Belangrijk Bericht. VOORDBAGHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. IlY de kamer. Donderdag, 23n Januari 1908. Vierde jaar. Nr 11 Alzijdig Volksonderwijs. De oude Volksliederen en Concert. Het Comiteit der Libe rale Associatie verwittigt al de kiezers die van de bewarende Associatie eene aankondiging zouden ont vangen betreffende de ver mindering hunner stem men of hunne uitschrab- bing uit de kiezerslijsten, dal bet zich gelast koste loos hunne kiesrechten te verdedigen. Gemeenteraad van Yper. Wij zijn de meesters Eendracht maakt Macht. Wet'schijnende fU'ti Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den büiten: Hen jaar, Fr. 3-00. Voor stad Hen jaar, Fr2-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudeslraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id, Zondag' £6 Januari 1908, door heer J. VERCOULLlË, professor aan de Hoogeschool van Gent Onderwerp Openbare zitting van den Zaterdag II Januari 1908. De openbare zitting wordt ten 5 u. 10 na. geopend in tegenwoordigheid van eeu vijftiental personen. Zijn tegenwoordig de heeren Oo- laert, Burgemeester-Voorzitter Struye en Vandenboogaerde, Schepenen; Fiers, Fraeys, Vanierghote, D'Huvettore, Van tenpeereboom, Bouquet, Sobry, Lemahiou, Biebuyck, Begerem, Boone, Raadsleden M Got rissen, gemeente Secretaris. M. Iweing, ongesteld, heeft zich doen verontschuldigen. Het proces verbaal der zitting van 31 December II. geene aanleiding gege ven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedgekeurd. I. Inhuldiging der Raadsleden ge kozen den 20 October 1907. De heer Voorzitter. Zooals ik het u heb aangekondigd in eene voorgaan de zitting, is de gemeentekiezing van 20 October, geene aanleiding gegeven hebbende tot betwisting, goedgekeurd geweest door de Bsstendige Deputatie. Ingevolge de wet zija de gekozen Raadsleden geroepen om dengebruike- lijken eed af.te leggen. De heeren Fraeys, Fiers, Vanden- peereboom, Bouquet, Begerem, Bie buyck en Boone leggen den eed af. De heer Burgemeester geeft lezing van het proces verbaal der eedaflegging. Het overlijden van den betreurden heer Yandevoorde en de ontslagen der heeren Gaenepeel en René Begerem hebben leemten gelaten in de samen stelling van den Raad, zegt M Golaert, welke ons moeielijk schenen aan te vullen, aangezien deze Raadsleden eene ware populariteit genoten. Wij hebben M. Gyriel Boone, oud-gemeen teraadelid, gekozen en de heeren A Biebuyck en G. Begerem, zonen van gewezen gemeenteraadsleden. Het kie zerskorps heeft die keus bekrachtigd De Gemeenteraad is op nieuw volie- digd en zal met een nieuwen ijver kunnen werken aan de voleindiging dor verschillende ontworpene werken. Deze w<>rken zijn u genoegzaam be kend, het is overbodig dezelve op te sommen de verbetering der werkende klas en der kleine burgerij de t-e nemen maatregelen om de kindersterfte te bestrijden zullen insgelijks aan het onderzoek van den Raad onder worpen worden. Ik reken op de mede werking van den ganschen Raad en ik ben verzekerd dat hij niet zal te kort blijven. Met ons onder het oog van God te plaatsen, zegt M. Golaert, voor spel ik goeds voor de toekomst. Ik verklaar dus de Raadsleden inge- hnldigd. De heer Voorzitter brengt hulde aan de nagedachtenis van MJ ules de Trooz en stelt voor eenen brief van deelne ming te zenden aan de weduwe van het kabinetshoofd en aan zijne familie. De Raadsheeren aanhooren recht staande deze lofreden en gev6n hunne toestemming aan het voorstel van het College. 