PRIJSVRAAG 14. POFErTS[GHE. Te verrichten. Festival. Théatre d'Vpres. LES 28 JOURS DE CLAIRETTE, Sociélé lloyale des Francs Arbalétriers. De uitgave ware niet„ groot en het ware geld dat op eene nuttige wijze zou uitgezet zijn In de voorlaatste zitting van den Gemeenteraad heeft M. Fraeys ge sproken over de vermindering onzer botermarkt en heeft er de oorzaak van gevraagd. De heer Burgemeester, die altijd zeer haastig is met de vragen die hem vervelen, heeft zeer eenvoudig geantwoord dat de melkerijen eene groote hoeveelheid boter, die eer tijds geleverd was, van onze markt afweerde. Er is waarheid in zijn antwoord, maar het zijn de melkerijen alleen niet die schade brengen aan onze markt, de slechte aansluitingen van onzen buurtspoorweg van Diksmui- de naar Elverdinghe helpt er veel toe M. Remy Bouquet heeft groo telij ks gelijk gehad aan te dringen op deze kwestie die zeer belangrijk is voor onze stad. Wanneer wij over tijd ons verzet hebben tegen de tusschenkomst der stad in het leggen der lijn van Dik- smuide naar Elverdinghe, is het om dat het te voorzien was dat de hin dernissen die nu bestaan zekerlijk moesten gebeuren. En zeggen dat ons bestuur op het punt is geweest tusschen te komen in het maken dezer lijn, die alleen gelegd is geweest om de stad Dik- smuide te bevoordeeligen. Wanneer wij des Zaterdags de pachteressen van Merckem en Zuyd- schote hooren zeggen dat, indien de gemeenschappen in 't kort niet ver beteren, zij naar Yper niet meer zul len komen, schijnt het ons dat deze woorden niets geruststellend hebben voor onze markt. Vöór dezen dreigenden toestand is de gedragslijn van ons bestuur niet gansch voorgeschreven Moet het niet ernstiglijk en onmiddelijk de noodige voetstappen aanwenden om, in den kortsten tijd mogelijk, de ge- wenschte veranderingen te bekomen, die gevraagd zijn door de handelaars en de landbouwers. Overal elders zou dat gedaan wor den, maar ons bestuur, dat zoo kom merloos is eiken keer dat levens- kwestien voor de toekomst onzer stad op het spel zijn, mogen wij deze po ging verhopen, die nochtans zeer natuurlijk is Dat onze magistraten uit het oog niet verliezen dat eene der grootste inkomsten, door het liberaal bestuur gesticht, ernstig bedreigd is. Wat gedaan in dat geval? Trach ten eene overeenkomst te bekomen der lijn van Diksmuide naar Elver dinghe met deze van Veurne naar Yper. Om deze zaak tot een goed einde te brengen, ware het voldoende een- voudiglijk de lijn te verplaatsen, de zelve achter de plaats van Brielen te leggen langs den westkant om zich rechtstreeks naar Yper te begeven, met eenige kromten af te schaffen die altijd nutteloos en gevaarlijk zijn. De plaats van Brielen, die op zeke re plaatsen zeer smal is, zou geheel en gansch opgeruimd worden de gemeente zou kunnen eene wijk plaats hebben voor de koopwaren op voorwaarde haar deel van tus schenkomst te betalen. De gemeente Brielen, die tot nu toe geweigerd heeft tusschen te ko men, zou volgens ons belang hebben om in de onkosten te komenzij heeft tijd genoeg gehad om het nut van eenen buurtspoorweg voor eene gemeente te schatten. Indien zij tegen onze verwachting weigerde haar deel te betalen, zou den de uitbatende maatschappijen den stilstand in de gemeente moeten afschaffen. De lijn verdubbeld zijnde, zou het uurwijzer kunnen gemaakt worden derwijze dat al de treinen die uit de