Het Gestolen Kind, DAGKLAPPHR. Burgerlijke eereteekens. Théatre cTYpres. Mengelwerk. 27 Sociélé Royale des Francs Arbalélriêrs. Pélition. De koers Paris-Roubaix. sation prochaine de leurs vceux. II n'en arriva malheurquseraent rien. Annuellement, je renouvelai, auprès de Monsieur le Bourgmestre nos instances en vue d'obtenir la création du tir j'obtins des promesses réitërées, mais aucune so- lution. Le premier Janvier de l'année 1905 le premier magistrat de la ville déclara expressément que le stand serait créé Sa parole reste sans suite. Dans ces circonstances, il ne me reste qu'a m'adresser au conseil, afin desollici- ter de son intervention la réalisation des projets pour lesquels fut voté, en 1900, le crédit de trente mille francs, inscrit au budget de 1901. Le conseil n'ignore pas que le gouver- neme.nt attache le plus grand prix a la création de stands pour tirs de guerre et qu'il intervient dans cette- création, par de larges subsides. En 1899, Monsieur le Ministre de l'in- struction en traitant la question, disait Jeserai heureux, pour mapart, desecon- der ce que les administrations communales feront, pour multiplier les installations convenablesdestinées aux gardes-civiques qui veulent s'exercer au tir. Elles rendront par la aussi un service considérable l'armée et en diminuant la durée des périodes de tir a Beverloo, elles s'assureront les avantages qui résultent du séjour des troupes dans les garnisons. Vous pouvez done être assurés, Mes- sieurs, du concours financier de l'Etat, pour la réalisation d'une entreprise qui est non seulement pour la garde-civique de nécessité, mais du plus grand intérêt de la ville entière etj'ose espérer que vous ne laisserez pas notre cité dépourvue plus longtemps d'installations de tir, appelées a donner satisfaction a toute la population. »J'ai l'honneur, Messieurs, de vous prier d'agréer l'assurance de mes senti- ments de parfaite consideration. Le Major, chef de la Garde. (Signé) A. Ligy. Comptant, Messieurs, que vous tiendrez a donner enfin une solution a l'oeuvre si longtemps promise, nous vous prions d'a- gréer l'assurance de notre parfaite consi- dération. geestdrift onthaald, door de Belgen, daar tegenwoordig I)e overwinnaar van Paris Bordeaux, San Ileino Milan, en" van Paris-Ronbaix heeft de 270 kilom 900 m. afgelegd in 10 ure 34 na. 25 8pcMasselis, ook een velorijder van Moorslede, is den 10e aangekomen in 11 a. 4 m Uit Oostende wordt ons géschreven dat de veroordeeling van M. Marquet aldaar een ongelooflijkslpchten indruk op de bevolking maakte. Ieder is alhier van meening dat men den buitengewooen bloei en toeloop van vreemdelingen gedurende het bad seizoen, vooral aan M. Marquet te danken hoeft. Moest nu het Beroepshof van Gent, hot door de Brugsche rechtbank uit gesproken vonnis bekrachtigen, dan dient n de wetgevende Kamers dadel 1 j k cene nieuwe, duidelijke, klare en voor iedereen b >grij pbare wet op de spelen te stemmen. Zooals men weet,, werd M. Marquet, juist voordezelfde feiten, reeds vroeger door de Brugsche rechtbank veroordeeld maar door het Gentsch Beroepshof vrijgesproken Eu zeggen dat men Th- mis voorstelt met eena weegschaal die altijd in het zelfde evenwicht moet verkeeren.. De eerste minister ran co'oniën. Zoo dra de overname van Congo is gestemd, zal er een nieuw ministerieel depatte- ment' moeten ingericht worden. Het is eveuwel niet zeker dat er een afzonderlijk titularis zal benoemd worden als hoofd van dit departement. M Htdleputte zou tegelijkertijd het departement van Landbouw en van Golomën beredderen. Hursville-House, 6 November 1864. Gij zijt, Mijnheer, een edel en waardige artiest. Ik ben verrukt u de hand gedrukt te hebben. De elf teekeningen die gij mij geliefd hebt te zenden zijn mij kostbaar. Zij zul- len mij uwe belangrijke stad en het schoon talent van uwen zoon her- inneren. Die schoone oude huizen zijn