CANADA. Instituut va., Jumet-Heigne MAM OF VROUW popebÏSghe. De zaak van den buurtspoorweg van Yper naar Belle. Den Tandt, Aalst. Armoede en klerikalism. Mil ilie. Aandeel. De heer Burgemeester had beloofd deze rechtmatige vraag over te ma ken aan den kerkraad. Wij zijn in de maand Mei en tot hiertoe is er geen gevolg aan gege ven geweest. Noch het eerste plan dat het voor werp is geweest van eene openbare aanbesteding, noch het sedert dien bijgevoegd ontwerp welk tot eene eerste onvoorziene kost van 9,366 fr. zal aanleiding geven, nergens, voor zooveel wij weten, te zien geweest. Men moet hieruit besluiten dat de kerkmeesters niet van zin zijn aan de schoonheidminnaars en de lastenbe- talers deze voldoening te geven. Tot nu toe, de aannemers die geroepen geweest zijn om in te schrijven, kun nen alleen zien waarin de ontwerpen der voormelde werken bestaan. Thans zien wij dat het opgaande driekant tusschen de twee torentjes tot aan de looverlijst boven de groote en schoone veelhoekige rosace komt afgebroken te worden. In dit deel waren drie gothische blinde vensters die men, volgens het schijnt, beslo ten heeft af te schaffen, onder voor wendsel dat het dwarspad met te veel ornementen versierd was. Nochtans deze vensters bestonden vbór de herstelling in 1847 onder het bestuur van den bouwmeester Du- mont gedaan ook zijn ze alsdan behouden geweest volgens de plans door de koninklijke commissie der monumenten goedgekeurd. Zoo is het hier gelijk bijna overal, dat onze hedendaagsche vernieu wers, in plaats van te trachten onze gothische praalgebouwen in hun oorspronkelijk geheel te bewaren met zich te bepalen bij de noodzake lijke herstellingen en het vernieuwen der wankelende of slechte deelen, alles van onder tot boven, afbreken, herbouwen en veranderen, ten groo- ten koste en uit al hunne macht, volgens gegevens die misschien bij vijf en twintig jaar als valsch zullen herkend worden. (Want er is ook eene mode in oudheidkunde). 't Is alzoo dat men aan het zuider portaal van S' Maartenskerk, een gansch ander zicht zal geven dan het oorspronkelijk was onder voorwend sel het in zijnen vorigen staat te brengen, een werk dat zeer veel geld zal kosten. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM ergelijk grove scheldwoorden, in huis te slepen. De lantaarnaansteker poogde haar te bevredigen, uaaar zij smeet hem de deur voor den neus dicht. Geertje werd nog meer gescholden en geslagen, kreeg nu de korst brood niet die haar gewoon avondmaal was en werd voor den nacht op haar donker zol- derkaraerken gesloten. Arm klein kind Hare moeder was vijf jaren geleden in het huisje van Nan Grant gestorven en zij was daar sedert geduld, niet zoo zeer dewijl _Ben Grant, toen hij naar zee ging, zijne vrouw gelast had om het kind goed te ver zorgen totdat hij terug kwam hij was zoo lang weg geweest dat niemand meer dacht dat hij ooit zou terug komen maar dewijl Nan hare eigene redenen had om dit te doen en hoewel zij Geertje voor een groot bezwaar hield, wilde zij toch geene aanleiding tot nasporingen geven door eene poging om haar elders ook onder dak te brengen. Toen Geertje op het donkere zolderkamer ken werd opgesloten zij had eenen ang- stigen afschuw van de duisternis bleef zij eene poos doodstil staan toen begon zij eensklaps te stampvoeten en te gillen, poog de de deur open te bonzen en schreeuwde Ik haat. u, Nan Grant Ik haat u Doch er kwam niemand naar haar toe, en na verloop van eenigen tijd werd zij stiller, wierp zich op haar ellendig bedje, hield hare magere handjes voor haar gezichtje, en huilde en snikte alsof haar het hart zou breken Zij schreide voort tot zij geheel afgemat was toen bedaarde zij langzamerhand, slechts nu en dan eenen zachten snik gevende en diep ademhalende, en eindelijk werd zij geheel stil. Kort daarna nam zij hare han den van haar gezicht, kneep en wrong ze met stuipachtige kracht, en zag op naar een venstertje aan den eenen kant van haar Het is juist vijf weken geleden dat M. Biebuyck, Gemeenteraadslid, in openbare zitting van den Gemeen teraad gevraagd heeft aan den heer Burgemeester Colaert, hoe het stond met de zaak van den buurtspoorweg van Yper naar