Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. 5 centiemen. KAMER. De onwedei s van 4 Juni Donderdag, 25Q Juni 1908. Vierde jaar. !Vr 53. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des MMonderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Gemeenteraad van Vper. Openbare zitting van Zaterdag 13 Juni 1908. De openbare zitting wordt ten 5 u. 5 m. geopend. Tegenwoordig de Hoeren Colaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vaudenboogaerde, SchepenenStruye, Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bou quet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Bie buyck, Begerem, Boone, Raadsleden M. Gorrisaen, Secretaris. Afwezig: M Vandenpeereboom Het proces-verbaal der laatste zit ting, geene aanleiding gevende tot eenigeopmerking, wordt goedgekeurd. Mededeehngen. De heer Voorzitter geeft lezing van een besluit der Bestendige Deputatie, dat het proces-verbaal der aanbeste ding der werken voor de herstelling der Halle goedkeurt. M. Colaert deelt aan de vergadering eenen brief mede van deu Raadsheer Biebuyck, vragende om het Schepen college te interpeileeren nopens het ontwerp van leening van fr. 850,000, gestemd in de zitting van den Gemeen teraad van den 16 November 1906. Het woord wordt aan M. Biebuyck gegeven M. Biebuyck. Tijdens de bespre king der zaak van de leening, genood zaakt door de herstellingswerken van de kerk van S' Pieters, van de kerk van S' Maarten, van de Halle, van de verandering van den vijver van Zille- beke, enz had men gesproken van eene overeenkomst tusschen de stad en de hospicen, waaraan tot nu toe geen gevolg is gegeven geweest. Het achtbare Raadslid begeert te weten hoe de leening zal gesloten wor den en of zij het zal worden in voor- deelige voorwaarden voor de stad. De aard der te doene werken vor derde eene leening. De stadsfinanciën, ofschoon m een bloeienden toestand zijnde, waren ontoereikend. Welnu, ziedaar dat de herstejjiugswerken der Halle en de verandering van den Züle- bekevijver, op het punt zijn uitge voerd te worden, en de aan te gane leening is niet meer gevorderd. De hulpmiddelen der stad zeer bloeiend zijude, is het. eene behaagzucht dat wij ons toelaten al deze werken te doen Wij mogen echter niet uit het oog verliezen dat deze werken vooral zullen voordeelig ziju aan de toeko mende geslachten en dat het weusche- lijk war» dat een deel der kosten ver oorzaakt door (Rze wetken, overge bracht wi rd op de to -komende dienst jaren, ht tg.>»n mogelijk zal zijn aan gezien de aflossing der aan te gane leening zal overgebracht worden op verscheidene jaren. Het ware insgelij ks wenschelij k eene zekere rekbaarheid te laten aan do bcgrooting. Als slot vraagt de Raads heer Biebuyck wanneer en hoe het College dez^ leemng van 850 000 fr. zal verhandelen. M. Colaert. Indien M. Biebuyck de zitting met gesloten deuren bijge- wooud had, die komt, te eindigen, hij zou vernomen hebben dat ter gelegen heid dar leening het College onderhan delingen begonnen heeft met de Com missie der Godshuizen, maar de lea ning zou tegenwoordig gedaan zijn aan zeer moeielijke voorwaarden voor de stad. De interest der belgische rente, voor het oogenblik tamelijk laag zijn de, zou het liefdadig bestuur zekerlij k Men schrijft in bij den Uitgever, üixinudest gansch België en 't buitenland evenais de Not gezonden worden ten bureele van dit blad. naamde artikels.uiterlijk tegen Üijnsdag rnidd; raat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ariale en Rechterlijke aankondigingen mogen Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- ig vrij en. onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. geld verliezen met belgische rente om te z tten en Ret is onbetwistbaar dat de stad zou moeten voorzien in dat ver lies. Het College is voornemens aan de Commissie der Godshuizen voor te stellen, zooals het te Brugge gedaan is geweest voor do zee