Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. ka mei' der Volksvertegenwoordigers Mengelwerk. 1 LOTGEVALLEN EENER WEES. Nog iels voor de scholen. Vraag. In de zitting van 29 April 1908 heeft M. Nolf de volgende vraag ge steld aan den heer Minister van Spoorwegen Zou de achtbare Minister ons kunnen laten weten A. Of wij te rekenen van den in Mei aanstaande het rekenboek van den Staat zullen hebben in vervanging van dat der Compagnie van West-Vlaanderen, zooals de heer Minister het liet voorzien in de zitting van 27 Februari 11. B. Of de veranderingen aan de uurtabel der treinen van het oude net van Vlaande ren nakende zijn Antwoord. A. Deze wijziging waarover de heer J. Delbeke insgelijks eene vraag stelde, ligt têr studie. Ik hoop ze zonder te lang uitstel te kunnen invoeren. B. De veelvuldige wijzigingen gevraagd aan de inrichting van den dienst der trei nen van het oud net der Maatschappij van West-Vlaanderen, worden in algemeenen zin onderzocht. Er dient evenwel opgemerkt te worden dat ik reeds tot de volgende verbeteringen besloot Van af inMei 1908 10 Eene verbinding tusschen het Noorden van Frankrijk en West-Vlaanderen, door de inrichting, tusschen Rijsel, Mouscroen en Kortrijk van een nieuwen trein f25II O, 2899 E. B.j, in onmiddelijke aansluiting, in die laatste statie, met trein 3021, vertrek kende naar Roeselare en Brugge te 7 u. 45 m. 2° Stilstand te Rumbeke van trein 3192, vertrekkend uit Roeselare naar Kor trijk te 6 u. 3 m. Van af ln Jani 1908 30 Handhaving, gedurende het gansche jaar, van voormelden trein 3192 die, onder het beheer der maatschappij, was afgeschaft van in Juni tot 30 September. 4° Handhaving, gedurende gansch het jaar, van het oponthoud, te Zedelgen, van trein 3208, vertrekkende uit Brugge i^aar Kortrijk te 10 u. 24 m., wat vroeger slechts van ln October tot 31" Mei bestond. 5® Aansluiting te Roeselare van den badtrein 172 (Oostende-Rijsel) te Roeselare aankomend te 7 u. 42 m., met trein 3624, die uit de laatste statie naar Yper vertrekt te 7 u. 47 m. Beg-rooting der openbare werken. Zitting van 6 Mei 1908. Koninklijke weg. Ongelukken. Ziehier volgens het Beknopt Ver slag hoe M. NOLF zich heeft uitge drukt De heer Nolf. Enkele woorden om de aandacht van den heer minister te vestigen op den hachelijkeu toestand te weeg gebracht door de motorrijtui gen op de koninklijke baan van Mee- nen naar de kust. DE OF DE Uit het Engelsch. Eerste hoofdstuk. Licht in duisternis. Het werd donker in de stad Builen op het open veld zóu het nog een half uur of lan ger klaar wezen maarin de nauwestraten, waarheen mijn verhaal mij voert was het reeds schemeravond Op een houteu trapje voor een laag en donker huis, dat blijkbaar ongezond voor de bewoners moest wezen, zat een klein meisje en keek met bijzondere aandacht de straat op. De deur van het huis, die achler haar open stond, was dicht bij het bestrate voetpad, en hot trapje waarop zij zat was zoo laag, dat hare blooto voetjes op de koude steenen rustten. Het was een gure avond in November, en eerie lichte sneeuwbui dieopde vroolijke openepleinen,, in welker nabijheid de fraaiste huizen der stad g-bouwd waren, alles een heider en zindelijk voorkomen had gegeven, had slechts gediend om de smallestraten en don kere stegen vuiler en afzichferlijk dan ooit te maken want met den modder en het vuil vermengd, waarvan men in die buurten waar de armen opeengepakt zijn altijd overvloed hoeft, had de sneeuw hare rein heid verloren. Zeer vele menschen gingen voorbij, ieder Geen week gaat voorbij of er zijn ongelukken te betreuren, en in het bad seizoen, dat spoedig begint, zal het nog erger zijn Er moeten maatregelen genomen worden. Op die baan, vooral tusschen Yper en Elverdiughe zijn Verschillen de zeer gevaarlijke bochten üp som mige plaatsen is de baan veel te