2. Kiezing van een Schepen. Er wordt als dan overgegaan tot de kiezirg van een Schepen in vervanging van M. Struye, ontslaggever. De heeren Begerem en Boone zijn met de optelling gelast M. Fraeys bekomt 9 sU intnen M. Sobry, 2 stemmen M Boone, 1 stem. Er waren 2 witte briefjes. Bij gevolg, M. Fraeys de meerder heid bekomen hebbende, is eerste Schepen uitgeroepen (1) De heer Burgemeester drukt zijne droefheid uit veroorzaakt door het af treden van M. Struye gezien zijn boogen ouderdom heeft hij niet willen aandringen hij dankt hem om zijne kostbare medewerking. M Golaert biedt den nieuw gekozene zijne g-duk- wenscbingen aan in den naam van den Raad. Door een dezer gevallen of liever door een dezer noodzakelijkheden der politiek, zegt spreker, wordt M. Fraeys deopvolger van M. Struye na zijn voor zaat te zijn geweest. M. Fraeys, ofschoon hij dit ambt met betracht heeft, zal het aanvaarden uit toewijding. De nieuwe Schepen legt den eed af, gelijkvormig het art. 61 der gemeente wet van 30 September 1836 en voor aleer bezit te nemen van zijnen zetel bedankt hij den Raad om het bewijs van vertrouwen dat hij komt te geven. M. Fraeys brengt hulde aan de toewij ding van M. Struye. De Schepen, door zijne menigvuldige bezigheden, had gemeend dat hij zou ontslagen zijn van zijn nieuw ambt, des te meer dat hij een oogenblik gemeend had eene zeke re strijdigheid te zien tusschen dit ambt en dat van lid der Commit-sie van de Hospicen. De Raad er anders over beslist hebbende en andere steden, namelijk Brugge, geene tegenstrijdig heid ziende tusschen die twee ambten, denkt hij dat het voor hem een plicht is te aanvaarden. Hij herhaalt zijne bedanking en belooft zijn ondersteu- (1) Ten gevolge dezer benoeming zijn de Yperlingen niet meer vertegenwoordigd in den Schepenraad Voortaan zullen bet drie vreemdelingen zijn, M. Colaert van Poperinghe, M Fraeys van Brugge en M. Vandenboogaeide van W'atou, die over het lot hunner lieve stad zullen be schikken. (N. d. R ning aan het programma door M. CoUert blootgelegd. (1) De heer Burgemeesterna aan M. Le raahieu beloofd te hebben eene spoedi ge oplossing te geven aan zijne vraag betrekkelijk de verlichting op den buiten, heft de openbare zitting ten 5 ure en half. f f i Na de klerikale overwinning van Juni 1884 riepen de staatsminister Nothomb en met hem de Woestekliek uit Nu zijn wij de bazen en zullen het de liberalen doen gevoelen Dit was natuurlijk gericht aan 't adres van al de vrije mannen, om dat de partij der geestelijkheid zich oppermachtig en voor eeuwig aan 't bestuur waande. En waarlijk, in strijd met hunne gedane kiesbeloften van verdraag zaamheid en gemaligheid, hebben ze ons reeds sedert 23 jaar lang doen gevoelen dal zij de meesiers zijn. Zij verdubbelden de staatsschuld, vernietigden het staatsonderwijs, de den niets dan politieke benoemingen en wierpen 't geld, ten voordeele van kerk en kloosterscholen, door deuren en vensters. Als de vrije mannen daartegen protesteeren, roepen zij hoogmoedig en verwaand uit Zwijgt, wij zijn de meesters Wanneer de liberalen, uit al de krachten eener eerlijke overtuiging, zeg.;en en schrijven dat ons land slecht bestuurd wordt en regelrecht naar het bankroet loopt, dan antwoor den onze meesters Loopt naar den duivel wij zijn de bazen, en wij doen wat we willen En al de velbelaalde plaatsen zijn voor politieke vrienden, voor de over- loopers en kazakkeerders, voor de val chaards, voor de volksbedriegers. En als de eerlijke menschen zeggen dat zoo iels een schandalig onrecht is, dan huilen de klerikalen Zwijgt wij zijn de meesters En dit gebeurt overal, waar de partij der politieke geestelijkheid heer en meester speelt. Sedert de kiezingen van Mei 1904 en 1906, door de vrijzijnnige over winningen, door den val van het mi nisterie de Smet de Naeyer zingen de klerikalen thans echter eene noot lager Zij worden gewaar dat de grond onder hunne voeten wijkt, zij verlie zen een deel hunner pretentie, zij ge voelen dat het land hun politiek konkelfoes volledig beu wordt. Ten allen