftmet honenden lach zullen zij mij afwijzen, ais ik een plaatsje op eenen zolder onder het dak kom afbedelen ik ben overgelaten aan mij zeiven en aan mijne wanhoop.. Hij stond op en wandelde eenige malen door de schamele woning. Inmiddels woed de de hel in zijn binnenste zijn hart klop te met onbegrijpelijke snelheid de angst joeg hem het doodzweet op de bleeke, woeste gelaat. Nu en dan wierp hij den blik op zijne niet minder angstige vrouw en op den zuigeling, die, onbewust van het ge vaar, waarin hij verkeerde, aan de borst zijner moeder in slaap was gevallen doch Mej Ir. Lemoine was eene wel ge schetste Dora. Zij ook beviel goed in hare rol en mag aanspraak maken op haar deel in den bijval. Daarna kwam Na een Zonnedroom, tooneelspel in drij bedrijven, voor het voetlicht, eene prachtige brok, heel en al werkehj kheid, doorspekt met ingrij pende, zielroerende toestanden en waarin de raakdoende, treffende zede- lessen als eene keten vormen van het begin tot het einde De heeren De Vries, in de rol van dokier Halm, Herry, in die van Paul en L. Ghesquière, in die van Jankweten zich op eene uitstekende wijze van hunne taak. Zij bewezen dat zij hunne personnages door en door kennen, dat zij hunne rollen goed in- studeeren en dat zij ze dan weten weer te geven op eene onbetaalbare manier. Mej. Z. Devers, in de rol van Vlin dertje was oprecht subliem. Wat heeft zij de roerende toestanden, waarin zij leefde, toch meesterlijk doen uitkomen en doeu voelen. Zij bewees eens te meer dat zij voor geene speelsters van beroep hoeft te wijken. Bloemen en kransen bij de vleet voor haar M"j. I. Lemoine, in de rol van van Mevr. Uarelsendeed ook haar best en gelukte nog al goed. Zij bracht het hare bij tot den ongehoorden bijval dien het stuk genoten heeft. Da bijrol van Dubois werd ook zeer goed vertolkt. Allen waren volkomen opgewassen voor hun ne taak. Menigmaal dreunde de zaal onder de daverende salvo's en 't was voorzeker wel verdiend ook. Een gul proficiat voor allen Ten slotte vertolkte men De Boezem vrienden,blijspel in een bedrijf, een lief stukje, 'dat krioelt van leerrijke wenken en kluchtige tooneelen. Het hééft hartelijk en veel doen lachen. Ook was het' opperbest weergegeven. De heeren De Vries en Herry waren wederzijds een getijpeerde Nand en Rik, boezemvrienden, zooals er maar al te veel onder de zon loopen. Beide spelers zijn kunstenaars, tot in het merg der beenderen. Wat zij hebben doen giggelen gaat alle gedacht te bo ven. Een hartelijk bravo voor hen De politieagent gd de gendarmwaren ook naar de natuur gemaald en bevielen bovenmate Mej. I. Lemoine, in de rol van Sopliievervulde goed hare rol zij wist menig schaterlach te doen los barsten. Het was eene prachtige, wel gelukte kunstavond, die op zijne plaats is in het schitterend tooneelfestival onzer wakkere Vlaamsche Ster en die nog lange in ieders geheugen blijven zal, om den goeden indruk, dien hij op allen gemaakt heeft. Hartelijk dank er voor aan de knappe Gentsche toonee- listen Het orkest onder de leiding van.den heer M. Tasseel, voerde, tijdens de tusschenpoozen, eenige lieve muziek stukjes uit die goed in den smaak vie len van het talrijk en verstandig pu- haastig keerde hij 't hoofd af, want het lot der ongelukkigen vermeerderde slechts zijn grievende smart. Na eenigé oogenblikken zeide hij wist ik slechts ergens hulp te vinden 1 Kon ik iemand opsporen die ons ware het slechts één nacht, zou willen her bergen Maar neen, wij zijn arm en verla ten de weinige bloedverwanten, die wij hebben zijn zoo arm als wij en hebben zich sinds laDg niet om ons bekommerd. Ik weet, ik kan geen schuilplaats vinden bij het na deren des nachts, en toch, God, 0 God kermde hij handenwringend, wij kunnen dien niet op straat doorbrengen. O de ongelukkige leed vreeselijk in dat oogenblik kwam de gedachte, dat hij zelf voor een groot deel de oorzaak zijner onge lukkigen was, als een schrikgestalte voor zijnen geest en vermeerderde niet weinig zijne kwelling hij herinnerde zich de avonden, die hij in de herberg had doorge bracht, en waar hij menigen stuiver ver teerde, die ten nutte van zijn huisgezin had kunnen aangewend worden. Hoe gaarne zou hij den verloopèn tijd hebben willen terug roepen, om een andere levenswijs te kunnen volgen, maar het berouw kwam te laat Hij stond voor eenen