smal, en, ander bezwaar, bijna overal ligt er een buurtspoorweg naast. Zoo komt het dat soms de weg wordt verduisterd door het 6tof der autos en den rook der lokomotieven Pas veertien dagen geleden werden wielrijders in zulke rookwolken ver rast en zwaar gekwetst door een motor rijtuig in volle vaart, waarvan de be stuurder hen met gezien had Ik vraag den heer minister niet de baan onmiddelijk te vérbreede» en de bochten weg te nemen, doch wel aan zijn beambten bevelen te geven om de po- litierrglementcu op het vervoer ^treng toe te passen. Hij zou zich daarvoor kunnen verstaan iri-t zijn collega van j ustitii'. De lieer minister heeft ons laten we ten, in an'woord aan den heer Daens, dat zijn men w regiem' nt betreffende do politie op het verkeer was onderworpen aan de goedkeuring der bestendige de- putatiën. In afwachting zou men moeten zor gen voor de toepassing van het be staande reglement, vooral van artikel 16 dat de snelheid der motorrijtuigen regelt. Indien de beambten, die de procfseu verbaal moeten opmaken, niet talrijk genoeg zijn, moet men er maar meer aanstellen men doe toch iets ik herhaal het. de toestand is hoogst gevaarlijk, en de overheid laadt eene groote verantwoordelijkheid op hare schouders, indien zij hem laat voortduren. De Kamer is Vrijdag uiteengegaan het debat over de overname van Congo door Belgie is verschoven tot na de wetgevende kiezingeu, in een buiten gewonen zittijd die op 2 Juni zal geo pend worden Het Sfaadsblad van Zaterdag bevat een koninklijk besluit waarbij de wet gevende zittijd van 1907 1908 geslo ten wordt. Het stelsel, dat de waarheid niet al tijd mag gez gd worden, is een schan delijk stelsel, een kristen niet waardig. De waarheid moet gezegd worden, als 'het geldt het viaamsche volk te verheffen uit de onwetendheid waariD het. gedompeld ligt, en waarin men het gedompeld wil houden als het geldt van het viaamsche volk de laag van schijn heiligheid te doen verdwijnen, waar onder het stikt; als i.et geldt aan bet viaamsche volk de vrijheid te schen- met zijn bijzonder oogmerk, het zij uit plicht of voor vermaak maar niemand lette op dat kleine meisje, want. er was. niemand op de wereld wien zij iets aanging. Zij was Schraal bedekt met kleertjes van de armoe digste soort. Hare lange, dichte haren, die ongekamd neerhingen, ontsierden haar ge- zichtje slechts, indien men zeggen kon dat iets in%taat was om de gelaatstrekken te ontsieren, die voor een toevallig opmerken geene de minste aantrekkelijkheid hadden mager en scherp als z j waren, terwijl hare kleur vaalbleek en geheel haar uitzicht ongezond was Zij had. wel i- war, fraaie donkere oogen maar zoo onnatuurlijk groot sche nen zij in verhouding tot haar nietig, mager gezichtje, 'lat zij het zonderlinge daarvan vermeerderen, zonder de schoonheid te ver- hoogen Indien iemand eenigebelangstelling voor haar had gevoeld (hetgeen -niemand deed), indien zij eene moeder had gehad (maar helaas zij had er geene) zouden die vriendelijk oordeelende oogen misschien iets in haar te prijzen hebben gevonden. Maar nu moest de arme kleine twaalf malen op eenen dag hooren dat zij het leelijkste en nog meer, het ondeugendste kind op de wereld was Niemand had haar lief, en zij had niemand lief niemand behan delde haar met vriendelijkheid niemand poogde haar het leven te veraangenamen of bekommerde zich om haai geluk of genoe gen. Zij was nog maar acht jaar oud, en alleen op de.wereld. Er was één ding en niet. meer dan één, waarin zij vermaak had Zij zat gaarne te wachten naar de korost, van den ouden man die den straatlantaarn ver het huis waar zij woonde aanstak, om de heldere toorts, die hij droeg, in den wind te zien A kkeren en als hij dan zijne lader opklom, met zoo keu, die bet groot en krachtig moet maken. Om tot dat edel en beschavend doel te