Stadsnieuws. Het Gestolen Kind, Nog de Stand. Mengelwerk. Concert Botrel. De bende van ïiazebrouck Rechterlijke Kronijk. Banclietenslreek. De dramas der zee. Een monster. Sociélé Royale des Francs Arbalélriers. Ville de I'operinghé. SOCIÉTÉ Li PHILHARMONIE GRAND CONCERT Arlislique In kérken en kapellen worden de heilige vaten, de relikwieën, de zilve ren offeranden, de kronen en juweelen der beelden en andere kostelijke sie raden geroofd, tot zooverre dat er in het katholieke Vlaanderen en in de verkwezelde Kempen geen tempel Gods meer is zonder coffre-fort. In een Vlaamsch dorp hebben on langs heiligschenners de heilige vaten gestolen en ze hebben de geheiligde hostiën in den modder, op de straat rondgezaaid. Indien de oprechte gelooviven geene grootere smarten willen gevoelen, dan moeten ze tegen de politieke dweepers in, met ons meêwerken aan de opvoe ding en verheffing van ons duurbaar Vlaamsche volk. 't Is het eenige middel Om de interpellaties te doen ein digen die zich alle jaren voordeden, sedert 1897, in den Gemeentenraad, en eenen schijn van voldoening te geven aan de liefhebbers van het schieten, schreef M. Colaert statig- lijk in de begrooting van 1901, een buitengewoon crediet van 30,000 fr. voor de inrichting van eene schiet baan. Op dit vooruitzicht werd slechts eene som van 79 fr. verteerd, (wij weten niet waarin), en het niet gebruikte beschikbare, 't zij 29,921 fr., ging het ingebeeld overschot vermeerderen der gemeente rekening va* hetzelfde jaar. Sedert dien zijn zeven jaren ver- loopen en onze stad is heden nog niet. voorzien van eene schietbaan voor de burgerwacht en het garni zoen, terwijl vele andere plaatsen sedert lang ervan voorzien zijn. Bij het zicht der uiterste traagheid en de onverschilligheid die al de da den van ons Schepencollege kenmer ken, moet men niet verwachten dat het ontwerp, dat reeds ruim tien ja ren oud is, in langen tijd zal uitge voerd worden. In afwachting zal onze burger wacht, eiken keer dat zij het bevel zal ontvangen schietingen te doen, verplicht zijn, gelijk in het voor gaande, naar andere plaatsen te gaan. Het is alzoo dat over eenige jaren, onze stad 210 fr. heeft moe ten betalen om zeven maal de schiet baan van Roeselare gebruikt te hebben. 23 Tafereelen uit het Rot ter dams che Volksleven. VHI. VROUW VAJI OOSTEN. Nu drong hij den gang in, door een aan tal mannen en vrouwen gevolgd, die door nieuwsgierigheid voortgedreven werden, en daar juist de voerman met vrouw Van Oos ten naderde, ontstond er een geweldig ge drang doch Van Oosten spoedde zich vooruit, zooveel de beperkte ruimte toeliet, en stond weldra voor zijne half doode vrouw. Hij gaf een schreeuw van angst op het zien van den deerniswaardigan toestand, waarin zij zich bevond, en vatte haar aan, om haar in het gaan te ondersteunen tege lijk riep hij vooruit, den gang uit waardoor eindelijk de menigte terugtrad, en velen zich naar hunne huizen spoedden, omdat hunne tegenwoordigheid niet meer noodzakelijk was, en zij een instictmatige vre'S hadden voor den onbekenden heer. Evenwel bleven de meesten aan den ingang van hunne huizen staan, om tot het laatst toe alles te zien wat er voorviel. De deur was echter nog altijd gesloten Van den Olen wist niet wat bij moest aan vangen, want het was gemakkelijk de deur te verbrijzelen, maar dan zaten de ongeluk- kigen des nachts toch in de open lucht. Eindelijk kwam hij op het denkbeeld een smid uit de buurt te ontbieden en de vrouw met het kind inmiddels in een der naburige huizen te