Belle iedereen moet zich nog herinneren met welke driestheid en welke schaamteloos heid onze Burgemeester het onweder van zich heeft kunnen wenden dat zeer dreigend opdaagde. Hij ging onmiddelijk de bevoegde commissie bijeenroepen om tot eene oplossing te komen. Heeft hij ze reeds bijeengeroepen Wat heeft zij beslist Zal men nog lang dra len Pas op, M. Colaert, het publiek begint moede te worden gefopt te zijn; het wordt ongeduldig en knort. Wij weten sedert lang dat onze eerste magistraat uitmunt in de kunst om de menschen te foppen, maar hij moet geen misbruik maken van zijn groot talent want, op een gegeven oogenblik, zou hij zijne handelwijze kunnen beklagen en dat oogenblik kan vroeger komen dan hij denkt. \Y ij denken er niet aan meer spoed te eischen van onze oude Gemeente raadsleden, wel wetende dat een werk van openbaar nut, van hen ten minste tien jaren studie eischt voor aleer het uitgevoerd wordt de ont werpen moeten voorafgaandelijk ge durende een langen tijd tot kies- schommel dienen. Indien zij eensklaps vlugger handelden, zou het publiek zich afvragen, niet zonder eenigen angst, of het einde der wereld ge komen is. Om de vreemdelingen en de men schen onzer omstreken aan te. lok ken, is het niet voldoende feesten te geven, wat een aangename maatre gel is, het geldt vooral nieuwe ge makkelijke en spoedige gemeen schapswegen te geven en bijzonder lijk met de grens waar onze handel zijne beste klanten heeft. Indien wij op deze zaak terugkee- ren, is het omdat wij sedert vonze laatste gemeentekiezingen eenige Ypersche gemeenteraadsleden heb ben, die bezield schijnen te zijn met de beste inzichten voor de toekomst hunner geboortestad, de onze, waar aan wij zeer toegedaan zijn. De Handelskring, die schijnt de slaapziekte opgedaan te hebben, zou bij hen, wij hebben er de innige over- bed, slechts een paar doffe ruiten, maar waardoor het eenig licht viel dat hare slaap plaats had. De maan scheen nu niet maar toen Geertje keek, zag zij door het venster tje-eene heldere ster die haar bestaarde. Zij dacht dat zij nooit iets zoo schoon had ge zien. Zij was dikwijls buiten geweest wan neer de lucht vol sterren stond, en had nooit veel daarop gelet maar deze eene, geheel alleen, zoo groot, zoo helder, en toch zoo zacht en vriendelijk van glans, scheen tot haar te spreken. De ster scheen te zeggen Geertje, Geertje Arm klein Geertje Zij dacht dat zij naar een vriendelijk gezicht geleek, dat zij lang geledon gezien of van gedroomd had. Eensklaps kwam het haar voor den geestWie heeft haar aangesto ken Iemand heeft haar aangestoken Een goed man, denk ik O, dan heeft hij daar 'zoo hoog kunnen komen En Geertje viel in slaap, nog met verwondering peinzende over de vraag wie die ster had aangestoken. Arme jeugdige, onkundige, in den Dacht omdoolende ziel Wie zal u verlichten Gij zijtGods kind, gij kleine Zal hij geen mensoh of engel zenden om de duisternis in uw binnenste te verlichten, om een licht te ontsteken dat nooit verdwijnen zal, het licht dat door de geheele eeuwigheid zal schij nen Wordt voortgezet.) eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 50 fr. en meer per maand ve*dienen, spoedige aan vraag tuiging van, een kostbaren steun vinden om de wenschen onzer han delaren en onzer nijveraars te ver wezenlijken. De onverschilligheid en de gevoel loosheid hebben nooit iets goeds voortgebracht het is door de vol harding en de werkzaamheid, inte gendeel, dat men alles bekomt. Yperlingén verliest deze waar heid uit het oog niet Opmerkingen en aanteekeningen over de bevolking, den socialen toe stand, sterfgevallen, euz, van zekere plaatsen hebben geleerd dat de katho lu ke steden de meeste behoef'tigen tellen, de meeste sterfgevallen hebben. Eenige cijfers zullen bewijzen dat die drie dingen te zamen gaan. Brugge, onze ultra katholieke sta l met 55,000 inwoners, telt 8,881 be hoeftïgen,'tis te zeggen menschen, die door het bureel van weldadig heid ondersteund worden Yper, katholieke stad niet 17,078 inwoners, 3,811 armen. Poperinglie, ultra katholieke stad met 11,080 uiwoners, telt 3,575 bi hoeftigen Daarentegen staat de liberale stad Oostende, hebbende eene bevolking van 42.00 