statie van Yper vertrekken in ge meenschap zijn met de treinen van Rousselare, Poperinghe en Komen de dienst zou regelmatig en gemak- kelijk ingericht worden. M. Colaert heeft aan M. Bouquet beloofd zich er mede bezig te hou den. Mag men hem ernstig gelooven? Onze burgemeester heeft reeds zoo vele beloften gedaan die nooit vol bracht zijn geweest sedert hij zich bezig houdt met de lijn van Yper naar Belle, sedert een tiental jaren, is er nog niets gedaan. Wij vreezen zeer dat het 't zelfde zal zijn met de verbeteringen die moeten gebracht worden aan de uit bating der lijn van Elverdinghe naar Diksmuide. Waarachtig onze Burgemeester verstaat goed de belangen onzer stad. Zaak Vandenboogaerde, Schepen der stad Yper, vóór de boetstraffe lijke Rechtbank. Veroordeelingen. De boetstraffelijke Rechtbank on zer stad heeft, in hare zitting van 16 Januari 11., uitspraak gedaan in de zaak van jacht, ingespannen door M. Thiebault de Boesinghe, tegen M. Vandenboogaerde, schepen der stad Yper, evenals tegen zijnen zoon. De heer Schepen Vandenboogaer de is veroordeeld geweest voor be dreigingen jegens den jachtwachter tot eene boete van 50 franken. Hij is daarenboven veroordeeld geweest tot eene boet van 50 fran ken voor gejaagd te hebben op de voorbehoudene jacht van M. Thie bault de Boesinghe. De zoon van den heer Schepen Vandenboogaerde is voorwaardelijk gestraft geweest. De Rechtbank heeft de heer Sche pen Vandenboogaerde vrijgesproken om eenen haas geschoten te hebben op de jacht van M. Thiebault de Boesinghe. M. Thiebault de Boesinghe had zich als burgerlijke partij aangesteld. Hij vroeg uit dien hoofde 20 fr. schadevergoeding. De Rechtbank heeft 10 fr. toegestaan. Schrikkelijk ongeluk. Een schrikkelijk ongeluk heeft de verslagenheid onder het personeel onzer statie gebracht. Vrijdag namiddag der verleden week, rond 2 ure, gedurende de wer king eener locomotief, is de genaam de Karei Lerminie, werkman in de Statie,-68 jaren oud, door deze loco motief gevat en omgeworpen ge weest. De ongelukkige werd de bee- nen van het lijf afgesneden, hij had daarenboven verscheidene ribben gebroken. Het slachtoffer heeft de schrikke- lijkste pijnen doorstaan het is be zweken eenigen tijd na zijne over brenging naar het hospitaal. Karei Lerminie was op het punt op pensioen te worden gesteld. De ongelukkige laat eene vrouw en ver scheidene kinderen in droefheid achter. Verleden Zondag gaf de knappe tooneelkring u De Kunstminnende Broe ders van Meenen, de 6de vertooning van het tooneelfestival, uitgeschreven door onze Vlaamsche Ster. De stedelijke schouwburg was opgepropt van volk en 't was schoon volk. De zaal had een prachtig, heerlijk uitzicht en gansch die menigte heeft daar eenen feestavond beleefd, die ouder betrek van vermaak genot en leerrijkheid niet kan over troffen worden. Ook het programma liet het voorzien 't was meer dan aanlokkelijk. Eerst vertolkten die wakkere too- neelisten Wroegingdrama in 7 taferee- len, een puike brok, heel en al werke lijkheid', vol roerende, zielschokkende tooneeh 11 met hier en daar een kluchti ge toestand, die eene zeer gelukkige afwisseling daarstelde. Het was boeiend van 't begin tot 't eiude en al het leerrijke genot volle en indruk wekkende, dat er in besloten ligt, werd meesteilijk weergegeven. Op de eerste plaats komen de dames Hebbe lynck en De Pauw in de rollen van