Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25n April 1908. 5 centiemen. Vierde jaar. l\r 24. De (JoHgo Kwestie. Een brokje geschiedenis. De Begrooliiig van Aangaande liet klein portaal van 8l Maar lens kerk. Eendracht maakt Macht. et'Schijn€Ude f/t'S iJotuiertfUffS. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor, stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Ltixtnudeslraat, nr 53, te Yper. - L)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Nolariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Woensdag laatst begon, in de Bel gische Kamer, de bespreking van het ontwerp tol overname van Congo- land. Nooit sedert het onafhankelijk bestaan van Belgtehield zulke belang rijke en ingewikkelde kwestie on ze volksvertegenwoordigers onledig, want, niet alleen de Toekomst van ons Vaderland, maar Belgie's Onaf hankelijkheid zelf, worden, in deze avontuur, ten pande gesteld. Het oogenbiik is dus gekomen, ten inzichte onzer lezers, zonder eenige vooringenomenheid van onzenL wege, maar in volle rechtzinnigheid, de Congo kwestie grondig te bespreken en nauwkeurig te onderzoeken, alvo rens ons oordeel te vellen over de in zichten van Koning Leopold lien van de klerikale regeering, die ons, kost wat kost den Congo willen opdringen Alle dagen laten de klericale gazet-^ ten hel liedjen hooren dat de gewich tige kwestie der overneming van Congoland moet opgelost worden door het patrioliek akkoord der par tijen en dat de regeermg vooral op de liberale groepon van kamer en Senaat rekent om dit akkoord te ver wezenlijken Waar is de lijd d it diezelfde ga zelten alle dagen lieten hooren dat de liberale partij voor goed dood en begraven was En 't is nu op diezelfde partij dat zij moeten een beroep doen Zonder de medewerking der libe ralen zijn zij machteloos, zij moeten de liberalen erkennen en smeeken. Welk verschil op enkel jaren lijd Wij kunnen het niet genoeg her halen Op de Vaderlandsliefde der liberale partij mag men slaat maken. Maar hetgeen wij liberalen, niet willen 't zijn sprongen in het duis ter. Wij willen geene katten in zakken koopen Wij will, n klaar zien in de talrijke punten, die de overname van Congo omringen, punten welke de clericale regeering lót nu toe in hut duister liet Wij willen van geen ongrondwet telijke voorrechten 1 Wij willen van geen burgerlijk onrecht, van geene berekeningen ofte soeculatiëu en van geene geld versch ellen ngen. Dit gezegd zijnde, willen wij Con goland overnemen, met zuivere han den, indien het óns met zuivere han den wordt aangeboden, en indien een grondig en onpartijdig onderzoek ons bewijzen zal, dat Belgie uit die over name voordeel zal trekken. Bewijst het onderzoek het tegen deel, T is te zeggen dat de overname ons nadeel zal te weeg brengen en gevaar zal opleveren voor de Toe komst van ons Vaderland, dan zullen wij die overname uit al onze krachten bevechten en bestrijden. Zoo handelend zullen wij als op rechte en rechtzinnige vaderlanders te werk gaan. De haal der geestelijkheid voor het officieel onderwijs dagteekent niet van gisteren, maar van over eeuwen. Toen, onder de Holland>che regee ring van 1814 tot 1830 koning Wil helm 11 een schoolwet alkondigde, die voor het Belgische volk een der grootste weldaden mocht genoemd worden, werd hij door de katholie ken aangevallen op de venijnigste wijze Die koning had het recht niet zich met het onderwijs in zijn land te bemoeien. Alleen de Roomschkuiho- Ireken hebben dal recht De koning mocht de programma's der volksscho len niet uitbreiden hij mocht de leermethodes niet verbeteren, hij mocht geene normaalscholen oprich ten om bekwame onderwijzers te vormen. De katholieken alleen mo gen dal doen. Maar de koning hield voet hij stek, en toen de omwenteling van 1830 uitbrak, bestonden er in Belgie