PRIJSVRAAG 17. Stadsnieuws. Instituut van Jumet-Heigne Briefwisseling. Bij gelegenheid burgerlijke begrafenis. Buurtspoorweg van Yper naar Belle. FOÖRPLEIlY. stappen van eenige afgevaardigden en aan de ondersteuning van den heer Prefekt van het Noorden, schreef naar ons bestuur den 20 Sep tember, altijd in 1900, om zich t'ak- koord te stellen met de belangheb bende gemeenten. Er waren alsdan twee ontwèrpen. 1Yper-Belle, langs Dickebusch, Reninghelst, Westoutre,'Locre, met ineenvoeging op Poperinghe langs Reninghelst. 2. Yper, Dickebusch, de Clyte, Locre en Belle met eene lijn van Poperinghe naar Kemmel langs Re ninghelst. Den 27 October van hetzelfde jaar, keurde de Gemeenteraad van Yper met eenparige stemmen, min eene onthouding, de afteekening goed van Dickebusch, Reninghelst, YVestoutre, Locre en Belle. Het is sedert dien dat personnali- teiten, bewogen door politieke be weegredens, alles in het werk ge steld hebben om de genomen beslis sing te doen mislukken, met de lijn van Poperinghe naar Kemmel langs Reninghelst op te dringen, die geene toekomst heeft. Het is deze nieuwe lijn die de bij zonderste oorzaak is van den uitstel, die gebracht is geweest in de uitvoe ring der lijn van Yper naar Belle, en die aan de gemeente Reninghelst toegelaten heeft hare tusschenkomst en haren onderstand te weigeren. De lijn van Yper naar de grens om voltrokken te worden tot Belle is, watM. Boone er moge van zeggen, van eene zekere toekomst, zij is ge roepen om onze betrekkingen mer kelijk te verbeteren met eene slecht medegedeelde streek onder betrek van hare gemeenschappen met onze stad. Wij hebben destijds vele personen gehoord die insgelijks meenden in de waarheid te zijn met te beweren dat de buurtlijn van Yper naar Veurne nooit geene zaken doen zou en zij hebben zich nochtans bedro gen, want deze lijn is eene der beste der Vlaanderen geworden. Wij hebben de innige overtuiging dat de rechtstreeksche lijn van Yper naar Belle, voorloopiglijk tot aan de grens,in afwachting der goedkeu ring van den Staatsraad, de pessi- miste vooruitzichten zal logenstraf fen van eenigen die alles in het zwart ziendat onze magistraten weten dat zich verzetten tegen het leggen dezer lijn, de belangen mis kennen is onzer stad hoe meer ge makkelijke gemeenschappen Yper hebben zal met de grens, hoe meer onze handel zich zal kunnen uitbrei den en bloeiend worden. 't Is hetgene de Handelskring al tijd beweerd heeft en nog beweert. met uwe aanbeveling willen onder steunen, door hetwelk de inwoners, bediend door de lijn van Armentiers naar Komen, eene verbetering vra gen der gemeenschappen in dez« laatste statie gesteld, met en naar het binnenland, daarenboven wijzi gingen aan den postdienst. »Ik heb de eer u te laten weten dat de veranderingen die -er zouden die nen gebracht te worden aan den dienst der treinen van bovengezegde lijn, zullen bestudeerd worden met een gelijktijdig werk, te zamen met de veranderingen gevraagd voor de andere deelen van het oude net der maatschappij van West-Vlaanderen. Ik zal zorg dragen u later te be richten over het gevolg dat zal kun nen gegeven worden aan de wenschen der verzoekers. Wat de verbeteringen betreft aangaande den postdienst, die ge beurlijk in de streek zal ingevoerd worden, en bijzonderlijk te Neêr- Waasten, zij zullen geregeld worden op de uurtabel der treinen. Gelief, Mijnheer de Volksverte genwoordiger, de verzekering mijner hoogachting te aanvaarden. Namens de Minister De Algemeene Secretaris. Aan M. Nolf lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, te Yper. v Wie uit het woord a Soldatenbloed de meeste goede Hollan Ische woorden van hoogstens 6 letters maakt, zooals lood, dal, enz., krijgt een Fonograaf met 2 verschillende muziekrollen, de volgende 5 ieder een Schwarzwalder- hangklok, de volgende 100 goede en de 50 die het eerst ons hun oplossing zenden, een geschenk naar keus, zooals Lampekappen, Sigarenaanstekers, Hor logekettingen, enz. Die geen prijs of premie heeft, ont vangt gelijk met de uitslag 25 verschil lende gekleurde prentbriefkaarten. In te zenden voor 3 April 1908 mot TO centiemen bijdrage Belgische post zegels. Uitslag outvangt ieder deelne mer 20 April. Het kantoor werkt onder deskundige en offieieele controle van een taalge leerde en wordt aanbevolen door het Politiecommissariaat van Willrijck. Hoofdprijzen en vorige wedstrijden zijn verdiend onder meer door De B >odt, Gemeente Ontvanger, Nieuw Munster L, H. Nijhoff, Gemeente Ont vanger, Wierden, O Hiemstra H. d. School. Wammels. N. Veltman A. Z Hoofd der school Fjerkwerd. H. Stoof. Woerden. 