Mag da en Roos. Beijie speelsters hebben bewezen dat zij hare rol begivpeu en beleefden zij hebben gewedijverd om den moesten bijval te behalen en ze worden om ter meest door de toeschou wers gevierd. Bloemen, kransen bij de vleet voor beide De jonge juffer E. Harrott, een kind van elfjar en, speelde als een volleerde vertolkster, zoo plank- en rolvast was ze en zoo vol ge voel, zoo natuurlijk gaf ze alles weer. Ook een geurende ruiker voor haar Ouder do manneurollen komen op de eerste plaats de hoeren E George, in de rol van Pelsmaneen schurk van de ergste soort, J. Destobere, in de rol van Markies GastonE. Roelant111 die van l'ulk, en H Hollevoet, in die van Baron van RavenburgAllen zonder eene Bukele uitzondering waren op de hoog te hunner taak, hoe moeilijk en lastig ook en zij speelden zoo natuurlijk, zoo vol gevoel, met zooveel kunst dat men alles wezentlijk meende te zien gebeu ren. Dat zijn vertolkers, die hunne rol len instudeeren, zooals het moet en die daarbij in de kunst weergaloos heeten mogen. Een gul proficiat voor hen De rol len van minder belang, maar die daar om nog met al's gering moeten aanzien worden en die ook echt talent vergden van hen, die ze vervulden, werden alle op eene voortreffelijke manier weerge geven. De heeren H. Malfait, Notaris, T. Vanderschelden, Onderzoeksrechter, 0. Duprel, en J. Vandenkoecke, dron kaards. K. Dumortier en Staelens, mogen op hun deel in de herhaalde, oorverdoovende toejuichingen aan spraak maken. Zij waren onbetaalbaar, de twee dronkaards vooral. Hartelijk bravo heeren. De figuratie was onbe rispelijk. de kostumeering rijk, de tooneelschikking goed, de typeering opperbest en de taal zuiver en ver zorgd. Het zal dan niemand verwonde ren dat die volleerde vertolkers, na elk tafereel teruggeroepen werden en de schouwburg dreunde onder het her haald handgeklap en bravogeroep. Daarop volgde Het Wachtwoord is ronkenblijspel met zang in een bedrijf, een goede klucht, die veel en hartelijk heeft doen lachen Mevr. De Pauw, in de rol van Irma was onbetaalbaar Mevr. Hebbelynck speelde fiiuk de rol van Lotjede heer Roelant op eene uit muntende wijze die van kapitein l'aver- nier. maar wie de kroon spande was wel de heer E. George, in de rol van soldaat oppasser. Wat hij heeft doen lachen kan door geene woorden uitge drukt worden. Tot tweemaal toe wer den die wakkere spelers teruggeroepen en 't was volop verdiend ook. Een welgemeend goedheil voor allen. Het orkest, bestuurd door den heer M. Tasseel verlustigde ons, tijdens de pooz«n op ra-mig lief aria, die dapp er toegejuicht werden. Het was, in een woord, eene vertoo- mng, die, onder vele opzichten, al de vorige trachtte in de schaduw te stel len en dat wil wat zeggen, hé Nog lange zal men er van spreken in Yper. Eereen dank aan dKunstminnende Broeders voor ai het onschatbaar kunst genot, dat zij ons verschaft hebben Na lus. Direction M. Martini. La troupe du théatre de Tourna! viendra nous donner MAItDI -4 FÉVRIEIt prochain une brillante representation composée de Opérette en 4 actes, de H. Raymond et A. Mars, musique de Victor Roger. ler acte, le Magasin de modesles Tribu lations Tun Vol-au-vent. 2me acte, la Caserne; 1'Appel des Rêservistes. 3me acte,aK#grandes Manoeuvres. 