Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 2n April 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. I\r 21 De Herbergiers gefopt. Gelijkheid voor de wet Alleman soldaat. klerikaal beheer. Gezondheidsdienst. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Bïonderdays. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-5ö. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, üixfnudestraat, nr S3, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Wij hebben reeds gesproken over h6t nieuw wetsontwerp door den mi nister van financiën op het bureel der Kamer neergelegd over de drauksiijte- rijen, met betrekking op het vergun ningsrecht. Onze lezers weten dat volgens het ontwerp de kwestie zal vooreerst op de nieuwe herbergen een openings- recht bestaan van 300 tot 1000 franken in evenredigheid van het getal inwo ners der stad of gemeente van min dan 5.000 inwoners zal dit recht tot 400 franken beloopen, enz. Wie zal het meest te lijden hebben door dien nieuwen maatregel weikeeen ware aanslag tegen handelsnijverheid kan genoemd wordeu Niemand anders dan de werkman, de kleine burger. Inderdaad, waar zullen zij de ver- eischte aanzienlijke som gaan halen, zoo zij het beroep van herbergier willen uitoefenen De begoede burger, de rijke integendeel zai spoedig het noo- digegeld tot zijne schikking hebben Daarbij wordt het vergunningsrecht algemeen gemaakt, dat is te zog gen, dat al de slijters van sterke dran ken de taks zullen moeten betalen. Er zal dus geene uitzondering meer be staan van degenen die reeds op 17 Juli 1889 hun bedrijf van herbergier uit oefenden. De herbergiers die niets anders dan bier verknopen zullen gedurende drie jaren het vergunningsrecht, als waarborg moeten storten. Na het derde jaar zullen zij ontsla gen worden Nochtans, indien zij plich- tig bevonden worden aan verkoop van sterke dranken in het geheim, zal de gestorte waarborg ten voordeele van den Staat verbeurd verklaard worden. 't Is de sluiting van alle kleine bier huizen 't is de berooving van de ge ringe profijtje8 die onze werklieden, onze buitenlieden jaarlijks uit hunne slijterij trekken. Zij kunnen immers niet, gedurende driejaren, de vereisch- tegrootesom betalen Andere bepalingen deeene al plagen- der dan de andere, zooals tijdelijke sluiting der herberg, verbeuidvt>rkla- ring der sterke dranken, huiszoekin gen, vervolgingen tegen derde personen enz. zijn in het wetvoorstel voorzien. Ziedaar het geschenk, kiezers van den buiten, dat de klerikale regeering, ondersteund door de kleppers Detants- heere, Hellinck, Reukin, enz. u durft aenbieden, een paar maanden voor de kiezingen. Daartoe moet men een grenzelooze toupet hebben en denken dat het hui dig kiezerskorps zoodanig karakter loos is dat men zich ten zijnen opzichte alles mag verooriooven. Wij zullen op dit wetsontwerp te rugkomen wanneer wij er meer over weten, ten einde onze lezers op de hoogte te houden van hetgeen onze meesters in 'c schild voeren om de zakken der schatplichtigen te ledigen. Wanneer er iets uit den clericalen koker komt is 't gewoonlijk t«gen 't algemeen belang eu tegen den kleinen man. Er staat ergens in onze grondwet ge schreven Alie Belgen zijn gelijk voor de wet. Hoe zonderling echter verstaan onze klerikale wetgevers de toepassing dier gelijkheid Alles toch in ons blad getuigt van de schreeuwende onrechtvaardigheid Inderdaad zij noemen de gelijkheid voor de wet, wanneer alles wat geeste lijkheid heet, ontslagen is van den dienstplicht. Zij noemen gelijkheid voor de wet, het schandalig kiesstelsel dat den rijke vier stemmen geeft en den arme slechts écne toekent Gelijkheid voorde wet, wanneer de arme drommel naar de kazerne ge stuurd wordt, terwijl de rijke gerust te huis bin ven mag. Gelijkheid voor de wet, als wanneer de kleiue ueriugdoener vooral zoo hard in zijne stoffelijke belangen getroffen wordt door de zware belastingen, die