Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 25n Juli 1908. 5 centiemen. Vierdejaar. i\r 57. Savaanstraat, 27 en 29 GENT. Hun Meesterschap. Teeken des tijds. Eendracht maakt Macht. f erschijneude t/t'S ff) onfit'rtltifJSVires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 2-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigmgen van gaosch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechlerlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id Jonge Dames en Jonge Heeren Wilt gij den Zondagmorgend van 8 tot 1 uur of in de week kosteloos vreemde talen of wetenschappen lee- ren Vraagt prospectus XHng-liscli Club, Opening Zondag 15 September. Gemeenteraad van Yper. Openbare zitting van Zaterdag 11 Juli 1908. De openbare zitting wordt ten 5 u. 17 na. geopend. Tegenwoordig de Heeren Golaert, Burgemeester-Voorzitter Fraeys en Vandenboogaerde, Schepenen Fiers, Vanderghote, D'Huvettere, Bouquet, Sobry, Iwetns, Lemahieu, Bie bttyck, Begerem, Boone, Raadsledeu M. Gorrissen, Secretaris. De heeren Struye en Vandenpeere- boom hebben zich doen verontschuldi gen. Het proces-verbaal der laatste zit ting, geene aanleiding gevende tot eenig^ïopmerking, wordt goedgekeurd. De heer Voorzitter is gelukkig in de zitting zelve aan een zijner ambtgenoo- ten, M. Boone, de burgerlijke decora tie van eerste klas te mogen overhan digen, toegestaan door Z. M. Leopold II aan gezegden heer Boone, voor vijf- en dertig jaren eerlijke diensten bewe zen aan de openbare zaak als raadslid en als kerkmeester van S' Pieters. De RaadBheeren en het publiek, sa mengesteld uit de heeren De Covema- cker en J. Antony, zoon, juichen, M. Boone bedankt. M. D'Huvettere verzoekt den heer Voorzitter vooraleer over te gaan tot de bespreking der zaken die op de dagorde staan, eenige inlichtingen te geven nopeos de vereenzelviging van den uurwijzer der stad en der statie. In eene der laatste zittingen van den gemeenteraad, had men besloten het uur der statie eu dat der stad gelijk te htelleu. Opdat het publiek zou weten waaraan zich te'houden, begeert het achtbare raadslid over dit punt verze kerd te zijn. M.' Colaert heeft verstaan dat M. D'Huvettere vraagt om die twee uren gelijkig te maken. De Raad is eenstem mig geweest om deze vereeuzelviging aan te nemen maar de openbare denk wijze der stad en der omstreken vindt bet beter het verschil van minuten te behouden. Dit verschil is van zes of zsven minuten op de statie. Het ware moeilijk alle oogenblikken het uur te veranderen. De heer Burgemeester is van gedacht aau de statie te vragen dat men hem zou verwittigen eiken keer dat er eene verandering is. Het alge meen gevoelen van het publiek is het verschil te behouden. M. Boone. Met een verschil van tien minuten. M. D'Huvettere bedankt den heer Burgemeester over de inlichtingen die hij komt te geven en terwijl hij h6t woord heeft, begeert hij te weten of men het middel niet zou kunnen vin den om van den Staat een voordeeliger uurtabei te bekomen voor de tremen die van Yper vertrekken en er toeko men. Het is onvermijdelijk de uurta bellen te verbeteren en te waken over het in gangzetten van zekere nieuwe treinen. Onze volksvertegenwoordi gers en onze senatoren zouden moeten de noodige voetstappen aanwenden bij den bevoegden minister. M. öolaert. In een bijzonder ge sprek hebben wij deze kwestie behan deld en er is ons geantwoord geweest dat het zeer moeilijk is de uurtabel te veranderen. Eene verandering van eene minuut zou eene verwarring veroorza ken in het gansche net van het land. Wat er vanzrj, wij hebben aangedron gen bij den heer minister om het spoor te Houthem in twee te verdoelen. Op deze wijze zouden zekere treinen kun nen voortgaan tot Yper en de nutteloo- ze stilstanden in de statie van Comen zouden afgeschaft wezen. M. Begerem. Het is geen reden om de uurtabei niet te verbeteren. M. D'Huvettere. Indien dat een reden ware, zou de Staat vele verwar ringen veroorzaakt hebben sedert Bel- gie bestaat. M. Begerem. Sedert de overname van het net van West-Vlaanderen door den Staat, zijn de tarieven verhoogd. Het is maar heel natuurlijk, aange zien wij meer betalen, eemge voordoo ien te bekomen. M. Golaert. Voetstappen zullen in dien zin gedaan worden. De heer Voorzitter geeft lezing van eenen brief der Nationale Maatschappij der buurtspoorwegeu, de onmogelijk heid aankondigende rechtstreeksche treinen te hebben tusschen Yper en de Panne, gedurende het badseizoen Het getal reizigers zou volstrekt ontoerei kend zijn om de kosten van een nieu wen trein te dekken. Wat meer is. al de treinen der lijn van Yper-Veurne geven aansluitig met deze der lijn Veurne de Panne. M. Bouquet vraagt of men verande ringen zal brengen aan de uurtabel der lijn Diksmuide-Yper. Er is spraak van geweest. M. Golaert. Men wacht tot de werken uitgevoerd zijn aan de statie om de veranderingen te doen. Er spruit uit eenen brief uitgaande van het gemeentebestuur van S'Jan, dat het tot betere gevoelens gekomen is en dat het nu de inrichting begeert van eenen post pompiers, in deelne ming met de Stad Yper, op het ge mengd gehucht Het Wieltje. Het Sche pen college van hier is van gedacht de onderhandelingen te hernemen met de gemeente Sl Jan. Goedkeuring. 