PRIJSVRAAG 15. Instituut va,. Jumet-HeigfLe De onmisbare man. Briefwisseling. Vlaamsch Tooneel. DE LICHTTOREN, Onze neef Sixtus, Oproep aan de Oud-Soldaten. Pensioen der miliciens 1811, 1812, 1813, 1814. M. MEIER, heel- en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- KemmelGroote Markt, 5. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf 100 fr. gewaar borgd voor het leven. De bende van Hazebrouck te doen en onze hovingen te bescha digen. Zij werpen stokken en steenen door de kruinen der boomen, verja gen onze nachtegalen en andere zin gende vogelen, indien zij dezelve niet kunnen vangen of rooven. Ons Schepencollege durft geene strenge maatregels nemen om zulks te belet ten. In zijne onwijs beradenheid heeft het niets beter uitgedacht dan het bewaken onzer schoone hoven aan het publiek toe te vertrouwen, 't is te zeggen aan iedereen en aan niemand want men kan wel denken dat de vreedzame wandelaars zich daarmêe niet willen bemoeien en zich blootstellen om door de onbeschofte straatbengels beledigd en bedreigd te worden. Wat meer is wanneer een politie agent bij toeval een van deze op heeter daad betrapt en aanklaagt de plaatselijke overheid vervolgt noch straft den plichtige niet. M. Colaert zegt dat hij het ge dacht van M. D'Huvettere goed vindtzeer wel. Maar waarom ver leent hij alsdan subsidien aan de vin keniers Hij ondersteunt alzoo het barbaarsch gebruik van onze boom- gaardvinken de oogen uit te steken om ze in de eeuwige duisternis te doen zingen. Om consequent te zijn met zijn voorstel, zou de heer D Hu- vettere daartegen moeten protestee ren. Hij doet het niet. Is het omdat de eenige maatschappij, die hier nog bestaat onder de bescherming is van de HH. Philippus en Jacobus, en dat hij noch M. Colaert, deze twee ge lukzalige vogelliefhebbers willen mishagen Een wandelaar. Sedert eenigen tijd reeds, hield het publiek zich op eene verborgene wijze bezig met de veranderingen die moesten gebeuren in de samenstelling van het Schepencollege, ten gevolge van het vertrek des heeren Struye. Men zei vierkant af' dat de klerika- len het bpsjuit genomen hadden M. Vandenboogaerne at te schepen of schoon hij met eene zeldzame bedrij vigheid en eene groote onbaatzuchtig heid bezield was. Wij hebben soms gemeend dat M- Vaudenboogaerde, wiens begoocheling helaas, bijzonderlijk gekrenkt was, zich ging terugtrekken. Wij hebben ons, tot onze groote ver wondering bedrogen M Vandenboo- gaerde heeft zich achteruitgeslegen en blijft. M Strnye alleen heeft zich opgeof ferd om plaats te maken voor. een buitengewonen man, wiens werk van dags thuis komende, ging hij rechtstreeks naar de kamer des krankzinnigen, wijl hij bijna zeker was er ook zijne Amelie aan te treffen Dan kwam zij hem te gemoet met een glimlach op de lippen, verhaalde hem van zijn vader, wat deze had gedaan, ge zegd, welke kansen op beterschap zich had den vertóond, op welke bewijzen de ong elukkige weder had gegeven van volslagen krankzinnigheid, en ontving een dankbaren oogslag tot belooning. Mocht Karei tot zijne voldoening zien, dat de lichamelijke welstand zijns vaders met den dag toenam, geen enkel teeken kwam hem hoop geven op de verdwijning der vreeselijke geestesziekte, en weldra, na (le wanhopigste pogingen te hebben aange wend, moest hij zelf bekennen, dat geen andere hoop hem overb'eef dan op de Voor zienigheid. VII. De Huizenmelker. Toen vrouw Van Oosten in hare woning was teruggekeerd, zette zij zich, door de al te groote inspanning uitgeput op een stoel neder de angst en vertwijfeling, waardoor zij zich voelde aangegrepen, lieten haar echter rust noch duur, en zij stond spoedig op, om eenige malen, alsof zij door iemand vervolgd werd, door het vertrek heen en weder te loopen a Willem Willem riep zij herhaaldelijk, als ware Van Oosten in hare nabijheid, verlaat mij toch niet, mij, armeen ongelukkige vrouw O God wat vang ik aan, als Willem niet terug keert Zacht, zacht, mijn kind, n vervolg de zij tot den zuigeling sprekende en dien aan het hart drukkende, houd op met uw geschrei, dat uwe moeder het hart ver scheurt gij zijt koud en beeft, en ik heb niets om u te verwarmea de laatste vonk een zeldzaam gemak moet zijn, aange zien hij overal en in alles is. Om in het Schepencollege te kunnen blijven heeftM