Het Gestolen Kind, Mengelwerk. 22 zal nemen, want hij is overtuigd dat de Raad geene moeielijkheden zal ma ken. Goedgekeurd. 8. Stadseigendommen verpachting van het jachtrecht, a) op de Rarme- landen twee oevers der vaart), b) op üickeb uschvij ver Er is besloten geweest over te gaan tot de openbare verpachting dezer jachtrechten, aan de voorwaarden van het oude lastenkohier en om ieder jaar te eindigen. Goedgekeurd. 9. Stadseigendommen gronden der oude gazfahriek. Deze zaak is onderzocht geweest. Eerst betaalde de concessiounaris niets Nu zal de bevoorrechte maatschappij eene som van 100 franken betalen voor geheel den duur der concessie, voor al de geverwfde gedeelten op het plan. Eene lange bespreking vangt aan tu8schen verscheidene leden op het punt te weten wat de stad doen zal met het overige van den grond eq welke de inzichten zijn van M. Valcke nopens de huizen op dien grond gebouwd. Eindelijk beslist de Raad de zaak uit te stellen. 10. Bureel van weldadigheid re kening 1906begrooting 1908. M. Golaert. - Gij hebt het verslag gehoord gedaan door M. Sobry over de rekening 1906 en de begrooting 19u8 van het Bureel van weldadigheid, ik denk dat er niet dient op terug te ko men. M Z>'Huvellere - De heer verslag gever Sobry heeft aan het Bureel van weldadigheid eene jaarlijksche begifti ging van 3 franks gevraagd voor ieder behoeftig kind dat. aan de lijfrentkas aangenomen is. Het achtbare Raadslid begeert te weten of het Bureel van weldadigheid de gewenschte bevoegd heid heeft daarvoor. M. Colaert. Ik denk hbt niet. M. Sobry. In tegenwoordigheid der onbevoegdheid van het liefdadig bestuur, trek ik mijn voorstel in en onderwerp andere gedachten aan den Raad. M. Golaert Dat is aan de dagorde niet. De vraag van M. Sobry zal in den staat van wensch blijven. Het zal eene soort van opheldering zijn. M. Begerem. Voor wat de moeder lijke zoging aangaat, heeft het Bureel van weldadigheid insgelijks geene be voegdheid. Rekening 1906. Ontvangsten fr. 111,439-64 Uitgaven 101,554-55 Overschot fr. 9,885 09 Tafereelen uit het Rotterdamsclie Volksleven. VIII. VROUW VA Ni OOSTEN. Wat is dat, Kaat Wa gebeurt er Trijn Wa doet die vrouw daar Wat wil ze Da 's vrouw Van Oosten, die is uit er buis gezet... Ei, die trotsehe dame Zeker, die nooit iemand groette, maar zi h altijd verborg... Wel, wei, wie had da gedacht En Van Oosten zit in de Blaauwe Druif Ei, ei, komt. hij d'r nog dikkels Alle avonden, tot laat in den nacht ke j' m' er vinden Wat je zegf, buvrouw ik dacht dat je m'in den laatsten tijd goed gehouwen had ik heb 'm te minste sedert lang niet dronken ge zien. Geen wonder,' buvrouw, over dag loopt, ie langs de kaaien half of heel beschon ken en 's nachts laat komt ie thuis Hé, Miet, waar moet vrouw Van Oosten nou blijven Ja vraag 't 'r zelvwat weet ik het Zoo ontspon zich spoedig een gesprek in het Lange Lijnstraatsche dialect tusschen een tal van vrouwen, die, ongevoelig voor de koude, op de Graat verschenen en meer en meer naar het huis der turfverkoopster opdrongen. Daze had inmiddels vrouw Van Oosten gezegd, dat zij haar niet helpen kon, wijl haar huis te klein was, om iemand nachtverblijf te bezorgen, en haar geraden bij een der overige buren tie zaak tebeproe ven. De ongelukkige vrouw ieed vreeselijk niet alleen door de verschrikkelijke koude j Begrooting L908 Ontvangsten fr. 114,912- 54 Uitgaven 114,912 54 De ontvangsten en de uitgaven zijn in evenwicht. 