meer dan vier duizend Siaat- scholen. Groot zijn de diensten door die scholen aan de Belgische bevol king bewezen maar nauwelijks was het land van Holland gescheiden of de schoolwet verviel, en het duurde ruim twaalf jaren eer men er aan dacht een nieuwe schoolwet af te vaardigen. De katholieken willen het volk on der den domper der onwetendheid houden. Wij liberalen, willen licht, immer licht. En daarom Leve het verplichtend onderwijs Onderwijs. Dez« begrooting, de belangrijkste voor.de volksklasse, is een paar weken ter bespreking geweest in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Verschti lign redenaars, waart usscheu de voornaamste hoofdmannen der drij partijeu hebban er het pragram.ua, ia zake ouderwijs, hunner groep, ontwik keld. Liberalen eo socialisten zijn het volkomen et us dat, in de huidige toestanden, het verplichtend ond. r- wijtt, met vrije keus der school, zich op Iringt. Kou ten we dit maar al be komen, het ware een gruote stap voor waart^ gedaan, allioew 1 het ideaal zou moeten zijn D onzijdige school't is te zeggen, dat tie school zou moeten wetenschappelijk zijn en toegankelijk voor iedereen Natuurlijk, willen de klerikalen noch van het een noch van het ander stelsel hooren. Voor hen is. onderwij-', het onderricht, des volkc, hijzaak; kei geldtie hoofdkwestie Wanneer liberalen in de Kamer spre ken van vei plicht ondet wijs, dan antwoorden de klénkalen hen met g'ddelijken onderstand De klerikalen pochen steeds met de talrijke scholen door hen gesticht, doch ze wachten zich wet te zeggen van waar het geld komt om die scholen te stichten em te, onderhouden. Overigens, het is niet om liefde, het volk een de gelijk onderwijs te verschaften noch zelfs niet om de lieve ziel van 't kind te redden Wat mm in de klerikale scholen leert is niet om den geest der kinderen te ontwikkelen en er rnen- schen van te maken, nuttig aan de maatschappij en ïu staat zich te ver heffen in de samenleving wat de kle rikalen beoogeu en waarvoor zij zoo h..vigüe vnjut-id van ouderwijs schij nen te eischen is, om hunne eigene scholen, confessioneele scholen, ten koste van het algemeen te kunnen behouden scholen onttrokken aan alle toezicht, waar men vau jongst af, de kinderen haaien nijd ïuptaat, ongeüoorzaam- üeid aan üu ouders in zekere gevallen aanleert, enz ten einde uit die wezeua alle verzuchting uaar vrijheid verwij derd te houdeu of er uit te bauueu, om later, ais kierikaai ktesvee te kunneu gebruikt worden. Want, welk doel zouden de klerikalen anders wel be oogeu met hunne scholen Geen enkel van die gruote bazen dier partij zend of heeft ooit ztjae kin deren naar do lagere katho.ieke scho ten gezonden. Aiie üabbou huuue sta- diëu gedaan ïu hoogere onderwijsge stichten. Waarom dau, aio zij vinden dat een degelijk ondei wijs noodzake lijk is voor hunne kinderen, ja, waar om dan beletten dat kiudoreu van ge ringe meuschtm, vau arme werkliedeu, dergelijk uuderricüt geuioteü. Water ook vau zij, de klerikalen zulten ons nooit kunnen uitleggen Waarom goede ocuoien, waar eeu dege- ijk onderwijs gegeyeu wor .t, alteen voor hunne kinderen moeten toeganke lijk ziju, leiwiji de kinderen vau het Vulk Zich evredeu moeten oteliei) mol eeu slecht ingericht lager ouderwijs, waar meer Zaken geleerd worden die in de Kerk te huis hooren, üau kwestien die dun later uuttig kunnen zijn. Eu het is eene eer voor de Liberale Partij de oudeiwijokwestie als eerste e.n bijzonderste punt van tiaar pro gramma genomen te hebben, omdat het Ouk degene is die dea grondslag uit maakt vau alle wel ingerichte maat schappij. Op het verslag der onfeilbare com missie der monumenten en eens met den ingenieur-bouwmeester, heeft de kerkraad besloten, in zijnen oor- spronkelijken staat te herstellen de kleine inganghal aan den westkant van het