Het Gestolen Kind, leuws. Mengelwerk. 18 Nieuwe benoeming eener oude straat. Vogelnesten. digt uwe belaDgen, het kampt, voor uwe giondbeginselen. Onze begoeiier le vrienden zouden*, moeten verschil hge inschrijvingen ne men, en het blad doeu zenden naar zulke en zulke personen, die zij ken nen. en die, uit deszelfs lezing, nut zouden kunnen trekken. Wij mogen gerust zeggen, dat iemand die regelmatig, eens te week, eene li berale gazet leest, voor de clericale partij verloren is. De clericalen weten zulks, en zij be kennen het, en 't is daarom dat zij, op zulke hardnekkige wijze, het lezen van clericale bladen verbieden. Die bekentenis onzer tegenstrevers moet ons moed inboezemen, en ons aanvuren om den strijd te voereu zon der twijfelen noch aarzelen. Er is, voor vele goede werken, op roep gedaan aan de mildheid onzer liberale vrienden wij weten zulks, en wij moeten erkennen dat zulke oproep nooit te vergeetsis gedaan. Nochth »ns. wij herhalen het, boven alle werken is i r een dat uitmunt 't Is het werk der drukpers Konden wij erin gelukken, allo week een duizendtal afdruksels, meer dan naar gewoonte, van ons blad te zenden op adressen die wij kennen, de onkost ware klein, en de uitslag ware over heerlijk. 't Is nu de tijd rond dit oogenbiik. nemen de inschrijvingen opde gazetten immers aanvang Wij steunen er dus op, en wij dringen aan. Beste lezers, beste vrienden, dit is iets voor u dit artikel 13 geschreven voor u peist er wel op overweegt wol de waarheid van 'tgeen wij u voor oogen geleid hebben. Aanhoort gij ons gedacht, volgt gij onzen raad, 't is de zege die er het ge volg zal van zijn. DE GEFOPTE EN BEDROGENE HERBERGIERSOF DRANKSLIJTERS De nieuwe wet op de herbergen en drankslij terij en. Deregeeriug komt het reeds zoo lang aangekondigde nieuw wetsontwerp op de herbergen en drankslijterijen in het licht te geven. Niemand zal dat als eene verbetering aanzien tenzij de regeering zelf, die er eene ruime vermeerdering van in komsten zal iu vinden, wil zeggen eenige millioenen Al dt* taksen zijn verward en geene uitzonderingen worden 111 de toekomst nog aanvaard. De gegiste dranken (bier) worden ook getroffen Men oordeele overigens zelf Wij geven hieronder de voornaamste arti kels der voorgestelde wet Artikel 1. Ieder slijter van sterke of gegiste dranken in het klein is jaar- Tafereelen uit het Rotterdamsche Volksleven. VI Twee leesten. De vriendschap en toegenegenheid van Van Steenen bleken nok bij deze gelegen heid hij vereerde het jonge paar met een kostbaar huwehjksg-schenk eji woonde met zijne echtgenoote 't feest bij, dat do >r Karei gegeven werd. Een nieuwe horizon opende zi h thans voor Kareis blikken, een horizon, die een hemel van geluk en voorspoed omsloot. De echtgenoot van eene j >nge, lieftallige en deugdzam- gade, de schoonzoon van den door ieder geu-hteri S'huürman, de deelge noot. van een aanz en lij k koopman, die hem lief had a's ware hij zij zoon, mocht Karei met recht geacht word-n een troetelkind der grillige fortuin te zijn. Hij had een bovenhuis betrokken in de Weste 'Wagen straat en het met smaak gemeubeld bij voorkeur-bad hij zich in die straat geves tigd wijl zfj door de bedrijvigheid, die er den gansellen dag fieerschte, de uren, welke zijne jonge vrouw in zijne afwezigheid moest doorbrengen, zou verkorten T-'ch was die hemel niet volkomen elder en onbewolkt. de krankzinnige Van den Oden, de dienstbode, vrouw Larnmers, het gestolen kind vormden er donkere stippen aan, die Karel's geluk onvolmaakt deden zijn Het was te vergeefs, dat Amelie, die thans met de droevige gebeurtenis geheel lijk* aan het vergunningsrecht onder worpen. Dit recht is VERSGHULD1GD VOOR ELKE SLIJTERIJ Het bedrag is bepaaid als volgt Gemeenten van min dan 5u00 niwo ners 54, 60 of 75 frank (volgens de patentklassen). Gemeenten van 5000 tot 15,000 inwo ners 60 80 of 100 fr. Gemeenten