11Burgerlijke Godshuizen reke- kihg 1906 begrooting 1908. De heer Voorzitter. Gij hebt de le zing gehoord van bet verslag opge maakt door M. Iweius d'Eeckhoutte en dat verslag is u uitgelegd geweest. Rekening 1906. Ontvangsten fr. 391,267 44 Gewone uitgaven 386,278-04 Overschot fr. 4,989-40 Buitengewone ontvang sten fr 62.616-91 Buitengewone uitgaven fr. 39,823 65 Overschot fr. 22,793-26 Overschot op het gewo ne fr. 4,988 40 Voltallig overschot fr. 27,782-66 M. Huvettere, vindt het zonderling genoeg dat men niets zegge na den uitstel gevraagd te hebben der bespre king der rekening en begrooting van do Hospicen in de afwezigheid van den verslaggever. M. Colaert. - Het is naar mijn ver zoek. M Begerem neemt de bespreking waar der rekening van de Hospicen om te zeggen dat dit liefdadig bestuur niet de'minste openbare aanbesteding doet voor de leveringen. Het art. 8 der wet van 16 Messidor jaar VII eischt dat de Hospicen al hunne leveringen in open bare aanbesteding stellen (1) Het ware eenvoudig, zegt het achtbare Raadslid. Er ware maar eene opwerping te doen. de eenige dat de leveranciers malkan der zouden kunnen verstaan. Om dat te voorkomen zou men eenen minimum prijs kunnen voorstellen. Wat men ook zegge, de wet moet beschermd wor den. MGolaert Wanneer gij zegt dat men niet de minste openbare aanbeste ding doet, vergist gij u. De Hospicen gaan jaarlijks over tot de openbare aanbesteding van het vleesch, aardap pelen, enz., enz (2). M. Begerem. Onvermijdelijk, (1) Het art. 8 der wet van 16 Messidor jaar VII zegt Allen aankoop voor levering van eetwaren en andere voorwerpen noodig voor de burgerlijke God.-huj/en zal aanbe steed worden bij afbod in eene openbare zit ting der Commissie in tegenwordlgheid der meerderheid van de leden, na plakbrieven eene maand te voren ruchtbaar gemaakt, op straf van nietigheid. (2) Wij hebben vroeger uitgelegd in onze kolommen op welke wijze die beperkte aanbestedingen bij de Hospicen gedaan wor den. (N. d. R.) en deze afwijzing maar ook d or de schim- scheuten, die van alle kanten tot haar door drongen en te scherper gemaakt werden, wijl men wist dat zij doel troffen. Liever dan verder nultelooze pogingen te doen, sloop zij behoedzaam door het volk heen naar het plaatsje, van waar zij gekomen was, met het vaste voornemen het niet meer te verlaten. Inmiddels was bijna de geheele bevolking der Lange Lijnstraat voor de deur der turf verkoopster vergaderd, waar nu 't levendig ste gesprek plaats vond. De turfverkoopster voerde meestal den boventoon, daar hare stem het vermogen had eene menigtespreek- sters tot zwijgen te brengen. Nadat men lang en breed de ondeugden van Van Oosten en zijne vrouw had uitgemeten, werd Buzer meer het onderwerp des gesprek.--, vooral toen een voerman de aandacht op hem vestigde, door te vragen hoe de zaak zich had toegedragen. Wel, me lieve mensch, sprak de turfverkoopster, terwijl zij de hailden in de zijden zette. daar is de kerel me gekomen, 't was zoo wat acht uur, bij vrouw Van Oosten om de uur omdat ze niet kon betalen, heit ei ze de deur uitgejaagd en omdat ze niet gauw genoeg gong, heit ei ze de deur uitgegooid, die schurk, die schurk, die gauwdief. Ja, wel 'n gauwdief vervolgde de voerman, nou 'k had er bij motten weze laat Van Oosten zijn wat ei wil, ze motte ons hier maar niet op straat komme zette vandaag hij, morgen wij, as w'er niet voor oppasse... Kn waar is z'n boeltje? Dat staat nog in thuis de huisbaas za 't morgen verkoope... u Hij mot maar komme, as die durft... dan zelle w' 'm de straat uit boene 'k Eb nog eene halve mand rotte ap- krachtens de wet, moet,en de Hospicen overgaan tot eene openbare aanbeste ding van al de leveriogeu. MColaert. Die diDgen verwekken kwestien van personen... Men wil goed voedsel geven en onder dat oogpunt staat men tegen moeielijkheden, wat er van zij, zij worden grootendeels in openbare aanbesteding gedaan. M. Begerem. Indien M. de Burge meester zich verbindt de zaak te on- dorzoeken, zal ik mij aanzien, als vol daan. M. Golaert. Gij hebt mij niet ver wittigd... MD'Huvetlere. - Dat komt in de bespreking. M. Begerem. De wet is daar. M Colaert. Dat wordt nergens ge daan. Sedert 15, 16 jaren zijn de aan bestedingen talrijker dan vroeger. (1) M Begerem. Gij neemt bet prin.