Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, I8n Juni 1908. o centiemen. Vierde jaar. i\r 52. De geestelijkheid in de politiek. De herbergier zal 't al betalen. De zekere val der klerikalen. KAMER. De onweders van 4 Juni. Provinciale kiezingen van 14 Juni. Eendracht maakt Macht. Verschijnende fles donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uilgever, Dixfnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch belgié en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Wanneer men vroeger de geeste lijkheid beschuldigde van zich te' veel met politiek te bemoeien, werd zulks geloochend door deklenkalegazetten. Het priesterkleed zou in de poli tiek niet kunnen gedragen worden, zonder er beklad utt te komen z«gde Malou destijds tn de Kamer en onze geestelijken zijn te veel be kommerd met hunne werken van liefdadigheid en met hunne gods dienstige zending, om zich met poli tiek te kunnen bezig houden. Helaas, die tijd'is lang voorbij. De rechtzinnige en geloovige ka tholieken zien nu met spijt dat het geheel anders gaat. De liefdadige werken zijn maar bijzaak meer. Db-priesters brengen de politiek tot in de kerk. De gods dienstige ceremoniën ziet men zelts van langs om meer verschuiven, of inkorLen, ot uitstellen om der wille van de politiek. 't Is droevig De meeste priesters zijn kiesdra- vers geworden van de klerikale partij En dit is nog droeviger. Zoo ziet; de tegenpartijen en, onder anderen, de liberalen, zich gedwon gen de priesters op politiek gebied te bestrijden. Wel is waar profiteeren deze laal- sten daarvan om te trachten de libe ralen in de oogen van t volk ver dacht en hatelijk te maken. Zij trek ken er het vatsch besluit uit dat de liberalen tegen den godsdienst zijn en er tegen strijden. Dal is niet waar. Nooit heeft een liberaal den pries ter beknibbeld of tegengewerkt in het vervullen van eene liefdadige of gods dienstige zending. Maar wanneer wij de geestelijken van uit den preekstoel hooren uitval len tegen andersdenkenden. Wanneer wij hen geld zien uitdee- len om stemmen te koopen. Wanneer wij hen in tijden van kiezingen in herbergen aantreffen, hetzij om de sprekers van andere partijen te beletten het woord ie nemen, hetzij om sigaren uil te deelen en met pinten bier en druppels te iracteeren om de stem van boeren werkman te winnen voor den eenen of anderen kasteelheer. Wanneer wij hen hooren uitvallen op de onschuldige vermaken, waar mede de zwaarbelaste neringdoenden renen stuiver kunnen verdienen en waarbij boer en werkman een beetje terzet en uitspanning zoeken, na zoolang hard gewerkt en gezwoegd te hebben. Wanneer men ben zelfs hoort, pre diken leben bolbngen en deftige Ve- niuaanscbe feesten, gelijk het te Zele gebeurde. Wanneer wij hen zien samenspan nen met de klerikaale regeering om drij of vier stemmen aan de rijken te behouden en er maar eene aan den deftigen arbeider of landbouwer toe te staan. Wanneer wij hen aan de zijde van die, voor een handsvol geld, hunne zonen van den soldatendienst vrij koopen, terwijl het kind der armen vader en moeder moeten verlaten om ransel en geweer te gaan opschoude- reo in de kazernen. Wanneer wij hen dwang zien uit oefenen op de ouders die van geene klerikaleezelscholen willen, waar hun ne kinderen dom gehouden en fana tiek onverdraagzaam gemaakt wor den, terwijl deze ouders begrijpen dat een goed onderwijs voor hunne kin deren zoo noodzakelijk