Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 2n Juli 1908. Vierde jaar. i\r 54. Staalkundig Overzicht. PERZIE. De redding moet uit Vlaanderen komen. Aau den boord van haar graf. KAMER. Onze voorlanden. Eendracht maakt Macht. Vet'SC hij Mende des iËondet'duffS. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. l)e aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de NotariaIe en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fr3-50 Men handelt bij overeenkomst. Staatsaanslag te Teheran. De beschieting der stad het Parlement vernield. - Dooden en gehwetsten. Onthoofdingen. Dinsdag morgend werden het parle mentsgebouw en de naburige moskee, te Teheran, afgesloten door een deta chement kozakken en door andere sol daten. Het parlement kreeg bevel de personen uit te leveren, die op last van den shah moesten aangehouden wor den. Het parlement weigerde, en de leden van eene revolutionnaire ver eeniging begonnen op de kozakken te schieten en doodden er verscheidene. Ten 9 ure kwam er uit het kamp, bui ten de stad, versterking aan met ka nonnen. Er werd tot 10 ure onophou delijk geschoten Het was Dinsdag morgend dat de troepen van den shah het Parlement omsingelden en de afgevaardigden aan maanden oui uiteen te gaan. D?ze antwoordden met revolverschoten en eenige kozakken werden gedood. Het paleis van het Parlement werd dan ge bombardeerd. Er werd van uit hét pa leis en de naburige moskee op de troe pen geschoten. Deze plunderden dan de politieke clubs. Het bombardement duurde van 11 tot 3 ure. Het paleis en de moskee zijn gansch vernield. De troepen hebben gevoelige verliezen ondergaan. Alle gekende nationalisten, Parle mentsleden en priesters iubegrepen, zijn aangehouden. Men seint later uit Teheran dat 18 leden'der hervormingspartij zijn te rechtgesteld en dat bij de slachting in de straten 600 personen door de troe pen werden vermoord en dat zelfs vrouwen, kinderen en grijsaards niet werden gespaard. De stad is in de handen van kolonel de Liakhoü, bevelhebber over de bri gade kozakken Het platschieten der moskeo heeft het.volk ter neer gesla gen. De vreemdelingen loopen geen gevaar. Het wordt bevestigd dat het de po litieke clubs of Andjoemans waren, die Dinsdag het vuur openden op de re geeringstioepen, maar deze schoten terug en het geweervuur duurde langs twee kanten voort, tot de aankomst van troepenvei otei kingen De nationalisten openden het vuur van op de daken en kregen enkele doo den. Zij wiei pen met bommen naar de Perzische kozakken, waarvan er 18 officieren en 18 man werden gedood en 3 hoogere officieren en 21 man werd' n g- wond De Virlu'zen van het voetvolk zijn onbekend. Na den slag plunderden de soldaten de huizen en beroofden de voorbijgan gers van al wat zij op zak hadden. I)i voorzitter van het Parlement, S iïd Abdoelah en Saï i Mohammed als ook verscheidene leden der Andjoe mans en de meest gekende dagblad schrijvers zijn in bechteii's genomen en 30 hunner ïu boeien geklonkeu. Het paleis van het Parlement, de vergadeizaal der clubs en uaburige huizen werden totaal lerggepfundeid. Hij de beschieting van Teheran, op bevel van den Shah. zijn meerdere huizen" vernield, het parlementsgebouw gedeeltelijk verwoest, de moskee zwaar beschadigd en rond de 200 slachtoffers gevallen. Heel de buurt van het Parlement is op bevel van den shah geplunderd en als heden de bazaars niet openen, dreigt de vorst heel de stad aau plun dering over te leveren. Achttien aanleiders der oproerige beweging werden geketend tot voor den shah gesleept, die hen op staanden voet ter dood veroordeelde zij wer den dan te midden der schrikkelijkste folteringen gedood. De troepen zijn nu weggetrokken en de stad is min of meer rustig. Doze woorden van Barazijn allengs- kens bezig met zich te bewaarhei