DE WEERGALM. CANADA. STOVEN Instituut va,, Jumet-Heigne MAN OF VROUW GRATIS WEDSTRIJD voor de lezers van Arbeidstuinen in Frankrijk. Festival. Den Tandt, Aalst. BERICHT AAN DE TROUWSTERS Handel in KLOEF F EN Nieuwstijdingen. Oorlog aan de vervalschers Door de clericalen der Kamer zijn twee wets voorstellen neergelegd strekkend om de vervalschers en bedrogplegers te treffen het eerste heeft betrekking op He vervalsching van boter het tweede, op het invetten van de koffie. Meo had er zich aan verwacht dat, du ze toch aan het werk zijn, de cle ricalen een ontwerp zouden neergelegd hi bben om de... vervalschers van kie zerslijsten en de bedrogplegers in kie- zing8tijd te straffen, doch men mag van hen niet vergen dat ze de netels zouden zaaien waarmede men ze geese- lon zal Sneeuw-en hagelbuien hebben alhier Paschenzondag begroet. Het was een echt hondenweer, dat vele personen te huis hield. De lieve, zoele, zonnige Lente, laat zich verduiveld lang wachten. Wie uit het woord Scheurkalen der de meeste goede hollandsche woorden van hoogstens 6 letters maakt, zooals dek, hal, herder, enz. krijgt een Schwarzwalderkoekoek- klok. De volgende 200 goede inzen ders een Schwarzwalderhangklok. De uitslag wordt door een taalge leerde opgemaakt. Vraag de postbo de, hoeveel postzegels er op uwe brief behooren, en zend ons franco voor 16 Mei uwe inzending. De deel name tot deze wedstrijd is gratis, en tot aanmoediging uitgeschreven, om aan de volgende prijskampen deel te nemen. Wij zenden de uitslag 30 Mei fran co, aan ieder welke een postzegel voor antwoord insluit, de andere inzenders ontvangen alleen uitslag indien ze winners zijn. Het insluiten van een zegel is dus niet verplichtend. Zend uwe inzending aan Bureau International de Concours P Vlaggemanskade 5 P. 5, Rotterdam5 (HOLLAND). Wat we in Vlaanderen Het werk van den Akker noemen, heet men in Frankrijk Arbeidstuinen. Dit werk is, ia zeer nederige voor waarden, ontstaan te Sedan Sedan is, zal n Ik kan weinig hoop bi] u overlaten. Zijn hoogen leeftijd in aanmerking genomen is het niet aan te nemen, dat hij zal kunnen wederstaan aan de pijnen, die hem zi]ne talrijke wonden moeten veroorzaken Gelooft gij, dat de dood spoedig vallen zal Men heeft dikwijls gezien, dat derge lijke lijders een doodstrijd (want zijn tegen woordige toestand kan moeilijk anders genoemd worden) van vele dagen hebben maar de voorbeelden zijn ook niet zeldzaam, <1 at de dood erspoedig een einde aan maakt. Ik moet u raden u op het ergste voor te bereiden en de beschikkingen te nemen, die een aanstaand einde noodzakelijk maken n Ik moet mijn vader over gewichtige zaken spreken, zou zulks hem niet te ver moeiend zijn en zijn geest, zoo uitgeput leeds, er niet door geschokt worden Ik geloof het niet. Mits gij de noodige omzichtigheid gebruikt, kunt gij gerust tot uwen vader spreken, en wijl gij zegt dat het moet zijn over eene zaak van gewicht, is het beter het van daag te doen dan mor gen. Met deze woorden verliet de geneesheer het huis des timmermans, en Karei begaf zich weder naar het bed des lijders. VI. Het raadsel wordt opgelost. Op eens trad Karei tot Schuurman en tl isterde hem in «ik ben zoodanig in verwaring, dat ik zelfs vergeten heb eene boodschap naar mevrouw Van Steenen te zenden wie zal ik daarmede beiasten M.jnheer is, zooals gij weet, in Den Haag, en keert waarschijnlijk eerst laat in den avond weder wa'e hij in de stad, hij zou zooals ieder weet, eene nij verheidsstad, maar de Dijverheidswerklieden zijn er altijd groote liefhebbers van land en tuinbouw geweest. Reeds in 1875 werd vastgesteld, dat de werkstakingen te Sedan hoogst zeldzaam warenen onder de daarvoor aangevoerde oorzaken werd ook deze genoemd dat een groot getal arbeiders op bet land werkten. Later, in 1889, drukte een der grootste nijveraars van Sedan de meening uit, dat de zeer gunstige toestand zijnet- werklieden grootendeels moest toege schreven worden aan de omstandig heid, dat die werklieden bijna allen hun tuintje hadden, waar zij in hunne vrije uren bezig waren. Mevrouw H rvièn. eigenares van eene lakenfabriek te Sedan, eene zeer verstandige en zeer weldadige dame, had de overtuiging gekregen dat de aalmoezen, die zij