Stadsnieuws. P P P P P Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 9D Juli 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. i\r 55. Hoe de liberalen den godsdienst vervolgen. Schoon Vooruitzicht. Eene liberale wet. Kanaal van Komen naar Yper. KAMER. Werken der Lei. Verbindingen per ijzeren-weg. Klerikaal beheer. - Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Donderdags. Vires acquirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, Diximideslraat, ur 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voorstad: Een jaar, Fi. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De klerikale bladen houden niet op de vrijzinnige partij te doen doorgaan als godsdiensthaters en kerkvervol- gers Met dit inzicht gaat zij voortdurend ingebeelde iei'len opzoeken naar Fran krijk en elders. De waarheid is, dal onze Belgische gouvernementen dte sedert 1830 elkaar aan het bewind opvolgden, den goedsdienst onzer vaders hebben geëerbiedigd en de jaarwedde van bedienaarsder eerediensten verbeterd. 't Was het liberaal staatsbetuur Frère Orban, dal in 1857 de jaarwed de der bisschoppen en der lagere geestelijkheid verhoogde. 't Waren de liberalen, die in 1808 al de geestelijken opslag van trakte ment verleenden. 't Was minister Gutllery, die zeg de «de liberale partij is het volko men eens om den toestand der geeste lijkheid te verbeteren, omdat onze tegenstrevers ons niet kunnen be schuldigen dat wij priestersvervol gers en kerkhaters zijn, zooals zij het ten tijde der kiezingen de licht zinnige buitenkiezers doen geloo- ven l Tot onder het liberaal bestuur van 1878 tot 1884- werd het budjet der eerediensten verzwaard. Er werden verscheidene nieuwe miljoenen besteed aan het bouwen van nieuwe kerken, pastorijen en openbare bidplaatsen aan het ver- grooten, heropbouwen en versieren van kerken en kapellen. 't Is de liberaal M. Lorand, die in 't begin van Mei in de Kamer zegde in zijne redevoering over de Congo- kwestie Ik breng hulde aan den onbaatzuchtigen heldenmoed der mis- sionnarissen. De Pater Vermeersch strekt de Belgische geestelijkheid tot eer En 't volgende, wat bewijst dat In den loop der maand April had te Koekelberg de plechtige legging plaats van den eersten steen der nieuwe S' Annakerk Bij deze plechtigheid waren Mgr. Mercier, aartsbisschop van Mechelen en andere geestelijken tegenwoor dig. Het katholiek Nieuws van den dag schreel toen dat de bisschop ont vangen werd door den burgemeester. Mr. Uellinckx, omringd van de ka tholieke en liberale leden van den gemeenteraad. De liberalen hebben zelfs eene som van 100.000 fr. gestemd om de nieuwe kerk te voltrekken. 't Zijn belachelijke leugens En welke buitenkiezer, door de onder vinding geleerd, kan die pii nog slik ken Wij hebben vroeger reeds aange toond en met cijfers bewezen dit het klerikaal Gouvernement zich voorbe reidt om het Vergunningsrechtop de herbergiers algemeen te maken en te verzwaren. Wij gaan welhaast weer den zelf den tijd beleven als onder de Hol landsche overheersching na 1813, toen de bedienden der accijnzen op den buiten in de woningen drongen en er alles overhoop smeten, om zich te verzekeren of men geen zwijn ge slacht had zonder de verklaring te doen en de taksen. Toen zomt men het verscb geslacht varkensvleesch nu zal men weldra lot in de hoedjesdoos van de vrouw of de dochter gaan snuffelen, om te weten of er soms geene flesch genever of brandewijn in verborgen ligt De herbergiers niet alleen, maar ook de stokers en de brouwers zullen er door getroffen worden in hunne handelsbelangen. In 1830 schooien de Belgen er de voeten dóór in 