Hoogeschool Uitbreiding VOORDRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 26n VSaarl 1908. 5 centiemen. Vierde jaar. \r 20. MAANDAG 30 MAART 1908 les Insectes et les Fleurs. Een oogslag op de toekomende kiezingen. De partijen in de Earners. ai weel het Nieuwsblad hier op le zeggen Hel vergunningsrecht en de klerikale bladen. Klerikale partijdigheid in de benoemingen. 't Ziet er lief uil. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Bionderdags. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, L»ixfnudesiraatnr 53, te Yper. - De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekénd toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. om 6 ure 's avonds, door M. BUSSERS bestuurder der Staatsmiddelbare School. Onderwerp Twee maanden scheiden ons nog van de Kamerkiezingen. Overal stelt men zich natuurlijk de vraag Kunnen wij de klerikalen omverwerpeu Wel zeker Een kijkje op den toestand der ver schillende arrondissementen, waar de groote volksraadpleging moet plaats hebben, zal het ons toonen. Te Charleroi hebben de antiklerika len duizende stemmen meerderheid. Het kartel, door de liberalen aan de socialisten aangeboden, zal aan deze laatote het mandaat doen terugwin nen, dat zij over vier jaar, bij gebrek aan 60 stemmen, verloren. Op dezelfde wijze winoen de socia listen een mandaat te Soignies. Wat Doornijk-Ath betreft, eenige honderden stemmen (wat is dat op 90,000 zenden den vermaarden bas eer Hoyois terug naar zijne kooi. In Hoei-Borgworm toonen ons de cijfers van 1904, dat de klerikale schreeuwer Terwangne, die met libe rale centen klerikale politiek maakt, zijne matten kan oprollen. Deze vier zetels vallen ten deel aan de socialisten door de hulp der liberale stemmen. In het arrondissement Luik hebben de anti-klerikalen ontzaglijken voor uitgang gemaakt. Te Aywaille, Com- blain, Angleur, Grivegnée, Sl-Nicolas, Montegnée verloren de klerikalen de meerderheid in den raad in talrijke andere gemeenten verminderde het ge tal hunner stemmen op deerlijke wij ze. Dit is de eersten reden waarom de dompers hier verslagen worden. De tweede reden is de scheuring tus- Bcheti kristen demokreten en oude klerikalen. De eersten bereiken het quorum niet en een liberaal zal de plaats innemen van M. de Ponthière tot groot verdriet van den klerikalen heer Goblet, die sinds jaren, achter de schermen, hemel en aarde verroert om een mandaat van volksvertegenwoordi ger te veroveren. Men zal het hem voor den neus wegknippen. Dat maakt 5 zetels of een verplaat sing van 10 stemmen. Er blijft de kle rikalen nog 2 stemmen over wijl zij zich heden al niet veel meer van zaken kunnen trekken, wat zullen ze dan uitrichten Blijft thans Limburg. De klerikale blaadjes schreeuwen op alle daken dat zij den heer Peten zullen verslaan. Praat, bluf! mannen, bluf Gij doet als de bloodaards die des nachts alleen in een bosch zijn. Ge huilt van angst. Ge weet zoo goed als wij, dat da gevierde liberale Peten eene grootere meerderheid zal bekomen dan over vier jaren. Tongeren-Maaseyck Vraagpunt Nochtans het daghet in het Oosten Geklopt werden de kaloten te Maas eyck, te Tongeren, te Loon en elders Geklopt werden de kasteel- en pas- toorslijsten in talrijke gemeenten van den Maaskant en der Tongersche om geving. De boeren schudden dit juk af. Eene lijst gevormd uit twee mannen, die in het hart van alle vrijzinnige Limburgers gegrift staan, verzekert ons de zege. Op ééne voorwaarde Die is, dat Limburgsche socialisten eu liberalen hand in haDd ten strijde trekken zooals in Hoei en in Henegou wen. Zoodoende brengen zij het kleri- kalism den genadeslag toe. Dit wenscheu en hopen wij Moge