- ciep aan M. Golaert. - Duidelijk MBegerem. 't ls reeds iets. MColaert. De wet van 1836 be spreekt de gebeele ofwel do beperkte aanbesteding. M. Begerem dr.ngt aan opdat de openbare aanbesteding gedaan zij voor al de leveringen en dat de wet nage leefd worde. MColaert Voor al de leveringen is dat niet mogelijk. In princiep heeft M. Begerem gelijk. Maar al de bestu ren leven de wet niet na. Men zou de zaak kunnen onderzoeken. (2) M Colaert bestatigt dat het over- I schot op het gewone elk jaar aangroeit. Voor het dienstjaar 1906, is het om trent van 5,000 fr. M. D'Huvellere. tn het verslag dat ons onderworpen werd, is er spraak geweest van de herstellingen. Het achtbare Raadslid vindt dat het geene herstellingen ziju welke de Commissie der Hospicen beraamt maar verfraaiin- (1) Het, is eene groote dwaling Eertijds stelde het bestuur der Godshuizen veel mê t artikels in aanbesteding dan heden. (N. d. R (2) Het is geen reden, M. de Burge meester omdat andere besturen de wet niet naleven dat de Hospicen van Yper dat slecht voorbeeld moeten volgen. Als eerste Magistraat der stad, en in het belang der behoeftige klas hadt gij de zoo- verstandige overwegingen van M. Begerem moeten goedkeuren en u bij het achtbare Raadslid voegen om aan te dringen dat de Hospicen van Yper zich zouden schikken naar de wet van Messidor. Gij hebt het niet durven doen uit vrees van uv\en eersten Schepen te kwetsen, die ter zelfder lijde, voorzitter is der Hospicen. Met te beloven de zaak te onderzoeken, zal dit geen uitslag opleveren, denken wij, en men zal, gelijk in het verleden, voort gaan met de wet te overtreden. (N d. R pels, daar zelle w' '<n kop mee smeere... sprak eene der aanwezigen op niet zeer liefdelijken toon Maar oor 's, hernam de voerman, waar is nou vrouw Van Oosten, die kan van nacht op straat niet blij ve ze mot weer in d'r huisje. n u Ja. ja, al zouwede deur openfrappe! riepan verscheidene stemmen te gelijk. Waar is ze toch, 'k zie ze niet. 'k Heb ze 't gangentje in zien gaan... misschien zit ze op 'n kruiwagen. En aanstonds trok de bende, die het be wijs gaf hoe spoedig het gevoelen des lage- ren volks veranderen kan. naar den nauwen gang velen stonden van ongeduld te stamp voeten, wijl zij dien niet met de anderen konden indringen. De voerman, die zich aan het hoofd ge plaatst had, kwam het eerst op het plaatsje en vond vrouw Van Oosten krachteloos en uitgeput en bibberend van koude op een wagen zitten nog immer hield zij het kind tegen de horst gediukt, maar het was aan hare bevende armen tezien, dat zij dien last niet moer zou kunnen dragen. Zij zag verbaasd op, toen zij demenigtéhet plaatsje en den gang zag vullen, en nog meer, toen de voerman haar zeide korn vrouw, je mot in je huis je kan hier v'n nacht niet blij ve sta op en kom mee we zelle de deur open zien te krijge. Ach neen, ik wil hier blijven mijne krachten zijn uitgeput ik zal weldra van koude en ellende bezweken zijn Bé je wei gek, mensch, kom, sta op Ja, ja, riepen stemmen te gelijk, i sta op en as je niet kon, zelle we je hel pen. Wees maar- niet bang voor (Je buis- baas as die morgen durft komme, zelle wij met 'm afrekene. gen Hij vestigt de welwillende aan dachtder liefdadigheids Commissie op het zothuis, voor hetwelk men zooveel geld verteert van den eenen kant en langs