uitdeelde, geen beslissend goed teweeg brachten en zij kwam tot het gedacht arbeid 111 plaats van aalmoezen te verschaffen Zij stel de, als proefneming, eenen' tuin ter beschikking van een behoeftig huisge zin en de uitslag was zoo bevredi gend, dat zij zich met eenige kennissen verstond om eene vereeniging voor arbeidstuinen m te richten. In 1903 hadden 302 huisgezinnen, bestaande uit gezamenlijk 1500 personen, tuinen die eene groote hoeveelheid aardappe len en groenten opbrachten. I11 1895 werd te Sedan onder 15 jonge lieden tusscbèn 15 en 17 jaar eene ver eeniging met hetzelfde doel opgericht. Elk der leden, schrijft M Bruinnold Riedel, stort 1 frank per maand Daar voor geeft de vereeniging hot vrije ge- biuik van een tuin, m< t zaad od mest. De gemiddelde opbrengst van zoo een tuin is netto fr. 150 Dit bedrag wordt op ieders naam ingeschreven op een spaarbankboekje, vermeerd met de aanmoedigingspremiën. In plaats dat deze jonge lieden hunne vrije uren besteden aan de kroeg of het stra'atle- veu,ziju zij nuttig, werkzaam en vor men zij een aardig spaaiduitje voor hun huwelijksuitzet. Het voorbeeld van Mevrouw Hervien werd te S4 Etièiine gevolgd door den E 1'. Volgette, jesuiet. In 1898 werden 400 gezinnen, met 2500 pefeonen, duur het werk van Pater volgette geholpen In 1903 bedroeg het aantal werkmans- toinen te S'-Ktienue 640, met eene op pervlakte van 26 bectareD zij gaven groenden aan meer dan 400 personen, ouders en kindereu dooreen gekend. De eerw. heer Lemire, lid der Kamer van afgevaardigden, heeftin het Noord- Westen van Frauknjk veel bijgedra gen tot de verspreiding dor arbeiders- tuinen. Te Rwsendaei, bijvoorbeeld, zijn reeds 42 arbeidstuinen. De gezin nen met de meeste kinderen krijgen de grootste tuinen Zij mogen niet onder verhuren en mogen ook niet op den Zondag werken, tenzij bij volstrekte noodzakelijkheid reeds hier geweest zijn. Schuurman stelde hem gerust en verzocht zijn zoon dien last op zich te nemen, waar aan deze bereidwillig voldeed Toen nu de moeder hare doehter met eenige bezigheden belastte, kon Karei zich niet langer bedwin gen, en hij nam de gelegenheid waar, om met zijn vader te spreken, zonder daarin door zijn schoonbroeder of zusters verhin derd te worden. Hij verzocht Schuurman, diens vrouw en Amelie zich een weinig van het bed te verwijderen, zoodat de zieke hen niet kon zien, zotte zich toen aan de sponde neder en zeide vader Van Jen Oden opende de oogen, zooveel de pij.ien en het saamgetrokken vleesc.hhet hem toelieten, en zag zijn zoon verwonderd aari. Wie hefft mij geroepen vroeg hij na eenige oogenblikken. Ik, antwoo'ddo Karei Levend, daar hij een nieuw bewijs had van het bewust zijn zijns vaders, Ik, uwen zoon Karei Gij zijt mijn zoon niet... Karei is slechts een knaap van veertien jaren Toen ik veertien jaren oud was, heeft een verschrikkelijke ramp u getroffen toen zijt gij krankzinnig geworden en eerst heden heeft God u daarvan doen genezen De zieke sloot de oogen weder en scheen ontroerd ben ik krankzinnig geweest, groote God 1 En zijt gij mijn zoop, Karei Waar is uwe moeder Die is bij God zuchtte Karei, ter wijl een traan in'zijn oog schitterde. Zij is dood, bedoelt gij arme vrouw !-•• wat heeft zij veel geleden Wordt voortgezet Te Reims heeft men een eigenaardig steIsel aangenomen, dat, zoo het schijnt allerbeste uitwerksels voortbrengt. Ieder begunstigdeof huurder ontvangt, ter bebouwing voor den tijd van vier jaar, een terrein van 3 aren. Het eerste jaar ontvangt hij kosteloos zaden, meststoffen, gereedschappen, enz het tweedejaar alleen de meststoffen, in geval deze noodig zijn reeds na het vierde jaar kan en moet hij eene kleine pachtsom betalen. Aan het beta len van deze pachtsom wordt streng de hand gehouden, omdat daardoor de houder van den tuin, een ondersteunde pachter wordt, wat hem natuurlijk in eigen oogen verheft en zoowel stoffe lijk als zedelijk gunstig werkt voor de toekomst. Verscheidene gemeentebesturen heb ben het werk der arbeiderstuinen ondersteund en ingericht. Dagemeen- teraad van Beauvais, schrijft M. Bruin nold Riedel, besloot in 1898 subside te verleenen aan eeDe tuinbouwvereeui- ging, die de tuinen zou bezoeken, de bebouwing beoordeelep en voor de