Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 7n Mei 1908. 5 centiemen. Vierde jaar. l\r 26. Akelige Toestand Herbergiers j\aar het bankroet Eere-nola rissen. Een nieuw Stortbad. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des /donderdags. Vires accpiirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den .Uilgever, bixtmidestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Heehterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijosdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. De Belgische Staatsrenten veroordeeld Bet Belgische krediet ten gronde gebracht door de klerikale Regeering Waar blijven de klerikalen nu met hunne ophemeling van het zoo vernuf tig en wij8 beheer aer katholieke re geering Waar zijn zij nu met dat al gemeen onbeperkt vertrouwen dat zco gezegd heel de wereld door ten opzich te van België's financieel beheer be toond werd Waar blijft nu dat onbe grensd vertrouwen in België's krediet De hooge koers der Belgische staats renten was in de bescheiden meening der klerikale tripoteurs het bewijs van de hooge achting betoond voor het spaarzaam en verstandig geldelijk be heer der Belgische regeering en het was ook in hun gedacht, het bewijs van den welstand van ons land, want, zegden zij, er bestaat altijd eene zekere verhouding, een nauw ver- band tusschen den welstand en de financieele welvaart van een land en de hoogte van den koers gehouden door de staatsrenten van dat zelfde land. b Onze staatsrenten stonden zooveel hooger dan de renten van menig ander land, en daaruit werd natuurlijk dan ook afgeleid door onze klerikaleschrij- velaars dat vele landen onder geldelijk oogpunt niet zoo bloeiend waren als Belgie, en dit dank aan den slimmen overleg en aanleg van onze knstene Joden Regeerders. Thans heeft echter iedereen het dui delijk bewijs dat die bloeiende toe stand enkel maar eene begoocheling was, en dat de klerikalen hun door en door slecht beheer aan het bloote oog gedurende lange jaren hebben weten te onttrekken door alle soorten van knoeierijen. In werkelijkheid was onze schatkist in handen van godvruchtige financieele frutzelaars en werd onp land nooit slechter beheerd dan onder het klerikaal bestuur. Voortgaande op hun hooger aange haald princiep dat de kwoteering eener staatsrent de uiting is der fi- nancieele waardeering van een lauds, hebben wij wel het recht er zoo over te denken. Want ziet tot welken be- spottelijken lagen koers onze staats renten der drij reeksen, gedaald zijn. Op minder dan een jaar verliezen zij acht punten. De toestand moet er werkelijk ake lig uitzien om tot zulke gevoelige da ling aauleiding te geven, als wij na gaan dat zelfs in de dagpn toen Rus land te vuur en te zwaard stond en dat alle dagen er de Republiek kon uitge roepen worden zijue staatsrente-n nog zulke daling niet kenden als nu onze staatsrenten. De klerikalen worden gewaar dat zij in 't nauw zitten en bewust als zij zijn der groote verantwoordelijkheid die zij opioopen willen zij doen geloo- ven dat de ooi zaak dier groote daling toe te schrijven is aan de algemeene Grids lie ingevallen is, en waaronder de staatsrenten vau alle landen ge drukt gaan Maar neen, jongens, dat pakt niet Gij zijt er nevens, klerikale onge luksvogels, want hoe legt gij dan uit dat sinds die crisis iet wat verzachtte, de staatsrenten van andere landen zoo niet naar omhoog sloegen dan toch ten minsten hunuen koers behielden ter wijl onze belgische renten maar immer bleven zakken Er is maar eene gekende oorzaak, klerikale regeerders, van den neteli- gen financieelen toestand van België, ea die is uw geknoei met 's lands geld, die is uwe slechte beheering der Bel gische schatkist, en die is ook nog uwe geldverspillingen. Klerikale regeerders, gij en uwe voorgangers blijft verantwoordelijk voor het financieel verval van België en aan u vraagt het verontweeidigd Belgische volk rekenschap over de verbeuring van