is. Wanneer wij zien hoevele fortui nen weggescheerd worden ten nadeele van arme menschen die zoo brood- noodig hebben, terwij 1 de miljoenen opgestapeld liggen in de diocesane kassen. Ja, wanneer wij dit alles zien en overwegen, zijn wij als kiezers wel gedwongen, tot ons spijt, legen deze politieke gee teiijkheid op te komen. Maar 't is valsch, L is een leugen, daaruit te besluiten dal wij tegen den godsdienst zijn. Aan elk zijne rol en zijne zending. Er zal rust en vrede komen wanneer de priesters zeiven binnen hunne rol blijven en niet meer aanspannen tegen het volk. met de klerikale miljoenver- brassers en volksverdrukkers. Onze leus is De pastoor in zijne kerk De burgmeester op 'l stadhuis. Meer gelijkheid, minder slavernij, minder lasten voor landbouwer, ne ringdoeners en werkers. De k'ezingen zijn voorbij. De kleri- kalen zijn aan het roer gebleven. Wel is waar hebben vele herbegiers hun plicht gedaan door te stemmen tegen hunne klerikale uithongeraars, doch de meesten steunen ze nog, zooals in de oudheid die goed bloed opofferden aan hunne meesters. Deze verblinde herbergiers zullen de oorzaak zijn dat het vergunnings recht nu zal gestemd worden Laat ons herinneren de taksen, waarmede minister Liebaertde nieu we drankhuizen zal treffen 300 frank in de gemeenten van minder dan 5,000 inwoners. 400 frank in de gemeenten van minder dan 15,000 inwoners. 500 frank in de gemeenten van minder dan 30,000 inwoners. 750 frank in de gemeenten van minder dan 00,000 inwoners. ÏOOO frank in de gemeenten van meer dan 60,000 inwoners Daarenboven eene laks op de be staande drankhuizen. Ziedaar herbergiers, de door u te betalen rekening. Sedert eenigen tijd is het spreek woord De boer zal 'l al betalen, ver- randerd in De herbergier zal 't al betalen. Niet tevreden de hebergiers uit te hongeren, wil de klerikale regeering ook nieuwe patenten en taksen leggen op de labakwinkels. De kleine nering doeners, die zweten en zwoegen om met vrouw en kind eer te doen aan hunne zaken, worden getroffen. De kloosters met hunne schatten, de groote eigenaars, bankiers, kolen- en katoenbarons met hunne millioe- nen staan buiten schot. De verkeerde wereld 1 Wij lezen in 't n Vrije Woord Alle tien jaar wordt er eene officiee- le optelling gedaau der bevolking van Belgie. Volgens de grondwet moet er een volksvertegenwoordiger zijn per 40 duizend inwoners. In 1912 moeten er 22 nieuwe volks vertegenwoordigers bij komen. Volgens den Annuaire Statistiqne is het waarschijnlijk dat de volgende arrondissementen een volksvertegen woordiger meer zullen hebben Door nik 1, Bergen 1, Soignios 1, Charleroi 2, Luik 2. Hoei 1, Rousselaere 1, Oos tende 1, Gent 1 mi-schien 2, Dender- monde 1, Antwerpen 3, iMechelen 1, Brussel 5, Leuven 1 Van die 22 vallen er voorzeker 15 in hs-uden van de antiklerikalen, 5 voor zeker in de handen van de katholie ken en 2 zija twijfelachtig. Dus ai won- de oppositie geen enkel zetel in 1910, toch moeten de katho lieken onvermijdelijk vallen in 1912 't Is echter waarschijnlijk dat nog voor de kiezingen van 1910 er een ver- audermg van ministerie zal plaats grij - pen Iudeidaad de katholieken^ zijn verre de minderheid in 't land. Met welk recht zijn zij nog alleen aan 't hoofd Met welk recht noemen zij nog ge durig geen andere rechters, notaris sen, enz dan deze die tot hunne partij behooren Het volk heeft hen veroordeeld. Drie