0. Groustra Sliedrecht G. Maas. Zwaagdijk. J. J. Sitton Rotter dam. P. Fransen J. Bovenkarspel. G. Verbeet, Rotterdam. Bureau International de Concours Vlaggemanshade S Y. 5, Rotterdam5 (HOLLAND). Buitengew ontvangsten fr. 274,355-35 Buitengewone uitgaven 301,152-58 Tekort fr. 26.797 03 Er is dus een slot van rekening in winst van fr. 860 37. Begrooting 1908. Gewoue ontvangsten fr. 113,696 55 Gewone uitgaven 76,220 00 Overschot fr. 37,476-55 Buitengew. ontvangsten fr. 87,151-37 Buitengewone uitgaven 124.627-92 Te kort fr. 37,476 55 Het te kort van hel buitengewone komt juist overeen met het overschot van het gewoue. Gunstig advies. 12 Stadseigendommen Visch- vangst in de grachten der stad. Deze zaak is het voorwerp geweest van een onderzoek door het Schepen college. Men heeft voorgesteld de vis- scherij te verpachten. Eindelijk om moeielij kheden te vermij denheeft men beslist, de visscherij gemeen te laten. Het zijn de gevoelens van den Raad de dingen te laten zooals zij zijn. Men slaat deze kwestie over 13. Land- en hofbouw: Vraag van toelaag der Maatschappij Vereenig- de hofbouwliej hebbers. In September 1907 heeft de stad eene toelaag van 300 fr. verleend aan deze Maatschappij. Men heeft vergeten deze som op de begrooting te brengen. Om de zaak te regelen zal men de toelating vragen aan de bestendige Deputatie. Goedgekeurd. 14Openbare verlichtingontoerei - kendheid van het crediet van 1907. Db openbare verlichting breidt, zich uit op eene aanzienlijke'wijze. Het crediet van 16 000 fr. is outoereikend. Er zijn ongeveer 450 lanteerns. Het College stelt eene vermeerdering van crediet voor van 1,039 71. De toelating zal gevraagd worden aan de bestendige Deputatie om deze vermeerdering in de begrooting te schrijven. De Raad ziet er geene hindernis in. M. DNuvettere. Op gevaar af van gulzigheid beschuldigd te zijn, moet ik de aandacht van het College vesti gen op de ontoereikenheid der verlich ting in de omstreken der statie en ik verzoek den heer Burgemeester daar over te onderhandelen met het bestuur der spoorwegen. Bij den trein van 6 ure, is het er volledig donker. Er is daar een gevaar voor de reizigers, want rond dit uur komen de treins toe langs verschillige kanten en ten gevolge der manoeuvers zouden die treinen ongelukken kunnen veroorzaken. M. Colaert. M. D'Huvettere heeft volkomen gelijk. M. D"1 Huvettere. Ik heb gelijk en ik bekom niets. (Men laclit M. Colaert. Het college zal tus- 8chenkom"n Van den eenen kant, is er gestadig slijk, van den anderen kant is het er net het is ter oorzaak van het vervoeren die gedaan wordt iangs den kant waar men uitkomt. MBoone. Er ware middel om deze hindernis te verhelpen, met den uit gang langs den anderen kant te maken gelijk het eertijds was. M. Colaert. Het College zal trach ten voldoening te geven op het eene en het andere punt. De Raad keurt de vermeerdering van- crediet goed voor de openbare verlich ting. 15 Abonnement aan den telefoon vermeerdering van crediet voor 1908. Deze zaak zal in geheime zitting be handeld worden. M Z>'Huvettere. Een laatste woord. Men heeft de verandering van den datum der foor aangekondigd. Hebben al de gemeenten kennis gekregen van die verandering van datum M. Colaert. 