brengen, wat hem wel door nie mand belet zou worden dus verzocht hij Is het geene schande voor Yper heden nog geene schietinrichtingen te bezitten, en dat door de zorgeloos heid of voorbedachtheid onzer kleri kale magistraten, die nochtans over veel meer geldmiddelen beschikken dan alle andere lokaliteit Men moet denken dat onze be stuurders Colaert, Struye en Praeys behooren tot de partij vaderlanders van niemand gedwongen soldaatdie beweeren dat een leger vrijwilligers en een korps gendarmen voldoende zijn om desnoods ons vaderland te verdedigen. Wij verhopen dat in het toeko mende, wanneer men nog het geld der liberalen zal komen inzamelen, men ten minste een onzijdig lokaal ter hunner beschikking zal wijlen stellen. Er zijn toegevenheden welke ieder een niet verstaat. Het onderzoek, geleid tegen de bende Pollet, werd gesloten. Het lijvig dos sier vormt een boek van 258 bladzijden en betreft 15 mannen en 13 vrouwen, thans opgesloten in 't gevang van Bé- thune. 128 zaken zullen worden voorgelegd aan de gezworenen. Elke zaak zal af zonderlijk worden opgeroepen doch zeer kort duren, daar de bandieten be kennen. 18 beschuldigden werden in vrijheid gesteld, daar hunne schuld niet genoeg zaam bewezen werd. Men zegt dat de debatten te Douai enkel in Juni zullen plaatshebben en eene maand zullen duren. Moordpoging te Rousselare. Op 10 Februari ontstond twist tus- schen de genaamden Osc. Surmont en H. De Kiere. Weldra gingen zij aan het vechten. De Kiere bracht aan zijnen tegenstrever eenen messteek toe in de borst die de long doorboorde. Surmont stierf een paar uren later. De Kiere verscheen voor de recht bank en werd veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. Zaterdag, tusschen 5 en 6 ure 's morgens, iseenen stout moedigen kwaad doener de woning binnengedrongen een der omstanders zich haastig naar een smid te begeven en dien te verzoeken on middellijk te komen om het slot te openen. De man volbracht het bevel gewillig, doch toen hij met den smid terug keerde, was Kareis vriend reeds verschenen en had de deur geopend, waarna de vrouw met haar kind in de woning gebracht was. Karei en zijn vriend huiverden, toen zij de ellendige kamer binnentraden. Evenwel vergaten zij spoedig allen afschuw, om zich met de vrouw en het kind bezig te houden eenige vrouwen, die met hen waren binnen gedrongen, legden vrouw Van Oosten met 't kind op het stroo in de bedstede, terwijl an leren, op Kareis verzoek en door zijn geld daartoe overhaald, een paar dekens en eenige kleederen bijeenbrachten. Met de grootste deelneming en het innigste mede lijden gedroegen de twee heeren zich zij gaven al het geld, dat zij bij zich hadden, om levensmiddelen en brandstoffen te doen koopen weldra brandde dan ook een goed vuur onder den schoorsteendat eene warm te verspreidde, die de kamer sinds lang niet gekend had. De tinnen lamp, door olie ge voed, verspreidde een goed licht en was het middenpunt van kopjes borden, brood, bo ter, koffie en onderscheidene anderezaken. Karei en zijn vriend bestuurden alles, als waren zij jaren lang ziekenverzorgers ge weest, en sloegen zeiven de hand aan 't werk, Van Oosten, voor wien alles een droom was, stond als ware hij verbijsterd. Hij zette zich neder bij zijne vrouw en drukte hare handen met een gevoeldat hem sedert langen tijd vreemd geweest was Zoo bijna den dood geweest en er van terugge trokken, kwam een verdubbelde trek tot het leven bij hem op, en met benauwde blikken zag hij naar zijne vrouw, die warm begon te worden