geraken, is de eenige weg het ver plichtend onderwijs De klerikale normaalschool is eene zedelijke onderdrukking, eene onder mijning van geestdrift en geloof Ha hij die er drie jaren geleefd heeft, griezelt nog als hij denkt aan die priesters, die de leering van Kristus, de leering van liefde gebruikten om veislaviug uit te oefenen, die, in allen vrijen wil, opstand tegen de overheid, die iu alle opwelling van eerste en reine passie, zonde van wulpscheid zagen. Neen Voor hen (elde noch initiatief, noch werkkracht, noch ge voelen voor hen telde alleen kuiperij Geen vorming van mannen kenden zij, maar vorming van knieiers en schijn heibgaards, die hun par vena's hoog moed van priesters professors konden streelen Ziedaar, lezers, een portretje naar de natuur geschilderd, of ik ken er niets mei r van Nu zult, gij wellicht denken dat bovenstaande uit het brein van een liberaal komt gij zijt ter dege mis. Bovenstaande afzweeping is geschreven geworden door den zeer katholieken heer A. Sevens, van Gent, en die moet er toch iets van weten, want die spreekt uit de biecht. Van je vriendjes moet je 't hebben, zegt de Hollander. Waarachtig een schoon tafereeltje, hein! En waarheid zij a Ja, ja. ze hadden wel te schreeuw n. de kadod- ders, in 1879 en 1884: Weg met de geuzenscholen Die verspreidden licht, en dat mocht mei zijn dompho ren voor het volk is en zal de leus blij - ven der priesters, d-r k'erikalen Wilt ge een staaltje onder duizend De door en door liberale provincie H i- negouwen geeft jaarlijks uit voor haar vakonderwijs 096,519 franks en de verpaapschte provincie West Vlaan deren maar 56,145 fr., daarentegen betaalt West-Vlaauderen voor den on derhoud barer pensiormarissen iu ge vangenissen, bedelaars- en weldadig- heidsgestichten 95,546 fr. In plaats van den werkman naar vakscholen te zenden, zendt zij hem liever naar bo delaars en Wcildadigheidsgestichten, waar de weiklieden geld kosten, iu plaats van geld op te brengen. Ziedaar klerikale heerschappij. Weg met die dompers, en leven de liberalen, voorstanders van licht en vrijheid Onze klerikale» willen wel hel verplichtend onder wijs in den Congo maar niet in België Wij lezen in La Ghonique: Nemen >vlj «len Congo over. Terwijl M. Woeste, en met, hem, al de klerikalen. weigeren eene wet, te veel vurigheid en gemak de lamp aanstak, en daardoor de geheeie straat s -heen te ver- vroolijken, verspreidde zich een zweempje vari blijdschap in het eenzame hartje, waar in de vreugd een vreemdeling was en hoewel de man haar nooit scheen te zien en zeker nooit tegen haar gesproken had, was het, haar, als zij naar dien ouden lantaarn aansteker zatte wa-hten, bijna te moede alsof hij een vriend van haar was. Geertje, riep eene harde stem in huis, hebt ge de melk al gehaaid Het kind gaf geen antwoord, maar lipt zich van het trapje glijden, liep sne! den hoek van het huis om en verschool zich op eenigen afstand. Waar F het kind gebleven zegde de vrouw, die zoo geroepen hjd en zich nu aan de deur vertoond^. Een jongen, die voorbij kwam en Geertje had zien wegloopen pen jongen die in de beurt genoeg over haar had hooren praten, en haar als eene soort van klein spook of kwelduivelt.je beschouwde begon hard te I rheu wees naar den hoek waar zij zich verscholen had en ging (oen heen, over zijnen schouder omkijkende om te zien wat er g. beuren zou, terwijl hij bij zich zeb'en juichte Nu zal zij er van k'ijgen In een oogenbnk werd Geertrui uit hare schuilplaats gekeept, en met een klap voor hare leelijkheid en nog een voor hare o«be- schaamde ondeugendheid (want zij trok uit alle macht gezichten tegen Nan Grant) een naburig steegje ingezonden om melk te halen. Zij liep hard, want zij vreesde dat de lantaarnaansteker gedurende hare afwezig heid zou komen en gaan, en toen zij terug kwam was zij blijde hem juist nog in hpt gezicht te krijgen terwijl hij zijne ladder stemmen op de leerplicht., het, is won derlijk vast te stellen dat zij die ei- sehen voor de wilde van den Congo. Het verslag dor onderzoek Commis sie die8aangaande, zegt Maar wij achten dat de wet, van 1890 (op de voogdij der inlanders) s met oordeel uitgelegd, wijselijk b moet toegepast worden, wij denkeu ook noodig dat die volledigd weze door eene wet op het verplichtend 9 onderwijs. 