CANADA. PRIJSVRAAG 18. Instituut van Jumet-Heigne Estafette des Modes In 't land van den koningsmoord. hoever wij gaan, welke ook hunne krankheden zijn waarvan zij aangetast zijn. Men zou niet kunnen verder gaan. Indien zekere overgenomen werk lieden onbekwaam genoemd zijn ge weest tijdens de heelkundige visiet, die wij aan al de overgenomen agenten hebben moeten doen opleggen, is het ten gevolge van bestatigde kraukheden, maar daaruit volgt niet dat deze agen- tep moeten weggezonden worden. i Een middel van dit belang moet maar genomen worden ten opzichte der agenten erkend als onbekwaam om hunnen dienst te vervullen men kan ons immers niet vragen van ze in dienst te houden. Niettemin stem ik toe, uit middel van welwillendheid, te doen zoeken of gemakkelijke diensten, in overeenkomst met hunne physiscbe bekwaamheden, niet zouden kunnen aan die halve-gezonde agenten gegeven worden Ik hoop dat het achtbaar lid met dit antwoord volstrekt tevreden zal zijn. Uet huis van ecnen burgemeester gedjnamiteerd. Een feit van de grootste belangiijk- heid en dat de schnkkelijkste gevol gen kon hebben heeft zich ontrold Za terdagavond te Thollembeek, bij Brus sel. ïhollembeek is eene gemeente wel gekend voor hare talrijke misdaden die er zich ontrollen. Gevechten, deug nietstreken, enz. Een misdaad was er te kort gebleven een dynamietaan- slag. Deze komt plaats te heb ben en heeft overgroote schade ver oorzaakt. Maar, gelukkiglijk zijn er geene slachtoffers. Ten gevolge van allerlei geschillen, had de burgemees ter, M. Vanderhondelingen, een be sluit genomen bij hetweik «1 de her bergen moesten gesloten zijn om 11 1/2 uren 's avonds. Een herbergier was daarover niet tevreden en de gendar men moesten tusschenkomen om het besluit van den burgemeester te doen eerbiedigen. Eene botsing greep plaats en revolverschoten werden gelost. De gendarmen, zich in gevaar ziende, maakten gebruik van hunne karabien, en een zeker Victor Weemael werd erg gokwetst. Hij stierf Zaterdag in het hospitaal van Enghien. En, denzelfden dag, rond midder nacht, hebben misdadigers, om het slachtoffer te wreeken, getracht het huis van den burgemeester te doen ont ploften, met dynamietcartouchen. Deze werden rond het huis gelegd en ont ploften met eene ongelooflijke wreed heid. De muren zijn omvergeworpen en in stukken in het huis zijn al de meubels vermorzeld, spiegels, tafels, stoelen, huisgerief, enz. Oogenblikkelijk werd door de gen darmerie een onderzoek ingesteld. Daaruit volgt dat het een echt mirakel nabij bekend was. Het geleende geld moest in zooveel weken teruggegeven worden, als de som guldens bedroeg, iedere week met bijvoeging van 20, 25, of meer centen. Nu was dit eene schandelijke intrest die zij van de menschen eischte. doch menigen die in nood zat, liet zich tegen dien prijs er uit redden. Maar kwam zij daardoor niet in onaan gename aanmerking, met de politie Daar zorgde zij voor zij wist de schuldbekentenis, die door den leener moest onderteekend worden, zoodanig te schrijven dat de politie geen vat op haar had, en was daardoor meer beveiligd tegen schade dan a-ndere geldschieters, die minder voor zichtig zijn dan zij Wat is de oorzaak, dat gij zulk een tal van jaren kennis met haar gehouden hebt Ik verkeerde sinds mijn huwelijk zeer dikwijls in grooten nood en begaf mij dan naar vrouw Lammens om geholpen te wor den zij heeft mij menigen gulden geleend on dubbeltjes daardoor verdiend. Sinds de laatste drie jaren heb ik echter zooveel te genspoed gehad, dat vrouw Lammens het niet meer met mij durfde wagen ook heeft zij, sedert zij in de