maar het beeld des doods bleef. tiei ki'üdt rr Stikkeibaut te Bisseghem- bij Koi'tnjk, toep de twee dochters alleen te bun waren. De oudste, ge rucht hoorende in een kamer, gÏDg er Daartoe en bevond zich voor een man bezig met de schuiven eener kommode open te brekeu. Zonder aarzelen greep de dochter den man bij de keel en een echt gevecht greep plaats. De bandiet, na het meisje op den grond geworpen te hebben, laste twee revolverschoten op haar los, die haar gelukkiglijk niet erg kwetsten. Daarna nam hij de vlucht na 500 franken en verscheidene juweelen gestolen te hebben. Men denkt dat die kwaaddoener een per soon is van Wevelghem en hij weldra zal onder de grendels zitten. Maandag morgend is de japansche stoomboot Matsou- Maru n in botsing getreden met het japaansch vuurschip Hidoyoshimaru niet ver van Hako- daté, japaansche baven. De Matsou- Maru is oogenblikkelijk gezonken. De kapitein van het schip, 43 mannen van het manschap en bijna al de pas sagiers, welke ten ^etalle waren van 244, zijn verdronken. Te Séville, belangrijke stad van Spanje, komt men den schoenmaker Felix Molina Rodriguez aan te houden, voor 18 kindermoorden gepleegd te hebben. Op de twee-en-twintig zonen gespro ten uit zijn huwelijk met Fraucisca Herrera Munoa, zijn er 18 die den eenen na den anderen op eene loensche manier verdwenen zijn. Het onderzoek heeft vastgesteld dat ieder dezer kin- ders korts na zijne geboorte verbrand is geweest en in 't geheim begraven werd. Molina bekend zijne kinders gehei melij k begraven te hebben, maar hij loochent ze vermoord te hebben. Zij waren slachtoffers, zegt hij, van ziekten die de eerste kindsheid treffen. Indien hij ze geheimzinnig gedolven heeft, was het maar om de kosten der begraving te vermijden. Het verdedigingsstelsel van dien laffen vader kan met aangenomen wor den, daar er vastgesteld is dat hij nooit geene geneesheeren bij zijne kinders geroepen heeft anderzijds hunne dood werd nooit aan de overhe den kenbaar gemaakt. Molina heeft thans 62 jaren, en zijne kindermoorden vervolgen zich op een tijdstip van twintig jaren. Zijne gezellin, die de vlucht geno men heeft, wordt ernstiglijk gezocht. Karei was niet minder beangst over den toestand der vrouw alles wat zij geleden had in aanmerking genomen, was het niet onwaarschijnlijk, dat de hulp te Iaat zou gekomen zijn. De gedachtedaaraan verwek te hem groote smart, want nietalleen dacht hij aan het verlies, dat Van Oosten lijden, maar ook aan de teleurstelling, die voor hem zeiven daaruit ontstaan zou. Onderweg toch had hij door zijn gesprek met Van Oosten de gewichtige ontdekking gedaan, dat diens vrouw de kindermeid was, die bij Van Steenen tijdens den kinderroof had ge diend en volgens de verklaringen van Hoef nagels daaraan medeplechtig was geweest. Hi] had dus door eene zonderlinge leiding der Voorzienigheid op schijnbaar toevallige wijze de vrouw gevonden, naar wie hij zoo lang had gezocht, en was daardoor wellicht eene schrede nader tot de zoo vurig verlang de ontdekking van het gestolen kind geko men. Hoeveel was het hem dus niet waard, dat zij haar geheim mede in 't graf nemen kon. Verder had hij uit de wijze van spre ken van Van Oosten opgemerkt, dat deze niets wist van de misdaad, waaraan zijne vrouw zich had plichtig gemaakt daarom meende hij, dat hij in tegenwoordigheid van Van Oosten diens vrouw er niet over mocht onderhouden, wijl hij er wellicht een onverwinbaren en eeuwigen afkeer tus- ehen de beide echtgenooten door zou doen ontstaan. Karei deelde zijne vrees mede aan zijn vriend deze was niet minder bezorgd voor het lot der arme vrouw en stelde daarom voor onmiddellijk een geneesheer te doen ontbieden. Karei stemde toe, en zijne porte feuille openende, schreef hij een briefje, dat hij een der aanwezigen verzocht bij den geneesheer, dien hij noemde, te bezorgen. Daarna schreef hij een tweede briefje aan Lundi 25 Mars 1908, Tie offeet pae le poete deapeau. 