den. Hij scheen overtuigd dat het Wa lenland zijn maximum van anticléri- calisme gegeven had, wat niet vol doende is om het land van het cleri- calisme te redden. Die redding zou in zijn opvatting het werk van hef VJaamsche land worden, van het oogenbhk dat het liberalisme er den geest van zelfstan- diheid zou wakker geschud hebben, die er nu onder den clericalen dwang versmacht ligt Dat is nu bozig met stilletjes aan te gebeuren, doch met zulke zekerheid dat er aan den einduitslag niet meer te twijfelen valt. Is de ommekeer maar traag, dat is voor ons de waar borg dat de uitslag langdurig zal zijn. Sedert verschillende kiezingen zijn anticlericale partijen in het Vlaamsche land steeds vooruitgegaan. Nu zitten onze liberale afgevaardigden Per- soons, Van Daaome en de anderen onwrikbaar in den zadel, en we hebben twee liberale afgevaardigden Peten en Neven in het tot nog toe on doordringbare Limburg want het daghet reeds in den Oosten I Met rechtvaardiger toepassing van de evenredige vertegenwoordiging, ware de toestand nog gunstiger. We zouden 2 afgevaardigden meer hebben in West-Vlaanderen, 2 meer in Hrabant en 1 meer in Antwerpen. Daarom moet de oppositie, terwijl ze, zooalsze deze week in de Kamer deed, aan de regeerende partij alle ontzag ontkennen omdal deze maareenemin- derheid vertegenwoordigt, tevens alle hare krachten inspannen om deze rechtvaardige evenredige vertegen woordiging te bekomen. De provinciekiezingen, die drie weken na do Kamerkiezmgen plaats hadden, hebben hetzelfde verschijnsel vertoond ln Oost-Vlaanderen heeft men ui acht kantons gestreden, be schikkende over 22 zetels. Men weet dat terwijl in al onze kiezingen de evenredige vertegen woordiging toegepast wordt de pro vinciekiezingen nog altijd met het verouderde meerderheidstelsel ge beuren Welnu, het slemmental van de oppositiepartijen was zoo aanzien lijk, dal zij bij evenredige vertegen woordiging 4 van deze 22 zetels zou- gewonnen hebben. Ja, Vlaanderen ontwaakt Dal be ginnen zelf onze tegenstrevers in te zien Op het feestmaal, onlangs door de S' Lucas- en S' Jozefsgilden aangebo den aan hun beschermlid, den heer Cooreman, algevaardigde van Gent en voorzitter van de Kamer, heeft deze verklaard dat ditmaal het Wa- lenland de katholieke partij' van eene ramp gered heeft, en hij heeft den wensch uitgedrukt dat de Vlamingen het voorbeeld van hunne Waalsche broeders zouden navolgen, opdat zij samen de zegepraal zouden kunnen vieren op de vijanden van godsdienst en vaderland Wij zullen met den heer Coore- man niet vitten over de wijze waarop hij zijn tegenstrevers voorstelt. Wij zijn zulke goede vaderlanders als de clericalen. Wij kunnen onze Grond wet zonder achterdocht of hypothese aannemen en verdedigen wij heb ben nooit den Koning gehoond omdat hij eene regelmatig door het parle ment aangenomen wet bekrachtigde en wij gelooven dat wij meer eerbied voor den godsdienst bewijzen, met vrijheid van godsdienst voor iedereen te vragen, dan met onzen eigen gods dienst en onze wijze van hem te be oefenen verplichtend te willen maken voor allen, op straf van stoffelijke en zedelijke vervolging. Wij zijn zelfs zao stout te gelooven dat de Vlaamschgezinden het grootste deel aan dien ommekeer gehad heb ben. Zij hebben onverpoosd gewerkt met het dagblad, nut het boek, met het woord toen onder het meerder- heidstelsel de associaties overal slie pen omdat ze zich machteloos gevoel den. Zij hebben het volk leeren lezen en denken toen de associaties geen propagandisten konden vinden. Zij hebben candidaturen aanvaard, toen de associaties alleen voor de eer van het vaande) streden En is in de laatste kiezin^en de an ticlericale schok nog krachtiger ge weest, dan was het omdat men overal boer en werkman is gaan onderhou den in de volkstaal