België's krediet, over de Bankroet waarheen gij ons ééns zoo weelderig landeken hebt geleid en waarvan het niet meer of zeer lang zaam en moeilijk zal opstaan In deze moeilijke omstandigheden schreef uwe plicht u voor, Heereu klerikalen, van alle middelen aan te wendeu om den toestand toch eenigzins te verhelpen door bij voorbeeld bijzondere kredie ten te stemmen bestemd om onze ren ten in te koopen. Op die wijze zou het vertrouwen stilaan hebben kunnen terugkomen, onze beproefde renten zouden stilaan wat stijging verkregen, en het krediet van 't Land zou er weer wat bijgewonnen hebben. De Staatschuld van België vermeer dert onder het klerikaal gouverne ment gemiddeld met honderd miljoen frank 's jaars. 't Is te zeggen dat er krot is in de kas. De kroteniers die ons land regee- ren, moeten dus naar middelen uit zien om, zooniet onmiddelijk, dan toch binnen een kort tijdverloop de kas te vullen en het bankroet te ver mijden. Wie zal de scherven betalen Wie Wel wie anders dan de her bergiers Het spreekwoord zegt immers de herbergier zal 't al betalen. Sedert de klerikalen aan 't roer zijn, hebben de neringdoeners hunne las ten schrikkelijk zien vermeerderen, de gewone belastingen, de patenten... alles is vermeerderd, alle jaren is er opslag. Maar geene enkele neringdoener werd zoo hard genepen als de her bergier, die in evenredigheid van zijne winst, vijfmaal (sommigen zelfs tot tienmaal) meer lasten te betalen heeft in België dan andere neringdoe ners en die thans weer bedreigd wordt in zijn broodgewin met eene wet die er velen ten onder zal brengen. O Weest gerust, herbergiers, ge moet betalen aan den Slaat, aan de Provincie, taksen, patenten, rechten, opcentiemen, een heele boel lot na de kiczingen van Mei, eer zal men u niet verder plagen, doch zijn eenmaal de klerikalen weer gewonnen, dan zult ge weten aan wal prijs Als we rekenen dat op 1,000 her bergen er 86's jaars verdwijnen en door andere vervangen worden, mag men gerust aannemen dat in een tijdverloop van 10 jaren, 80 ten hon derd ten minste der herbergen de openingstaks van 300 tot 1,000 frank zullen betaald hebben, en evenveel herbergiers het vergunningsrecht Zelfs de herbergiers die plechtig beloven en teekenen dat ze niets dan bier zullen tappen, zullen gedurende drie jaar het groot vergunningsrecht moeten betalen, en de som die ze alzoo gestort hebben zal tol waarborg dienen, voor 't geval ze geknipt zou den worden voor 'l verkoopen van een borreltje genever. Van bankroet spreken zie, Volgens geven dan onze inkomsten AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Waar gaat een werkman of kleine u> 'ingdoener, die door het openen eener herberg zijn gering inkomen een beetje wil vermeerderen, al dat geld halen Wie zal hem die aan zienlijke sommen borgen Is hel weeral de kleine man niet die het ergst zal getroffen worden Zal hem den weg tot wat meerder welstand niet afgesneden zijn omdat hij werk man is of' kleine burger Zoo zijn de klerikalen Voor den eenen alles en nog meer, voor den anderen niets 1 Zijt ge rijk, zijt ge machtig O, dan krijgt ge een dubbele stem, ge krijgt zelfs drie en vier stemmen, bijzon derlijk als men denkt dat ge voor de dompers kiest. Maar zijl ge arm, zijt ge nederig, dan hebt ge eén stemmeken, en dat wordt u dan nog betwist en ontstolen als ge ter stembus wilt gaan als een vrij man, als een onafhankelijke Belg die zijn burgerplicht in geweten wil vervullen. Maar vergeet men u voor het stem recht, de klerikalen denken dubbel aan u, voor de lasten uwe zonen moeten soldaat worden, voor uwen hond moet ge betalen, voor het licht dat door uw venster schijnt, voor den boterham dien gij eet, voor hel glas bier dat gij verkoopt. t' Is al betalen wal de klok slaat on der het klerikaal beheer dat gaat de spuitgaten uit. Volgens mi nister Liebaert hebben wij op twaalf jaar tijds 1,500 miljoenen meer uitge- bedragen (een nijveraar die zulks zou doen, zou