Korte Wagenstraat woont, hare zaak aan hare dochters overge geven O Welnu, ik wil gaan onderzoeken of zij nog leeft vind ik haar, dan wordt eene oplossing van het moeielijke vraagstuk, dat mij reeds zoo langen tijd bezig houdt, moge lijk zij heeft aan de misdaad in zeker op zicht deelgenomen en is, zoo als zij gezegd heeft, getuige geweest van het begraven des kinds. Zij zal mij de waarheid zeggen, wil zj door de rechterlijke macht daartoe niet gedwongen worden ik geloof niet, dat zij het op haren hoogen leeftijd zoo ver zal laten js dat de burgemeester en zijne familie niet gedood zijn. De opschudding is groot te Thollem beek. Het parket van Brussel is Zondag afgestapt om 2 1/2 ure. Aanhoudingen schijnen ernstig. Provincie Saskatchewan. DistrikL der QUILL LAKES De schoonste TARWE velden van West Canada, gelegen in de nabijheid van scholen, kerken en spoorwegen. Bekoorlijke prijzen. Gemakkelijke betalingstermijnen j Gezond klimaat. Overvloedige regens. Goed water. Kleine taksen en belastingen Vallei der Okanagan (Brilisch Columbia) (de boomgaard der Canada) Brengt de schoonste fruiten der aarde op. Appels, peren, perziken, nektarinen, pruimen, kersen, aardbeziën enz. Alsook de hop en den tabak Beste klimaat. Prachtige streken. Bijzonderste Stad VERNONop eene spoormeglijn. Uitveer in 1907 meer dan 1,150 tonnen fruiten. Voor alle inlichtingen en brochuren zich te bevragen aan de Immobiliaire en Land bouw Compagnie der Canada (Land and Agricultural Company of Canada), 11, Leopold Plaats, ANTWERPEN, of Wain- street, 456, WINNIPEG. MEN VRAAG T GOEDE AGES TEN. MODE, SNIJ KUNDE EN NAAD. Verschijnt den 1" en 15" van ieder maand en geeft met de schoonste mo dellen van nieuwigheid, een volle leer gang van smjkunde. Dit prachtig modeblad, druk en tee- keningen van luxe geeft aan zijne le zeressen krachtige wetenschappen, ontwikkelt de kunst der keuze en der drachten, het aan eenieder gemakke lijk makende zich de schoonste klee derente vervaardigen alzook hetschoon ste dame werk, echt vruchtbaar stelzel om het snijden te leeren zonder leer meester. Brussel, Avenue du Midi87 Abonnement voor een jaar iO 50 6 maanden 5.50 Tegen 50 centiemen postzegels, zal U een proef nummer gezonden worden. Verkoop van busten aan 7.50 op voet 12.50. komen. Wat u betreft, vervolgde hij, daar hij zag, dat zijne laatste woorden diepen indruk op de arme vrouw maakten, gij kunt gerust zijn ik zal de zaak zooda nig behandelen, dat gij er niet in bstrokken behoeft te worden. De vele rampen, die u hebben getroffen, mogen doen hopen, dat God u voor nieuwe bewaren zal, vooral als gij u met een berouwvol hart tot Hem wendt. Thans verlaat ik u spoedig hoop ik weder te keeren X. De Brand. Nog denzelfden dag besloot Karei een onderzoek naar vrouw Lammers in te stel len indien zij nog leefde, iets wat althans niet onmogelijk was zou hij in haar en zijn krankzinnigen vaderen twee laatste personen hebben, die in de misdaad eene rol gespeeld hadden. Van deze twee was het alleen vrouw Lammers, van wie hij met redelijken grond mocht hopen iets te zullen vernemen van haar zou hij hooren of hij een wezenlijk of hersenschimming zich najaagde. Dat het kind nog leefde, meende hij te kunnen aannemen uit de omstandigheid, dat vrouw Lammers, die, naar al hetgeen hij van haar vernomen had, tegen geldelijke belooning tot alles in staat was, zichgereedelijk zou hebben laten vinden, om het kind langs slinksche wegen te verwijderen. Om zich voor alle ontdek king te beveiligen en de zaak, zooals men het noemt, te doen doodbloeden, hadden zij en zijn vader aan de medeplichtigen