Lantaarnaansteker, Vacanlieleergangen le Leiden. Het 1t Juli-feesl in Vlaanderen. De Nederlandsche Wetenschap. De Vlaamsche Gids. Officieele Besluiten. SPOR T. Mengelwerk. 8 LOTGEVALLEN EENER WEES. De bende van Hazebrouck voor bet Assisenhof van S'-Omaars E"ii 10.000 tal personen waren daar .tegenwoordig. Ziehier de uitslagen Tour des Flandres. Liefhebbers. 1 Vaudeuberghe Rous- selaere.2. Deruyter Tourcoing. 3. Leyn Iseghem 4. Thys, AnderDcht. Tourrieten. 1. Lenoir, Gheluvelt 2. Vanlaere. Gheluvelt, 3 Nys, ïour- coing. 4. Servotte, Brugge. 5. Remme- rie, Heule. 6. Platteeuw, Nieuwkerke. Match. (50 kilom). 1. Plateau. 2 Van Honwaert met een wiel. 3. Le- poutre. 4 Massolis. 5 Vanachter. Landeghem. 6. Deuletis Trousselier is gevallen in den 16n tour. Moto» 1 Lepautre. 2 Nevejans 3. Cloed. Het is nu voor de vierde maal dat, door de bemoeing van bet Algemeen Nederlaudsch Verbond, te Leiden een vacantieleergaug wordt ingericht, ten einde de stamgenooten uit vreemde landen de gelegenheid te verschaffen een buk te werpen in de Nederland- s.che Wetenschap en het Nederlandsch leven. De voorgaande jaren hebben deze lessen met een steeds strijgende belangstelling plaats gehad, dank zij o a. den Bond der (Rulleden van 't Zal wel gaan die menig Vlaamsch student in staat stelde het nut van die inrichting te genieten. De groote bij val der bedoelde leergangen en niet minder de geestdriftige verhalen van de gulle wijze waarop alle vreemde lingen door een daartoe aangesteld comiteit worden bejegend, dragen er niet weinig toe bij om steeds meer en meer toehoorders en toehoorderesseu aan te lokken. Di ze leergangen zullen den P' Sep tember aanvangen en duren een veer tiental dagen. Prof. Van der Vlugt zal handelen over «Britsche Parlemen tarisme», Prof. Kalff over Vondel en Prof. Speyer over a het Boeddhis me Tevens worden uitstapjes van allen aard ingericht. Te Gent hebben zich reeds- drie on derwijzeressen pn een onderwijzer be halve een zeker aantal studenten aan gemeld om naar Leiden te gaan. Het Belgisch Staatsbestuur heeft één der jaarlijkschw reisbeurzen toegekend aan een der Gentsche Normaalschool, met opdracht de Leidsche leergangen te volgeu. Andere Staatsbeurzen zullen stellig aangevraagd worden. Mocht nu in andere Vlaamsche ste den het voorbeeld van Geut gevolgd worden Aldus zou ten krachtigste gewerkt worden ten bate van de geestelijke toenadering van Noord- en Zuidneder land. Voor alle noodige inlichtingen wen de mrn zich tot den heer A. D. Fokker, Nassan-ZuilensteiDstraat, 11. 's Gra- veubage (na ln September Harte- stpeg, 5, Leiden De herdenking van den Guidenspo- r*-nslag dient, een nationale feestdag te worden ln afwachting worden in ver schillende kringen van enkele Vlaam sche steden feestprogramma's ontwor pen. Te Gent is door het Alg. Nederl. Verbond bij het gemeentebestuur aan gedrongen, opdat op 11 Juli in de scholen een les zou g"wijd worden aan d^n Guldensporemlag. lie Gentsche tak van het A. N V richt voorden 11 Juli een prachtig feest in, waarop alle Vlaamschgi'zmden worden uitgenoo digd. De heer Dr V. Fris, leeraar aan het K. Atheneum dezer stad, zal te dier gelegenheid een voordracht hou den over de beteekenis van den strijd die Aan 'l glorierijkste feit van Vlaanderen aanzijn gaf om de woorden van Ledeganck aan te halen. De Hollandsche Staatsminister en rechtsgeleerde T M. G Asser is be noemd tot buitenlandsch lid der Ita- liaatische K. Academie van Weten schappen, te Bologna gevestigd (af deeling rechtsgeleerdheid). Het