naeenvolgende kiezingen zijn de behouders verslagen. Zullen de oppo sitiepartijen dat blijven dulden 't Is te hopen dat eens de Coogo- kwestie uit de voeten, de oppositie krachtig hare stem zal verheffen en haar deel eischen in het bestuur, 't Mag met geduld worden dat de min derheid alles te z-ggen hebbs en alz >o de vruchten plukke van hare partijdige en onrechtveerdige kiesstelsels. Vraag gesteld in de Kamer door den heer NüLF, liberale volksvertegen woordiger voor het arrondissement Yper, aan den heer minister van finan cien 1 Geheele oogsten werden verwoest doorgewehUge onweders met hagel die in 't bpgin der maand losbarstten, i'i de streken rondom Ypei, zooals te West- outre, Reninghelst, Bnelen, enz Kan de achtbare minister niet zijne tusschenkomst verleenen ten voordeelo der benadeelde landbouwers door een bijzonder krediet of door teruggave of vermindering der grond belasting AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel Raklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr id. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM WEST-VLAANDEREN. Oostende. Getal stemmen 10,886. Gekozen MM. Jean, 5,986 stem. Liebaort, 5,979 Van Glabbeke, 5,909 Van Isegbem. 5 794, liberalen. Klerikalen M Baels, 4816 plaats vervanger, M. Dupont, 4,459. Kortrijk. Eerste kanton. Getal stemmen 9,360. Gekozen MM. Landas, 7,010 stem Tove. 6,925, Verhaeghe, 6,947, kleri kalen. Plaatsvervangers: MM. Bekaert, 6,870 stem. Galtewaert, 6,866; Van Robaais, 6,854. Liberalen MM. Ooole, 1,195 stem.; De Beer, 1,179 De Bode, 1,177. Socialisten MM. De Roost, 1025 stem. Vanderschelden, 999 Van Gheluwe, 902 plaatsvervanger M. Buisschaert. 936. Tweede kanton. Gekozen MM. Destoop, 7,704 stem. Doutreligue, 7,645 Liebaert, 7,623 Samain, 7,593', klerikalen Plaatsver vangers MM. Ulaeys, 7,472 Gillon, 7,516 Nolf, 7,521 Van der Meos- bruggbe, 7,521. Socialisten MM. Dejaeghere, 2,745 6tem. Lefèvre, 2,729; dattelaer,2707; Samey, 2,746. Mouskroen. Getal stemmeu 10 226. Liberalen MM. Deibecque, 2,925 stemmen Dumortier, 3,065; Jacquart, 2,931 plaatsvervangers, MM. Bonte, 2,831 stem Bourdeau, 2,862 Desmet, 2,853, Klerikalen, MM. Demets,5,100stem- men Pollet, 5,071 Poullet, 5,057 plaatsvervangers, Delbar, 4,960 Mul- lie, 4,950 Semain, 4,954 Socialisten MM. Bettens, 2,065 stemmen; Malysse,2,012Steux, 1,999; plaatsvervangers D'Eygre, 1990 ;Glo- rieux, 1,991Terrier, 1,990. De klerikalen waren uittredend. Bal loteering tusschen klerikalen en libe ralen. IVerviqq. Getal stemmeu 7,050. Gekozen MM. Van Eslande, 3,874 stemmen Verhaeghe, 3,877, klerika len. Socialisten MM. Groymans, 797 stemmen üeltour, 760 plaatsvervan gers Debakker, 088 stemmenGryson, 688. Lij^t 3, afgescheurde klerikaal M. Lauuoy, 2,342 stemmen. Statu quo. Het is de statu quo in Westvlaande- ren, buiten te Moeskroen waar de uit- tredeude klerikalen in balloteering zijn met de liberalen, terwijl dat hunne m.erderheid, over 8 jaar, van 1,700 stemmen was. BRABANT. Het cartel zegepraalt in de drie kan tons te Brussel. ANTWERPEN. De raad zal samengesteld zijn uit 51 klerikalen en 24 liberalen. OÜSTVLAANDEREN. Te Wetteren, Ronse, Everghem, Aalst, Dendermonde, de klerikalen ze gepralen, maar verliezen overal stem meu. HENEGOUWEN. De provincieraad bestond uit 36 li- beralen, 34 socialisten, 21 klerikalen. De oppositie behoudt al hare zetels. RGALM ■fi:

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1