onmiddelijk in failliet verklaard worden) de staatsschuld is op schrik barende wijze gestegen de kas is ledig Liebaert dringt ten zeersten op vermindering der uitgaven loons verbetering der arme slaven van den ijzerenweg kan niet bekomen wor den Nilcheoo roept de minister uit, ik heb geen geld. Maar toelagen aan vreemde paters en nonnen, daarvoor zijn er wel centen In afwachting daalt de staatsrente maar altijd voort. Waar zijn nu die kleppers, die in 1884 aan 't roer kwamen onder den kreet Weg met de belastingen Hebben zij die afgeschaft Oneen 1 maar er voor miljoenen en miljoen bijgevoegd Zij. die ons tot bij dezen afgrond gebracht hebben, lachen met onszij zitten in vette kaasjes, die hen van 200,000 tol 300.000 franks jaar lijks opbrengen. Wieieidlhet land naar het bankroet? Ik geloot wel de klerikalen daarom, weg met klerikale volksbedriegers en leven de liberalen Hst Staatsblad van Donderdag kondigt een koninklijk besluit af van 27 April, bepalende dat alle ontslag- gevend notaris, die zijn ambt verdien stelijk vervuld heeft, mag gerechtigd worden om den titel van eore notaris te voeren en. met raadplegende stem, de algemeene vergaderingen van de kamer der notarissen bij te wonen. Wij hebben het Laatste Woord (Le der nier motonder de oogen, dat door de katholieke bewarende Asso ciatie van Yper aan de kiezers ge richt werd vóór de wetgevende kie zingen van 27 Mei 1906. Dit docu ment draagt de volgende handtee- kens M. Ern. Fraeys, voorzitter M. Struye, geheimschrijver. Het geldt hier dus wel een officieel do cument der Ypersche klerikale partij. Na eene voorstelling van het pro gramma luidt het schrift in 't lange en in 't breede Openbare werken. Voltooiing der vaart van de Leie naar d'Yperlée, beslotenop aanvraag der heeren Colaert en Van Merris. Eerste crediet voor het loopende jaar 400,000 fr. Bruggetje te Wervick besloten. Wij hebben gezien door een ant woord laatst aan M. Nolf gedaan, wat er van het fameus crediet van 400,000 fr. geworden is. Het crediet dat zelfs niet ontgin nen is geweest, is van de begrooting verdwenen. De Regeering vraagt heden maar een crediet meer van 50,000 fr. en de kwestie der voltooiing van de vaart is uitgesteld sine die men weet niet tot wanneer. Ziehier inderdaad de vraag die gesteld is geweest door M. Nolf in de zitting van 24 Maart 1908 VRAAG. Een crediet van 400,000 fr. werd op de begrooting van het jaar 1906 ingeschreven voor de voltooiing der vaart van de Lei naar de Yperlée, en den 30 April 1907, liet de heer Minister der openbare werken weten, (in eenen brief, aan de katholieke volksvertegenwoordigers, die ruchtbaar ge maakt werdj, dat hij den dienst van Brug gen en Wegen van West-Vlaanderen gelast had hem bij hoogdringendheid voorstellen te onderwerpen met het oog op de uitvoe ring ten titel van proefneming van eene snede der vaart in de groote gracht. Zou de achtbare minister ons niet wil len laten weten A. Welke onder de voorstellen die on derworpen zijn geweest deze is die aange nomen is geweest B. Welke de gewichtigheid is der voor ziene werken C. Wanneer het departement denkt de uitvoering te beginnen En ziehier van den anderen kant het antwoord dat er aan gegeven is geweest en dat wij overdrukken men zou het niet genoeg kunnen ruchtbaar maken ANTWOORD. Er is erkend geweest dat, zelfs in het geval dat zij zouden voldoening gegeven hebben, de beproeving van verdediging in zand, waarvoor mij voorstellen gedaan zijn geweest, geen zeker besluit konden geven tot het oplossen van de zeer netelige zaak van de voltooiing der vaart der Leie naar de Yperlée, in behoorlijke hoedanigheden van standvastigheid. Vervolgens, vond ik het onnoodig tot gezegde beproevingen over te gaan, en voor de voltooiing der vaart heb ik de spoe dige studie voorgeschreven, van eene radi cale oplossing die alle vrees van nieuwe zakkingen zou vermijden. DE WEERGALM •K W

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1