aantal buitanlandscheledeo van elke afdee- Iing is op ten hoogste 20 bepaald Het feit dat Asser tot dit gering getal bui tenlandsche leden behoort, bewijst nog eens hoe Imog d« Nederlaudsche we tenschap in den vre mde staat aange schreven zij bedient zich nochtans niet van het in België alleen zalig makende Fransch, maar van onze taal (Nederlaudsche Boekhandel, Antwerpen). De pas verschenen aflevering van dit uitstekend tijdschrift is buitenge woon afgewisseld en belangrijk. In Vlaamsche vragen van den dag be spreekt L De Raas vooral de overne ming van Congo en de toekomstige ma rine uit een vlaamsch oogpunt. Het is een duidelijk, bondig, leerrijk artikel. Van even actueel belangis ons toekom stig ministerie van Koloniën, voor iemand, wiens deknaam Bwua Ngnvu een vol komen bevoegde persoonlijkheid laat doorstralen, waarschijnlijk die vaneen aadzienlijk staatsman. den te maken in smalle straten, ten uitkante gelegen, en waar weinig menschen doorgaan Is het misschien omdat de kosten van het vernieuwen der oude voor landen, palende aan de stadsgebou- wen, uitsluitelijk ten laste zouden vallen van de gemeentekas Het orgaan van onze beheerders zou ons misschien ook kunnen zég gen of zij weldra de voorlanden der nieuwe Capron- en Waterkasteel straten zullen laten paveeren Ons dunkens bestaat er geen reden om dit nuttig werk nog langer uit te stellen dat de aanpalende eigenaars een groot deel in de kosten derzelve moeten betalen. Deze straten zou den daardoor grootelij ks in schoon heid en netheid winnen. Wat betreft de nieuwe voorlanden, over weinige jaren gelegd, dezelve zijn reeds, op vele plaatsen, in zeer slechten staat, omdat zij in 't alge meen in geene goede voorwaarden en zonder de gewenschte zorg zijn gemaakt geweest. Men heeftze geene voldoende helling of schuinte gege ven naar de straat van menigte zijn de kasseien ingezakt, oneffen en in putten, en zelf leeger gezonken dan de borduursteenen. Daar zij van alle onderhoud zij n verwaarloosd geweest behooren zij gansch herlegd te wor den door goede kasseiwerkers. Wat wij nog bestatigd hebben, is, dat bij de onlangs herkasseiing der straten, men 'dom genoeg aan de hoeken derzelve, paalsteenen ge plant heeft te midden der greppen, derwijze dat het regenwater er bij opgehouden wordt en wel eens in de huizen loopt. Dit bewijst eens te meer het gemis aan op- en toezicht der openbare werken en ook het weinig oordeel en verstand der werklieden, die de stad gebruikt, zooals wij reeds dikwijls gezegd hebben. Burgerlijk kruis. Het krujs van leklasis toegekend aan MM. Biebuyck, voorzitter van het tri- naai van eersten aanleg te Yper Gastel, greffier van het vredegerecht, van het eerste kanton van Yper Van der Hey de, chirurgijn in het burgerhospitaal te Poperinghe. (Tour des Flandres) Zondag laatst hadden te Moorslede groote koersen plaats De Tour des Flandres werd er gereden benevens koersen voor kinderen en eene match tusschen fransche en Belgische rijders. DE Uit het Eng else h Vijfde hoofdstuk Eerste schreden van vooruitgang. O ik weot wel dat het hem bevallen zou, zegde Geertje. Het zou overheerlijk zijn. Mag ik meehelpen Ja, gij moogt doen wat gij kunt maar Kaatje zal de beste van ons drieën ajn zij is sterk en weet heel goed hoe er schoon gemaakt moet worden. Wie is zij vroeg Geertje. Kaatje zij is de dochter van juf vrouw Maccarty, in 't huis hier naast. Baas F.int doet haar zoo menige dienst, houtzagen en zoo al Zij wasschen zijn meeste goed maar zij kunnen hem