PRIJSVRAAG 16. Instituut van Jumet-Heigne Sociéié Royale des Francs Arbalétriers. FOORPLEIN. Paardeumolen-Salon Overmeer. Groote Circus Libol, In 't land van den koningsmoord. gen der vreeseüjke ziekte die hem zoo vroeg aan onze diepe genegenheid ont trokken heeft. Zorgvuldig, nauwkeu rig en ervaren in handelszaken, hij gaf zich persoonlijk rekening der minste bijzonderheden van zijnen han del en was voor al zijne kalanten, zelfs voor de nederigsten, van eene dienst; vaardigheid en eene vriendelijkheid boven allen lof. Zij gelijk wijyerliezen in hem niet slechts een toegewijden en rechtzinnigen vriend, maar ook een verlichten raadsman, een zekeren en bescheiden vertrouweling. Mijn waarde Heer August, indien de tranen die wij op uw graf storten, indien het eenparig verdriet dat uwe, helaas te vroegtijdige dood vergezeld, uwe weenende echtgenoote en uwe be droefde famiilie niet kan vertroosten, het ongeiuk dat uw arme kleiue kin deren treft min schrikkelijk maakt, dat het ten minste voor dezen die u duurbaar zijn een bewijs weze van de onbeperkte genegenheid en van de on wankelbare dankbaarheid die wij uwe nagedachtenis immer zullen toedra gen. Vaarwel, waarde heer August, vaar wel teerbeminde meester Dat de aarde u licht zij Nimmer zullen wij u ver geten Lijkrede van M. Ernest Nol/, Volksvertegenwoordiger Mijnheeken, Eens te meer komt de dood in onze gelederen te slaan, eenen rouw meer voegende bij dezsn die wij nog dragen, ons in volle jeugd, in volle kracht een onzer verknochtste vrienden ontruk kende, op welken wij de grootste hoop koesterden. August BRUNFAUT is dood. Toen over nauwelijks eenige we ken, de tijding zich verspreidde der ziekte die ODzen armen vriend moest wegrukken, werd zij door eene alge meens verslagenheid onthaald. Heden, langs welken kant ik mij ook wende, zie ik niets dan tranen. Het is eene waardige echtgenoote die haren man beweentbet zijn jonge weezen die hunnen vader roepen, het zijn broeders, zusters, bloedverwanten die in eene hunner duurbaarste gene genheden getroffen zijn het zijn be dienden die zich met droefheid schei den vaneenen meester welken zij acht ten en di9n zij beminden het zijn vrienden die, met gebroken hart, door mijnen mond hier de uitdrukking hun ner droefheid komen brengen en een laatste vaarwel zeggen aan dezen die niet meer leeft. Deze eenstemmigheid in de droef heid bewijst u, beter dan ik het zou kunnen zeggen, al de uitgestrektheid van het verlies dat wij komen te doen. Het is dat August BRUNFAUT wonderlijk begaafd was om zich te doen beminnen en hoogachten. lijken kouden, donkeren avond, die alleen door de vonkelende sterren een weinig ver licht werd, als een spookgestalte tegen den muur van het huis, waaruit zi j was verjaagd geworden. O wat ging er in die oógenblik- ken in het hart. der ongelukkige vrouw om Onwillekeurig drukte zij het kind al dichter en vuriger aan iiet harthaar zelve scheen de koude niet te deren zij was er als on gevoelig voor Alleen haar geest was werk zaam deze hield zich onophoudelijk bezig met het gebeurde van het kind Van Steenen. Maar eindelijk rukte een koude wind vlaag haar uit hare droevie overpeinzingen, en zij keerde tot het leven weder met de zucht a Mijn God wat vang ik aan Om zich eenigzins tegen den gierenden wind, die zich door de nauwe straat met geweld een baan maakte, te beschutten, trad zij den nauwen gang in, die naast haar huisje lag en toegang gaf tot een bin nenplaatsje, waar de groenvrouwen des nachts hare kruiwagens plaatsen. Deze stonden onder een houteu afdak op een di r wagens zette zich de armevrouw neder. Wel had zij hier minder van den wind te lijden, doch de koude bleef haar door merg en been dringen, te meer daar zij bijna geen kleederen aan het lijf had, die er haar tegen konden beschutten. Alle pogingen wendde zij aan om ten minste het kind te verwar men, doch een pijnlijk geschreew overtuig de haar welhaast, dat ook haar lieveling in hare koude en elie.ide deelde. Nu was zij ten einde raad wel tienmaal stond zij op 't punt zich naar een der buren te hegeven, om diens medelijden in te roppen, doch de vrees wederhield haar, omdat zij wist dat zij en haar man in de straat niet zeer ge zien waren. Toen haar echter niets anders overschoot dan van koude te verstijven, stond zij op en trad een tiental schreden Hij was goed, edelmoedig