VOORDRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 20n Februari 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. l\r 15 Alzijdig Volksonderwijs. Verandering. De nieuwe wet op hel vergunningsrecht. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des i^onderdat/s. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Ren jaar, Fr. 3-00. Voor stad Ren jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, bixftiudisiraat, nT b3, le Yper. De aankondigingen van gansch belgië en 't buitenland evenals de Noiariale en Hechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGRN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklatnen 25 c. Rechterlijke aankondigingen: 1 frid. Zondag- 33 Februari 190S, om 6 uren 's avonds, over De kleine burgerij en welke middelen eenigszins haren toestand kunnen verbete ren door den heer DE MA ERE, Toezichtcr van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Vrije ingang voor de vrouwen en de leden. Ingang 0.10 voor de mannen. Nooit den moed opgeven Zie daar wat de leus zou moeten wezen van de liberale partij. Wij voor ons, hebben ze nooit uit het oog verlorbn. Waar zooveel auderen moedeloos wer den en de toekomst zwart inzagen, ja, zelfs wanhoopten de liberale partij ooit nog terug te z en opkomen en de doel matigheid van de liberale propaganda in twijfel trokken daar bleven w j op de bres, met de innige en vaste over tuiging dat er betere dagen zouden aanbreken en dat 't liberalisme terug een macht zou wordeü en zou eindigen met te zpgi-pralen, voor 't welzijn en 't geluk van België. Wij zijn op den goeden weg en de zegepraal lacht ons reeds toe aan den gezichteinder. Ja, wij mogen zeggen dat wij zelfs zeer vlug op den goeden weg zijn vooruitgegaan. Wat een vooruitgang in minder dan tien jaren tijd en wat zijn die tien jaren in het leven van een partij In 1898 verhoovaardigde de katho lieke pat tij zich op eene verpletteren de meerderheid van 72 stemmen in de Kamer. Zij was almachtig De kleine zwakke minderheid was bijna uitsluitelijk samenge-teld uit so cialisten en radico-progressisten Heden beschikt het kler ikaal minis terie nog slechts over 12 stemmen meerderheid en deze meerderheid is bijna door machteloosheid geslagen, tengevolge van oneeuigheid en ver deeldheid in de rangen De liberale groep in de Kamer, voor tien jaren zoo goed als niet meer be staande, is tegenwoordig stei ker dan de socialistische groep en reeds aange wezen als alleen m slaat wezende de teugels van de regeering in handen te nemen bij den naderenden val der clerioale partij Voor eenige jaren vet heugden (ie socialisten zich in de machteloosheid van de liberale partij en de katholieke pers liet alle dagen in den hoogsten toon het liedje hooren De liberale partij is dood en begraven Het liedje is ee'nige tonen, ja, meer dan een octave gezakt. In menige om- itaudigheid reeds heeft de clericale regeering moeten gevoelen dat zij met de liberale macht en invloed moeten afrekenen. Z°lf in sommige omstandig heden heeft zij moeten gevoelen dat z'j machteloos is, wannneerde liberale partij niet mêe wil. Gedaan de grove spotternij van 't li beraal kadaver Hef liedje van de li berale partij is dood en begraveD pakt uit met-r 't is uit Bij gelegenheid van de Gongokwes tie blijkt het nogmaals dat de eens zoo overmoedige mi aanmatigende Katho hek»! partij zich moot mtoomen ot, beter gezegd, ingetoomd wordt door de liberaleu. Het is hu niet meer van dood en begraven maar van medewerking en akkoord. Al de gezaghebbende katholieke ga zetten bekennen dat zij, voor de oplos sing van de Gongowestie met de libera le partij moeten overeenkomen, dat de oplossing alleen door het vaderland- sche akkoord der partijen mogelijk is. Het is overigens de houding van de liberalen, geen katten in zakem willen de koopen, welke de regeering ver plicht heeft de loensche bepalingen be trekkelijk het Kroondomein in te trek ken. Zoo staan de zaken men ziet het er is veel verandering gekomen sedert eenige jaren Liberalen, laat ons volharden zonder roekeloos ongeduld op den ingeslagen weg, vastberaden hardnekkig met het zuiver blauwe vaandel in de hoogte Zoo wonnen wij ontzaglijk veel in min