Hoogeschool Uitbreiding VOORDRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Vierdejaar. Vr 19. MAANDAG 30 MAART 1908. les Insectes et les Fleurs. Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des iMoneierdflf/SVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Liixinudestraainr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. om 6 ure 's avonds, door M. BUSSEHS bestuurder der Staatsmiddelbare School. Onderwerp Openbare zitting van den Zaterdag 29 Februari 1908. De openbare zitting wordt ten 5 u. 20 m. geopend. Tegenwoordig de Heeren Colaerfc, Burgemeester - Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Struye, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bou quet, Sobry, Lemahieu, Btebuyck, Begerem. Booue, Raadsleden M. N. Boudry, d.d. Secretaris. De heeren Vandenpeereboom en Iweins hebben zich doen verontschul digen. Het proces-verbaal der zitting van den 26 Januari 11., geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige bemer king, wordt goedgekeur-d. De Raad beslist met eenparigheid den heer N. Boudry, dd. als Secretaris, af te vaardigen in vervanging van den heer GorrisseD, in verlof. Interpellatie. M. Biebuyck ondervraagt het College nopens de kwestie van den buurtspoor weg van Yper-Belle naar Armentiers. Deze kwestie heeft eeue zekere be langrijkheid voor het zuiden van ons arrondissement. Het achtbare Raadslid herinnert de genomen besluiten, vraagt of de onderhandelingen tot iets geleid hebben, en vraagt welke gevolgen zul- leD gegeven worden aan de uitvoering der lijn van Yper naar Belle. De heer Voorzitter. M. Biebuyck heeft nauwkeurig genoeg de kwestie der buurtlijn van Yper naar Belle ver toond. De inrichting dezer lijn was ontworpen om te gaan langs Yper, Dickebusch, Ouderdom, Westoutre, Locre, Dranoutre en de fransche grens eu mogelijks naar Kemmel. Er was insgelijks kwestie een eind liju te leg- tien, Poperinghe verbindende aan Kemmel langs Reninghelst. Deze lijn, met de vergunning Yper-Waasten, zou oen bijzonder stuk uitgemaakt heb ben. De gemeenten waren t'akkoord om hun deel van tusscheukomst in te schrijven op uitzondering .van Renin ghelst. Deze gemeente weigert haar aandeel in te schrijven, beloopende tot 64,000 franken Reninghelst wil wel het profijt dezer lijn hebben, maar zij eischt dat Pope ringhe en Yper haar aandeel betalen. Poperinghe weet bij ondervinding wat er van is van deze twee intercommuna le lijnen die weinig opbrengen en is geenszins van gedacht een deel der 64,000 fr. ten hare laste te nemen, deel dat op Reninghelst berust. De stad Yper houdt er niet aan een geschenk te doen aan de rijke gemeen te Reninghelst. Niettegenstaande ons aandringen blijft Reniughelst doof. Het aandeel dezer gemeente, moetende betaald worden in jaarlijksche aflos singen, zou, in geval de lijn geene wiuet zou doen, ten hoogste tot 1,000- fr 's jaars beloopen. Zeer geringe som, aangezien de inwoners in ruil al de voordeelen zouden hebben eener buurt lijn De voordeelen aan een ander la ten en de gevaren in deze zaak op zich nemen is in 't geheel het gedacht niet der stad Yper. Er volgt dus uit deze onderhandelingen dat het stuk Pope ringhe Kemmel niet zou kunnen inge richt worden. Men zegt ons wel waar- rom gaat gij met rechtstreeks naar Belle langs Yper, Dickebusch en Lo cre Belle, eeue fransche stad zijnde, zou niet kunnen tusschenkomen zonder eene belgische intercommunale. Wel nu indien wij aan de grens moeten stil blijven, zal de lijn hare kosten niet maken. In eene onzer laatste vergaderingen hebben wij gemeend de lijn voort te trekken naar Poelcapelle, maar Lange- marck en S1 Jan willen niet tusschen komen. Het is dus besloten dat de verschillige lijnen maar zouden kun nen ingericht worden in het geval dat de' stad Yper er in