Het Gestolen Kind, Begrafenis. Mengelwerk. 21 Begi voor 1908. :rooting van den disch gen, en bij bunne begraving de schrijn en den grafput te betalen 7°) Uit fr. 1,934 80, allerhande on kosten, betaald voor vreemde armen of voor arme Yperlingen op den vreemde, of voor de armen orde en netheid in te boezemen. Zoo sluit de'rekening met een over schot van fr. 9,885 09, dank aan het ✓wijs en wakker bestuur onzer lof en dank,verdienende Dischheeren. Wij moeten nochtans doen opmer ken dat er fr. 124-57 meer verteerd werd dan er voorzien was in artikel 2 der buitengewone en 5 en 32 der ge wone uitgaven. Gezien gemeld schoon ov&rschot, de vereenigde afdeelingen van den Ge meenteraad, lezing gehoord hebbende van eenen oproep van den Bond, inge richt om den werkman ecu huis of wat land te bezörgen, hebben den wensch uitgedrukt, dat de Disch van Yper, die M. Caprou'8 fortuin mag gebruiken om den werkman een huis of wat land te bezorgen, het mogelijke zou doeD, om dat deugdelijk maatschappelijk werk te Yper tot stand te brengen. De vereenigde afdeelingen hebben ook gepeisd dat de Disch misschien iets zou. kunnen doen ter bestrijding der kindersterfte te Yper. De laatste jaarboeken van Yper ver melden j Op 100 gehoor1" o/° kinders gestorven van darmonisleking Kinders van min dan 2 jaar dood ven darmontsteking Gestorvene kinders van min dan 2 jaar Sterfgevallen zonder de dood geborenen Geboorten Tafertelen uit het Rotterdcmsche Volksleven. VII. DE HUIZEVMELKEll. Buzer verliet insgelijks met den deur waarder het vertrek, sloot de deur, stak den sleutel bij zich en verw jderde-zich met zijn makker, zonder de rampzalige moeder met een enkelen blik te groeten aan het einde der straat gekomen, stopte hij den deurwaarder twee kaarijes in de hand, waarop deze zeer nederig zeide wan neer gij, mijnheer, weder mijne diensten behoeft, hebt gij slechts te spreken. Ik reken op u, was het antwoord daarop ging ieder zijns weegs. Niet lang 'daarna zat Buzer weder op zijne kamer aan een, gezellig haardvuur, dat hem eene aangename verkwikking schenk, ter vergoeding van de koude, die de sner pende wind door zijne leden had gejaagd. Hij dacht er nauwelijks aan, dat aan de zelfde koude op zijn last e.en half naakte moeder met een pasgeboren kind was bloot gesteld, en zat spoedig in diep gepeins over de zeer ernstige vraag wathij met het huis raad aanvangen, en hoe hij het aanleggen zou, om nieuwe en betalende huurders in zijne woning te krijgen. Op eens kwam zijne dienstmaagd hem melden, dat een deftig gekleed heer hem verlangde te spreken. Onwillekeurig begon Buzer 'e beven, en ofschoon het bijna onmogelijk was, dat de komst vau'der. heer in verband staan kon met zijn zoo even vol- Die cijfers bewijzen wel dat Yper min sterfgevallen van zuigelingen, ten gevolge van darmontsteking, ot'slechte voeding, te betreuren heeft dan vele andere plaatsen, en dat verre het meeste getal sterfgevallen te Yper voortkomen van andere oorzaken, maar dat belet mot, hier gelijk elders, de kleine kinders te trachten te be schermen en te strijden tegen de dood. Onze geneesheeren Donck en Van Kobaeys hebben elk een verslag ge maakt over het Congres der Gouttes de lait of van d-en bond tegen de kindersterfte, welk UoDgres in Sep tember laatst te Brussel heeft plaats gehad. Onze Schepenraad gat ou3 daarenboven een verslag over de strijd middelen tegen da kindersterfte in Belgie, van Dr Marchandise, van Brus sel, eene deugielijke voordracht van Dr Pattyu vau Nieuwpoort, over het voeden en bezorgen der heel kleine kinderen, en een nieuwen boek van C. Jacquaert, over de