in de misdaad misschien verhaald, dat het kind gestorven en op geheimzinnige wijze be graven was. De kindermeid, eenvoudig en goed geloovig, als zij was, had het verhaal voor goede munt aangenomen, Wordt voortgezet). Wie uit het woord Vastenavond feest de meeste goede Hollandsche woorden van hoogstens 6 letters maakt, zooals ton, stad, enz., krijgt een Schwarzwalderkoekoekhangklok, de volgende 5 ieder een Schwarzwalder- hangklok, de volgende 100 goede en de 50 die het eerst ons hun oplossing zenden, een geschenk naar keus, zooals Lam pekappen, Sigarenaanstekers, Hor logekettingen, enz. Die geen prijs of premie heeft, ont vangt gelijk met de uitslag 25 verschil lende gekleurde prentbriefkaarten. In te zenden voor 15 April 1908 met TO centiemen bijdrage Belgische post zegels. Uitslag outvangt ieder deelne mer 30 April. Het kantoor werkt onder deBknndige en officieole controle van een taalge leerde en wordt aanbevolen door het Politiecommissariaat van Willrijck. Hoofdprijzen in vorige wedstrijden zijn verdiend onder meer door De Boodt, Gemeente Ontvanger, Nieuw Munster L. H. Nijhoff, Gemeente Ont vanger, Wisrden, (J Hiemstra H. d. School. Wammelö. N Veltman A. Z Hoofd der school Ejerkwerd. H. Stoof. Woerden. G. Groustra Sliedrecht G. Maas. Zwaagdijk. J. J. Sitton Rotter dam. P. Fransen J. Bovenkarspel. G. Verbeet, Rotterdam. Bureau International de Concours Vlaggemans kade 5 Y 5, Rotterdam5 (HOLLAND). (Vervolg Dit alles gebeurde buiten vvete van den prins, haren gemaal. Wij zullen verder zien boe de kortgerokte jezuïet dictator Francia en zijn agent Fort, de geheime bondgenooten en raadgevers van Charlotte, hunne rol in Portugal voortspeelden. De koningin-moeder overleden zijnde, zoo had Juan eindelijk den titel van koning van Portugal verkregen Ondertusschen was in Portugal zelfde politieke toestand zeer ver anderd. Eene omwenteling had plaats gehad teOpor- to (1820) en een nieuwe richting werd aan de zaken van Portugal gegeven. De tijding werd met vieugde te Bio onthaald. Koning Juan VI keurde den nieuwen staat van zaken goed en, na eemge aarzelingen, bekrachtigde hij de nieöwe uitgeroepen grondwet. Koningin Charlotte gebaarde er zeer inge nomen mede te zijn, even als zij vroeger in schijn de hervormingen der Corlès van Ca- dix had goedgekeurd. Zij veronderstelde en verhoopte dat de koning, onder den invloed van de gezanten der vereemgde mogenheden," zijne toestemming niet zou geven. Ware zulks gebeurd, hadde hu moeten weigeren naar Portugal terug te keeren. gelijk zij hem hei melijk deed inblazen, dan zou zij Brazilië verlaten hebben om in Lissabon den troon te beklimmen en zich het oppergezag toe te eige nen, waarop zij reeds zoo lang loerde, ten nadeele en ter uitsluiting van haren echtge noot. Den 3 Juli 1821 zeilde de gansche konink lijke familie, onder de toejuichingen van het volk, de Tagfi binnen, in 't zicht van Lissa bon, op dezelfde plaats waar voor eenige dagen koning don Carlos en zijn zoon vermoord werden. De koningin had hare spioenen op het schip van haren gemaal. Gedurende de doorvaart, werd zij door hen onderricht dat koning met zijne raadsheeren ouderhandeld had over een hem aangeboden plan, ten einde de Grondwet omver te wer pen. Charlotte nam zich voor uit deze mededee- ling profijl te trekken om vrienden aan te wer ven onder de aanhangers van het nieuw re giem. Eene deputatie van de Corlès kwam aan boord om den Koning over zijne terugkomst geluk te wenschen, en ging vervolgens naar het ander schip een heleefdheidshulde brengen aan de koningin. 