kant, en vooral op den buiten, heefthet kiezerskorps getoond dat het dit klerikaal comediespel moede is, en het hoog tijd wordt er paal en perk aan te stellen. De ont waking der vrijzinnige gedachten op den builen is hun grootste harteleed, (IJ Wij hadden een beter gedacht over het redenaarstalent van M. Fraeys, voorzitter der burgerlijke Godshuizen eerste schepen der stad Yper voorzitter der stadsharmonie voorzitter der muziekschool kerkmeester der kerkfabriek van S' Maartens, enz., enz enz., enz. Die ambtenslikker tatert onsamenhangende zinsneden, die hij van builen geleerd heeft, en spreekt met gesloten oogen van Brugge, hoofd plaats van ons arrondissement. Het is een spreker van de zes-en-dertigste orde, ten hoogste waardig zich le laten hooren in eene vergadering samengesteld uitcongre- ganisten. (N. d. R.) boezemt hun moest vrees in. tegen den aanstaanden kiesstrijd. Zij meenden, die volksbedriegers, dat alle buitenlieden zouden blijven stemmen zooals pastoor en kasteelheer het bevolen onze tegenstrevers heb ben zich deerlijk bedrogen De ont waking op den buiten neemt meer en meer toe het volk, trots dwang, laster en broodroof, vecht er zich langzaam maar zeker vrij t Is om de meeste werklieden van stad schaamrood te doen worden Op vele gemeenten worden oude, onwetende kiezers, voorname ingeze tenen, vervangen door verstandige jongelingen die beginnen begrijpen en redeneeren. Deze wollen zich vrij worstelen van dwang en broodroof zij zten langs welken kant er vrijheid is zij weten waar de zucht naar ge lijkheid in rechten en plichten heerscht zij beginnen le begrijpen waar er eerbied voor andersdenken den bestaat zij weten in een woord, dat heden het bestuur van ons land uit huichelaars en volksbedriegers bestaat, en dat hel hooge tijd wordt die valsche belovers voor goed van s lands bestuur te kegelen, onder den blijden jubelkreetVan 't ongediert der papen, is 't vaderland verlost Vraag gesteld door M.NOLF aan den minister van spoorwegen, posten en telegrafen Zoo het waar is, gelijk men be weert, dat geene ernstige verandermg zal kunnen gebracht worden aan de uitbating der spoorwegen van West- Vlaanderan voor de maand Mei, zou men ten minste van nü af niet eenige der voordeelen welke bestaan op de lijnen van den Staat kunnen uitbreiden, namelijk deze toelatende aan de reizi gers voorzien van kaarten gaan en kee- ren van onverschilliglijk de lijnen van den Staat en de oude lijnen der maat schappij te ontleenen, zonder ze te verplichten in het terugkeeren den weg te gebruiken ontleend voor het gaan hun toelaten, bij voorb., van Yper naar Brussel of naar Gent te gaan, langs Gortemarck en terug te keeren langs Kortrijk of Lichtervel- de Rous8elare Antwoord van den minister. De takseu voor reizigers aan norma le prijzen, geheven op het oud net der spoorwegen van West-Vlaanderen zijn de lager, in sommige gevallen, aan de ze toepasselijk op de lijnen van den Staat, heeft men gevraagd ze te behou den tot op het oogenblik waarop er belangrijke verbeteringen zullen toe gebracht worden aan de uitbating van het overgenomen net. Daaruit volgt voor de betrekkingen tusschen de lijnen der Vlaanderen en die van het oude net van den Staat, dat men voorts de taksen heft, die toe passelijk waren voor den len Januari, !t is te zeggen deze volgende uit de verbinding der prijzen op elk der twee netten. De prijs voor het biljet Yper Brus sel, langs Kortrijk, bij voorbeeld, is gelijk aan het totaal van den prijs der biljetten Yper-Kortrijk, en Kortrijk- Brussel Als de reiziger eene andere richting aanduidt dan is den prijs van zijn biljet vastgesteld langs deze rich ting. De reis moet dus gedaan worden langs den weg waardoor den reizigers-

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1