toestemt het deel der wederspannige gemeenten ten ha ren laste te nemen. Volgens ODze bere keningen zouden wij tot eene jaarlijk sche korting komen van 4000 fr. Indien Yper zich voor deze som wil verbin den en een geschenk doen aan rijke" gemeenten, is het hare zaak, voor wat mij betreft, ik begeer dat de zaak rij pelijk bestudeerd worde eu dat men niet lichtzinnig eene beslissing neme. M. Begerem. Is het wel noodig eene intercommunale te hebben De heer Voorzitter Ja, de Provin cie eischt het. Met dit stelsel kunnen de gemeenten malkander verstaan om de uurtabel vast te stellen, de bedien den te benoemen, enz enz Volgens mijn gedacht, zegt M. Colaert, maken de bijzondere maatschappijen, die be schikken over een personneel dat be roepskennissen heeft, de beste zaken. M. Boone. Flene enkele lijn, die de grens als uiterste punt heeft, zou geene toekomst hebben. De heer Voorzitter. In den tijd was men te Belle voorstander van deze lijn; ik weet niet of men het nog is, maar in alle geval, moet men rekenen met den Staatsraad, eene instelling die niet gemakkelijk is. MBoone herinnert zich eene verga dering te Locre gehouden, waar de af gevaardigden van Belle tegenwoordig waren, een onder ons vroeg of zij hun ne tusschenkomst konden waarborgen en hun antwoord was ontkennend. De heer Voorzitter. In deze zaak geldt het de toelating van den Staats raad te bekomen en de dingen kunnen lang aanslepen. Om u een voorbeeld te geven, de onderhandelingen voor de ineenzetting Nieuwkerke - Sleenwerck hebben van acht tot tien jaren ge duurd. M. Biebuyck komt terug op de voor deelen die zouden kunnen spruiten uit eene buurtlijn van Yper naar Belle en bedankt den heer Burgemeester voor zijne uitleggingen. De heer VoorzitterIk neem de ge legenheid waar, ofschoon het eene an dere zaak geldt, dat, ten gevolge der opmerkingen door M. Bouquet in eene voorgaande zitting gedaan, er onderhan delingen begonnen zijn nopens de uurtabel op de lijn naar Diksmuide langs Elverdinghe. M. Colaert heeft reden om te gelooven dat de uurtabel len beter zullen toeëigend worden. M. D'Huvettere. - Dewijl wij een nieuwen titularis hebben aan de open bare werken, hernieuw ik mijne vraag nopens eene verdeeling van drinkbaar warterop het Hoornwerk. Het geldt er de gezondheid der bewoners van die volkrijke wijk, die verplicht zijn zich te spijzen met de wateren der stads grachten, die meesttijds besmet zijn. De heer Voorzitter. Verscheidene wijken der stad vragen eene waterlei ding. Het is nog al moeielijk ze allen te zamen te voldoen. Wij zullen vol doening geven aan de Waterkasteel straat, waar de inwoners de leiding op hunne kosten zuilen inrichten. Daar men binnen kort eene riool zal maken op het Hoornwerk, zal het College deze gelegenheid waarnemen om er eene waterleiding in te richten. Wat er van zij men moet voorzichtig zijn want het zou kunnen gebeuren dat de hoeveelheid drinkbaar water ontbreke op het oogonblik der uitvoering van de groote werken voorzien aan den Zillebeekvijver en aan dezen van Dickebusch, die ons zullen vrijwaren van alle verrassing. Aangezien de Di ckebusch vijver heden op een zeer hoo- gen waterpeil is, zal men maatregelen nemen om hem er op te behouden. M. D'Huvettere. Ik bedank den heer Burgemeester om zijne beloften. Ik vraag hem enkeiijk hun een weinig water te verschaffen, 's morgends, aan den eenen kant der wijk, en 's namid dags al den anderen kant. Op die wijze zal iedereen voldaan zijn op het Hoorn werk. M. Colaert zal trachten het noodige te doen, maar om iets te geven moet men het hebben. M. D' Huvettere. Als men niet kan geven moet men niet verkoopen. M. Colaert. 