der dan tien jaren tijd zoo komen wij 't zekerst weldra tot den triomf. DE GEFOPTE EN BEDRQÖGENE HERBERGIERS OF DRANKSLIJTERS Vervolg en einde) De nieuwe wet op de herbergen en drankslijterijen. Art. 9. Het staat den slijter vrij jaarlijks, vóór 1 Januari, ten kantore der rechtstreeksche belastingen van het gebieden inden vorm, door den minister van financiën voorgeschreven, eene verklaring te onderteekenen, waarin de volgende verbintenissen voorko men 1- Iu de lokalen der slijterij en in dezer aanhoongheden, geene sterke dranken te verkoopen, noch le ver strekken om welke reden ook, noch te laten drinken 2. In de lokalen waar de vei bruikers toegang hebben geen de minste hoe veelheid sterke dranken in voorraad te hebben en, in de andere gedeelten van de inrichting en dezer aanhoongheden,; slechts eene hoeveelheid voorhanden te hebben die geen halven liter te bo ven gaat en gerechtvaardigd is door een geneeskundig voorschrift, dat van niet meer dan drie maanden dagteé- kent 3. ünvermindert het recht van on derzoek bepaald bij artikel 8, op aan vraag van twee daartoe krachtens arti kei 16 bevoegde agenten, zich te on derwerpen aan het oumidddijk onderzoek van de lokalen die niet voor de verbruikers, toegankelijk zijn, en zulks gedurende de uren dat de slijte rij bezocht wordt, en in allen gevalle, van 6 uren 's morgeus tot op het regie mentair unr van sluiting der herber gen 4. üp eene in het oog vallende plaats, boven lederen toegang tot de slijterij, een opschrilt te plaatsen houdende in leesbare, woorden Het verbruik van sterke dranken is verboden Gemelde verklaring heeft voor ge volg het schorsen, na het derdejaar, van de verplichting tot betaling' van 't vergunningsrecht, mits het bij 3 bepaalde voorbehoud. De gestorte sommen dienon tot waarborg voor de uitvoering der aangegane verbintenis sen en, op verzoek der slijters of hunne rechthebbenden, worden zij terugbe taald ééu jaar na de uitscheiding van alle in persoon of bij tusschenpersoon gehouden slijterij zij komen voorgoed ten deel aan het bijzonder fonds, dat bij de wet van 19 Augustus 1889 werd ingesteld, ingeval van niet uitvoering van hooger bedoelde verbintenissen, en aan de slijters die deze niet hebben nageleefd, wordt hot voordeel der be paling voor goed ontrokken. Wordt, na het derdejaar, eene slij terij van rang of van klasse verhoogd, zoo heeft de houder, wegens vergun ningsrecht, -slechts hut verschil tns- sch"0 de twee bijdragen te betalen, en zulks gedurende een tijdperk van drie jaren. De slijterijen die volgens dit artikel worden behandeld, mogen niet belast worden met gemeentelijke of provin ciale taxes die niet terzelfdertijd de slijterijen van sterke dranken treffen. If. - OPENINGSTAXE OF DR NIRU- WR SLIJTERIJEN VAN STERKE OF GEGISTE DRANKRN. Art 11. Door den eigenaar, den vruchtgebruiker, of den erfpachter van het onroerend goed waarin, te re kenen van 1 Maart 1908, eene nieuwe slijterij van sterke of gegiste dranken in het klein wordt geopend, is ver schuldigd eene taxe vau 300 frank in de gemeenten tellende minder dan 5,000 inwoners 400 frauk in de gemeenten tellende 5,000 tot beueden 15,000 inwoners 500 frank in de gemeenten tellende 15,000 tot beueden 30,000 inwo ners 750 frank in de gemeenten tellende 30,000 tot beneden 60,000 inwo ners 1,000 frank in de gemeenten tellende 60,000 inwoners en meer. De mdeeliDg der gemeenten wordt bepaald zooals in zake vergunnings recht. Rene eenvoi uiige taxe van 500 frauk is verschuldigd door den houder van elke rondreizende slijterij, gevestigd te beginnen van 1 Maart 1908. Rlke nieuwe houder van slijterij moet die taxe betalen, zelfs wanneer hij handelt krachtens eene lastgeving van den vroegeren houder. Voor het heropeneu eener slijterij wordt geene taxe gevorderd, tenzij het onroerend goed waarin zij gehouden werd en waarin zij opnieuw wordt ge houden tot eene andere bestemming heeft gediend, en wel van 1 Januari tot 31 December van het vorige jaar. Z >o ook, bij vernieling van een on roerend goed dat tot slijterij wordt ge bezigd, is geene opening,-taxe, ver schuldigd voor het in dezelfde gemeen te gelegen onroerend goed waarin die slij terij voorloopig wordt