niet dood zij leven in die uit- muntende teekeningen. Deze teekeningen zijn daar voor de herbouwers te dienen op den dag dat een verstandig bestuur Yper zou willen begiftigen van een eeni- ge plaats met in een teerling al die schoone verdwenen voorgevels te vereenigen. Uwe waarde zoon heeft wel ver- diend van de kunst, zoo als ik het u zegde toen ik u verliet, ik wensch u geluk in uwen zoon en ik wensch hem geluk in zijnen vader. Wil aan al mijne hartelijkheidgelooven. (get.) Victor HUGO. Het opschrift draagt Den heer F. Böhm, kunstschil- der, 194, Rijselstraat, Yper. Het burgerlijk eereteeken van ie klas is toegekend aan Mevr. La- hóusse-Dewachter, gemeente-onder wijzeres te Yper De Bisschop, id. Portael, id. Gesquière, gemeente onderwijzeres der bewaarschool MM. Cordenier, gemeente-onderwij zer te Yper Lacante, id. Simden, id. M Talabot, directeur d'une tnuruée lyrique, nous annonce son passage dans notre Ville pour le Saaiedi 2 Mal. Le spectacle de M Talabot se com- posera de FAUST, opéra en 5 actes, de Oh. Gounod. Get ouvrage sera joué ave.c Ghoenrs et Ballet. Le ballet se compose de 10 danseu ses dont deux premières De Mademoiselle Beatrice Ghisio, première danseuse de la Scala de Mi lan, de Mademoiselle Angelini, premiè re danseuse travestie de l'Opéra de Paris et de 8 Goryphées. Le grand ballet du Walpurgis, qui a lui sen! est tout un ouvrage,sera riamé en entier, ainsi que la valse du second acte a la Kermesse. C'est, done une véritable soiree de gala que cette touruée nous donnera Tafereelen uit het Rotlerdamsche Volksleven. X. De Brand. Jesus, help mij schreeuwde hij en sprong tegelijk in de vlammen, greep zijn vader, dropg hem als een lichten last de kamer uit, ijlde den (rap af, en had nauwe lijks eenige treden gedaan, of onder vreese- selijk gekraak stortte de zolder in Aan den voet van den trap wachtte hem Amelie, die, zoodra zij hem zag, een luiden vreugdenkreet slaakte doch van angst en schrik verbleekte, toen zij een viuchtigen blik op den krankzinnige had geworpen. Men haastte zich Karei zijn hem zoo dier baren last te ontnemen en de vonken weg te slaan, die zich hier on daar aan zijne kleederen gehecht hadden. Nauwelijks ver toonde zich Karei buiten de deur, of een lui,d Hoera klonk hem tegemoet uit den mond der verbaasde menigte. Men bracht den krankzinnige in een na burig huis daarheen begaven zich ook Karei en Amelie, toen zij een weinig vari hun s-.hriken ontroering bekomen waren. De krankzinnige was bijna onkenbaar geworden geheel bewusteloos, scheen hij den slasp ingegaan, die naar de eeuwigheid voert. De vlammen, de haren zijns hoofds, zijns baards, zelfs zijner oogleden verteren de, hadden daarenboven het vel op vele plaatsen van zijn gelaat weggenomen en afzichtelijke brandwonden achtergelaten avpc FAUST, lu chef d'oeuvre do. Gounod. TIR AUX OISEAUX. lr Oiseau Brunfaut A 2e Oiaeau Pinteion J. A Messieurs les Président et Membres du Conseil communal de la ville d' Yfires. [.es soussignés, Membres de la Garde-ci vique, du corps de Pompiers et amateurs de tir de la ville d'Ypres, prennent la respec- tueuse liberté de vous rappeler la requête qui vous fut adresée, en 1905, par M. le Major chef de la Garde-civique, sollicitant le prompt établissement d'installations de tir. Cette requête, que nous avons l'honnqur dereproduireci-dessous, n'ayantpas jusqu'a ce jourété suivie d'effet, nous nous permet- tons d'insister pour qu'il vous plaise de nommer une commission compétente qui aurait pour mission de recueillir tous les documents nécessaires pour la mise a exe cution prochaine d'une oeuvre hautement patriotique, que vous avez déja admise en principe, en 1900, en votant un crédit de 30.000 francs. Qu'il nous soit permis de faire remarquer, qu'il y aM5 ans, Ypres se trouvait être la seule ville de la Flandre Occidentale possé- dant un stand et qu'aujourd'hui, depuis la