bijna uitsluitelijk hem treffen, ter wij i de schatrijke kloosters, zoo overvloe dig in ons land, allen soortgelijken handel drijven en nooit geen centiem aan het gouvernement betalen. Gelijkheid voor de wet, wanneer de benoemingen van staatsambten alleen maar toegekend wordeD aan hen, die voor ultra klerikalen geboekt staan, terwijl andersdenkenden er onmeedoo gend buitengesloten worden. Dat heeten onze klerikalen, gelijk heid voor de wel. Wij liberalen, noemen het een schan dalig misbruik van de wet. Doch klerikaal, vervolging en ver drukking, zijn woorden die wel over eenkomen, ja, die onafscheidbaar zijn. Engeland, het klassiek land der vrij willigers, schijnt van dit legerstelsel niet meer te willen hooren, want er bestaat al laar eenemachtige beweging ten gunste van het alleman soldaat. Een liberaal Kamerlid, kapitein Kin- caid Smith, heeft zelfs een bill in dien zin neergelegd medeonderteekend door andere, liberalen en nog het meest door Unionisten of Conservatieven. De onderteekenaars stellen voor het Zwit8erche stelsel aan te nemen. Be halve enkele uitzonderingen zou elk gezond Engelschman ingelijfd worden in het territoriaal leger en dienst doen van zijn I8e tot zijn 40e jaar, met een korten termijn van oefeningen Het vrijwilligersstelsel kost den Brit ten peperduur en het is gebleken dat de vrijwilligers onbekwaam zouden zijn, in geval van oorlog, zich tegen een modern leger, zooals het Fransche of het Dnit8che, te meten Het initiatief van kapitein Smith zal de aanhangers der gelijkheid voor den ransel in Belgie nog meer aanmoedi gen voor hun ideaal te strijden, waar van de klerikalen niet willen weten, uit vrees dat vrijzinnige gedachten ook door de buitenjongens ouder de lande lijke bevolking zouden dringen wan neer deze in voeling zouden komen met ontwikkelde burgerszonen. Het alle man soldaat zal echter, krachtens de gelijkheid van alle Beigen voor de wet, door de antiklerikalen verwezenlijkt worden, als de kiezers hen willen hel pen het klerikaal juk af te schudden Het is niet zonder reden dat de openbare denkwijze, ziende hoe de stad bestuurd wordt, aan onze mees ters hunne zorgeloosheid verwijt. De verslagen der gemeentezittin- gfen bewijzen immers zulks genoeg zaam. Inderdaad, hoe dikwijls hoo ren wij niet katholieke raadsheeren zelve het schepencollege beknibbe len wegens den slechten staat der stadsgebouwen en der straten. Ook de drie leden die hetzelve samenstel len controleeren noch zien niets na. Bij gebrek aan tijd of kennis zijn zij verplicht te gelooven hetgeen hunne onderhoorige bedienden, in welke zij een onbepaald vertrouwen stellen, hun voorhouden. Deze laten de werklieden aan hun zeiven over ge lijk iedereen het dagelijks kan zien. Er volgt daar uit dat de werken, in het algemeen, zonder oordeel, traag en dikwijls onderbroken worden. Het onderhoud der gebouwen is ver waarloosd en veroorzaakt op den duur groote kosten om die in staat te stellen. Halen wij hier slechts eenige feiten aan onder meer andere ten bewijze der gegrondheid onzer kritiek tegen onze klerikale beheerders In 1891 doen zij zonder de minste noodzakelijkheid den vloer der groote Delbekezaal op de Halle uitnemen, verkoopen er de schorren van, en laten-zulks alzoo tot in 1902, tijdstip op welk zij er eindelijk toe besluiten een plaveisel in roode brijken te leg gen. Dus, gedurende tien jaar heeft men er tot de enkels in het zand en het stof de muurschilderijen mogen bewonderen. Den 19 December 1891, zij beslis sen het torentje van de oude abdij van S' Jansberg te herstellen. Het was alsdan nog zeer wel herstelbaar. Stadsbouwmeester maakt er eene begrooting van beloopende tot 5836 fr. Een krediet van 6000 fr. wordt gestemd en ingeschreven op het budjetvan 1892, maar zij gebruiken het niet en vergenoegen zich met het schaliedak een weinig te lappen en het ouderwetsch kruis af te nemen en in het oud ijzer te