gehouden, en ook niet voor het insgelijks in de zelfde gemeente gelegen onroerend goed waarin dezelf Ie eigenaar, vrucht gebruiker of erfpachter, binnen hoog stens een tijdperk van een jaar, de slij terij voo!goed heeft heringericht. Ill - GRZONDHEIDSVOOR- WAARDEN. Art. 13 Rlke slijterij in het klein van sterke of gegiste dranken die, te re kenen van 't in werking treden dezer wet, geopend wordt of waarvan het honden, te rekenen van denzelfden da tum, door een nieuwen slijter wordt voortgezet, dient, in het belaDg der openbare gezond en zedelijkheid, bij zondere voorwaarden te vereenigen, in zonderheid wat b treft de ligging, de oppervlakte, de hoogte, de luchtver- versching, de verlichting de innerlijke verdeelingen de hofplaats. Die voorwaarden worden bij konin klijk besluit bepaald. IV. - BIJZONDRRR BEPALING. Art. 14. Aan de slijters en aan de handelaars in het algemeen is, het ver boden aan hunne klaDten te verkoo pen, te geven, of aan te bieden, pre- miën die bestaan in sterke dranken, van welke boeveelheid ook. Art 20. De bepalingen dezer wet treden in werking drie maanden na hare bekendmaking. Hieronder geven wij de lijst der ge meenten van het arrondissement Yper, het getal hunner inwoners en de taks waaraan de herbergiers dier gemeen ten zouden onderworpen zijn, indien het nieuwe wetsontwerp op het ver gunningsrecht zoude gestemd worden. De herbergiers der gemeenten van min dan 5,000inwoners, zijnde Neder- Waasten, <776 inw., Becelaere, 3,225 inw., Bixschote, 946 inw., Boesinghe, 2,187 inw., Brielen, 770 inw., Grom- beke, 1,152 inw., Dickebuscb, 1,297 iuw., Drauoutre, 1,099 inw., Rlverdin- ghe, 1,665 iuw., Gheluvelt, 1,667inw., Hollebeke, 916 inw., Houthem, 1,557 inw., Kemmel 1,544 inw., Locre, 880 inw.,Meesen, 1,401 inw., Nieu wkerke, 2,390 inw., Oostvleteren, 1,724 inw Passcheudable, 3,925 inw., Poelcapel- le, 2,257 inw., Proven., 1,774 inw., Reninghel8t, 2,501 inw., Rousbrugge- Haringhe, 2,010 inw., Sint Jan, 849 inw., Vlamertinghe, 3,513 inw., Voor- mezeele, 1,315 inw., Waasten, 4,082 inw., Watou, 3,775 inw., Westoutre, 1,528 inw., Westvleteren, 1,874 inw., Woesten, 1,333 inw., Wulverghem, 561 inw., Wytschaete, 4,604 inw., Zand voorde, 1,014 inw., Zillebeke, 2,133 inw., Zounebeke, 4,019 en Znydschote, 577 inw., zouden moeten, volgens de patentklasse aan dewelke, zij behoo- ren, 54, 60, - of 75 frank per jaar betalen en de herbergiers gevestigd in eene nieuwe herberg sedert ln Maart 1908, zouden moeten eene openiugstaxe betalen van 300 frank. De herbergiers der gemeenten "an 5,000 tot 15,000 inwoners, zijnde Komen, 6,521 inw., Gheluwe, 5,000, Langemarck, 5,403 inw Ploegsteert, 5,156 inw., Poperingbe, 11,795 iuw., en Wervick, 9,883 inw., zouden moe ten, volgens de patent klasse aan dewel ke zij behooren, 60, 80, of 100 frank per jaar betalen en de herber giers, gevestigd in eeDe nieuwe herberg sedert ln Maart 1908, zouden moeten eene openingstaxe betalen van 400 fr. Voor de stad Yper, tellende onge veer 18,000 inwoners, zouden de her bergiers, volgens de patentklasse aan dewelke zij behooren. eene som van 112-50, 150, of 187 50 per jaar moeten betalen. Voor de nieuwe her bergen geopend met 1" Maart 1908, zullen de houders eene openingstaxe moeten betalen van 500 frank. Ziedaar het wetsontwerp, gemaakt door den minister van fiuanciën, M. J. Liebaert, gelijk het zou toegepast wor- denin ons arrondissement. Meuzietdat het in 't geheel niet slecht is voor deintresten van ons klerikaal gouvernement. In plaats van de langgewensckle af schaffing van het hatelijk vergunningsrecht, krijgen de herbergiers nog veel meer lasten Ziedaar hoe ons kle rikaal gouvernement voor de belangen van de herbergiers zorgt. Zoude het Nieuwsblad van Yper en ommelands ons niet kunnen zeggen of dit wetsontwerp, door de buitenlieden die altijd voor het klerikaal gouverne ment stemden, goedgekeurd wordt ja of neen Zoude het ons ook Diet kunnen zeggen of dit wetsontwerp zal onder steund en gestemd worden door MM. CüLAERT en VAN MERRIS, diein de Kamer, zooveel zorg dragen voor de belaugeu der kleine burgerij en der buitenbeden van ons arrondisse ment

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1