best onderhouden tuinen premiën zou uitreiken. Het, arm bestuur van Besan- gon veroordeelde onder 126 huurders van tuinen het terrein, dat met dit doel door de gemeente ter beschikking van dit bestuur werd gesteld. Te Bou logne-sur- Mer worden ook van gemeen tewege tuinen verstrekt, straks volgen de grootere steden Amiens, Reims, Dijon, Tours, welke alle in 1898 arbeidstuinen hebben uitgedeeld. Om eenheid in dit nuttig werk te verkrijgen is de Ligue du Coin de Terre et du Foyer gesticht geworden. Provincie Saskatchewan. Distriktder QUILL LAKES l)<* sch.'Oiislc TAhWE velden van West Canada, gelegen in de nabijheid van scholen, kerken en spoorwegen. Bekoorlijke prijzen. Gemakkelijke betalingstermijnen. Gezond 'klimaat. Overvloedige regens. Goed water. Kleine taksen en belastingen Vallei der Okanagan (liriliscli Columbia) Appels, peren, perziken, nektarinen, pruimen, kersen, aardbeziën enz. Alsook de hop en den tabak Beste klimaat - Prachtige streken. Bijzonderste Stad VERNON. op eene spoorweg lijn. Uitvoer in 1907 meer dan 1,150 tonnen fruiten. Voor alle inlichtingen en brochuren zich te bevragen aan de Immobiliaire en Land bouw Compagnie der Canada (Land and Agricultural Company of Canada), 11, Leopold Plaats, ANTWERPEN, of Main- street, 456, WINNIPEG. MEN VRAAGT GOEDE AGED/TEN. DE STAD ANTWERPEN richt dit jaar haar 24» bestendig festival in. Het wordt aangeboden a m al de zang-, fan faren-, harmonie- en symphoniemaat- schappijen van het land enden vreemde en zal plaats hebben de Zondagen der maanden Juli, Augustus en September, alsook den 10, 11 en 15n Augustus. Elke maatschappij mag voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premiën en medaliën bedraagt meer dad 7000 frank. De eer ste premie is 1000 frank voor de maat schappijen en 200 frank voor de be stuurders. De maatschappijen, die geen pros pectus zouden ontvangen hebben, ge lieven er een per postkaart te vragen aan den Burgemeester der Stad Ant werpen. eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 50 Ir. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag Hel bestendig er, internationaal muziek feest ingericht te Verviers ter gelegen heid van de tentoonstelling van kuns ten en ambachten, gedurende de aan staande maanden Juli, Oogst en September, heeft den grootsten bijval, verworven Honderd twintig maat schappijen hebben den eersten oproep beantwoord. Al de zangmaatschappijen, fanfaren, barmoniën, symphoniën, cramignons en mirlitophiles, de trompet trommel en Kiaroengezelschappen worden uit- genoodigd om aan die prachtige feeste lijkheden deel te nemen De bijtredingen zullen tot en met den 15en Mei aanvaard worden en moeten naar het algemeen Secretariaat toegezonden worden, (Bureau de l'In- struction publique et des Beaux Arts, a Verviers). Voegen wij er bij dat er 5 100 fran ken voor het muziekfeest bestemd zijn. Schoonekloeke en goedkoope TE KOOPEIV. Allerbeste Margarine Boter zonder premiën. enz l>i j JPieter LOGIE G0UDENP00RTESTRAAT, n°4. Een drama Londen. M. B..., rijk koopman in kant, geboortig van Brussel, werd zaterdagin zijne woning te Staioes doods gevonden, alsook zijne minnares, Mis- Rowelis. Deze werd door M. B... met eenen revolver gedood, die zich vervolgens met hetzelfde wapen zelfmoordde. Overstrooming van den Missouri. New-York. 45 personen vonden den dood in deze ramp. Twaalf dorpen werden vernield en meer dan duizend (GESTICHT VAN D£N D'. L. D0GNIAUX, SPECIALIST.) TO, Rue de lTnstitut te JUMET bil Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 lot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 15 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties, talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, slomp-en platvoeten, enz. Albums van tiondeiden genezingen,bevestigd door ptiotografies. kunnen in 't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersteD rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. üocter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar iiij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkoslen te regelen Uil III 1 II—II I III I lllllll (DE BOOMGAARD DER ÜANADA) Brengt de schoonste fruiten der aarde op.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3