afgrond, die hem, er was geen twijfel aan, zou verslinden. In dat verschrikkelijk oogenblik verloor hij al zijne krachten tegenover den duivel der wanhoop, die hem met gedurig heviger kracht aanviel, tot hij eindelijk overwonnen was. Het is gedaan, mompelde hij, ik ga er een einde aan maken. Nu wendde hij zich tot zijne vrouw, sloeg zijnen arm om haren als en kuste haar hetzelfde deed hij den zuigeling. Wordt Voortgezel.) bliek. Dat ook hielp mede tot den zoo heerlijken uitslag. De sterrelingen mo gen terecht fier zijn op hun zoo welge- lukt, zoo schitterend festival. Natus. Lundi 6 Janvie*% 1908. TIK AU BLASON VARIÉ. Haut total Vermeulen Léon. Bas total Mahieu Louis. Programma van het Concert, gevolgd van Redoutedat zal plaats hebben op Zondag 12 Januari 1908, om 7 ure '8 avonds, in het lokaal, zaal der Oud Pompiers, met de medewerking van de maatschappij De Vlaamsche Ster. PROG R A M M A le Deel. 1. Ouverture pour symphonie. 2. Marche et muuvements pour pupil- les avec drapeaux. 8. Canne Royale. 4 Pyramides. 5. Morceaux pour symphonie. 6. Poses plastiques. 2® Deel. blijspel met zang in één bedrijf. Personen Baas. Bazin. 2 reizende Muzikanten. 3® Deel. REDOUTE. Direction de MMartini. La troupe du théatre de Tournai viendra nous donner UUIVDI 13 JAÏVVIER prochain un spectacle de choix avec le concours de Mm® Augusta Vallée, gd lr Röle, grande coquette des théatres de l'Ambigu et de la Porte Saint-Martin de Paris. On jouera MADAME pièce en 8 actes. Qui est une suite de Madame Sans- Gêue, c'est une pièce excessivement amusante, ou l'émotion le dispute au rire. Le spectacle commencera pat* la pièce petit chef-d'oeuvre d'esprit de M. Courteline le si amusant humoriste. Prix des places le pi. 3-50 fr. 2" pi. 1-35 fr. 3® pl.T5c. Bureau 71/2 heures. Rideau 8 h. On peut se procurer des cartes a l'a- vance chez M. Degroote. De klerikalen mutsemalen een nieuwen partijaauslag. Men weet dat onder de huidige schoolwet de provin ciale raden het recht hebben verschil- lige scholen te stichten, namentlijk noormaal-en nijverheidsscholen. Het schijnt dat de voorrechten, aan de pro vinciale raden toegestaan de klerikalen hinderen in hun werk van klerikali- seering van het nationaal onderwijs. Ook, vragen velen onder hen aan de regeering, in zake van onderwijs, dat voorrecht aan de provinciale raden te ontnemen. M. Colaert, in zijn verslag, in den naam der middensectie van het budget van 't inwendige voor 1908, heeft zich den tolk gemaakt van die tegenwerkende eischen. Iudien zij er in gelukten te zegepralen en zij zul len zegepralen indien de klerikalen aan het bewind blijven zal het een nieuwe aanslag zijn tegen het onder wijs van het volk en een nieuwe stoot tegen de vrijheid der kiezers. Het is tijd, meer dan tijd dat zulks eindige. HIJ WILDE HET JUIST WETEN. Overtijd kreeg een blinde een half franksken van eenen rijken heer. Deze zag hem het zilverstuk betasten en wikken en wegen. Wat is 't vriend, sprak de goed hartige, is het soms niet goed Jawel, Mijnheer zei de blinde, maar den dag van heden, mogen wij goed uit ons oogen zien, willen wij niet bedrogen worden. Eerste dronkaard Wij zullen in 't vervolg ons leven beteren ieder van ons die eene herberg binnengaat, moet 5 centen boete betalen. Tweede dronkaard Aangenomen Maar wat zullen wij dan later met al het boetengeld doen Eerste dronkaard Wel, dat drinken wij dan op Karei en Jozef, twee kleine jongens, zitten aan tafel. Karei bemerkt dat er maar een appel op den schotel ligt en begint luidop te weenen. Maar Kareltje toch, zegt moeder, waarom weent gij zoo Omdat er geen appel is voor Jo zef, antwoordt het bezorgde broertje. Madam Pekels, die vier dochters heeft, waarvan eene getrouwd, vraagt aan een jongeling, die nevens haar zit en die zij gaarne tot schoonzoon heb ben wou Wie mijner dochters vindt gij de aardigste, mijnheer De getrouwde, sprak de jongeling, (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, 111 10 tót 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen: Genu valgum genu varum, slomp-en platvoeten, - enz. Albums van hondeiden genezingen, bevestigd door photografies. kunnen in 't In stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweikluiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn geslicht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3