CANADA. Instituut van Jumet-Heigne MAN OF VROUW Eene vrouw versmoord. De bende van Hazebrouck PROGRAMME Den Tandt, Aalst. Liberale Relooging te Tongeren. Estafette des Modes zes jaren oud, wonende op de Vee markt. Deze, even als eenige andere bengels van zijnen ouderdom, plukte bloemen op de kanten der gracht van de buiten wandeling tus8chen de Diksmuide- en Ttiouroutpoorten, toen hij zich te ver wagende, in het water viel. Al sparte lende, stak hij eenen arm uit en een zijner jongegi zeilen had de tegenwoor digheid van-geest hem vast te nemen en den jongen Bnzeyne op het gras te trekken. Bij zijne ouders overgebracht werd hij spoedig hersteld, maar zijne moeder, wien men was komen zeggen dat haar kind verdronken was, werd er zoo zeer door bewogen dat zij er ziek is van geworden. Zondag morgen rond 4 1/2 ure, was Henri Siroux gaan visschen aan de Majoorgracht, achter de Esplanade, bemeikte hij een paar kloeö'en op den boord en in het water een voorwerp gelijkende aan een drijvend lichaam. Met hulp van andere menscheu, trok hij het uit. 't Was het lichaam van de vrouw Eugenie Vandenberghe, 60 jaar oud, wonende op de Esplanade. Zij had zich gezelfmoord uit liefde- verdriet. De commissaris van politie heett het lijk naar het hospitaal doen overbrengen. voor hel Assisenhof van S'-Omaars. Dinsdag morgend werd do beruchte zaak der bende Pollet voor het assisen hof, te S'-Omaars opgeroepen. Nooit misschien sinds het proces van Car touche die voor 156 misdrijven te ver antwoorden had, en het proces van Schinderhannes (Jan de Schalk) in 1803, die voor 56 misdaden en misdrij ven moest terecht staan, werd er op fransch grondgebied een grooter pro ces opgeroepen. De liés$huldigden. Ziehier de namen der beschuldigen 1. Abel Pollet, 34 jaar oud, dagloo- uer, wonende te Hazebrouck. 2. Anglist Pollet, 37 jaar oud, dag looner, wonende te Hazebrouck. 3. Philomène Rancy, vrouw Fau- vart, 68 jaar oud, huishoudster, wo nende te Oud-Berkijn. 4. Angèle Platteel, vrouw Quaege- beur, 30jaar oud huishoudster, wonen de te Hazebrouck. 5. Julienne Platteel, vrouw Abel Pol let, 35 jaar oud, huishoudster, wonen de te Hazebrouck. 6. Eugenie Moreut, vrouw van Au gust Pollet, 37 jaar oud, huishoudster, wonende te Hazebrouck. 7. Angèle Pollet, vrouw Herman,, 41 jaar oud. huishoudster, wonende te Merviile. 8. Henri Fauvart, 30 jaar oud, leer looier, wonende tè Oud-Berkijn. 9. Leon Fauvart. 26 jaar oud, dag looner, wonende te Oud-Berkijn. 10. Victor Note, 35 jaar oud, mijn werker, wonende te Allouagne. 11. Marie Josien, vrouw Note, 34 jaar oud, huishoudster wonende te Al louagne. 12. Paul Josien, 38 jaar oud, mijn werker, wonende te Mazingarde. 13. Eugenie Maronde, vrouw Ovar- let, 42 jaar oud, huishoudster, wonen de te Bily-Montigny. l4 Adolf Ovarlet, 44 jaar oud, wo nende te Billy-Montigoy. 15. Canut Vromant, 29 jaar oud, daglooner, wonende te Hazebrouck. 16. Marie Daram, weduwe Picquet, 56 jaar oud, huishoudster, wonende te Hazebrouck 17. Karei Vaudevelde, 40 jaar oud, voddenkoopman, wonende te Haze brouck. 18 Gustaaf Lecleere, 48 jaar oud, daglooner, wonende te Strazeele 19. Celine Pollet, vrouw Lecleere, 42 jaar oud, huishoudster, wonende te Strazeele. 20. Theophiel Deroo, 29 jaar oud, daglooner, wonende te Pradelles. 21. Sidonie Deken, vrouw Deroo, 51 jaar oud, huishouwdster, wonende te Pradelles. 22. Marie Goft'roy, vrouw Lagache. 31 jaar ond, herbergierster, wonende te Hazebrouck. 23. Marcel Deroo, 27 jaar oud, dagloo ner, wonende te Pradelles. 24 Louise Maitoret, 22 jaar oud, meid, wonende te Hazebrouck. 25 Jules Brabandt, 45 jaar oud, schoenmaker, wonende te Hazebrouck. 26. Marie Debril, vrouw Vandamme, 44 jaar oud, herbergierster, wonende te Hazebrouck. 