fermeture du stand existant, elle sera sous peu une des seules n'en possédant pas, maQ gré que la cause patriotique-du tir y trouve un nombre toujours croissant de fervents partisans, Voici la requête que Mle Major Ligy vous adressait en 1905 et que nous appuyons ar- demment Messieurs. Lorsqu'en 1897, la garde civique fut réorganisée et que le commandement de la garde d'Ypres me fut confié, mon pre- mier soin fut de songer a la création d'un tir pour armesde guerre, devant compren- dre au moins l'établissement de quatre cibles a une distance de trois cents mè- tres. J'écrivis a eet effeta Monsieur le Bourg- mestre, mais ma lettre n'eut d'autre conséquence que de faire mettre la ques- tion a Tétude. En 1900, une petition, sollicitant l'éta- blissement d'un stand, signée par tous les membres de la garde et du corps de pompiers, ainsi que par un trés grand nom- bre de contribuables, vous fut adressée. Elle fut bien accueillie par le conseil qui, reconnaissant la grande importance des exercices de tir et le bien que la ville en- tière retirerait de l'existence d'un stand en notre cité, vota, pour les installations a créer, un crédit de trente mille francs, lequel fut iascrit au budget de 1901. A la suite de ce vote, les nombreux amateurs de tir de la ville et la garde tout entière croyaient pouvoir espérer la réali- ook zijne handen hadden veel geleden en waren bedekt met zwart geronnen bloed daar de kleederen op sommige plaatsen verbrand waren, zag men dat ook zijn rug en schouders geleden hadden. Karei, zoodra hij het vertrek was binnengetredenwierp zich aan de voeten van den bewustelooze en stortte bittere.tranen, en Ameiie, zoodra zij geheeehmet den toestand van den ongeluk kige was bekend geworden, viel bewusteloos naast haren schreienden echtgenoot neder. Te midden van dat tooneel en ellende verscheen gelijktijdig een chirurgijn en Schuurman met. zijn zoon. Terwijl de laats- ten zich met Amelie en Karei bezighielden, onderzocht de eer-te de wonden van Van den Oden en schudde bedenkeli jk het hoofd. Welhaast vroeg Schuurman hem hoe hij over den toestand van den ongelukkiger) oordeel-Ie de wondheeler antwoordde, dat Van den Oden meer dan waarschijnlijk onder de pijnen zou bezwijken, na er mis schien eenige dagen ai het verschrikkelijke van ondervonden te hebben. Op zijne vraag of h'j vervoerd zou kunnen worden gaf hij te kennen, dat hij eerst beproeven zou hem uit zijne bezwijming te doen ontwaken. De chirurgijn begon daarop de middelen zijner kunst aan te wenden én ging daarme de voort, tot hij na geruimen tijd zich in een ongelukkigen uitslag mocht verheugen Van den Oden loosde een diepen zucht, poogde de hand op te heffen en de oogen te openen, maar de pijn en nie' minder zijne machteloosheid verhinderden hem zulks, en hij sprak op smarteiijken too 1 en herhaalde malen zijne woorden afbrekende Hoef nagels... wilt gij mij dan ongelukkig maken Mijn God, waar hen ik n Karei en Amelie beschouwden elkander vol van de grootste verbazing de eerste trad tot zijn vader en zegde hem Wees Zondag 11 Paasehdag had de groote ve.lokoers piaats Paris-Roubaix waar aan een honderdtal rijders deel geno men hebben. De rijders hebben Itard te strijden gehad tegen wind, sneeuw, hagel en regen. Zij hebben een schoo ne proef gegeven van hunnen moed en hunne hardnekkigheid. In de velodroom van Roubaix, waar de aankomst was van dien wedstrijd van 270 kilometers 900 meters, waren vele Belgen tegenwoordig, en den naam van Van Houwaect was er met eere uitgesproken,daar men vele hoop had hem de eerste te zien aankomen Om 5 ure 8 minuten 25 seconden doet Van Houwaert de eerste zijne intrede in den velodroom van Rou baix. Hij wordt met ongelooflijken gerust, Hoefnagels zal u geen leed meer doen... n O, hij verschroeit mij ai de leden... hij legt gloeiende kolen op mijn aangezicht. Do-u' aandoening overmand, zakte hij op een