den anderen kant laat het zot huis veel te wenschen. Het is aller noodzakelijkst dat het gebouw, in de Lange Thouroutstraat gelegen, her steld zij MColaert is van gedacht dat eene herstelling zich opdringt, dat is niet betamelijk dit gebouw in zulken staat te laten. M Bouquet verzoekt het College tus schen te komen bij de Hospicen voor den keus van eene andere plaats voor de openbare baden, omdat vele perso nen aarzelen er naartoe te gaan. M Golaert. Deze baden wordeu door de Hospicen geleverd men zou de kwestie van onbevoegdheid kunnen opwerpen, wat er van zij, de b^mer- kiog van M. Bouquet is gegrond V.t Ie personen willen er niet gaan omdat het in de nabijheid is der ziekenzalen. De financiën der Hospicen worden van langs om beter en iudieD deze toe stand voortduurt, zou men de Com missie der Godshuizen kunnen ver plichten een lazaret te bouwen om de hindernis te voorkomen welke M. Bou quet aanhaalt. De Raad brengt een gunstig advies uit op de rekening 1906 Begroohng 1908. Gewone ontvangsten fr. 407,074 29 Gewone uitgaven 407,040 00 Overschot fr. 34-27 Buitengew. ontvangsten fr. 166,973-81 Buitengewone uitgaven fr. 167,001 85 Te kort fr. 28 04 Er is dus in het geheel een overschot van fr. 6 25. M. D'Huvettere. Ware er geen mid del om aan de Hospicen zekere bijzon derheden te vragen over het beheer hunner goederen, bij voorbeeld, wat hunne bosschen aangaat, hunueu in houd, de kosten die zij veroorzaken en hunne opbrengsten En zouden de Hospicen geen voldoening geven aan de wenschen door M Bouquet gedaan M. Golaert. M. D'Huvettere, die voorstander is der verslagen, zou hij niet kunnen eeu klein verslag daarover opmaken M. i?'Huvellere. M. de Burge meester, dat komt in mijn ambtsbe voegdheid van Raadslid niet. verslagen te. maken over het beheer der Hospi cen (Fak vast, M. Golaert). Fondatie Godtschalck. Rekening 1906. Gewone ontvangsten fr. 108,314 98 Gewone uitgaven 79.757-58 Overschot fr. 28,657-40 Aan den algemeenen aandrai g toegevende, poogde vrouw Van Oosten op te staan, doch het was baar niet mogelijk daarop nam de voerman haar het kind uit de armen, gaf het aan een naast hem staande vrouw, die het met veel geestdrift en medelijden onder haren schoudermantel verborg, en hielp de bijna machtelooze vrouw opstaan. Terwijl hij daar aan de eene zijde vast- "greep, vatte haar een tweede man aan de andere, en riu zou men het plaat.-je verla ten, doch dit ging niet gemakkelijk, want van alle kanten drong men tegen elkander in. Inmiddels greep erin de straat voor het huisje een ander voorval plaats, dat de ver warring niet weinig vermeerderde. Eenigen, die niet op het plaatsje niet konden komen, haddan inmiddels beproefd de deur te openen eerst had men met verschillende sleutels ge poogd in het slot te komen, doch dit gelukte niettoen kwam er een op het denkbeeld om het venster uit te lichten spoedig zag men in, dat het hout daarvan te vermolmd was, om het geringste geweld te kunnen verdragen, waarom men eindelijk besloot de deur open te trap pc: Gelukkig echter verscheen op dat oogenblik Van Oosten met Karei Van den Oden heiden waren niet weinig verwonderd zooveel volk op de been te zien, doch begrepen spoedig de oorzaak daarvan. Een stil gefluister ont stond weldra onder de massa, op het zien van den deftig gekleeden heer, dia Van Oosten vergezelde, en allerlei gissingen werden er gemaakt, u Waar is mijne vrouw riep Van Oosten, terwijl hij den man terughield, die op het punt stond de deur te verbnjzelen J Ze zit op plaatsje op 'n kruiwagen a-'t woord de mer van onderscheidehekanten. Wordt Voortgezet.) W illij. II Jf IMWIHW ■■mi—«B—

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2