Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Mengelwerk. 3 LOTGEVALLEN EENER WEES. der feeslen. Oostende- Yper. aan 3 z td- brengt. Ongelukkiglijk, ondergaan wij eene nederiaag te Ber gen, waar Al. Deecamps vervangen wordt door de klerikaal M üelporte. Te Charleroi is een socialist gekozen ten nadeele van den liberaal M Dewan- dre. Waren aan herki'zing voorgesteld, 39 klerikajen, 22 liberalen 19 socia- ii-ten, 1 daensist t' zij 39 klerikalen en 42 antiklerikalen. Zijn gekozen 37 i< erika'en, 22 libeialen, 21 socialisten, 1 daeusist't zij 37 katholieken etl 44 klerikalen De Kamer zal vervolgens tellen 87 klerikalen, 45 liberalen, 33 socialisten, 1 daensist, 't zij 79 tegenkampers der luikerzijde. In den Senaat zijn de vorauderingon niet gevoelig. De liberalen hernemen den zetel van S' Nikolaas-Dendcrrnonde, die bezel was door M Boeyéendie gelegenheid had gegeven tot de kiezing op meer derheidstelsel tijdens het afsterven van M. Boeyé. Th Luik, waar er 5 liberalen, en 1 klerikaal uittredend waren, zijode zetels verdeeld als volgt 2 liberalen, 2 socialisten, 2 klerikalen deze laatste winnen dus een zetel op de oppositie. Te Bergen Zmnik, hoopten wij door het kartel den minister Hubert de doen vallen, maar hij heeft het kiescijfer ben ikt. Te Charleroi Thuio. waren 4 libera len, 1 socialist, en 1 klerikaal uittre den i zijn herkozen, 3 socialisten, 1 liberaal en 2 klerikalen. De oppositie verliest 1 zetel in den Senaat waar er 20 antiklerikalen en 20 klerikalen uittreden^ waren Kr zullen 21 klerikalen en 19 antiklerika'en te rug keeren. De meerderheid die van 14 stemmen was, stijgt tot 16. Gelijk men ziet. mag de oppositie zegepraal roepen De kiesdag tee kent een zware vooruitgang links. Het land komt ei ns te meer bet gouverne ment te veroordeelen met hare meer derheid in te nemen. Dat men niet. vergete dat onze kleri kale meerderheid die van 36 stem men was in 1902, viel op 30 in 1904, in 1906 op 4 3 en nu valt zij in 1908 op aclit Wij mogen dus.in volle vertrouwen het jaar 1910. Is verlossing jaar aan zien. Dan eindelijk zullen wij de demo- kratische wetten bekomen waarna het belgisch volk zoo vurig verlangt. De karakteristiek van den dag is de groute vooruitgang der liberalen te Gent waar zij 7,0c0 stemmen winnen, deze der socialisten, te Luik, winnen de bijna 15,000 stemmen, het groot succes van M. Neven te Tongeren en de triomfale z-gepraal van M. Pinter Daens te Aalst. DE Uit het Engelsch. Tweede hoofdstuk Ontwakend illeegcvoel. Beangst door zijne lange gevangenschap op zijne reis in den zak van True Flint, kroop het uit Geertjes armen aan h iren hals op, klemde zich daar vast en .^scheen haar met een zacht miauwen te bidden om het niet te verstooteri. Deze welsprekendheid behield de overmacht op alle vrees voor de gram schap van Nan Grant. Het meisje drukte het poesje liefkozend aan hare borst en nam een kinderlijk be sluit om het lief te hebben, eten te geven, en vooral uil de oogen van Nan Grant, te houden. Derde hoofdstuk. Troost en droefenis. Toen Geertje haar kalje omtrent eene maand lang had gehad, kreeg Dj, dqor veel in regen en vochtigheid buiten te blijven, eene zware varkoudheid en Nan, die vreesde moeite met haar te zulien hebben als zij ernstig ziek werd, beval haar niet buiten de deur te komen en in de warme kamer te blijven wiar zij werkte. -Geertje hoestte schrikkelijk en het zou een groot genot voor haar geweest zijn den geheelen dag bij het vuur te blijven zitten, als zij niet Hel programma Het programma onzer zomerfeesten komt te verschijnen het is belang rijk