stoel neder, terwijl hij mompelde goede God wees eeuwig geprezen Niemand der aanwezigen, Amelie uitgeno men, begreep Kareis zonderlinge houding, noch zijne raadselachtige dankzegging, maar niemand kon ook zoo ais hij uit de woorden van den krankzinnige opmaken, dat de vreeselijke ramp, die het lichaam had getroffen, de ziel uit hare boeien had be vrijd, dat de toestand van krankzinnigheid had opgehouden en Van den Oden zich nog in gesprek met Hoefnagels waande, alsof acht jaren niet-sinds den noodlottigen nacht verloopen waren. Inmiddels woedde hel vuur nog immer voort nadat het bovenste gedeelte van het huis was uitgebrand, dreigde het ook de onderste verdieping aan te tasten. De brand spuiten, door wakkere mannen bestuurd, werkten inmiddels uit alle kracht en zonden door de slangen een ontzettende massa waters in het brandende huis, waardoor de woede van het element langzamerhand be teugeld werd. De verwoesting bepaalde zich eindelijk tot het bovenhuis de beneden woning werd gespaard. Men kwam Karei melden, dat zijn gehee- le inboedel de prooi der vlammen was ge worden, maar hij scheen er geen acht op te slaan en luisterde nauwelijks naar hetgeen men hem van den brand verhaalde. Hij had de zoete overtuiging, dat zijn vader, al leed hij naar het lichaam de vreeselijke pijnen, van zijne geestesziekte genezen was. H j deelde zijne overtuiging mede aan al de ieden zijner familie, en dezen, niet minder Voor de reizigers. - Wijzigingen zul len aan den reisgids worden toege bracht vanaf 3 Mei aanstaande. Ver scheidene nieuwe treinen zullen inge richt worden en andere van den wiuterdienst afgeschaft. Ook de uurtabellen zullen verande ring ondergaan. Een minuut vroeger. Het record van de overvaart van den Atlantischen Oceaan is van de Lusitania der Genard Line geslagen door de Mauretaniavan dezelfde maatschappij. De Mauretaniaalhoewel genood zaakt door den mist en de vrees voor ijsbergen, een omweg te maken op zee, heeft den plas overgevaren in 4 dagen, 23 uren en 59 minuten. Het record van de Lusitania was juist 5 dagen, dus een minuut meer. I 1 J verrast dan h j zelf, moesten met hem instemmen, nadat zij-herhaalde malen met Van den Oden gesproken hadden. Weldra werd deze naar de woning van Schuurman vervoerd een voor zieken in gericht rijtuig bracht hem er heen onder het opzicht en geleide van den heelmeester. Karei en zijn pebtganoote met .haren vader en broeder werden insgelijks doereen rij tuig naar het huisdes timmermans gebracht, waar zij 'lijding genoeg aankamen, om de noodige toebereidselen te maken, ten einde den ongelukkiger) lijder naar bMiooren te kunnen ontvangen Deze werd op ean matras gelegd, nadat het zachte bed, dat men gespreid had, op bevel des heelmeesters, die het voor den lijder niet dienstig oordeel de, verwijderd was, waarna de heelmeester zich met de verzorging van een ongelukki gen Van den Oden onledig hield. Deze hief onophoudelijk ijselijkejammerklachten aaii en kromp soms ineen, als bevond hij zich nog te midden der vlammen. Het wondwater waarmede de heelmeester de compressen bevochtigde, schenen de pijnen eenig.-zins te doen verminderen, want toen al de wonden verbonden waren, begon de lijder te beda ren Hij was genoodzaakt als een beeld te blijven liggen de minste beweging wenkt mijne pijnen weder op. Nadat de heelmees ter zijnetaak teneinde had gebracht schreef hij een recept voor een middel, dat men onmiddellijk moest doen gereed maken, en dat bestemd wasom Van den Oden totbewust- zijn te brengen, als hij wederin bezwijming geraken mocht. Na nog eenige bevelen ten opzichte der verdere verpleging gegeven te hebben, groette hij de aanwezigen en ver liet het vertrek Karei deed hem uitgeleide, en toen hij met den chirurgijn alleen was, vroeg hij Gelooft gij stellig, mijnheer, dat het ongeval mijn vader doodeiijk zijn

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2