I inwoners, met slechts 2,168 ondersteunden door het Weldadig heidsbureel Bewijst dat met. zonneklaar, dat hoe liberaler eene stad is, hou meer werk er is voor de bevolking en hoe meer geld deze verdienen kan. zoqdat zij de aalmoezen van het liefdadigheidsbn- reel kunnen missen Overigens bovenstaande cijfers kun nen nog voliedigd worden voor minde re plaatsen, doch even welsprekend: Iseghem heeft 1,562 behoeftigen op 18,424 inwouerH '1 hielt 1,170 op 11,215; Meenen 1,322 op 10,377; Meulebeke 1,854 op 9.232 Veurne 1.284 op 6,099 Ghistel 706 op 3 732 Nieuwpoort 539 op 3,780 Het percentage der armoede is in al die streken en dorpen zeer hoog en komt onze bewijsvoering staven Hoe meer geestelijken en kloosters, hoe meer de bevolking er door uitgezogen wordt Spanje en Vlaanderen zijn daarvan de bedroevendste voorbeel den. Die feiten van armoede staan niet alleen wat er uit voortvloeit als ziek ten en sterfgevallen, mag ook niet voorbijgezien worden. Aldus op 100U inwoners heeft Roeselaere 2.56 sterf gevallen Boom 2,19; Brugge 2,57; Kortrijk 1,50 Moescroen 1,49 Mee nen 1,54 In de liberale steden zijn de per centen der sterfgevallen merkelijk minder Gent 1,34 Antwerpen 1,12 da voorsteden van Brussel dooreengere- kend aan 0,97Leuven insgelij ks 0,97 Charleroi, 0,77 La Louvière 0,55 Quaregnon 0,52 Verviers 0,75 Brugge, Yper en Poperinghp over treffen dus ver het getal behoeftigen en sterfgevallen, al de iiberale steden en gemeenten van !t Walenland, dat nochtans eene nij verheidsstreek is. De oorzaken van dien toestand zijn toe te schrij ven aan de el lende onzer bevolking en de verzuiming van de gezondheids maatregelen door de katholieke be sturen. T- gen die feiten kunnen kloosters en kerken nief op, zelfs niet het Nieuws blad van Fper en Ommelands, tenzij om beter nog de tegenstelling te doen uit komen Provincie Saskatchewan. [Bis/rikt der u QUILL LAKES Dc sell outdo TARWE velden van Wesl Canada, Behoorlijke prijzen. Gemakkelijke betalingstermijnen. Vallei der Okanagan (Bi ilisch Columbia) Beste klimaat Prachtige streken. Bijzonderste Stad VERNON. op eene spoorwegfijn. Uitvoer in 1907 meer dan 1,150 tonnen fruiten. Voor alle inlichtingen en hrochuren zich te, bevragen aan de Immobiliaire en Land bouw Compagnie der Canada (Land and Agricultural Gompanv of Canada), 11, Leopold Plaats, ANTWERPEN, of Main- street, 456, WINNIPEG. MEN VRAAGT GOEDE AGES TEN. Hieronder deelen wij in eene tabel het militie aandeel mede voor het arrondissement Yper. a MILITIE KANTONS. 43 Y per 32 13 9 44 Poperinghe 31 2 45 Proven 23 3 46 Elverdingbe 27 4 1 47 Langemarck 33 2 48 Ghelnvelt 31 4 49 N ienwkerke 17 1 50 Waasten 37 4 51 Wervick 41 3 Totalen |272| 36 10 Het arrondissement Yper moet dus 272 min 10 is het getal van 262 mannen leveren. Daarin komt de stad Yper voor 23 mannen. Poperinghe voor 31 mannen. Proven voor 23 mannen. Elverdingho voor 26 mannen. Langemarck voor 33 mannen. Ghelnvelt voor 31 mannen. Nieuwkerke voor 17 mannen. Waasten voor 37 mannen. Wervick voor 41 mannen. Burgerlijk eereleeken. Het burgerlijk eereteeken is toege kend, namelijk De medalie van le klas Aan Mevr. De Bruyne-Buyssens, gemeente-on derwijzeres te Nieuwkerke Mabieu- Bastin, gemeente bowaarschoolonder- wijzores, te Nieuwkerke Aan M. De Bruyne, gemeente - onderwijzer te Nieuwkerke. (GESTICHT VAN DEN Ür. L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) 79, Rue de l'Institat te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 15 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen ('Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondei den genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Dorter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen E—MBWMMIi 111 in Bill II III—M— gelegen in de nabijheid van scholen, kerken en spoorwegen. Gezond klimaat. Overvloedige regens. I Goed water. Kleine taksen en belastingen 'DE BOOMGAARD DER CANADA) Brengt deschoonstefruiten der aarde op: Appels, peren, perziken, nektarinen, pruimen, kersen, aardbeziën enz. Alsook de hop en den tabak Nas 5 u ai - Getal vrijwilligers Vrijwilligers tellende iii het aandeel.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3