27. Constant Caemoriyuck, 36 jaar oud, mijnwerker, wonende te Haze brouck. Bijgevolg 14 mannen en 13 vrou wen. De heschuldigfngsakt. De beschuldigrngsakt vormt een gansch boekdeel van niet min dan 350 bladen. Er worden in het geheel 117 misdaden, waaronder zes moorden, ten laste der bende gelegd. De eerste misdrijven, waarvan de bende zich had plichtig gemaakt, wa ren enkel diefstallen in de kelders, zolders, schuren en stallen. Later be gonnen de kwaaddoeners de alleen wo nende vrouwen in hunne huizen aan te vallen en te plunderen, doch zeer dik- Gij hebt goede plaatsen voor alle din gen, sprak Geertje in het vertrek rond kij kende, Dit is een mooie kamer, niet waar -- Zij scheelt niet veel bij die van baas Flint. Zij is omtrent van de'.elfde groote en heeft twee vensters even als de zijne. Mijne kas is beter, de uwe is maar een hoekkasje, maar dat is omtrent al het verschil. O ja, de uwe lijkt toch zoo lang niet naar de onze. Gij hebt geen bed hier, en al de stoelen staan op eens rij, en de tafel blinkt, de grond is zoo schoon, en de kachel is nieuw, en de zon schijnt zoo helder. O, ik wilde dat üpze kamer naar deze geleek Ik zou ook niet denken dat de onze meer dan half zoo groot was. Oom True struikel de van morgen nog over de tang on zegde dat men geen ruimte had om zich te keeren. Waar dan de tang? vroeg jufvrouw Sullivan. Zij lag te mid len op den grond, juf vrouw. Wel, gi] ziet dat ik dedingen niet midden op den grond laat liggen. Ik denk als uwe kamer eens geheel schoon gemaakt en er voor alles eene plaats gevonden was, zou zij er haast even goed uitzien als de mijne. Ik wilde wel dat ze even mooi kon gemaakt worden, zegde Geertje hierop Maar wat konden wij met al die bedden doen Daar heb ik al over gedacht. Er is esn provisiekamertje,of een badkamertje, denk ik, moet het geweest zijn toen dit huis nieuw was en er rijke lieden in woon den dat groot genoeg is om er een klein bed en ean paar stoelen in te zetten dit zou een aardig kamertje voor u zijn. Nu is het vol oude prullen, die wel wegge- gooit of als ze nog voor iets goed waren, in 't schuurtje geborgen konden worden. O, dat zou mooi zijn zegde Geertje, Dan kon oom True zijn bed weer terug krijgen, en ik kon daar op den grond sla pen. Neen, hervatte jufvrouw Sullivan, gij zoudt niet op den grond behoeven te slapen. Ik heb nog een heel goed toeslaand ledekan tje waar mijn Willie in geslapen heeft, toen hij nog in huis was en dat zal ik u leenen, als gij er goed op wilt passen en op alle an dere dingen, die in uw kamertje gezet worden O, dat wil ik antwoordde Geertje Maar kan ik wel voegde zij er aarzelend bijDenkt gij datik kan Ikweetniet hoe ik iets doen moét Men heeft u nog nooit iets leeren doen, mijn kind maar een meisje van acht jaar kan al heel veel doen, als zij geduld heeft en haar best doet om te leeren dat nuttig zou zijn, en waarmede gij uw oom True veel kondt helpen. Wat zou ik dan kannen doen Gij zoudt alle dagen de kamer kunnen vagen gij zoudt de bedden kunnen opma ken, met een beetje hulp om ze te schudden gij zoudt de tafel kunnen dekken, het brood roosteren en de horden wasschen. Misschien zoudt ge die dingen in het eerst niet al te best doen maar gij zoudt wel vorderen en True kon doen, zegde Geertje, Maar hoe zou ik ooit kunnen beginnen Vooreerst moet alles voor u schoon gemaakt worden. Als ik dacht dat het buurman Flint zou bevallen, zou ik Kaatje Maccarty vragen om ons eens een dag te ko men helpen en ik denk, dat wij dan eene groote verbetering in zijne woning konden maken. Wordt voortgezet). wij Is vonden zij slechts een raageren buit. Do eerste misdaad die zij pleegden was de moord van een 80 jarigen ou derling, de heer Lenghemets, te Locon, in het Pas-de-Calais. De daders waren Abbel Pollet, Guyard van Poperinghe, Verbeke en Dekimpe, vaD Wevel- ghem deze drie laatsten zijn reeds voor die zaak in Belgie veroordeeld. Dan volgt de moord te Locon de mis daad van Crombeke, de misdaad van Violaines en de misdaad van Beile Van 17 Februari tot 11 Maart 1906, maakte de bende zich nog plichtig aan een diefstal met geweld te Rumboke, alsook te Dottenijs. Een diefstal met verschillende bezwarende omstandig heden werd ook nog door de kwaad doeners te Yper gepleegd. De dief stallen In Belgie. Eindelijk vermeldt de beschuldi- gingsakt ook nog de laatste diefstallen der bende te Yper, Oostvleteren en Rousbruggo, van 15 April 1906 tot 21 April van het zelfde jaar. Van smokkelaars en stroopers wer den meestal de betichte dieven, en van dieven verscheidene