9 Inderdaad, wij bestatigen dat, buiten het geval welk de inland' r 9 als soldaat inlijft, of dat hij aang.i- werfd is als werkman ten dienste, van den Staat, hij ontsnapt feenemaal aan den beschavenden invloed van den Staat en de katholieke en pro- testansohe gelooDzendingen. Van een anderen kant, het gaat vast dat indien do vader van n inlandscli huisgezin, niet onderwnr- per> is aan zekeren dwang, nooit 9 zijne kinderen naar de school zal zenden. 9 Wij stellen dus voordat eene wet 9 de vaders des huisgezins in eeu zeke- 9 ren omtrek der missiën wonende, 9 verplichtte hunne kinderen naai 4e 9 school der missiën te zanden geduren- de eenige uren daags tot. dat eene oude vast te, stellen maar die de veer- 9 tien jaar niet zou mogen te boven 9 gaan 9 De kleine Belgen zullen onwetende blijven, m lar ten minste, indien zij lust vinden eens naar den Congo teg san. de zwarte zullen hun kunnen leeren lézen Wij beschavende wilden van Afrika, op hunne beurt zullen zij ons onder wijzen. Het is eene w sseling van goede verstan dhonding. Men vraagt de plans der herstellingswerken aan S' Maartenskerk Eenige personen die belang stel len in het behoeden voor verval onzer oude praalgebouwen, hadden ge- wenscht, met kennis van zaken te kunnen oordeelen over het zicht dat den zuidkant van Sint Maartenskerk zal vertoonen wanneer de werken, thans in gang, zullen voltooid wor den. Het is om hun toe te laten het aan genomen en goedgekeurd ontwerp te vergelijken met hetgeen voormaals bestond, dat de heer Boone in de zit ting van den stadsraad van 28 Maart jl. gevraagd heeft dat de plans ge maakt door den ingenieur-bouwmees ter M. Coomans, ter inzage van iedereen zouden ten toon gesteld worden in de kerke zelve. opklom. Zij plaatste zich vlak onderaan, en keek zoo aandachtig naar de heldere vlam, dat zij naar beneden kwam en daar zij hem vlak in den weg stond, gaf hij haar, toen hij op dèn grond sprong, zulk eenen harden stoot dat zij overtuimelde. Holla daar, kleine Hoe is dat ge beurd riep hij uit en bukte om haar te helpen. Zij was in een oogenblik weder overeind, want zij was wel aan harde stooten gewoon en gaf niet veel om blauwe vlekken. Maar de melk die was op den grond geloopen. Wel zie dat nu eens aan zegde de man. Dat is al te erg Wat zal moederken zeggen En nu voor het eerst het kind eenigszins aanziende, viel hij zich zeiven in de rede met. den uitroep Welk een won derlijk gezicht heeft dat meisje zij gelijkt aan eene heks - Vervolgens ziende dat zij angstig naar de gestorte melk keek en een snellen blik naar het huis wierp, voegde hij er vriendelijk bij Zij zal zulk een nie tig dingje als gij zijt er toch niet haul om vallen, niet waar Wees maar getroost, mijn hartje Geef er maar niet om, al knort zij een beetje. Ik zal u morgen wat medebrengen dat uw wel bevallen zal, denk ik g'j z'et er uit alsof uw leven heel een zelvig moest wezen. En als de oude vrouw leven maakt, zeg haa- dan dat ik het ge laan heb. Maar ik hebu immers niet bezeerd Wat moest ge toch aan mijne ladder heb ben Ik wilde u den lantaarn zien aanste ken, zegde Geertje, en ik ben in het geheel niet, be/eerd maar ik wilde wel dat ik de melk niet gestort had. Op dit oogenbhk kwam Nan Grant aan de deur, zag wat er gebeurd was, en begon het kind, met klappen, dreigementen en X

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2