inrichtingen, ons titels van belgische rent te leenen wij zouden deze titels neerleggen op de bank op deze wijze zouden wij het noodige geld leenen tot de beta ling van het te betalen aandeel door de stad voor de werken die in gang zijn, en dat tot op het oogenblik dat de leening-zou kunnen gedaan worden in gunstige voorwaarden voor de be langen der stad. Ik ben overtuigd dat de Commissie der Godshuizen geene schadeloosstelling van onzent wege zou eischen voor dit voorschot van titels der belgische rente, want in het geval geldt het een eenvoudigen dienst door de Godshuizen jegens de stad, die alle waarborg biedt in tegenwoordigheid van onzen geldelijken toestand. M. Begeren. Veronderstellende dat de Commissie der Godshuizen eene vergoeding eischt voor het leenen de zer titels, die de stad zoude moeten betalen, ware het niet verkieslijker de leening nu te verwezenlijken? Be talen, is betalen, des te meer dat de werken op weg van uitvoering zijn. Het achtbare Raadslid heeft deze zaak der leeniug niet volkomen in het geheugen meer, hij zal geene uitgaven meer stemmen. De lieeren Biebuyck2>'Huvettere en Begeren zijn geenszins voldaan over de verklaringen van M. Colaert. De heer Voorzitter. Water van zij, het College is van gedacht dat deGods- huizen niet zullen weigeren ons titels der belgische rente te leenen zonder vergoeding, aangezien zij zich aan geen gevaar blootstellen. Het Schepencol lege zal dus de begonnen onderhande lingen voortzetten met de commissie der Godshuizen en het zal de leden van den Gemeenteraad met de onderhan delingen onderrichten. De Landbouw vergadering vraagt een hulpgeld van 300 fr. om haar te helpen eene tentoonstelling in te rich ten met medewerking van vogelteelt, die zou gehouden worden ter gelegen heid der gemeentefeesten, in een der stadslokalen. Op het voorstel van het College stemt de Raad het hulpgeld. De Raad stemt insgelijks een hulp geld van 300 ft ten voordeele van M. Liégeois voor de herstelling zijner onroerende goederen gelegen in de Bo terstraat. 1Proces - verbaal van onderzoek der gemeentekas. De heer Burgemeester is overgegaan tot het onderzoek der gemeentekas al de stukken zijn volkomen in regel. '2. Stadseig endommen proces-ver baal van verpachting van jachtrecht. Op het voorstel van 't College keurt de Raad bet proces-verbaal goed der ver pachting van het jachtrecht van Dicke- busch vijver, gehouden den 6:' Juni 11. De heeren Paul Lefebvre en medebe langhebbenden te Rijsel en Robaais, hebben deze verpachtmg aan den prijs van 1 000 fr. 's jaars. Vroeger bracht deze verpachting maar 600 fr. op. Het proces-verbaal van de verpach ting van het jachtrecht op de landen en meerechen van Boesinghe, inhoudende 34 hectaren, 47 aren, 55 centiaren, wordt insgelijks goedgekeurd. Het zijn de heeren Henri Vermeulen, K nuwer te Yper en de Thiebault de Boesinghe, die dezen pacht bekomen aan den prijs van 34 fr. voor den eer sten en 47 fr. voor den tweeden. 3 Lager onderwijs bijgevoegde lijsten der rechthebbenden op kosteloos onderwijs voor 1907-1908. De bijgevoegde lijsten der rechtheb benden aan het lager kosteloos onder wijs voor 1907 1908 beloopen tot 8 voor de kinderen van het mannelijk geslacht en tot 7 voor de kinderen van het vrou welijk geslacht. Deze lijsten worden door den Raad goedgekeurd. 4. Kerkfabrieken: rekening 1907 der kerkfabriek van St Jacob. De ontvangsten beloopen tot fr. 8,505-56 De uitgaven tot 7,859-36 Overschot 646 20 5. Wegenis rechttrekking der Doorgangstraatonteigeningen. Het College niet hebbende kunnen overeenkomen in der minne met ver- schillige eigenaars van onroerende goe deren der Doorgangstraat, bemachtigt de Raad het College de noodige forma- liteitenJ»aan te gaan om voort te varen tot de onteigening dezer onroerende goederen De nummers 6 en 7 der dagorde zijn uitgesteld tot eene naaste zitting. 