1910 zullen zij met eenen forschen ruk het klerikaal Mi nisterie van den staatswagen gooien, waarop de partij van Woeste zich meende te vereeuwigen. Sedert jaren vragen d6 liberalen in Belgie een behoorlijk pensioen voor de oude werkliedeu, de liberale" volks vertegenwoordiger Y^rocqué legde zells een volledig wetsontwerp neer, doch de klerikalen lieten het nooit ter bespreking komen Is er iets rechtvaardiger, is er iets edeler dan de bezorgdheid voor de ou derlingen. Alle besturen, die behoor lijk zijn ingericht zorgen er voor, dat hunne ouderhoongen na een zeker ge tal jaren dienst pensioen ontvangen de bedienden van den staat, de werk lieden van den ïjzerweg, enz. Maar al de werklieden van het land zijn voor den voorspoed der natie, voor den bloei van 't vaderland', zoo onont beerlijk en zoo verdienstelijk als de ambtenaars en arbeiders, die hun loon rechtstreeks van den Staat ontvangen en zijn dus dezelfde belangstelling waardig. Waarom hebben de klerikalen hetou- derdomspensioen verwaarloosd, waar om zijn ze voor het wetsontwerp Wa- rocqué teruggedeinsd als voor iets ver- schrikkelijks Eenvoudig omdat ze klerikalen zijn, omdat ze terugschrik ken voor het nieuwe, omdat ze zoolang mogelijk het volk gekluisterd willen hebben aan den ouden slenter. Doch de kwestie van het ouderdoms pensioen was zoo natuurlijk lechvaar dig, de noodzakelij heid ervan was voor allen zoo duidelijk, dat de klerikalen niet anders konden, dan het grondbe ginsel aan te nemen en zelfs in prak tijk te stellen. Ze deden het echter maar uit politiek belang en zoo ont stond het pensioen der 9 centen daags, dat in 1911 zal opgehouden hebben te bestaan. Andere natiën zijn ons op dien weg reeds vooruit, gelij k op n enig ander gebied. Wij lezen in de Thouroutenaar Het gouvernement is van zin nieu we pogingen te doen om het kanaal van Komen naar Yper te voltooien. Wat is er eigentlijk van dat kanaal Ziehier Komen ligt op de Leie Yper op de gekanaliseerde Yperlee tusschen Ko- meh en Yper is de afstand 13 kilome ters, dus enkel 2 1/2 uien. Doch ooi per schip van Komen naar Yper te varen, moet men langs Kor- trijk en Deinze, het kanaal van Schip- donck, de vaart van Gent naar Brug ge, Brugge, Oudenburg, Nieuport en Veurne rond dat is een waterweg van ruim 30 uren. Van over vele jaren had men al het nut begrepen van eene vaart van Ko men naar Yper, welke den weg voor de schepen 10 tot 12 maal zou verkor ten Men besloot dus een kanaal te ma ken. Tusschen de. gemeenten Holle- beke en Voormezeeie ligt eene tame lijke stelle hoogte. M« u dacht het kanaal daar onder door te leiden door eenen tunel, gelijk men gedaan had met het kanaal van Bossuyt, tusschen Moen en Swevelghem. Alles ging wel tot dat men aan den berg te Hollebeke kwam, maar hier stuitte men op onverwachtelijke moei lijkheden, Inderdaad, het binnenste van dien berg bestaat niet uit vaste stof maar uit drabbigen grond kwelrnzooals men bij het volk zegt. Het graven ging dus niet vooruit zoo haast men een deel gegraven had, stroomde de ledige ruimte weer vol modder of kwelrn. Bij eene eerste poging verloren ver scheidene werkliedeu het leven en de ondernemer zijne fortuin. De werken lagen verscheidene jaren stilMen zocht naar middelen om de moeilijkheid te boven te komen. Overeen tiental jaren werden Bewer ken hervat volgens een nieuw plan. Na eenigen tijd had een nieuw on geluk plaats drie werklieden werden in het slijk begraven. De werken werden opnieuw stilge legd. Ziedaar waarbij het komt dat het kanaal van Komen naar Yper niet vol tooid is. Men gaat nog eens de voortzetting van het kanaal aanvatten, ondanks