van 15.000 tot 30,000 in woners 112,50 150 of, 187,50 fr. Gemeenten van 60,0u0 inwoners en meer 150 200 - 250 fr. Art. 2 Onder slijter in het klein wordt verstaan hij die, rechtstreeks of door zijuen aangestelde, in welke plaats ook gegiste dranken verdoopt voor verbruik ter plaatse, of sterke dranken bij hoeveelheden, van twee liters of minder. Met het verkoopen wordt gelijkge steld het feit van dranken kosteloos te verstrekken ot to laten verbruiken, in eene voor het publiek m het algemeen toegankelijke plaats, of tot dewelke slechts leden van genootschappen of kostgangers toegang hebben. Wordt niet als slijter in het klein aanzien, de, apotheker die, op voor schrift van eeuerulokter, sterke dran ken verschaft. Art. 4. Het vergunninsgrecht is eenvoruiiglij k bepaald op 200 frank voor rondreizende slijterij, zonder te onderscheiden of, binnen den loop van een zelfde jaar, zij ja dan neen op het grondgebied van verschillende ge meenten werd overgebracht. Onder rondreizende slijterijen wordt verstaan, de slijterijen opgericht na melijk in vaartuigen of booten, in' spoor- of tramwegwagens, in kramen, loodsen, tenten of ander soortgelijke inrichtingen. Art. 6. Indien de belastingschul dige ziju'e slijterij verplaatst ia hij ge houden, op voorhand, hiervan verkla ring te doen ten kantore van het ge bied der nieuwe inrichting. Geen nieuw recht is eischbaar, in dien de overgebrachte slijterij in de- zélfde gemeente gevestigd blij It of naar eene gemeente van gelijken of van minderen rang wordt overgebracht. Wordt de slijterij naareenegemeente van hoogeren rang overgebracht, dan is een aanvullend recht verschuldigd tot beloop van de taks die op de ge meente der nieuwe inrichting wordt toegepast. Atf 7. Noch het overlijden van den belastingplichtige, noch het over laten der slijterij om welke reden ook, of dezer sluiting om het even voor welke oorzaak, in den loop van het tweede halfjaar, geven aanleiding tot eenige ontlasting. De erfgenaam, do overnemer of an dere rechtverkrijgenden die met het houden der slijt en j voortgaat, is onder worpen aan de verplichtingen waartoe ieder nieuwe slijter verbonden is, onder bekend was geworden, hem trachtte te overtuigen, dat de sluier, die er over lag, wel nimmer zou worden weggenomen, dat het kind ongetwijfeld dood of zoodanig ver dwenen was, dat liet wel riooit, zou ontdekt worden hij b'eef er voortdurend aan den ken en besloot zafs zoodra hij gevoeglijk kon, op nieuw een onderzoek in te stellen. De kindermeid noch vrouw Larnmers waren, zooals wij boven zeiden, op te sporen de laatste woonde niet in. de Raamstraat, en geen enkel bewoner dier straat kende haar of had nooit haar naam hooren noemen. Alvorens zich verder met deze twee per sonen bezig te houden, wilde Karei het nogmaals met zijn vader beproeven. Op zekeren dag stelde hij Amelie voor den krankzinnige, die sedert lang niet givaar lijk was, bij zich in huis te nemen niet alléén ontstond hi-rdoor de mogelijkheid, dat de nevelen, die het verstand des onge- lukkigen bedekten, door den dagelijkschen omgang en de onophoudelijke pogingen zouden verdwijnen, maar ook voldeed Karei daardoor aan een plicht, dien hij meende dat op hem rustte. Wat zijn vader ook mis daan mocht hebben, Karei bleef zich altijd als zijn zoon beschouwen, en het deed hem pijnlijk aan, dat de ongelukkige grijsaard door vreemde handen verzorgd werd. Wel was het een niet gemakkelijke taakdie hij op zich nam, doch juist daarom hoopte hij, dat de Voorzienigheid medelijden met den krankzinnige zou hebben en hem in staat stellen de misdaad zou mogelijk te herstel- le i en er boete voor te doen. Evenwel nam hij alle maatregelen, die door de voorzichtigheid voorgeschreven werden het kamertje, dat de oude Van den Oden bewonen zou, kwam aan de straat uit en was op da derde verdieping het voorbehoud van toepassing, in voor