't Was voor deze godvruchtige vorstin een schoone gelegenheid om haren koning en echt genoot te verraden. Na hare verkleefdheid aan de nieuwe grond wet en het daaruit ontstane regiem bevestigd te hebben, sprak Charlotte, in kwalijk bedekte bewoordingen, van de slechte raadgevingen welke men haren gemaal gegeven had. Wanneer Juan op de hoogte werd gebracht van Charlotte's houding, groeide zijne gewone vreesachtigheid nog meer aan van dan af verwierp hij onwederroepelijk den hem ge geven raad, en kondigde hij zijn inzicht aan den nieuwen staat van zaken getrouw te blij ven aankleven. Als eerlijk man, hield hij zijn woord, en hij bleef er in volharden tot het einde toe. Aan land gekomen zijnde, werd hij met geestdrift onthaald, terwijl de koningin inte gendeel koel ontvangen werd. Onthutst, teleurgesteld in de ontwerpen en verwachtingen welke zij gebouwd had op de nieuwe Grondwet, nam de koningin het be sluit alles te beproeven wat mogelijk was om ze te vernietigen. Zij wist dat een deel van den adel en van de hooge geestelijkheid den nieuwen staat van zaken vijandig was. Zij riep ze bijeen en stelde zich aan het hoofd van dit nieuw leac- tionair hondgenootschap. Hare kuiperijen, waarvan nog al wat uit lekte in T publiek, trokken den algemeenen afkeer op haar, terwijl de eerlijke handelwijze van haren gemaal hem van dag tol dag meer populair maakten. De gevoelens van haat welke zij verwekte, de openbare vernederingen welke zij moest onderstaan vanwege sommige der nieuwe machthebbers, dreven hare ver bittering tot het uiterste. Zij hield zich met niets anders meer bezig dan de middelen van hare wraaklust te verzekeren. Met eene voor eene vrouw ongehoorde vast beradenheid en stoutmoedigheid, weigerde zij den eed op de Grondwet af te leggen, waarna zij zich aan 't werk stelde om hare booze plannen uit te voeren. /.ij begon met den markies de Chaves uit te koopen om een oproer te doen uitbreken te Villa-Heal, zijne geboorteplaats. De omwente ling brak los den 3 Februari 1823. In zijn proclamatiën, riep de graaf al de getrouw- we Portugeezen te wapen, om het land van het juk der Cortes en van de plaag der revolu- tiën te verlossen, den koning in vrijheid te stellen, enz Het oproer breide zich spoedig uit in de Noordeprovintiën, maar de krachtda dige maatregelen van de Cortès, en de ge trouwheid van de Grondwettelijke regimenten, wisten het te beteugelen. De graaf was ver plicht met zijne aanhangers naar Spanje te vluchten. De koningin nochtans liet zich door dezen tegenspoed met ontmoedigen. Haar moed en hare hulpmiddelen schenen aan te groeien met de hinderpalen. Dan kreeg zij het in het hoofd haren zoon, don Miguel, tegen zijnen vader op te jagen. De geschiedenis haalt meer voorbeelden aan van eer- en lieerschzuchtige vrouwen die met aarzelden hare eigen kinderen als werktuig te gebruiken ten einde tot hare hoogmoedige doeleinden te kunnen geraken. Zoo, om er slechts eene te noemen, de Médicis en haar zoon Karei IX, koning van Frankrijk. De katholieke Charlotte oefende op haren zoon Miguel denzelfden invloed uit, welke de Médicis op Karei IX bezat. Onze lezers zullen zich herinneren dat koning Juan zich over- (GESTICHT VAN DEN Dr. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) T9, Rue de l'Institut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tol 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 15 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondei den genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuigmg, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkoslen te regelen

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3