niet half betalen voor al de goedheid, die hij de fami lie bewezen heeft. Kaatje is een knap meisje en zij zal gaarne een dag voor hem kemen werken Zal zij dan morgen komen Misschien wel Morgen gaat oom True den heelen dag uit, zegde Geertrui, hij moet dan hij mijnheer Eust&rf. steenkolen indragen. Zou dat niet een goede tijd zijn Bijzonder goed, antwoordde j ufvrouw Sullivan. Ik zal zien of ik Kaatje morgen kan krijgen. Kaatje kwam. üe kamer werd ter dege schoon gemaakt en geheel in orde gebracht Goeitjes nieuwe kleederen werden in hare eige.e bewaring gegeven met het eene pakje werd zij netj-s gekleed, en het an lere werd in een koffertje gelegd,dat men in het prullenkamertje vond, en ruimte ge noeg had voor haren g. ringen voorraad Het'was de uitslag van jufvrouw Sul i- van, Kaatje's en Geertje's vereenigden ar beid, die Truemans verbazing opwekte, toen hij van zijn werk terugkwam en het genoegen dat hij te k nnen gaf maakte dien dag tot "een dar gedenkwaardigsten van Geertje's leven die haar zoolang zij leefde zou blijven heugen, als den eersten waarop zij bet geluk had gemaakt het hoogste misschien dat deze aarde oplevert van te gevoelen dat zij bijgedragen had om een andere vreugde te bereiden Niet dat Geertje's bijstand van veel waarde was geweest, of daf niet alles even goed, ja zelfs beter, had kunn in gedaan worden, indien zij.gtwetst was waar Nan Giant haar altijd zette uit den weg maar het kind verbeeldde zich dit niet. Zij had toch geholpen zij had met hart en ziel aan het geheele werk mede gedaan, en waar men haar vergund had een handje toe te reiken, had zij al hare kracht ingespannen. Zij kon met waarheid zeggen Wij hebben het gedaan juf vrouw Sullivan, Kaatje en ik Een beminnend hart, gelijk dal van juf vrouw Sullivan, was alleen in staat om het gevoel te beerijpen en te waardeeren, dat Geertje zoo vurig maakte om te helpen. Zij deed dit echter, en wees het meisje vele kleine diensten toe. over welk verlof de kleine zich meer verheugde, dan zij gedaan zou hebbeu over bijna elke andere gaaf of gunst, die men haar had kunnen schenken Zij leid ie True rond, om hem te wijzen met hoeveel overleg en schranderheid juf vrouw Sullivan alles had bedacht om van de kamer en de meubelen het meeste nut te hebben hoe zij door het ledikant in eenen diepen hoek te schuiven, waar het juist plaats genoeg had, de geheele vierkante ruimte vrij had geh >uden en er, gelijk True zegde, een zaaltje van had gemaakt. H :t duurde e.migen lijd, eer hij kon gelonven dat niet de helft van zijn goed verdwenen was, zoo onbegrijpelijk was het hem, dat men door een weinig overleg en orde zoo veel tneer ruimte en gemak kon bekomen. Doch zijne verbazing en Geertje's opgeto genheid stegen ten top teen zij hem in het gewt-zen prullenhokja voerde, dat nu in een wezenlijk aardig en gerieflijk slaapkamertje was herschapen. We' wat ik zeg Wel wat ik zeg was alles wat de oude man scheen te kun nen uitbrengen. Hij zette zich naast de kachel neer, die nu opgepoetst en, gelijk Geertje zegde, even nieuw gemaakt was als die van julvrouw Sullivan wreef in zijne handen, want zij waren buiten in de win terachtige lucht zeer koud geworden, en hield ze daarna vóór hel vuur, en liet on- dertusschen zijne oogen toevallen in zijne herschapene woning rondgaan, terwijl Geerije zich gereed maakte om volgens de onder ichtingen, die jafvrouw Sullivan haar met zorgvuldigheid gegeven had, de tafel te dekken en brood voor het avondmaal te roosteren, Zij stond op eenen