8. Gemeentefeestprogramma. De heer Burgemeester geeft lezing van het programma der gemeentefeesten van Tuindag. Ziehier het programma Zaterdag in Augusti i908. Opening der tentoonstelling van vo gelteelt. Zondag 2a Augusti. Prijskamp voor vinken. Uitgang der processie van O. V. van Tuine. Schieting met den handboog in den Rooden Hert te Brielen. Tentoonstelling van kunsten en am bachten ingericht onder de bescher ming van den Burgersbond. Luchtbalfeest. Concerten. 'Maandag 3a A ugusti PrijsdeeliDg aan de leerlingeu der middelbare school. Prijskamp van gespannen en honden- loop. Concerten. Dinsdag 4n Augusti. Muziekfeest ingericht op de Halle door de leerlingen der muziekschool. Concerten. Donderdag 6'n A ugusti. Prijskamp voor hel geitenras. Concerten. Feesten op het Zaalhof. Zondag 9n Augusti Schieting met den kruisboog inge richt door de ware kruisboogschutters. Koordendansersfeest en aantrekke lijkheden door kunstenaars gehecht aan de bijzonderste groote circussen. Nachtfeest. Cefeningen op hangenden kabel door artisten in rijwielen. Vuurwerk. Zaterdag <1511 A ugusti. Schieting naar de chineesche schijf. Zondag 16 A ugusti. Prijskamp voor het lijnvisschen, in gericht door de Onafhankelijke visschefs. De volgende Zondagen wijkfeesten en verschillende prijskampen. De Raad stelt met eenparigheid dat programma vast en stemt eene subsi die van 7.200 fr. voor het inrichten dezer feesten. M. Colaert doet opmerken dat hij niet gezegd heeft zooals zeker plaatselijk blad het te verstaan heeft gegeven (1) dat de Tuindagfeesten voor het jaar 1907 desonr.van 18,000 fr. bereikt heb ben. De Tuindagfeesten hebben nooit dat cijfer bereikt. Cm tot deze som te geraken moet men er de feesten van het zomerseizoen bijvoegen. M. Lemahieu vraagt aan het College de canalisatie en de verlichting met gas der wijken buiten de stad en name lijk de steenwegen van Veurne en van Rijsel. M Boone ondersteunt de vraag van M. Lemahieu. M. Biebuyck vraagt eene betere wijze van verlichting in den omtrek der statie van Zitlebeke. 's Avonds is het eene ware halsbrekende plaats, zegt het .achtbare raadslid. M. Colaert. Het College .zal deze verschillende zaken met welwillend heid onderzoeken. Niemand het woord meer vragende, wordt de zitting ten 6 ure geheven. Vraag gesteld in de Kamer door den heer, NOLF, liberale volksvertegen woordiger voor het arrondissement Yper, aan den heer minister van finan cien Geheele oogsten werden verwoest door geweldige onweders met hagel die in 't begin der maand lorsbarstten,inde streken rondom Yper, zooals te West- outre, Keninghelst, Brielen, enz. j> Kan de achtbare minister niet zijne tnsschenkomst verleenen ten voordeele der benadeelde landbouwers (1) Dat zeker plaatselijk blad is de Pro- gres va a Yper. Welnu, le Progrès heeft niet beweerd dat MColaert gezeid had dat de gemeentefees ten van Tuindag'voor 1907 omtrent 18 000 fr. gekost hadden. Wij hebben rechtuit verteld dat de heer ■burgemeester deze groote uitgaven van fr. 17.000 voor een jaar feesten met geen goed oog aanzag (Colaert dixit). Zie het verslag der-zitting van den gemeenteraad van 22 Juni 1907. En wij houden staan wat wij daarover gezeid hebben. Wij houden recht dat wanneer onze eer ste Magistraat bevestigt dat er in zeker plaatselijk blad sprake giweest is van eene uitgave van omtrent 18.000 fr. voor de Tuindagfeesten in 1907, M Colaert niet weet wat hij zegt aan de leden van onzen Raad, ofwel hij zegt iets dat tegenstrijdig is met de waarheid, hetgeen hern dikwijls gebeurt t En is ikke niet Aangezien onze sympathieke en volkslie- vende burgemeester terugkomt op de uitgaven der feesten gegeven in 1907, wij nemen de gelegenheid waar om aan het publiek ken baar te maken dat de kiezingfeesten erin gegrepen de Tuindag fees ten in 1907 aan de laslenbelalers meer dan 30,000 ir. ge kost hebben Zal M Colaert het durven loochenen (N. d. R.j RGALH

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1