kosten en bezwaren, omdat het out werp een onberekenbaar nut oplevert voor de scheepvaart. Ziedaar de kwestie van het kanaal van de Leie naar Yper. Vraag door de heereu Nolf en Van- devenne gericht tot den heer minister van openbare werken Daags na de rampvoile overstroo ming, waarv ui de oeverbewoners der Leie in 1894 h t slachtoffer waren, werd het noodig bevonden werken uit te voeren aan de grensL^ie tusschen ArmeDtiers en Meenen, en eene com missie iugesteld om er het programma van vast te stellen, daar eene overeen komst met de Fransche regeering noo dig was. Kan de achtbare minister ons zeg- gen A Of deze commissie, nu bijna veertien jaar ingesteld, hare werk zaamheden heeft geëindigd en welke de besluitselen zijn van haar verslag Bn Of de Fransche en de Belgische Regeeringen het. eens zijn over de uit te voeren werken en, zooniet, over welk punt men het niet eens is Antwoord van den Minister. dDe wfderlandscho Commissie gelast met de studie der verbeterings- AANKON DIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. werken van het beheer der gemeen schappelijke Lei heeft haar verslag neergelegd. B. Zooals het mijn voorzaat heeft laten weten in de zitting van 3 April 1906, in antwoord aan den achtbaren heer Nolf, maken de besluitselen van dat verslag het voorwerp uit, op dit oogenblik van onderhandelingen tus schen de fransche en de belgische Re geering. Voor het overige moeten de acht bare leden weten dat het wenschelijk is dat de werken tot de verbetering der rivierstroom opwaats begonnen zijn dus, zooals ik het don 14 Januari laatst verklaard heb in antwoord eener vraag van den achtbaren heer Man- haut, zijn onderrichtingen gegeven geweest mut het oogwit de uit te voe ren ontwerpen dezer streek te bespoe digen. i> Vraag gesteld door M NOLF aan den heer Minister der spoorwegen De Gids der spoorwegen die komt te verschijnen brengt geene verande ring aan de verfoeilijke verbindingen tusschen het Zuiden van West-Vlaan deren en het overige van het land wat eene levendige teleurstelling ver oorzaakt onder onze bevolkingen, die hoopten dat ten minste gobeela of ge deeltelij ke verbetei ingen, welke zij vroegen, zouden toegestaan geweest zijn te rekenen van den ln Juli. De Gids is verschenen, de verbin dingen vaststellende van ln Juli tot 30 September aanstaande. Zal het pu bliek het einde dezer drie maanden moeten afwachten vooraleer voldoe ning te krijgen ofwel is de achtbare Minister zinnens veranderingen te be velen aan de uurtabel vóór het einde van den loopenden trimester Wij zullen in ons toekomend num mer het antwoord van den beer minis ter mededeeleu. Sedert dat M. Fraeys, de man die zoo veel als verschillige bedieningen vereenigt, zich Schepene van open bare werken heeft doen benoemen, schijnt het Journal belast te zijn ge weest, van tijd tot tijd, den lof te tuiten van onze klerikaleopperbazen. Zoo is het, dat een zijner laatste nummers een artikel bevat in welk het hunnen iever roemt ter gelegen heid van eenige verbeteringswerken uitgevoerd of ontginnen, en eindigt met te zeggen Wat moet men uit dit alles be- sluiten Vraagt het aan le Progrès, en hij zal u, zonder lachen, ant- woorden, dat het klerikaal beheer in slaapziekte vervallen is en dat de klerikalen onze lieve stad in eene duistere woestijn hebben her- schapen Iedereen moet inderdaad beken nen dat er in dit gezegde waarheid steekt. W ij vragen ons af waar onze stadsbeheerders die groote bedrij vigheid aan den dag leggen ?-Welke zijn die menigvuldige verbeterings- dë iVim uti t t t K l J*

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1