Vandenboogaerdezich verplicht gezien zijn ambt van openbare werken (h verlaten omdat van Schepen van den Burgerstand aan te nemen. Zijne eigenliefde ia er niet door ge kwetst geweest. Wij ontvangen uit Lhckebusch den volgenden brief Mijnheer, Niet wetende aan welke oorzaak den uitsiel toe te schrijven die gebracht is aan het leggen van den buurtspoorweg van Ypei naar helle, sedert lal rijke jaren door Al Colaert volksver tegenwoordiger, beloofd, zoudt gij de dienst vaardigheid niet willen hebben ons daarover in te lichten, opdat wij op hel geschikleoogenblik zouden kunnen een besluit nemen dat met onze benadeelde en miskende belangen over eenkoml - Kiezers van Dickebusch. De bijzonderste oorzaak van den uitstel komt voort van de onachtzaam heid die M Colaert kenmerkt. Indien hij gewild had zou de buurt spoorweg sedert lang voltooid en uit gebaat zijn ongelukkiglijk voor de belanghebbenden waardeert hij er het nut niet van. De Redactie Zondag I6' Februari zal de achtste en laatste vertooning van h< t festival p'aats hebben Zij zal gegeven worden door de Maatschappij Kunst na Arbeid van Gunt, en bestaan int drama in 3 bedrijven. blijspel in één bedrijf. IS DAT KOMEDIE blijspel in één bedrijf. Eene Maatschappij zal gevormd worden, samengesteld uit de oud-solda ten die gedurende den Fransch-Duit- schen oorlog (1870-1871) in Belgie ge diend hebben Men komt de volgende uitnoodiging te doen Mijnheeren, Gij wordt verzocht de algemeene vergadering bij te woonen opZoudag' 16 Februari 19Ö8, om 4 ure stipt 's namiddags in de herberg a la Tête de Bronze Rijselstraat, 73, Yper. DAGORDE. Schikkingen te nemen voor het stich ten eener maatschappij van oud- Wapenbroeders dre in dienst geweest zijn gedurende den oorlog van onder den schoorsteen is uilgedoofd, en een hoop grijze asch verkondigt mijmjjne bitte re armoede de pit i i de lamp zal weldra ophouden te branden de walm, dien zij door het vertrek verspreidt, wordt onver- dragelijk, en nog i oor ik verjaagd wordt, zal ik te midden eener helsche duisternis zijn. Kind, kind, schrei zoo niet, ik kan u niet helpen, ik kan u niet verwarmenzelfs mijne borst, waartegen ik u zoek te koeste ren, biedt u geen warmte aan. Wederom z«tte hij zich neder en beproef de langen tijd het kind, dat door honger en koude gekweld werd, tot bedaren te bren gen daar het echter niet gelukte en haar angst met ieder oogenblik toenam, legde zij het kind, met den wollen lap bedekt, op het stroo in de bedstee, opende de deur en zag naar huiten, of Van Oosten niet terugkeerde. De straat was ledig hier en daar was zij fllauw verlicht door het licht, dat door de vensters naar huiten drong op andere plaatsen heerschte volslagen duisternis. Da wind was een weinig minder hevig toch drong de koude haar door merg en been en joeg haar naar binnen, waar haar kind onophoudelijk schreide. Wel tienmaal ging zij van het bed naar den stoel en van dezen naar de deur zoo- dra zij slechts het geluid van voetstappen vernam, dat reeds uit de verte ten gevolge van de droge en onbezochte straten hoorbaar was, sprong zij op om te zien of haar man huiswaarts keerde. Inmiddels stierf 't licht der tinnen lamp meer en meer weg, en brachten de laatste flikkeringen allerlei spookbeelden op de gele muren. Wordt Voortgezet.) Frankrijk en Duitechland in 't jaar 1870-1871. Eene voorloopige vergadering heeft reeds plaats gehad den 2 Februari 1908. Ziehier wat de Heer Minister van Oorlog verklaard heeft in zitting van Dinsdag 11.nopens de miliciens van 1871, 1872, 1873, 1874, die hunnen diensttijd gedaan hebben. De wet van 3 Juni 1870, betrekkelijk de vergelding der miliciens zegt Art. 3 Alle milicien die, hetzij in deze hoedanigheid en door zich zelf, hetzij als plaatsvervanger van zijden broeder, zijnen diensttijd in het leger zal gedaan hebben, en die ten minste een jaar wezenlijk, in het korps zal tegenwoordig zijn geweest, heeft recht op eene som van 150 franksen, daaren boven, op eeno som van 12 centiemen per dag aanwezigheid voor geheel den duur van den gewonen dienst en van den dieust ten gevolge van wederroe ping in tijd van vrede De achterblijver heeft maar recht op He vergelding wanneer hij gelijk gesteld is met den milicien onder be trekking der verloven Art. 4. De som verleend aan den milicien is bestemd voor het