stoel om de kopjes en de schoteltjes te krijgen, die tus schen de regelmatige rijen schotels in het hoekkastje stonden, nadat zij reeds een bird met eenige sneeden brood, door de be dachtzame jufvrouw Sullivan gereed ge maakt op eene lage plank had gezet, waar zij het van den grond kon bereiken. Bobijnen van mizerie is oen aangrij pende novelle waarin de veelbelovende Leo Steppenbach een greep uit het werkmansleven doet. Er zijn ook een paar flinke gedichten van L. Yan Ri«l en E. Van üflel een studie over den platduitschen schrijver Theodoor Storm als novelist, door O. Van Boorcelaar een Bladzijde uil de Krijgs geschiedenis van Vlaanderen tijdens de XVe eeuw (verovering van het Land van Waas door Philips den Goede door V. Fris een artikel over de Phijsico-cue- mische Wetenschap door G. De Jane en eindelijk, een zeer boeiend overzicht van de Nederlaudsche Letteren uit den laatsten tijd door Maurite Sabbe. Vrijdag is de zaak van de beruchte bende Pollet afgeloopen. 998 vragen werden de jury voorgelegd, betreffende de feiten die ieder der betichten ten laste gelegd worden. De uitspraak Vier ter dood veroordeelingen. De uitspraak van het vonnis heeft ten 5 1/2 ure plaats 1. Abel Pollet, terdood veroordeeld. 2. August Pollet, ter dood veioor- deeld. 3 Vrouw Fauvart, 4 jaar gevang. 4. Vrouw Quaeghebeur, 5 jaar op sluiting. 5. Vrouw Abel Pollet, 5 jaar op sluiting. 6. Vrouw August Pollet, 5 jaar op sluiting. 7. Angèle Pollet, vrouw Herman 5 jaar. 8. Henri Fauvart, 2 jaar gevang. 9 Leon Fauvart, 5 jaar gevang. 10. Victor Note, 8 jaar gevang. 11. Vrouw Note, vrijgesproken. 12. Paul Josien, vrijgesproken. 13. Vrouw Ovarlet, 5 jaar gevang. 14 Adolf Ovarlet, 3 jaar gevang. 15. Vromant, ter dood veroordeeld. 16. Weduwe Piquet, 5 jaar gevang. 17. Karei Vandevelde, 7 jaar opslui- ting. 18. Gustaaf LecHre, vrijgesproken. 19. Celine Pollet, vrouw Lecleire, 20 jaar dwangarbeid. 20 Theoflel Deroo, ter dood veroor deeld. 21. Moeder Deroo, 3 jaar gevang. 22 Vrouw Lagache, vrijgesproken. 23. Marcel Deroo, 8 jaar dwangar beid. 24. Louise Matoret, vrijgesproken. 25. Jules Brabandts, 5 jaar gevang. True keek een poosje naar hare beweging en moest zijn hart door eene korte alleen spraak lucht geven. Jufvrouw Sullivan is eene knappe vrouw, zekerlijk, en zij hebb-n mijn oud huis wat mooi gemaakt, en Geertje begint mijn oogappel te worden, en ik ben zulk een gelukkig man als... Zesde hoofdstuk. Waar is «le Hemel Hier werd True gestoord. Ni eenige snelle, harde voetstappen in den gang, werd de deur driftig geopend. Hier, oom True, zegde dj nieuw bin- nemikomeude, is uw pakje Gij hebt het vergeten, denk ik, en ik had betook verge ten tot moeder het oy tafel zag, waar ik het gelaten had. Ik heb zoo veel te vertellen als ik pis te huis kom, weet ge. Natuurlijk natuurlijk 'prak True. Wel bedankt, Willie, dat gij bet voor mij gedragen hebt. Hetis breekbaar waarschijn lijk zou ik h.et aan gruis hebben gestooteu, eer ik or mee te huis was Wat is het Ik ben er al benie;wd naar geweest. Och, een aardigheidje dat ik voor Geertje heb medegebracht. Willie Willie riep jufvrouw Sulli van uit de kamer aan den overkant. Hebt gij al thee gehad, beste jongen Neen, moeder, gij Ja wel maar ik zal u nog wat zet ten. Neen, neen, sprak True, blijf b'j ons thee drinken, Willie blijf maar hier jon gen. Mijn klein Geertje is lekker aan het brood roosteren, en ik zal dadelijk thee hebben Zoo zal ik doen, zegde Willie. Maak i OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2