kindersterfte in West- en Oost Vlaanderen Wij twijfelen of wij met de kostelij ke inrichtingen van Brussel en sommi ge" andere plaatsen, de.kinderen, die hier sterven door darmontnteking, zouden kunnen redden van de dood, zooveel te meer dat Doctöor Marchan dise bekent dat er van hunne bescher melingen van dezelfde kwaal sterven maar wij zouden wel willen dat de Disch zijne geneesheeren, apothekers en vroedvrouwen, belast met den ge zondheidsdienst der armen, vraagt en voorschrijft, van alle gelegenheden te baat te nemen om de arme moeders te bewilligen, om hunne zuigelingen zoo lang mogelijk met de borst te voeden wij zouden Dr Pattyn's gemelde voor dracht willen zien uitdeelen, en ter gelegenheid der Ypersche wedstrijden voor orde en netheid, voordrachten hooren houden over kindersterfte, en prijzen zien toekennen aan de arme moeders die zuigelingen bezitten, ze bezorgen en ze met de borst voeden. Eindelijk, geloof ik eenen plicht- te kwijten met te vragen dat de Disch jaarlijks drie frank per kind of onge veer 4,300 franks zou schenken, met behoud van kapitaal, voor het pensioen der arme kinderen onzer lagere scholen opdat zij eens allen een ouderdoms pensioen hebben, dat zij er door opge wekt worden, tot vooruitzicht, werk zaamheid, en spaarzaamheid, dat zij het hulpgeld van Staat, Provincie en Stad niet verliezen en later geene dischgenooten wezen. De Disch helpt 789 huisgezinnen of 2,730 armen en geeft daarbij maande lijks iets aan 139 kindereu en 129 ge brek kei ij ken. Hij voorziet fr 100,829-16, gewone braehtte, hatelijke daad, meende hij toch dat zulks het geval kon zijn. Zoo gaat het den misdadiger de geringste beuzeling doet hem angstig worden en sidderen. Bir/er lia 1 evenwel ju'st geoordeeld. Na de meid tot in de kleinste bijzonderheden o.mtrent de kleeding, het uitzicht enz., van den heer uitgevraagd te hebben, daalde hij met eene kaars in de hand den trap af en bleef op de onderste trede staan. Terwijl hij zijn kandelaar nederzette, zeide hij ik heb deeer nietute kennen, mijnheer. Mijnheer Buzer, antwoordde de aan gesprokene, ik kcm u medelijden inroepen ten gunste van een arm huisgezin, dat door u bedreigd is met verjaging. Den huizenmelker liep eene huivering door do leden. Gij bedoelt het huisgezin van Van Oosten vroeg hij aarzelend. «Ja mijnheer. Ik heb die zaak reeds uit de voeten ge maakt, daar de termijn verstreken was, dien ik gesteld had. Dus hebt gij die arme vrouw met haar kind in den laten avond op straat gezet Tot heden, mijnheer, geloofde ik niet, dat er menschen waren, tot dergel ij ke behandeling in staat i> Gij kunt omtrent deze zaak uw gevoe len hebben, wat echter niet bel t dat het mijne daarvan verschillen kan. <t Maar hadt gij recht, tot dié handeling Gij mo ht uw eigen rechter niet zijn. Gij e, rdeelt juist, mijnheer, ant woordde Buzer, maar thans op minder vasten toon, ook heb ik zelf niet. gehan deld, maar de uitzetting door een deur waarder laten doen Ik geloof niet, dat ook deze gerechtigd uitgaven voor bestuurkosten, onder houdswerken, allerhande verplichtin gen, maandgeld aan arme kinderenen gebrekkelijkeu, openbaren bijstand, gezondheidsdienst en andere kosten. De buitengewone uitgaven beioopen tot.fr. 14 083 38 waaronder fr. 10,041-71 successierechten op de erfenis van M Désiré Doimotte, verschuldigd sedert de dood van de vruchtengebruikster Jufvrouw A. Dumelie. Om die uitgaven te kunnen doon, rekent hij op fr. 102,466 95 gewone ontvangsten, daaromtrent dezelfde der rekening van 1906, buiten twee nieuwe te w ten 24 franks van de fondatië Antoine Vanden Bogaerde en 