medelij dend. Hij bewees geerne diensten, tal rijk zijn dezen die hem dankbaarheid verschuldigd zijn. Hij oefende in de hoogste maat de vereering der vriend schap. Hij kon zich opofferen, zich toewijden aan zijne vrienden. Hij wijdde eene zoo rechtzinnige genegen heid toe, hij bracht hun zooveel kieschheid toe in de uitdrukking zijner gevoelens, niet wachtende dat men hem eene vraag deed, de minste be geerten voorkomende, altijd op de loer van hetgeen kon aangenaam zijn, dat men van hem mag zeggen dat nevens zijne famiilie, die hij beminde en iet' had, want hij was goede echtgenoot en goéde vader, hij zich eene tweede fa miilie had weten te maken, deze zijner talrijke vrienden, die heden zijne ver dwijning beweenen. Met dat was August BRUNFAUT een onvermoeibare werker. Nug jong aan het hoofd van een zeer aanzienlijk handelshuis geplaatst, bedroog hij het vertrouwen niet dat men in hemgesteld had. Hij vertoefde niet eene gewenschte plaats in te nemen in de handels we reld, dank aan zijne bedrijvigheid en vooral aan de rechtschapenheid en de oprechtheid die hij in zijne handels betrekkingen kon brengen. De toekomst opende zich schitte rend vóór hem en het is misschien wat er het smartelijkst is in het ongeluk dat wij beweenen, het is zoo voorba- riglijk deze jeugdige krachtdadigheid, die niet beters vroeg dan zich te ont wikkelen te zien verdwijnen Wat gezegd van den politieken vriend August BRUNFAUT was een over tuigde liberaal. Drager van eenen naam die met recht door het volk bemind was, hij behoorde tot eene famiilie die sedert tal van jaren zich aan de openbare zaak en aan het welzijn onzer partij toewijdt. Hij was ons in den grond toege daan. Er is geene betooging der liberale denkwijze in onze stad waaraan hij geen deel genomen heeft uit ganscher harte. Het is met eene ware bezorgdheid dat hij den vooruitgang volgde van onze harmonie der Oud-Pompiers, aan dewelke hij diep verknocht was. Hij was de ziel en de beste steun onzer Liberale Wacht. Deeenparigheid van stemmen verhief hem tot het onder voorzitterschap en wij weten allen met welken yver met welke toewijding, met welke zelfverloochening hij zich van zijn ambt kweet. d Hij beminde ons werkmans ge nootschap omdat hij er een veld vond waar hij vrijen loop kon geven aan de menschlievende gevoelens waarvan zijn hart overliep. voorbij hare woning in een huisje, dat door eene vrouw met hare zoons bewoond werd. De vrouw dreef een kleinen hand'-l in turf en steenkolen, welke laatsten in een voor huis op stapels of hoopen lagen Vrouw Van Oosten opende de deur maar durfde niet binnen treden zij bleef aan den ingang staan, tot de vrouw verscheen, die haar toerieg wie is daar Ik ben het, luidde het bedeesde ant woord. Wie is ik Vrouw Van Oosten. Wat komt gij in den laten avond hier doen, en wat zie ik vervolgde zij, na- dertredende met schelle stem, hebt gij uw kind op den arm De turfverkoopster had eene zeer schrille stem, en daar zij met vrouw Van Oosten aan.den ingang spreken bleef, klonken hare woorden vrij luid door de nauwe straat, waarvan het onraiddelijk gevolg was, dat eenige nieuwsgierige hoofden zich buiten de deur of het venster vertoonden. Ach, vrouw, gaf de arme moeder ten antwoord, de huisbaas heeft mij uit mijne woning verjaagd, en ik weet niet waar ik een schuilplaats vinden kan. t En waar is uw man Die is een uur geleden naar den huis baas gegaan en sedert nog niet wederge keerd. n a Ga'm in deherberg zoeken riep eene heescbe stem uit een der naburige huisjes. Wordt Voortgezet.) Het is onder zijne wijze en edel moedige aansporing dat onze kerstfees ten ingericht werden, hij was een der stichters onzer pensioen mutualiteit en onze maatschappij werkmanswo ningen telde hem onder hare bestuur ders. Alle werk van liberale solidariteit was verzekerd van zijue volledigste ondersteuning hij zocht de gelegen heden om het goede te doen en hij deed het zonder ijdelheid. Ook, Mijnheeren, is het met eene rechtzinnige en diepe aandoening dat wij afscheid nemen van onzen strijdge- zei die, helaas te vroeg aan onze ge negenheid onttrokken is. Dat hij hier de hulde onzer dank baarheid ontvange. Zijne nagedachtenis zal zorgvul- diglijk bewaard blijven onder ons wij zullen ze bewaren als deze van eenen vriend die wij allen rechtzinnig bemind hebben en die wij immer zul len betreuren. Moge