en zal aan onze stad, welke ge woonlijk zoo stil is, eenige beweging en eenige vroolijkheid geven. Wij hebben nochthans eene vraag te stellen aan de Commissie der fees ten. Zijn de feesten die wij altijd ge vraagd hebben en die ingesteld zijn geweest, zijn zij het niet met het doel volk aan te trekken en te langste mo gelijk, in de stad te houden De Feestcommissie schijnt dit uit het oog verloren te hebben. Met de twee vreetnde muziekèn, wederzijdsch ten 8 ure 's avonds te doen spelen, wanneer de laatste trei nen naar Kortrij k, Rouselare en Oostende vertrokken zijn, schijnt het ons dat het 't middel niet is Om de liefhebbers van muziek naar de stad te lokken. De laatste trein voor Komen en Waasten is ten 8 ure 36 m., en deze van Poperinghe ten 9 ure 43 m., de Roode en Blauwe van Komen-Belgie, de liefhebbers van Waasten en deze van Poperinghe zullen dus de concer ten der zeer geachte muziekvereeni- ging van Brussel en der stadsmuziek van Wattrelos, die min gekend is, maar waarvan men veel goeds zegt, niet kunnen bijwonen. Het schijnt ons, en er is nog tijd voor, dat het welvoegelij ker ware het uur dezer concerten ten 6 ure vast te stellen. Wanneer de stad zich zekere opof feringen oplegt, moeten de omstreken en de Yperlingen er voordeel uittrek ken. Het is met dit doel dat zij gevraagd en gedaan zijn geweest. De plakbrieven zijn in de fransche taal opgesteld. Het is goed voor de fransche klienteel. Het ware echter betamelijk er te doen drukken in de vlaamsche taal. Herstellingen en herbouwinffen. Als weergalm der openbare denk wijze hebben wij ons veroorloofd ee nige bemerkingen te maken wegens zoo angstig voor haar katje was geweest, bevreesd, dat het zou wegraken of honger lijden, eer zij weder wel genoeg was, om er voor te zorgen of, en dit zou het ergste van alles wezen, dat het in huis zou komen loopen om naar haar te zoeken. De geheele dagverliep echter, en men z ;g niets van poesje. Tegen den avond hoorde men de mannen van hun werk komen, en juist toen zij de kamer binnen traden, waar Nan en Geertje zaten en het eenvoudige avondmaal gereed stond, struikelde een van hen over het katjte, dat onopgemerkt met hen was binnen gekomen Wat duivel is dat daar zegde de man, wren allen gewoon waren Jemmy te l oerreri. Eene kat, waarachtig Wel Nan, ik dacht, dat gij zoo eene hekel aan katten had Wel ze behoort mij ook niet. Jaag haar de deur uit, zegde Nan. Jemmy maakte eene bewegi/g om dit te doen maar poes deinsde snel achteruit, schoot toen om zijne beenen heen en sprong in de armen van Geertje, die angstig naar den afloop zat te wachten. Van wie is die ka»t. Geertje zegde Nan. Van mij, a itwoordde Geertje stout moedig. Wel zoo, hoe lang hebt gij al katten, hervatte Nan. Spreek hoe zijt gij aan deze gekomen Al de mannen stonden toe te kijken. Geertje was bang voor die lieden. Somtijds plaagden zij haar, en altijd moesten zij voor hen op hare hoede zijn Zij durfde niet bekennen aan wien zij het geschenk van haar kaatje te danken had zij wist wel, dat dit de zaak maar zou verergeren, want Nan had True Flint nooit zijne barse de overgroote kosten die men doet om, onder voorwendsel van restau ratie in den ouden stijl, gansch den zuidergevel van S' Maartenskerk van onder tot boven af te breken, te herbouwen en van zicht te verande ren. Dit heeft onze klerikale konfrater mishaagd. Moest men hem gelooven alle ontwerpen van zijne meesters, vrienden en aanhangers, zouden zon der onderzoek noch bespreking moe ten goedgekeurd worden. Wij herhalen het hier, onze kritiek is enkel ingegeven geweest uit eer