1,400 tr. inkomen van de erfenis van M. Désiré Delmotte. De voorziene buitengewone ont vangsten bestaan in eene teruggaat van 1,000 franks geleend geld, fr. 1,560 50 verpachtingskosten én fr. 9,885 09 overschot der rekening van het jaar 1906, te gaar fr. 12,446 59. Men voorziet alzoo juist zooveel uit gaven als ontvangsten, te weten fr. 114,912-54 Wij hebben de eer te besluiten tot de goedkeuring van rekeumg en be- grooling van den Disch. Yper, den it Januari 1908. (get.) H. Sobry. Dinsdag 25 Februari, ten 3 ure na middag, heeft tie plechtige begrafenis plaats gehad van Mijnheer August Brunfaut, handelaar en onder-voor zitter der Liberale Wacht van Vper, overleden den 22 Februari, in den jeugdigen ouderdom van 32 jaren Vanaf 2 1/2 ure was de Rijselslraat opgepropt met volk talrijke vrienden en maatschappijen begaven zich naar het sterfhuis om eene laatste hulde te brengen aan den duurbaren overle dene en te bewijzen hoezeer hij door iedereen geacht, beminden geprezen was. Al de maatschappijen hadden ge wedijverd om een aandenken hunner verkleefdheid te brengen kronen en bloemengarven bij de vleet werden voor het lijk gedragen. Het muziek der Oud-Pompiers opende den rouwstoet, daarop volgden de leden der Liberale Wacht, een veertigtal kronen en bloemen en opvolgenllijk al de maatschappijen der stad liberale Associatie, Onver- moeibaren, de Reizigers kring, la Fraternelle, Onderlingen Bijstand, S' Sebastiaan, enz alsook afvaardigin gen der liberalen van Popennghe, Wervick, Meesen, Nieuwkerke, Waas- is, iets dergelijks in het late avonduur te doen Hoe heet die deurwaarder Buzer beet zich op de lippen er, verbleek te zijne ontroering ontging Kareis vriend niet daar hij zweeg, herhaalde deze zijne vraag. Ik weet niet, mijnheer, antwoordde Buzer eindelijk, welk recht gij hebt om mij deze vraag te doen en zal er ook niet op antwoorden, alvorens ik hieromtrent door u ben ingelicht. Ik kan u dwingen, mijnheer Buzer, mij den naam des deurwaarders te noemen ik behoef slechts de hulp der politie in de roe pen, om onmiddellijk de verlangde ophelde ringen te verkrijgen, doch ik wil voor het oogenblik liever in uw zwijgen berusten 't zal van u zeiven afhangen, hoe ik mij verder in deze gedraag. Waar is vrouw Van Oosten Een steen vie! Buzer van het harthij moest wel overtuigd zijn, dat zijne hande ling de openbaarmaking niet kon verdragen, en de bezoeker in staat was hem in groote moeilijkbeden te wikkelen want hij ant woordde op vriendelijken toon en zonder te letten op de beleediging, die in de laatste woorden des vreemdelings lag opgesloten ik heb haar in de straat achtergelaten, waar zij wiiiicht bij een der buren een toe vlucht heeft gevonden. Waar is het weinige huisraad geble ven, dat zij nóg bezat n Ik heb gemeend dit te moeten terug houden, om daarmede de som ten minste gedeeltelijk betaald te krijgen, die zij mij schuldig is. n Ellendeling lag den man op de lip pen, en hij had moeite het woord terug te houden. Daar hij er een walg van had lan- ten, Kousbrugge, eene socialistische afvaardiging van Komen, enz., enz., die een indrukkwekkenden stoel uit maakten, welke zich ten 3 ure stipt in beweging stelde en te midden honderden toeschouwers den aflijvige naar zijne laatste rustplaats vergezel den. Hel lijk was door leden der liberale Wacht gedragen. De hoeken van het baarkleed waren gehouden door MM. Ern. Nolf, voor de liberale Wacht Maleveys, voor de Liberale Associatie Masschelein, voor Eigen Huis Vandaele, voor de Oud-Pompiers Florent Mailliard, voor de On vermoei baaren en de Fra ternelle Leon Vermeulen voor de