stichten eener lijfrente, aauvang nemende den ln Januari die volgt op den ouderdom van 55 jaren. De lijfrente is gelijk aan de vijf negenden der som die op het krediet van den milicien gebracht is Zij beloopt gemiddeld tot - Voetvolk Garabiniers en grenadiers fr. 155 Linie regimenten 140. Ruiterij 175. Artillerie en genie 150. Het artikel 12 bespreekt het getal waar het recht op vergelding en op lijfrenten, zelfs geopende, verloren gaan. De wet van 5 April 1875 (art 10). de wet van 3 Juni 1870 afschaffende, ver leent aan de miliciens, die onder de toepassing dezer laatste wet vallen (klassen 1871, 1872, 1873 en 1874) het vermogen onmiddelijk een boekje te ontvangen dat het slot hunner rekening (onmiddelijke vergelding) vertegen woordigt dezen die niet gewenscht hebben dat kapitaal te ontvangen heb ben het gebeurlijk rechtop da rente behouden. (Uitgestelde vergelding.) Da militairen dezer laatBte klas kun nen alleen gebeurlijk op de rente aan spraak maken. Om dezelve te beko men, moeten zij zich wenden tot- den minister van financiën met hem hun regiment en het nummer van het stam register (matrikel) te doen kennen. WERVICK. - Woelingen. Een tiental lotelingen maakten het Woensdagmorgen in de herberg In de Maan in de Vuurpompnraat. wat al te bont De baas zette de woelmakers aan da deur, doch de kereltjes sloegen nu de ruiten van de deur aan stukken. De politie kwam t-usschen de lotelin gen trokken de messen en de politie was verplicht de hulp in te roepen van de gendarmen van Komen. Er werden geene aanhoudingen gedaan. Donderdagmiddag kwamen een 15 tal jongelingen, waartusschen, eeni ge lotelingen, uit de herberg Den Êngelschen Haan Steenackersplaats De jongelingen, die allen wat bij drank waren, kregen twist entrokken de mes sen. Erzijngelukkiggeene gekwetsten in de woelingwprdende venstersblinden van (ie naburige huizen afgerukt. Er werd eene aanhouding gedaan, maar niet behouden. Wie uit het woord Gemeenteraad de meeste goede Hollandsche woorden van hoogstens 6 letters maakt, zooals rat, meter, enz., krijgt ean Fonograaf met 2 muziekrollen, de volgende 5 ieder een Scbwarzwalderhangklok, de volgende 100 goede en de 50 die het eerst ons hun oplossing zenden een ge schenk naar keus, zooals Lampekap- pen, Sigarenaanstekers, Vulpenhou ders, Inktstellen, enz. Die gr en prijs of premie heeft, ont vangt gelijk met de uitslag 25 verschil lende prentbriefkaarten. In te zenden voor 26 Februari 1908 met TO cen tiemen bijdrage Belgische postze gels. Uitslag ontvangt ieder deelnemer 11 Maart. Wij ontvingen de 711 December 1907 het volgend schrijven van het Com missariaat van Politie van Wildryck U verzekerende dat ik alle moge- lij ka aanbeveling zal doen en dat ik verder aan de wedstrijden zal deel nemen, daar dit mij zeer nattig schijnt, zoo bied ik U Mijnheeren mijn achtingsvolle groeten Was geteekend Bocklandt. Opgaaf Fransche Wedstrijd, wordt op verzoek franco toegezonden. Bureau International de Concours Vlaggemanskade 5 Weer. 5, Rotterdam5 (HOLLAND). Moord te Rousselare. Een groote baat bestond sedert eenigen tijd tusscben Uscar Surmont en Henri Dekiere, twee jonge lieden die deel namen aan de loting. Zij ontmoetten zich Maandag avond in de Kasteel straat. Dekiere vertelt dat Surmont met een mes gewapend hem laffelijk aaDviel, en eene mpssteek toebracht aan het hart. Hij viel be wusteloos op den grond. Het stachtoffer werd bij geboren gebracht, maar niettegenstaande de beste zorgen hem toegediend stierf bij in den nacht. De moordenaar Dekiere werd in den nacjit aangehouden. 't Is inde maand Juni dat de be ruchte moordenaarsbende van Abel Pollet voor het assisenhof van Sint- (GESTICHT VAN DEN Dr. L D0GNIAUX, SPECIALIST.) TO, Rue de l'Institut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 13 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 830 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kandilaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn' behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzikkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van iwee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkoslen te regelen -g mrnirmiFTTirrT'T" i i i iiinr'niiTiiwriiiiWiimiiJiwiwiji^iiaiiiMiyMijp VAN - iJ-V-v - :N

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3