bied voor onze oude praalgebouwen. Des niette min, schrijft het Jour nal dat al die comedie schijn* voor doel te hebben de dwaasheden in zake van openbare werken en de misdaden in oudheidkunde door het oud liberaal beheer begaan, te doen vergeten Wij zijn nieuwsgierig te kennen op welke dwaasheden onze konfrater zinspeelt. Indien er hier ter stede groote dwaasheden zijn begaan geweest het staat vast en zeker dat het onder het klerikaal bestuur is geweest. Ieder een weet zulks. Dat de herstellingswerken over een halve eeuw en met weinig weer- vasten natuursteen zijn uitgevoerd geweest dat valt niet te loochenen, wij bekennen zelfs dat, wat betreft den zuidkant onzer hoofdkerk, als dan grove misslagen zijn begaan ge weest en die men slechts nu vastge steld heeft maar zijn die te wijten aan het liberaal beheer gelijk het Journal het wil doen gelooven In het geheel niet. Al de ontwerpen der restauratien onzer oude gebouwen van 1843 tot 1858, zijn gemaakt geweest door M. Dumont bouwmeester der koninklij ke commissie. Het is onder zijn op zicht en met het door hem voorge schreven steen dat zij uitgevoerd zijn geweest. De plans hebben als dan, gelijk nu deze van M. Coomans, de goedkeuring met lof ontvangen der verschillige bestuuren en name lijk derzelfde koninklijke commissie der monumenten. Bewijst zulks niet dat deze slechts maar somwijlen de gebreken ziet wan neer de werken voltooid zijn Men moet daaruit besluiten dat deze niet altijd met al de vereischte zorg de plans, aan hare goedkeuring onder worpen, naziet. Indien men bij vijftig jaar moest vaststellen dat het natuursteea van Euville thans algemeen gebruikt, ne berisping barer wreedheid vergeven, loen zij het kind over de gestorte melk had ge slagen :n Geertje had geene tegenwoor digheid van géést genoeg om eene andere bron te bedenken, waaraan zij tegenwoor digheid van het katje kon toeschrijven, an ders zou zij niet geaarzeld hebben om eene logen te vertellen want hare beperkte op voeding had haar niet geleerd de waarheid getrouw te blijven, wanneer eene logen haar beter kon te pas komen en voor stral bewaren. Zij zweeg dus en berstte in tranen uit. - Kom, zegde Jemmy, geef ons maar eten, Nan, Nari, en laat die meid met vrede. Nan voldeed hieraan, doch niet zonder een onheilspellend gemompel. Het avondmaal was juist afgeloopen toen vlak voor het huis een orgelman begon te spelen. De mannen gingen naar buiten om zich bij de volkshoop te voegen, welke naar eenen aap stond te kijken die op de muziek, danste. Geertje liep naar het venster om ook te zien. Opgetogen over de sprongen en kuren van den aap, bleef zij met an- dacht kijken tot de orgelman heenging met zooveel aandacht, dat zij het katje niet miste, hetwelk intusschen uit hare armen gekropen was, en op de tafel springende het overschot van den maaltijd begon te verslinden. De orgelman was nog niet uit hare oogen, toen Geertje den ouden lantaarn- aansteker ontdekte, die de straat afkwam, Zij dacht dat zij nu maar wilde blijven en hem de lamp te zien aansteken, toen zij schrikte van eenen toornigen uitroep van Nan, en zich juist nog bij tijds kon omkee ren om te zien hoe deze haar bemind katje vart de tafel opgreep. Geertje schoot tot redding toe, sprong op eenen stoei en greep Nan bij den arm maar deze stiet haar met afbrokkelt gelijk het Avennesteen - er zijn die dit beweeren of dat het nieuw van het oud werk afschuurt zoude men gerechtigd zijn te zeggen dat Meester Colaert en zijn bestuur er verantwoordelijk voor zijn Neen, nietwaar Daarom is het en wij hebben het vroeger reeds