1. 1'- Haut total Van Nieuwenhuize 0. 2. lr Bas total Hoüack F. 3. lr Moyen total Dupont V. 4 2e Haut total Vandaele. 5. 2e Bas total Brunfaut A. 6. 2e Moyen total Pinteion F. (Ceecle Musical.) DIM AN CHE 29 MARS 1908, a 6 h. précises du soir, donné sous la direction de M. Van Elslande, Officier d'Académie, avec le concours de ^ï/eüe Henriette Clémentcantatrice, lr prix du Conservatoire et médaille du Gouvernement, Mr Arthur Maquaire, lénor des théa- tres de la Monnaie et de Spa, Mv J. Julal, chanteur de genre des concerts de Bruxelles, Mlle BBériacpianiste, lr prix du Conservatoire royal de Bruxelles. P ROG-RAM ME: lre Paetie. 1. Ouverture de la Bohémienne. Balfe. 2. Grand air de Roméo el Juliette, M. Maquaire. Ch. Gounod. 3. L1 Invitation a la valsepour piano. Melle Bériac. Weber. 4. Errcinnmorceau de concert pour clarinette, soliste M. Lambrecht. G. Meister. 5. Grand air de la Reine de Saba, Mei'e Clément Ch. Gounod. 6. Mr Julal dans son répertoire. 2e Paetie. 1Concerto pour 2 grandes Jlütes, solistes MM. Huys et Oreel. E. Van Elslande. 2. a) La Vivandière. B. Godard. b) Cherchez. Tagliafico. Me"# Clément. 3. a) Le Vaisseau Fantóme, chant du pilote. R. Wagner. b) Air des lettres de la Tosca. Puceini. M. Maquaire. 4. Mazurka. B. Godard. 5. jDuo de Lakmée, Me"e Clément et M. Maquaire. Deslibes. 6. M. Julal dans son répertoire. 7. Introduction et Valse pour Tuba, soliste M. Vandevoorde. Venzano. k 9 1/3 h BAL Amelie, om haar gerust te stellen omtrent zijne langdurige afwezigheid, en belastte" met de bezorging daarvan eene andere vrouw Al deze boodschappen kosten hem een goed drinkgeld daarop sloeg hij echter geen acht hij was slechts gelukkig de vrouw gevonden te hebben, die zoo langen tijd het voorwerp zijner nasporingen was geweest. Daarna richtte hij zich tot de aan wezigen, dankte hen voor den verleenden bijstand, verzocht hen zich te verwijderen, wijl de zieke vrouw ongetwijfeld de diepste rust noodig had, en zeide dat hij en de ande re heer nog eenigen tijd bij de zieke blijven zouden. De aanwezigen voldeden aanstonds aan de zoo vriendelijk gedane uitnoodiging het huisje verlatende en zich naar hunne woning begevende, bleven zij voortgaan met zich in gissingen te verdiepen'omtrent de twee vreemde heeren, die Van Oosten zoo deelnemend terzijdestonden; een hunner keerde een oogenblik daarna met twee stoe len weder, opdat de heeren zich zouden kunnen nederzetten. Karei plaatste zich dicht bij de lijderes en vroeg haar j hoe bevindt gij u thans, vrouw Van Oosten Ach mijnheer, antwoordde zij, het is of al mijne lidmaton verstijfd zijn geen enkel er van kan ik bewegen... Willem, vervolgde zij, zich tot haren man wenden de, a wie zijn die heeren en waar zijt gij zoo lang gebleven Die heeren, Antje, hebben mij van een vreeselijke misdaad teruggehouden door Buzers tot het uiterste gebracht, stond ik op het punt mij in den Boezem te werpen, toen zij verschenen en ;nij van het noodlottige water terugtrokken ondanks mijn tegen stand mij aan het leven teruggaven. Niet -a-=»-see-?«

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2