de eenparigheid onzer droef heid, moge de algemeene achting die zich aan den naam van onzen duurba ren aflijvige hechtte eemgen troost brengen aan dezen die hij achterlaat aan deze jeudige echtgenoote, zoo be wonderenswaardig van toewijding, die in deze dagen eene geheele toekomst van geluk ziet verdwiijnen aan deze kleine weezen toen zij later al de uit gestrektheid zullen beseffen van het ongeluk dat hun treft. Vaarwel, waarde August, rust in vrede. Vaarwel, namens uwe politieke vrienden. Vaarwel namens die vriendschap die ons sedert jaren vereenigde en welke wij op uwe lieve kinderen zullen overbrengen, hen morgen zeggende dat hun vader een man van plicht en een deugdzame mensch was. Lundi 9 Mars 1908. Blason Varié. Haut total Debaeck J. Bas total Legroe L. Prix spécial offert par le Commissaire honoraire Hennequin Vermeulen Henri. Dl ERENGAARDE ARTUNIO. Liefhebbers van aandoeningen gaat "de prachtige dierengaarde bezoeken van den dapperen temmer Artunio van Parijs, die voor de eerste maal in Yper komt met ingevoerde wilde die ren. Bij elke vertooning oefeningen met do schrikkelijke leeuwin Pacha, in tegenwoordigheid dertemster Oleo Aandoenlijke oefening van den tem mer Artunio, met zijne wreede leeuwin Mascotte, die hem gekwetst heeft te Braine-le-Comte. Aandoenlijke oefeningen van den temmer Jaconnetti met zij no gestreepte hyenas van Afrika De jacht op de leeuwen van den At las. door den temmer Artunio, onder eenen vuurregen. Alle avonden, maaltijd der wilde dieren. Schitterende verlichting. Prachtig orkest. Groote vertooning, alle avonden, om 8 1/2 ure stipt. Den Donderdag en den Zondag, dag- vertooning ten 3 ure. De paardenmolen-Salon Overmeer, waarvau de faam niet meer moet ge maakt zijn is dit jaar terug gekomen. Deze groote instelling is gevestigd vóór het koffijhuis De Maan De paardenmolen-salon is gansch ver nieuwd en is allerschoonst. Het bestuur heeft de zaken wel ge daan, en wij hebben de overtuiging dat er alle avoaden eene menigte volk zal zijn bij M. Overmeer. Alle avonden om 8 ure, groote en prachtige vertooning. De groote circus Libot is vergezeld van eenen schoonen troep rijders, rijderessen, clowns, acro baten, de merkwaardige Tompoucen, enz., enz. Alle avonden, groote pantomiena. Wie uit het woord Ongevallenwet de meeste goede Hollandsche woorden van hoogstens G letters maakt, zooals val, gevoel, enz., krijgt een Koekoek- hangklok, de volgende 5 ieder een Schwarzwalderhangklok, de volgen de 100 goede en de 50 eerste die het eerst ons hun oplossing zenden een ge schenk naar keus, zooals Sigarenaan stekers, Vulpenhouders, Inktstellen, enz. Die geen prijs of premie heeft, ont vangt gelijk met de uitslag 25 verschil lende prentbriefkaarten. In te zenden voor 19 Maart 1908 mot TO cen tiemen bijdrage Belgische postze gels. Uitslag ontvangt ieder deelnemer 3 April. Wij ontvingen de 7n December 1907 het volgend schrijven van het Com missariaat van Politie van Wildryck U verzekerende dat ik alle moge- lijke aanbeveling zal doen en dat ik verder aan de wedstrijden zal deel nemen, daar dit mij zeer nuttig schijnt, zoo bied ik U Mijnheeren mijn achtingsvolle groeten Was geteekend Bocklandt. Opgaaf Fransche Wedstrijd, werdt op verzoek franco toegezonden. Bureau International de Concours Vlaggemanskade 5 Weer. '5, Rotterdam,5 (HOLLAND). Portugal was zoo diep in de ontaarding en in de vadsigheid verzonken, dat het zijne weerga niet had in eenig aanpalend land. Se dert den markies de Pombal was er geen enkel man van talent en gezag aan het ministerie ge raakt. Al degenen die er malkaar opgevolgd had den, waren allen, door een betreurenswaardige fataliteit, onbekwaam en bedorven zooder vaderlandsliefde, zonder bekommering voor den waren roem van hunnen vorst, enkel (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) T9, Rue tie l'Institut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 13 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen ('Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genii valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door phetografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuigmg, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telepheon 473- De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen. i

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3