komend geval, der bepalingen van artikel 6. Nochtans, voor het loopend jaar, is de overlevende echtgenoot of de af stammeling aan geen nieuw vergun ningsrecht onderworpen. Rij overlijden wordt, voor de ver klaring en voor de betaling van het desvoorkomeDd eischbaar recht, uitstel verleend van ééno maand gedurende welke bet houden deze slijterij voor- loopig mag worden voortgezet. Wordt bij het verstrijken van dit uitstel de slijterij gesioteu, dan wordt de verklaring nie,t gevergd en is yeen nieuw recht verschuldigd. In tegen overgesteld geval wordt geacht, dat de nieuwe slijterij ingericht is geworden daags na het ovi rlijden. Art 8. Gedurende gansch den tijd dat de slijterij toegarikelijkis voor de klanten of verbruikers, is de slijter gehouden de in artikel 16 vermelde agenten zonder dat ze bijgestaan zijn, te laten binnengaan in al de gedeelten van zijneinrichtuig. deaanhoorigheden bijbegreppn, waa»- de klanten of ver bruikers toegang hebb; n, en aan die agenten het kwijtschrift van het ver gunningsrecht te vertonnen en, des- vootkomend, proefjes te laten nemen van de bij hem bevonden dranken. Wordt voortgezet In openbare zitting van 25 Januari laatst, heeft het Schepencollege aan den gemeenteraad kennis gegeven dat het den naam van Surmont de Volsberghestraat aan de Nieuwe Houtmarktstraat heeft gegeven. Dat men aan de nieuwe straten en plaatsen den naam geve van perso nen die lange en uitmuntende dien sten aan de stad hebben bewezen, of wel van Yperlingen vermaard in de schoone kunsten of wetenschappen, of van weldoeners die hunne goede ren aan den arme hebben gegeven Men moet zooveel het mogelijk is, de namen onder welke de oude straten onzer stad, sedert eeuwen, bij het volk en in de oude oorkonden bekend zijn, behouden des te meer dat zij wel soms een historisch be lang aanbieden. M. de Burgemeester Colaert, met de Nieuwe Houtmarktstraat te ver anderen in Surmont de Volsberghe straat heeft voldoening gegeven aan de weinige vrienden die zijnen voor zaat in Yper nog telt. eenige huisraad bestond uit een tafeltje, een stoel en een ledikant voor het venster liet Karei een ijzeren traliewerk in den vorm van een bloemenbek aanbrengen kachel pijpen, uit een beledende kamer komende, zorgden voor voldoende warmte Toen het kamertje gereed was, wer 1 met goedkeuring van Amelie de krankzinnige Van den Oden er heen gevoerd hij was, sinds de laatste maal dat wij hem met Karei bezochten, zoodanig vervallen, dat het scheen als betrok hij de woning zijns zoons om er te komen sterven. Zijn gelaat was als volkomen uitgeteerdeen taan- kleurig vel lag over de sch°rp uitstekende wangbeenderen, en de haren waren als sneeuw zoo wit. Daarbij had het al den schijn als waren zijne krachten volkomen uitgeput het gaan viel hem mneielijk soms wandelde hij een enkele maal wan kelend doch was spoedig verplicht zich weder op zijn stoel neder te zetten. Toen Amelie Karel's vader, nu ook den haren, zag, ging haar een huivering door de leden ofschoon er door haren echtgenoot op voorbereid, sidderde zij op het zien van het wandelend geraamte, dat een afgeleef- den grijsaard en een oiuioozèl kind voor stende zij wendde hei hoofd af, als Van den Oden zijne verglaasde blikken op haar wierp, en huiverde van angst, terwijl hij door zonderling-; bewegingpn zijn ongeluk- kigen toestand kennen d«ed. Tot ieders verwondering scheen de veran dering van verblijf al zeer spoedig op Jen ouden man gunstig te werken hij bleef wel als altijd de krankzinnige, maar de akelige bleekheid zijns gelaats begon de ver dwijnen, en zijne krachten namen toe. Meer dan in zijne voegere wonirg verliet hij zijn stoel en wandelde door de kamer met de kinde: lijke nieuwsgierigheid, aan M. Surmont is Burgemeester onzer stad geweest gedurende slechts ne gen jaar (van 1891 tot 1900), tenge volge van kiesbedrog en omkoop, tot schande der partij