die hoop bewaarheid worden Het kan voorzeker niet van belang ontbloot, zijn, onze iezers eens voor oogen te leggen, hoe, in Kamer en Senaat, de zetels tusschen de verschil lende partijen verdeeld zijn. De Kamer der volksvertegenwoordi gers telt 166 leden, te weten 89 klerikalen, 46 liberalen, 30 socialisten, 1 daensist. De klerikale meerderheid bedraagt er dus 12 stemmen. Het Senaat bestaat uit 83 leden, door het kiezerskorps gekozen, en 27 geko zenen door de provintiale Raden. De zetels zijn verdeeld als volgt 62 klerikalen, 37 liberalen 11 socialisten, De klerikale meerderheid in het Senaat bedraagt dus 14 stemmen. In Mei 19 18 moeten Kamer en Senaatkiezingen plaats hebben in d6 provintiën Oost- Vlaaudereu, Hene gouwen, Limburg en Luik. Moest er in België een rechtvaardig kiesstelsel bestaan het alleman ééne stem, met de zuivere evenredige vertegenwoor diging-, dan sloeg die doode libe rale partij met medehulp der socialis ten de klerikale dompersbende zoo plat als eene vijg Dan zouden de klerikale achteruit kruipers en zwarte menschenbedrie- gers eens te meer kunnen bestatigen, dat België een vooruitstrevend vrijzin nig land is, dat geene zwarte roovers kan dulden en vooruit wil op den weg eener nieuwe en betere beschaving En juist omdat de klerikale men- schenbedriegerspartij overtuigd is dat hare meerderheid te danken is aan bedrog, omkooping, dwang, beloften en andere oneerlijke middelen zal zij nooit het zuiver algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging toestaan. Doch de kruik gaat zoolang te water tot dat zij breekt... En lang zal het niet meer duren, dat de zoogezegde doode partij zal staren op de puinhoopen van de gehate en onverdraagzame klerikale achteruit kruipers partij Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM De begrootirig van het korps der gendarmerie beliep, 't. laatste jaar der liberale regeering, tot drie en half mil- lioen frank Heden, onder het godvruchtig kleri kaal ministerie, is dezelfde begrooting geklommen tot acht mülioen acht hon derd vier en vijftig duizend vier honderd acht en twintig frank. En zeggen dat zij onze meesters werden al huilende 't Officieel on derwijs vormt dieven en booswichten, wij moeten de ziel van 't kind redden. Zij vernielden zooveel mogelijk 't officieel onderwijs, gaven millioenen en nog millioenen aan de krochten en kloosterscholen, en... de ziel van 't kind werd zoo goed gered dat zij alle jaren ruim vier millioen frank meer moeten uitgeven om er meer gendar men mede te betalen. Hoe langer de papen meester blijven van 't onderwijs, hoe meer gendarmen en gevangenhuizen zijn er noodig. 't Is 't kenmerk van alle klerikale regeeringen. 't is te hopen dat meD dat den 24 Mei zal wegvagen. Een klerikaal blad van Oostende bekent dat het nieuw wetsontwerp op de herbergen en draukhuizen slechter is dan de huidige wet op het vergun ningsrecht; maar.... het is de schuld van de liberalen 1 Gelooft gij het niet Welnu, ziehier wat in gemeld blad te lezen staat Zooals het ontwerp opgemaakt is, schenkt het aan niemand voldoening 1 Het is weeral een van die uitvind sels van die ongelukkige bedroefde blauwe bureeliatten, die er altijd op uit zijn de ministers blauwe bloempjes wijs te maken, en alzoo. langzaam maar ze ker, de val van het katholiek ministe rie voorbereiden. b Wij weten hetonze ministers zijn met de beste inzichten bezield, doch zij hebben, ongelukkiglijk, te veel vertrouwen in hunne bureelen, die op gepropt zitten met framassons n Overal, in de fiuantiën,in de spoor wegen, in d'opénbare werken, in 't zeewezen, in de binnenlandsche zaken, in 't onderwijs krioelt het van blauwe ratten, die baas