hunner ellendige moordenaars. Ten slotte haalde de beschuldigings- akt, omstandig en breedvoerig aan dat de inlichtingen Dopens Abel en August Pollet, Vromant, Deroo Th Pollet Ce line, Lecleere Gustave, Platteel Ju lienne en Angèle, Note Victor, Deken Sidonie, Dehouck Alfred, Ovarlet Adolf, Rancy Philomène, Fauvart Jo zef, Debril Marie en Brabant Jules, allerslechtst zijn. Allen zijn reeds ver oordeeld. Verscheidene hunner leefden enkel en alleen van hunne misdaden. Zoo behendig als geducht, konden zij stralfeloos verscheidene jaren den schrik verspreiden. De betichten Camerlynck. Deroo Marcel, Matoret Louise, Pollet Angèle, Florent Eugenie en Laronde Eugenie, genieten eveneens eene slechte faam. De inlichtingen ingewonnen over Deram Marie, Fauvart Joseph, vrouw Note en Vaudevelde Karei, zijn min ongunstig en wat de genaamden Josien en Gufl'roy Marie betreft, die staan goed geboekt. du CONCERT donné par la Grande Harmonie de Wattrelos (ioo exé- cutants) Dimanche.28 Juin 1908,-a 6 heures du soir, sur le Kiosque de la Grand'Place. 7e Partie. 1. Eroüa, Marche. Volpatti. 2. Ouverture de Concert. Massenet. 3. Griselidis, Conté lyrique. idem. 4. Mireille, Sélection Gounod. 2t Partie. 1. Ballet Egyptien, nos 1, 2, 3, 4. Luigini. 2. Cavatine du Barbier de Séville. Rossini. 3. Le Jongleur de Notre- Dame, Sélection. Massenet. 4. Fita, Fantaisie et Valse Espagnole. H. Parès. eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 50 fr. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag De Liberale Associatie van Tongeren, met de medewerking der Jonge Wacht, zal op Zondag 19 Juli, om 2 uren, eene groote manifestatie inrichten ter eore van M Paul NEVEN, lid der Kamfer van Volksvertegenwoordigers geko zen, en van de heeren P. WIELE- MANS en Jules ARCKENS, kandida ten voor den Senaat. Al de Liberale Vereenigingen en Jonge Wachten des lands worden ver zocht aan deze betooging deel te ne men. Ingezien den buitengewone weer klank, welke de kiezing van Tonge ren in heel Belgie verwekt, heeft, zul len ongetwijfeld een groot aantal vreemde maatschappijen er aan hou den de schitterende zegepraal hunner Limburgsche vrienden mee te vieren. MODE, SNIJKUNDE EN NAAD. Verschijnt den lu en 15a van ieder maand en geeft met de schoonste mo dellen van nieuwigheid, een volle leer gang van snij kunde. Dit prachtig modeblad, druk en tee- keningeu van luxe geeft aan zijne le zeressen krachtige wetenschappen, ontwikkelt de kunst der keuze en der drachten, het aan eenieder gemakke lijk makende zich de schoonste klee derente vervaardigen alzook hetschoon ste dame werk, echt vruchtbaar stelzel om het snijden te leeren zonder leer meester. Brussel, Avenue du Midi87 Abonnement voor een jaar 10 50 6 maanden 5 .50 Tegen 50 centiemen postzegels, zal U een proef nummergezonden worden. Verkoop van busten aan 7.50 op voe- 12.50. Provincie Saskatchewan.' [Distrikt der QUILL LAKES Dc schoonste TAItWE gronden van West Canada, gelegen in de nabijheid van scholen, kerken en spoorwegen. Matige prijzen. Gemak van betaling 1 Gezond klimaat. Overvloedige regens. Goed water. Lichte taksen en belastingen ValLci van Okanagan (Brilisch Columbia), (de boomgaard der Canada) Brengt de schoonste fruiten der aarde op.' Appels, peren, perziken, nektarinen, pruimen, krieken, aardbeziën enz. Alsook hop en tabak IDEAAL KLIMAAT. - AANTREKKELIJKE LIGGING. Voornaamste Stad VERNON. op eene spoorweglijn. Uitvoer in 1907 meer dan 1,150 tonnen fruiten. Voor alle inlichtingen en brochurenjwen- de men zich tol Mijnheer VICTOR DU- MORTIER te RUM BEK E, Agent voor West-Vlaanderen. (GESTICHT VAN DEN D\ L. DOGNIAUX, SPECIALIST.) V9, Rue tie l'Iustitut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 lot 15 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 15 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 850 tot 900 ge nezingen. Vraag .referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen (Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging, bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eetkosten te regelen 1 1

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3