't Is het water dat van de vesten komt, welk aan den Staat verkocht wordt. Om de verkwistingen te vermijden zal men eene kar koopeu en men zal den Yperlmgen verbieden zich van drinkbaar water te bedienen om de voordammen te kuischen Bij het eindigen dezer bespreking zegt de heer Voorzitter dat indien het publiek onpartijdig wil zijn, het zal zeggen dat wij al doen wat wij kunnen om voldoening te geven. De dagorde genoeg beladen zijnde, stelt de heer Voorzitter voor over te gaan tot het onderzoek der voorwer pen die aan de beraadslaging van den Raad onderworpen zijn. Goedkeuring. 1Gemeente reglementenverorde ning over het verkeer der lotelingen. M. de Burgemeester heeft gelijk elk jaar een besluit genomen op het ver keer der lotelingen. Het is 't gebruik, wanneer de Bur gemeester een besluit neemt, dat het goedgekeurd zij in de eerste zitting van den Raad. (M. Colaert geeft lezing van dat besluit). Gelijk men zich ervan heeft kunnen overtuigen, zegt de heer Voorzitter, hebben deze besluiten het beste uit werksel. Er is geen een proces-verbaal opgemaakt geweest. De Raad bekrachtigt dat besluit met eenparigheid. 2. Gemeente- en aangenomen be waarscholen rekeningen 1907. De ontvangsten der betalende school Lahousse en van de school der Rijsel- straat beloopen tot fr. 5,695-00 De uitgaven tot 5,509 89 Overschot fr. 185-11 Goedgekeurd. Voor de aangenomen scholen is de jaarlijksche toelaag der stad van 8,000 AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. fr. Wat het inwendig bestuur aangaat, wij hpbben er niets in de zien, zegt de heer Voorzitter. 3. Gemeenteschool van huishoud kunde rekening 1 907 De ontvangsten beloo pen tot fr. 5,020 00 De uitgaven tot fr. 4,891-13 Boni 4. Stadsharmonie Ontvangsten Uitgaven .Overschot Goedgekeurd. fr. 128 87 rekening 1907. fr. 6,091-87 6,089-20 fr. 2-67 o Pompierskorps rekening 1907. Ontvangsten fr. 4,601-22 Uitgaven t 4,447-88 Overschot fr. 153-34 MD' Huvettere begeert te weten of er in de rekening van het Pompiers korps eene som voorkomt voor het ge val van ongevallen die zouden kunnen gebeuren gedurende eenen brand en of de stad die ongevallen verzekert. De heer Voorzitter. Dat is voorzien in het volgende artikel Hulpkas der Pompiers. Er is in de rekening voor on gevallen eene som van 80 fr. ingeschre ven, betaald aan de Hollandsche naam- looze Maatschappij. M. D'Huvettere. Onze pompiers zijn dus verzekerd. Ziedaar een eerste punt opgehelderd. Maar voor de personen die tot het Pompierskorps niet behooren en aan dewelke een ongeval zou gebeuren in geval van brand, zijner maatregelen genomen tegenover de derde personen M. Colaert. Voor de personen die tegenwoordig zijn bij eenen brand, zij zij n daar zonder titels en de politie mag hunne hulp weigeren. M. D'Huvettere verklaart zich vol daan. 6. Hulpkas der Pompiers reke ning 1907. Ontvangsten fr. 681-93 Uitgaven fr. 400 00 Overschot fr. 281 93 Goedgekeurd. M. D'Huvettere vraagt in deafdeelin- gen tot welk gebruik de schadeloos stelling van de Pompiers ontvangen in geval van ziekte. MColaert antwoordt dat de schade loosstelling ontvangen tijdens den brand van Zillebeke en de gratificatie het vorig jaar aan de Pompiers gegeven door M. Vandoorne, in eene bijzondere kas gaan. Dat is voor hun en dient voor de uitstapjes, die de Pompiers somtijds doen. 7. Stadsbibliotheek rekening 1907. De ontvangsten beloo pen tot fr. 1,559-84 De uitgaven tot i 1,518 40 Te kort fr. 18-56 Dat te kort zal aangevuld worden door de Stadskas en de som van fr. 18 56 zal het toekomende jaar inge schreven worden op de begrooting. Er is besloten geweest een helper te geven aan den huisbewaarder. M Struye. Ik hoop dat deze bui tengewone uitgaaf door de stad zal betaald worden, de hulpmiddelen der bibliotheek zeqr beperkt zijnde. De heer Voorzitter. Er is verstaan dat de stad deze uitgaaf ten haren laste CALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1