over de politieke vraagstukken van den dag. (Het Volksbelang). De klerikalen maken zich gereed i m in 1909 de 25® verjaring hunner op komst aan het bewind te vieren. Indien het waar is dat de partij van Willekeur, dwang nu onrecht geduren de bij na een vierde eeuw haar hatelijk juk op ons land heeft doen drukken, zoo is het niet minder onloochenbaar dat dl Zelfde parti] reels lang hare heerschappij een einde hadde z'-n ne men, ware het dat de wil van de meer derheid iler natie geëerbiedigd Weide Zij heeft zich tot hiertoe aan liet be wind gehouden oftchoon het zonne klaar bew< zen is dat z'j slechts eene minderheid vertegenwoordigt En ge durende al dien tijd he ft zij zooveel eerloosheden opeengestapeld, zooveel kwaad geslicht, zooveel gewetens ver gruisd, zooveel karakters ontmand, dat alle eerlijke lieden zich met walg van haar verwijderen Hare macht heeft zij trap-gewijz -zien verminderen en thans, verbrokkeld en versieten,ligt zij te zieltogen om weldra d-m genade slag te ontvangen en plaats te maken voor eene vrijheidslievende eu volksge zinde rcgeeriijg Dat is zoo waar dat niemand er nog aan twijfelt. Indien de klerikale regee ring als bij mirakel ontsnapte aan den geweldigen aanval die zij in 1910 zal AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Ileklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. moeten ondergaan, zoo kan het niet an ders of in 19.12-zalcöwederroepelijk de doodsklok over haar luiden. Zitting van den 23 Juni 1908, Vraag door de heeren Nolf en Van- devenne gericht tot den heer minister van openbare werken u Daags na de rampvolle overstroo ming, waarvan de oeverbewoners der Leie in 1894 het slachtoffer waren, werd het noodig bevonden werken uit te voeren aan de grensLeie tusscben Armentiers en Meeneff, en eene com missie ingesteld om er het programma van vast te stellen, daar eene overeen komst met de Fransche regeering noo dig was. Kan de achtbare minister ons zeg gen A. Of deze commissie, nu bijna veertien jaar ingesteld, hare werk zaamheden heeft geëindigd en welke de besluitselen zijn van haar verslag B Of de Fransche en de Belgische Regeeringen het eens zijn over de oit te voeren werken en, zooniet, over welk punt men het niet eens is De gazet onzer stadsbeheerders, in een artikel handelende wegens eeni ge openbare werken tegenwoordig uitgevoerd, schrijft onder ander, het volgende Na de herkasseiing, komen de nieuwe voorlanden. Niets brengt meer toe tot het gemak der inwo- ners en voorbijgangers en ook tot de reinhouding der straten dan een voorland. Wij deelen teenemaal in dit ge dacht. Onze konfrater zegt dat de Buk- kerstraat komt voorzien te zijn met „nieuwe voorlanden, dat er thans ge legd zijn in de Kaaistraat en dat an dere straten ook weldra hunne beurt zullen hebben. Aangezien het Journal zoo wel schijnt ingelicht te zijn wegens de ontwerpen onzer stadsbestierders, zou het ons niet kunnen zeggen of deze van inzicht zijn, de oude voor landen te vernieuwen, namelijk degene leidende naar het Stadhuis (noordkant der Flalle), degene langs den kant der huizen in de Voort gangstraat, het deel palende aan het voedermagazijn in de Elverding- straat, alsook degene in de S' Jans en S' Nicolaas straten houdende aan de betalende meisjesschool Al deze voorlanden, gemaakt met ronde en wel soms scherpe kasseisteentjes, zijn hobbelig en zeer ongemakkelijk vooroude en gebrekelijke lieden en jonge kinderen die daarom ook het midden dier straten verkiezen. Het is dus noodzakelijk deze voorlanden te verbeteren met platte kasseien. Dit is een hoogst wenschelijk werk tegen hetwelk, denken wij, niemand iets zou te zeggen hebben. Integen deel. Waarom doen onze stadhuisbazen het niet, eerder dan nieuwe voorlan- BE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1