300 plakbrieven zijn verspreid gewee«t in geheel het arron dissement. M. DHuvettere verklaart zich vol daan en de openbare zitting wordt ten 7 ure 30 m. geheven. Een goed liberaal abon neert zseb aan DE WEER GALM Het Journal d'Ypres heeft ge meend de herbergzaamheid te moe ten geven in zijn nummer van 7 Maart 11. aan een artikel waarvan het ons gemakkelijk zou zijn aide laagheid te doen uitkomen. Wij be kommeren ons te zeer om de wel- voegelijkheid om eene polemiek aan te gaan die slechts pijnlijk zou zijn voor dezen wier droefheid wij eer biedigen en deelen. YVij zullen dus aan onzen confrater de verantwoordelijkheid overlaten van zijne hatelijke houding. Onze bevolking heeft er overigens recht over gedaan. Het zal ons nochtans toegelaten zijn een feit te bestatigen. Heden zouden zulke schandalen niet meer geduld worden. De loshoofden der klerikale partij zijn gedwongen zich achter de naamloosheid van een dagbladartikel te verschuilen om hun vergif uit te braken. Hunne houding is des te verachterlij ker dat zij laf- hartiger is. Dat die heethoofden het niet kwa lijk nemen, de gedachten van ver draagzaamheid gaan vooruit en het zijn hunne aanvallen niet voor slecht verborgene woede die dezelve zullen tegenhouden. Deze eerbiedige menigte die zich ontbloot op den doorgang der burgerlijke begrafenis sen, het altijd aangroeiende getal van dezen die ze bijwonen en waar van de negen tienden, gelijk het Journal d'Ypres zoo wel zegt, zich ongetwijfeld op eene godsdienstige wijze zullen doen begraven, dat alles bewijst dat mert meer en meer de rechtzinnige overtuigingen zal eer biedigen en in plaats van, gelijk eertijds, dezen te tellen die burger lijke begrafenissen durfden bij wonen, men er toegekomen is dezen nu op te tellen welke de dweepzucht zoo ver brengt te weigeren er deel aan te nemen. In de laatste openbare zitting van den Gemeenteraad hebben wij eene belangrijke interpellatie gehad, ge daan door M. Biebuyck, nopens den buurtspoorweg van Yper naar Belle, waarmede ons gemeentebestuur be vangen is sedert het jaar 1900 en die altijd even verreis. Wij zullen al de veranderingen niet blootleggen van het ontwerp dat in 1897 opgehemeld is geweest door den Koophandelskring. Zeggen wij slechts dat het bestreden is geweest door personen die meer bekommerd waren met hunne politieke toekomst dan met deze der stad Yper. Op het oogenblik dat al de ge meenten t'akkoord waren en dat de stad Belle hare toestemming gaf, kwam een ancler ontwerp voor den dag. Dat nieuw ontwerp is oorzaak geweest dat het eerste uitgesteld werd en dat er thans nog niets ge daan is. Inderdaad, M. Pichon,had in 1900, in de maand Augusti, zijne tusschen komst beloofd, op voorwaarde de afteekening vast te stellen van Yper naar Belle, langs Dickebusch, West- outre en Locre, met ineenvoeging naar Poperinghe langs Reninghelst. De nationale maatschappij wilde dat plan niet aanvaarden, maar nam de lijn van Yper naar Belle aan, zon der ineenvoeging van Reninghelst naar Poperinghe. De algemeene Raad liet hetzelfde jaar weten dat hij de opening van het onderzoek van openbaar nut zou toe laten. De stad Belle, zeker van de toestemming te bekomen van den Staatsraad, dank aan de dringende Hieronder drukken wij den brief over welken de heer Minister der Spoorwegen komt te doen sturen aan M. Nolf Mijnheer de Volksvertegenwoor diger, Gij hebt een verzoekschrift DIERENGAARDE ARTUNIO. Liefhebbers van aandoeningen gaat de prachtige dierengaarde bezoeken van den dapperen temmer Artunio van Parijs, die voor de eerste maal in (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) T9, Rue de l'Institut te JUiMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tol 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert IS jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties, talrijke kandilaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu v;1lgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van bondei den genezingen,bevestigd door phoiografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang ;n opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte bewerktuiging, bijzondere gezonde hggmg, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar bij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tol 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen VAN EENE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3