4me acte, les deux Benoit. Prix des places le pl. 3,50 fr. 2e pl. 1,35 fr. 3° pl. T5c. Bureau 7 1/2 h. Rideau 8 h. On peut se procurer des cartes a l'avance chez M. Degroote. Lnndi 20 Janvier 1908. TIR OFFERT PAR LE DO YEN. 1' prix Haut total, Aertsens L. 2e prix bas total, Vermeulen L. 3" prix moyen total, Dewanckel J. 4e prix moyen total, HoÜack F. Wie uit het woord Zakkalender de meeste goeie Holiandsche woorden van hoogstens 6 letters maakt zooals lakz, kade, enz., krijgt een Schwarzwal- der -Koekoekhangklok, de v olgende 5 ieder een Schwarzwalderhangklok, de vol gende 100 goede en de 50 die het eerst ons hun oplossing zenden een geschenk naar keus, zooals Lampekappen, Siga renaanstekers, Vulpenhouders, Inkt- etellen, enz. Die geen prijs of premie heeft, ontvaDgt gelijk met. de uitslag 25 verschillende prentbriefkaarten. In te zenden voor 12 Februari 1908 met VO centiemen bijdrage Belgische zegels. Uitslag ontvangt ieder deelne mer 25 Februari. Wij ontvingen den 7 December 1907 het volgend schrijven van het a Com missariaat van Politie van Wildrijck U verzekerende dat ik alle moge- lijke aanbeveling zal doen en dat ik verder aan de wedstrijden zal deelnemen, daar dit mij zeer nut- n tig schijnt, zoo bied ik Mïjnhee- n ren, mijn achtingsvolle groeten. Was geteekend a Bocklandt Opgaaf Frausche Wedstrijd, wordt op verzoek franco toegezonden. Bureau International de Concours Vlaggemanskade 5 F, 5Rotterdam5 (HOLLAND). De liberale partij. De liberale partij is onsterfelijk, en vroeg of laat moet en zal zij het be stuur van '9 lands zaken in handen nemen, 't Is de eenige partij die be kwaam is om het land op vredelieven de en onpartijdige wijze te besturen. Al de wetten, die de klerikalen ma ken zijn partij wetten, zij bevoordeeli gen slechts hunne creaturen en hunne belangen, alles offeren ze op om aan het bestuur, om aan het schotelke te blij ven. De rechtmatigste eischen, de beste hervormingen weigeren ze in te voe ren. De liberale partij heeft in haar pro gramma vier groote hervormingen ge schreven, want ze hebben slechts be trek op 't algemeen welzijn en bevoor deeligen noch de eene, noch de andere partij. De liberale partij wil 1° Het verplichtend onderwijs. Wij kunnen niet aannemen, dat de wet, die eenen vader verbiedt zijn kind lichaamlijk te doen lijden, zijn vleesch te verminken toelaat, dat diezelfde vader het verstand verminkt van zijne kinderen. Dat strijdt tegen de natuur, dat strijdt tegen recht en rede. Wij vragen niet dat de wet zou be palen naar welke school de kinderen moeten gaan, neen dat willen we niet, daarin zijn de ouders vrij, dat ze hunne kinderen naar eene rationnalistische, naar eene officiëele of clericale school zenden, dat is ons onverschillig het voornaamste is dat ze onderwezen wor den, dat ze het verstandig of geestelijk voedsel ontvangen. Het verplichtend onderwijs moet en zal er komen, omdat het eene recht vaardige hervorming is, en omdat het ongehoord is te zeggen tot het volk, tot diegenen die de wetten overtreden a Nul n'est sensé d'ignorer la loi het geen iu andere woorden wil zeggen iedereen moet de wetten en reglementen kennen van zijn land. En als ditzelfde volk noch lezen of schrijven kan, hoe kunt ge aannemen dat dit volk verplicht zij de wetten te kennen. Dat is ongehoord, datisoprecht schandalig 2° De liberale partij eischt ook den persoonlijke dienstplicht. Ons hedendaagsch soldatenstelsel is im 1 BifCXK'"1

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3