gezegd - dat het nuttig en noodzakelijk is, ter inzage van het publiek, de plans en teeke- ningen van de werken van belang, ten toon te stellen voor de aanbeste ding derzelve, gelijk zulks in andere steden gepleegd wordt. Het verstandig publiek ziet soms de feiten en verzwaren van een ont werp die aan de bouwmeesters ont snapt zijn. Het is alzoo dat onlangs ten ge volge van het ten toon stellen van het model in 't klein du Mont des Arts te Brussel, de uitvinder er van, M. Maquet, lid der koninklijke com missie der monumenten verplicht is geweest, onder de aanmerkingen en gegronde kritiek van het publiek zijn ontwerp te hernemen. En onze stads-ingenieur ondanks zijne gewetensvolle studiën, heeft hij zijn eerste plan voor de herstel ling van S' Maartens kerk niet ge wijzigd, en een bijvoegende ontwerp voorgesteld dat eene kost vang 366 fr. in meer moet veroorzaken en die ge volg heeft gegeven aan eene lange woordenwisseling in onzen gemeen teraad Wij hebben vernomen dat een on derzoek geopend is geweest nopens de beweging der reizigers op de lijn van Yper naar Oostende. Indien de regeering zich moet steu nen, om rechtstreeksche treinen in te richten, op de belangrijkheid van den handel van eene slecht bediende lijn is alle verbetering in de gemeen schappen te voren veroordeeld. Reizigers en toeristen wachten zich wel treinen te nemen die geen 30 km. per uur doen Dezen die volstrekt er aan houden de schoone stad Yper te bezoeken, gaan van Oostende naar Rouselare, en van Rouselare naar Yper het is hetzelfde met de reizigers die van Yper naar Oostende gaan. Er is dus geen ernstig besluit te trekken uit het uittreksel van de beweging der reizigers, in den zomer, op de lijn van Yper naar Oostende en vice-versa. -* dn eene hand van zich af, terwijl zij met de andere het katje de halve kamer ver smeet. Geertje hoorde een geplas en eenen door dringenden schreeuw, Nan had het arm diertje in een grooten pot vol kokend heet water gesmeten, die daar voor een of ander huiselijk gebruik gereed stond. Het beestje worstelde en spartelde een oogenblik en stierf toen eene marteldood. Al het booze van Geertjes karakter ontwaakte. Zonder zich te bedenken greep zij een stuk hout, dat in haar bereik lag, en wierp dit met al'hare kracht naar Nan. De welgemikte worp trof de vrouw aan het hoofd, en het bloed kwam uit de wond maar Nan voelde de pijn bij na niet, zoo driftig maakte zij zich tegen hetjiind. Zij sprong op haar toe, greep haar bij den schouder, en de huisdeur openende duwde haar de straat op. Gij zult nooit weerover mijnen dorpel komen, cij kleine duivelin zegde zij, terwijl zij weder in huis vloog en 't kind in den kouden denke ren nacht alleen liet staan. Wanneer Geertje bedroefd of boos was huilde zij altijd hard -- niet snikkende, ge lijk vele kinderen doen, maar aanhoudende grillende, tot dat zij hare kracht geheel had uitgeput. Zoodra zij nu op straat was begon /.ij te gillen, niet uit vrees dat zij, uit het eenige huis waar zij schuilplaats kon vinden verdreven, den geheelen nacht door de stad zou moeten /werven en misschien voor den ochtend doodvriezen (want het was zeer koud) zij dacht voor geen oo genblik aan zich zelve. Afgrjzen en smart over het schrikkelijk lot van het eenige le vende, dat zij op de wereld had lief gehad, vervulde hare geheele ziel. Zij kroop neer gehurkt ineen tegen de zijmuur van het huis, met hare hand voor haar gezicht, onbewust van het geluid dat zij maakte, en onbekend met de boosaardige blijdschap van het A OF DE 73

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2