spelen boven het hoofd der ministers Welnu de jezuiet die dat heeft dur ven schrijven moet een fameuzen on- noozelaar zijn, om zijne lezers te doen gelooven dat na vier-en-twintig jaar klerikaal bestuur de ministeries zouden opgepropt zitten van blauwen en fra massons terwijl het algemeen gewe ten is dat de bureelen der ministeriës zijn opgepropt door vriendjes en ko zijntjes van al wat paap i3 1 Maar wat gezegd van bet brevet van bekwaamhetd en onafhankelijk heid den ministers door dit klerikaal blad toegekend, daar waar het zegt dat de klerikale ministers onder den hiel staan van hunne bureelratten, of in andere woorden, de knechten der bureelbedienden zijn en verplicht zijn te dausen zooals deze schuifelen AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De heer Fléchet, liberale senateur, heeft in het Senaat eene statistiek voorgebracht door hem opgemaakt over de benoemingen door minister Van den Heuvel gedaan sedert April 1906 en de benoemingen van den heer Renkin als minister van Justicie. Zie hier Rechtbanken en Gerechtshoven 124 benoemingen 75 klerikalen 19 libe ralen en 30 twijfelachtigeu of gekoze nen van wien de politieke gedachte onzeker is of ongekend is gebleven. Vrederechters 64 benoemingen 55 klerikalen, 1 liberaal en 8 twijfe- lachtigen Notarissen 48 benoemingen 34 klerikalen 8 liberalen 6 twijfelach- tigen zijnde te zamen 236 benoemin gen, waaronder slechts 28 liberalen 1 In de rechtbanken van 't distri kt Luik is de verhouding als volgt Raadshee- ren in 't hof van Luik 27 Raadsheeren 20 klerikalen en 7 liberalen Rechters 65 rechters 48 klerikalen en 17 liberalen Vrederechters Provintie Luik 26 rechters waarvan 22 klerikalen en 4 liberalen. Limburg 10 rechters 7 klerika len, 3 liberalen. Luxemburg 20 rechters 17 kleri kalen en 3 liberalen. Namen 13 rechters II klerikalen 2 liberalen. Ziedaar de fanatieke handelwijze onzer klerikale regeering. In 't Vlaamsche land is 't niet veel beter gesteld, integendeel. Vroeger hebbeu wij 't reeds aangehaald. De verhouding is in gansch België bijna hetzelfde, en zooals wij .reeds vroeger gezegd hebben voor sommige zaken kan mea waarlijk geen vertrouwen meer stellen in onze rechtbauken. Deze zoudeD ten minste buiten politieken invloed of strijd moeten blijven daar zij als rechters onpartijdig moeten oor- deelen en veroordeelen, welnu, de be volking heeft het recht thans te twijfe len aan de volledige onpartijdigheid 1 Meer eerlijkheid in de benoemingen diende er voorwaar in aanmerking genomen te worden. En van de Maas tot aan de Noordzee, overal in onze Vlaamsche ge'westen wordt maar altijd voort, sinds jaren, gevochten, gestoken, mishandeld, ge moord en gezelfmoord aangerand, geschaakt en onteerd, geplunderd en gebrand, geslempt en getierd afge troggeld, bedrogen en scherreweg ge speeld. Wij, liberalen, smeeken om leer plicht, om eene betere opvoeding voor de werkmanskinderen, om avondscho len voor volwassenen. Maar de dweep zieke clericale politiekers maken zich ziende blind, cd ze willen geene maat regels nemen tegen de onwetendheid, de verwildering en ontaarding van ons Dietsche volk. Ze vreezen dat on derwijs, licht en waarheid hunne po litieke macht zoudeu verminderen, en ze drukken den domper nog dieper op onze arme broeders. Rechtzinnige ka tholieken zien het gevaar dat onzen stam bedreigt, maar ze durven met op komen tegen ue politieke schreeuwers. Doch boontje komt om zijn loontje, en de oprechte gevoelens al te dik wijls gewond\door dat zelfde brutale, domme heffe des volks. BE WEERGALM B—lllllllllll Mill Will III MM1IIIIIIllil lllli IPflKKaROHl

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1