werpen. Zij bewa ren zelfs het model of de teekening er van niet. Bouwvallig geworden zijnde in 1907 moeten zij het boven ste deel van het torentje doen afbre ken om ongelukken te voorkomen. Over drie of vier jaar laten zij dom genoeg de spil of naaide, in 't fransch épidie den zuid-westhoek van het dak der Halle bekroonde, afbreken en vervangen door een ijzeren haak aan welken nu de tele foondraden vast gehecht zijn. Op den top der aan den voet versierde spil, draaide, in vroegere tijden, een ko peren vaantje (in oud vlaamsch vane kin). Dit eigenaardig windijzer welk het onwetende volk beweerde een ouden donderscherm te zijn had ver diend behouden te worden. De raadsheer M. D'Huvettere trok over eenige jaren de aandacht van het schepencollege op den erbarme- lijken staat in welken men de daken der Halle liet vervallen bij gebrek aan onderhoud en verklaarde dat hij vastgesteld had dat het op zes tien plaatsen in de zaleir.regende. De bestiering der werlen scheen alleen zulks niet te weten of zich er over te bekommeren. In 1904 had de stad loodgieters belast de dakgoten aan den westkant der Halle te vermaken. Men had deze werklieden er zonder toezicht AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. gelaten en aanstonds na hun vertrek ontstond er een brand die 600 fr. schade veroorzaakte. Gedurende de laatste kiesstrijd, sprak M. Colaert zijn eigen lof uit wegens zijne geldelijke bestiering. Onder andere zegde hij stippen wij eene tamelijke vermindering aan op de uitgaven voor de stads- eigendommen 15263 fr. 32 c. te- gen 16020 fr. 17-. Hopen wij dat deze vermindering die wij sedert 1903 bemerken in het toekomende nog meerder zal worden. Hij voegde er bij dat men dit ver schuldigd was aan de bezorgdheid en spaarzaamheid der bestierders der werken. Deze moesten niet weinig in hun nen vuist lachen met de onbewust heid en verblindheid van onzen zeem zoeten burgemeester. Het publiek meer klaarziende dan hij nopens de wijze op welke de stadswerken uit gevoerd worden, is, denken wij, van een ander gevoelen. En zeggen dat, op het oogenblik dat M. Colaert lof aan zijn personeel toezwaaide, de regen door de bar sten der dakgoten aan den noordkant der Halle op .verscheide plaatsen door de muren drong bij verwaar- loosheid van zorg en onderhoud. Zoo dan als men ziet, doen onze meesters onwijsberaden spaarzaam heden op de noodzakelijkste kredie ten, en zij boffen ermeê. Geen twij fel dus of de bestiering der werken zal er nog meer doen in 't toekomen de, maar ten koste van het gewoon onderhoud. Alzoo zal zij beantwoor den aan de hoop van onzen zonder lingen burgemeester. Ten slotte zeggen wij dat het niet te verwonderen is dat, na 17 jaar van zulk klerikaal beheer, onze stads gebouwen zich heden in een deernis waarden staat van verval verkeeren en zware en kostelijke herstellingen vereischen. Iedereen weet in de stad dat onze Burgemeester voorzitter is der ge zondheidscommissie en dat hij zich met de meeste zorg om de openbare gezondheid bekommert (Zie de re devoeringen in het Volkshuis uitge sproken). Men herinnert zich op welke wijze, gedurende twee achtereenvolgende zomers, de huizen der Maloulaan ge parfumeerd werden en het gat dat in de stadskas gemaakt werd door de zorgeloosheid onzer meesters. Er is niemand die niet weet dat M. D'Huvettere sedert jaren herhaal delijk aandringt bij M. Colaert om eene waterleiding te bekomen op het Hoornwerk, om een drinkbaar water te verleenen aan de inwoners dezer volkrijke wijk, die verplicht zijn zich te voeden met de besmette wateren der grachten van de vesten. Spijts de honderd maal herhaalde beloften van den heer Voorzitter der gezondheidscommissie, blijft M. D'Huvettere even ver en de bewo ners van het Hoornwerk blijven altijd wachten Al de vuilnissen en de vuile wate ren van het zothuis worden gestort RUIN o a-=*ÖM«=-e

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1