die zich katho liek durft noemen en waarvan hij het opperhoofd was. Hij is den 4 Maart 1900 minister van nijverheid en arbeid benoemd geweest, en bij koninklijk besluit van 19 Augustus 1902 werd zijn ontslag in dezelfde hoedanigheid aanveerd. Alsdan is hij in Yper wedergeko men, met het inzicht de bediening van Burgemeester te hernemen. Het was dan het oogenbiik voor M. Colaert van hulde te brengen aan zijnen voorzaat maar hij heeft er zich wel van gewacht. M. Colaert heeft voor hem de plaats niet willen af staan, zeggende ik ben er en blijf er Misdaan door de ondankbaar heid van dezen die hij zijne vrienden waande, en zijn spijt verkroppende, heeft M. Surmont zijn huis verkocht aan een fransch nonnenklooster en is naar Gent, zijne geboortestad, gaan wonen. Men verwijt hem, met reden, dat hij zich altoos vijandig heeft ver klaard aan het voltrekken der vaart van Yper naar Comen, een werk dat onze kooplieden en nijveraars sedert meer dan een vierde eeuws, te ver- gergeefs vragen, en dié alleen be kwaam is om onze stad uit haar ver val op te beuren. M. D'Huvettere die geerne de vo gelen hoort fluiten, heeft in den ge meenteraad voorgehouden dat men de wandelhoven rond de stad zoo aangenaam als mogelijk behoorde te maken, en met dat inzicht voorge steld, gemaakte vogelnesten aan de boomen te plaatsen, ten einde de vogelen aan te lokken die ons door hun zoet gezang streelen en ze tegen de roofvogels en andere vernielers te bevrijden. Dit wordt sedert lange jaren met den besten uitslag in Duitschland gedaan maar ook aldaar is het onderwijs verplichtend, de volksklas sen zijn er beschaafd, de politie is er waakzaam en doet er de wetten en reglementen stiptelijk uitvoeren. Het voorstel van den H. D'Huvet tere bevalt ons, maar kan hier met geene goede gevolgen verwezentlijkt worden. Toezicht en gezagontbreken daarvoor. Een aantal straatjongens, die nergens ter school gaan en vol wassen schavuiten die geen ambacht leeren vinden hun vermaak in kwaad krankzinnigen eigen, stond hij soms gerui- men tijd voor zijn ledikant en beschouwde de bloemen, welke op het behangsel ge drukt waren. Metschijnbare aandacht volg de hij nu en dan de voorbijgangers, tot zij uit zijn gezicht waren verdwenen, waarna hij gebaren maakte, die zouden hebben doen golooven, dat hetgeen hi] gezien had, indruk op hem had gemaakt Karei en Amelie ver heugden zich in die verandering en hoopten, dat de gezondheid des geestes op die des lichaams voigen zou. De angst en ontzetting, die de krankzin nige Amelie in den aanvang had ingeboe zemd, maakten welhaast plaats voor het innigste mededoogen reeds na eenige dagen had zij zb-h zoodanig aan hem ge- hechr, dat zi] de oogenblikken, die zij vrij had, bij hem doorbracht. Zelve bereidde zij zijne spijzen en voedde hem als een kind. Het maakte haar gelukkig, als de grijsaard met smaak het aangebodene nuttigde was hij op zijn stoel ingesluimerd, dan liet zij /la venstergordijnen vallen, opd it het scherpe daglicht en het gedruisch der straat hem in zijn slaap niet storen zouden. Zij hielp h-in. te bed gaan en kwam Lter nog verscheidene malen zien of hij rustig sliep. Die liefderijke verpleging vervulde Kirel met bewondering en erkentelijkheid jegens zij ne aangebedene gade. Vroeger had hem dikwerf de vrees bekropen, dat de vroolijka Amelie zich spoedig zou vervelen bij een krankzinnige en zich wellicht beklagen over den last, die haar was opgelegd. Thans zag hij dat zijne vrees ongegrond was geweest, en den ongelukkige tnoei-lijk eene betere verzorgster had ku.,nen verschaft worden. Vond hij Amelie des avond» gewoonlijk in rie huiskamer, hetz'j alleen of met hare ouders of zusters, het was wijl alsdan zijn vader zich ter rust had begeven des mid-' MMMMMMM—MUMMl—M—MM5MMM»i i'1 1 1 'mi 1 nii—i uiiiim n 1 H'mrrrmYiiiiiMiiiiiraTTTTmrM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2