vrienden van den overledene. Op het kerkhof werden twee lijkre- den uitgesproken de eene door M. Daniel Angillis, namens het dienst personeel van M. Aug Brunfaut, de andere door M.Jirnest Nolf, volksver tegenwoordiger, namens de Liberale Wacht en de vrienden. Lijkrede van M. Daniel Angiitis. Mijnheeren, In mijnen naam en in naam der ambtgenooten die even als ik gehecht zijn aan het huis Brunfaut zoon, kom ik aan onzen betreurden meester eene laatste hulde brengen en hem een laat ste vaarwel toesturen. Kind van Yper, M. August BRUN FAUT was er van alleman gekend. Iedereen weet dat hij eerbiedige en onderdanige zoon, later teedere, ver knochte en minzame echtgenoot, toe genegen, goede en toegevende vader was. Deze hoedanigheden zouden vol doende zijn om de achting en de sym pathie te wettigen, waarmede hij alge meen omringd was. om de populariteit te begrijpen welke hij genoot en de droefheid welke zijne dood in de stad verwekt heeft. Bij de schitterende hoedanigheden des harten die ik kom op te sommen, vereenigden zich eene onwrikbare standvastigheid, eene rechtzinnige verdraagzaamheid, eene zeldzame bescheidenheid en eene wel willendheid, eene goedheid, dat mets verveelde noch afschrikte. Wij, die in zijne intimiteit geleefd hebben, die de verhevene en edelmoe dige verlangens van dezen rechtvaardi ge hebben kunnen hoogschatten, wij zijn best geplaatst om de zedelijke waarde en den deftigen aard te waar- deeren van dezen die voor ons allen liever een vriend dan een overste was. Onze betrekkingen waren altijd ge kenmerkt door de grootste hartelijk heid nooit geen hard woord zelfs geen gebod ontviel zijne lippen. Zijne be velen waren gebeden en zijne min zaamheid is zelfs nooit verminderd gedurende de afschuwelijke kwellin- ger met den ontnensch te spreken, zeide hij, terwijl hij zijne beurs te voorschijn haalde ik wil die zaak maar spoedig met u afma ken hier zijn de drieguldens, voor welke ellendige som gij een huisgezin ongelukkig maaktet. Thans verzoek ik u mij te zeggen, of Van Oosten weder in uwe woning kan verblijven zoolang hij er woont, zullen u de huurpenningen wekelijks voldaan wor den. n De geldwolf watertandde op 't. zien der zilverstukken en was niet weinig verheugd, dat zijne woning weder verhuurd was, en hij zelfs de zekerheid had, dat hem weke lijks de halve gulden zou beta'ald worden. Toch wilde hij al het voordeel genieten, dat op het oogenblik te behalen was daarom zeide hij ik wil met genoegen aan uw verzoek voldoen, zoo gij mij de verzekering wilt geven, dat er van het gebeurde niet meer zal gesproken worden. Doch de man scheen op zijne beurt op de laatste woorden niet te letten, en zeide kom, mijnheer Buzer, geef mij spoedig den sleutel wie weet wat die ongelukkige vrouw lijdt ik stel te veel belatig in het huisgezin, dan dat ik niet alles zou aanwen den, om zijn lijden te verkorten. Buzer had den moed niet zijne vraag te herhalen hij klom den trap op, keerde weidra met den sleutel weder en nam, vriendelijk groetende, van den vreemdeling a scheid. Nauwelijks was deze verdweoen, ot Buzer verweet zich de fout, die hij had >egaan, door den sleutel af te geven aan iemand, dien hij niet kende. VIII. Vrouw Van Oosten. stond dan vrouw Van Oosten met naar kin i door alle menschen en, naar het scheen, ook door God verlaten, in den ij se - GO Oi U- OÓGOOiidoÓibaOO OOcTKNiCO^HO CO 05 Oï O rd O) C5 GO r-H r—r-H 00 C5 O I> G1 (M O 01 CQ OI to lG 0 N H CO l> Ph «l O h (M «O Tji lG O |N cdQOOOOQO O^CfcCiOiC7)C7)OOCO r—1 r-H r-H r-H r-H r-H r—> C rJ M

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2