zuiderportaal der kerk. Dit werk bestaat in het doorbreken der deur, nu toegemetst, en het veran deren van eenige bogen en muurlijs- ten die dezelve omringen. Het bestek er van gemaakt beloopt tot 9366-30 fr., eene kost in welke de kerkmees ters vragen dat de stad voor een zesde deel zou tusschenkomen. Desaangaande heeft in den ge meenteraad van .28 Maart jl. eene lange woordenwisseling plaatsgehad tusschen de hh. D'Huvettere en Be- gerem deze nieuwe uitgaaf beknib belende, en onzen Burgemeester de zelve voorstaande maar toch eindelijk, op zijn aandringen, is het bijplan goedgekeurd en het gevraagd kre diet van 1561 fr. met algemeene stemmen toegestaan geweest behalve twee onthoudingen, deze van de kerkmeesters MM. Fraeys en Sobry. Om die eerste onvoorziene kost, dat vele lieden even als wij, over dreven zullen vinden in aanzien van het uit te voeren bijwerk, te recht- AANK0ND1GINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. n Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. vaardigen, heeft M. Colaert, als voorwendsel gegeven, dat, tijdens de goedkeuring van het eerste plan, twijfel bestond ten opzichte van de zen tweeden uitgang aan den zuid kant, maar dat het thans duidelijk bewezen is geweest dat dezelve eer tijds bestond. Volgens het schijnt zijn er de over blijfsels van, heden ontbloot, dezelfde die men over eene halve eeuw heeft ontdekt bij het afbreken van het klein portaal dat alsdan herbouwen is ge weest volgens de teekeningen van M. Dumont. Wat hier ook van wezen moge, wij gelooven dat, bij gebrek aan deze fragmenten de ruime plaats langs dien kant in de kerk bestaande, zou genoegzaam bewijzen, dat er vroeger een uitgang bestond, ten andere, men kan moeilijk aannemen dat onze voorouders een portaal zouden ge- bouwdhebbenmet eenevalsche deur. Tot staving van ons manier van zien, laten wij hier over het gevoelen kennen van een vermaard man. In October 1864 deed Victor Hugo, vergezeld van zijne schoonzuster en zijne twee zonen, een bezoek in onze stad, en verbleef er eenige dagen. Verscheide leden der maatschappij van schoone kunsten waarvan de twee gebroeders Böhm, kunstschil ders deel maakten, hadden zich be last de lokale schoonheden aan de fransche reizigers te toonen. Volgens hetgeen M. F. Böhm ons destijds verhaald heeft, de vermaarde dichter, die tevens ook een wijze his- torieschrij veren oudheidkundige was, bezocht verscheide maal ons museum alwaar vooral de ijzeren foltertuigen die men er bewaart, zijne aandacht troffen, alsook onze praalgebouwen. Hij hield zich lang op voor Ste Maar tenskerk en deed aan zijne familie bemerken, dat er voortijds/ten west- kante van het zuider portaal eene kleinere inganghal bestond, langs welke, zegde hij, de personen in den ban geslagen uitgeiaagd werden in dien zij het verbod overtraden van in de kerk te treden. Zeer waarschijnlijk is het dat, als wanneer dit gebruik afgeschaft werd, of wel ten tijde der godsdienst beroerten van de XVIe eeuw, men nutteloos geacht heeft dezen kleinen uitgang te behoudeu en men denzel- ven heeft doen toemetsen zonder langs den binnenkant der kerk er sporen van te laten. Nu dan, het is deze deur, sedert verscheide eeuwen misschien toege maakt, dat onze kerkmeesters gaan openen en herstellen, hetwelk eene kost zal veroorzaken van 9366-30 fr. boven het reeds groot cijfer aan welk de herbouwing van het zuider-kerk- portaal is aangenomen geweest. Als gevolg aan bovenstaande ar tikel, melden wij hier dat wijlen onze medeburger en vriend; M. F. Böhm, die als gids aan den vermaarden dichter gediend had, hem, als aan denken van zijn verblijf in onze stad, eenige teekeningen had gezonden. Hij ontving er voor den volgenden brief van welken wij het namaaksel 1 bewaren WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1