1. Openbaar onderwijs rekening 1907 der lagere betalende school. Deze rekening wordt goedgekeurd met een overschot van fr. 388-77. 2. Openbaar onderwijs rekening 1907 der kostetooze lagere scholen. Deze rekening wordt insgelijks goed gekeurd met een overschot van 39-52 fr. 3. Kerkfabrieken begrooting 1908 der kerkfabriek van S' Jacobs. De ontvangsten en uitgaven zijn in evenwicht met de som van fr. 8.505 58. Gunstig advies. 4. Burgerlijke Godshuizen ver pachting van onroerende goederen. De heer Voorzitter doet opmerken ,dat het eene vergissing is. Het is 't pro ces verbaal der verpachting van onroe rende goederen van het Weldadig heidsbureel, gehouden den 9 Juni 11. dat aan het advies van den Gemeente raad onderworpen is. Er spruit uit de stukken ten bewij ze dat er eeDe verhooging is van 1.180 fr. op deze die vroeger gehouden werd. De Raad brengt een gunstig advies uit. 5. Burgerlijke Godshuizen her stelling van den gewezen Lombaard. Na eene gedachtenwisseiing onder verscheidene leden, bemachtigt de raad de Godshuizen de herstellingen te doen aan het dak en aan de kornis van den gewezen Lombaard. M. Begerem. Waarom herstellen de Hospicen het gansche gebouw niet Aangezien wij aan de herstellingen zijn, zouden de Hospicen het goede voorbeeld moeten toonen. Het acht bare Raadslid drukt den wensch uit dat dit liefdadig bestuur eene som van duizend fr. schrijve op zijne begroo- ting voor de herstellingen. M. Golaert. Men is niet juist zeker. Het zijn geene herstellingen maar ver makingen. 6. Burgerwacht begrooting 1909. De begrooting der burgerwacht is vastgesteld op de som van 1700 fr. voor het dienstjaar 1909. 7. fraaie kunsten herstelling van oude gevels. Hulpgelden. Deze zaak zal in geheim Comiteit onderzocht worden. 8. Stads eigendommen verkoopin- gen van gronden. De raad bemachtigt het College aan Gnockaert, op een instelprijs van 10 fr. den vierkanten meter een driehoekigen grond te verkoopen gelegen op den ou den steenweg van Yper naar Poperin- ghe, een front naar de straat hebbende, van 5 m. 50 op eene gemiddelde diepte van 15 m, 05. Eene andere vraag is in het Gollegie toegekomen. Het geldt eenen grond gelegen in de Kanonstraat waarvan de verkooping gevraagd wordt door een bijzondere der stad. De Raad beslist deze zaak met ge sloten deuren te behandelen. De dagorde uitgeput zijnde, wordt de openbare zitting ten 5 ure 45 m. geheveu. De klerikalen hebben hun meester- schaptedanken aan de betichting, het bedrog en de uilkooping. Meermalen en met overvloed van bewijzen hebben wij zulks bewezen. Zelfs met het meervoudig stelsel, eer lijk toegepast, zoude het gouverne- meni in minderheid wezen in de Ka mers gelijk het in minderheid is in bet land, niettegenstaande alle bedrog. De aangewende middelen door de katholieke kiesagentenzijn ontelbaar. Ook vraagt men dikwijlsafhoezooëen kolossaal werk van drukking en be drog met vrucht kan bestuurd worden Voor velen onzer vrienden is het nog een raadsel hoe de kiesagenten van het gouvernement de persoonlijke za ken en belangen der kiezers kennen en op de hoogte zijn hunner kleinste be trekkingen. Want, het bedrog in kiezerhjsten, de drukking, de uitkooping kunnen dan maar met vruchtaangewend wor den als de bespieding op de kiezers goed lukt. Daarom bestaat de klerikale inkwi- sitie. Wat is dat De pastoors in 'l bij zonder en de klerikale agenten in 't al gemeen maken en houden op eiken kiezer inlichtingsbriefjes of merk- briefkens. Deze briefkens rusten in den katholieken bond of in de pasto rij. Elk briefken geeft naam en voor naam, geboorteplaats, ouderdom, bur gerlijken stand, woonst, getal kinde ren, politieke zienswijze getal stem men voorgemeente, provincie, kamer, senaat, van weiken politieken bond de kiezer deel maakt naam van de vrouw, afkomst, familiebetrekking, het beroep, hoe de zaken gaan en staan enz enz. Y^erondesteld nu eens, lezers, dat eene kiezing op handen zij De merk- briefkens worden geraadpleegd van de twijfelaars de belichting begint en de uitkoping volgt. Dat briefkensteisel is in de laatste kiezing in sommige arrondissementen op grooten voet toegepast geworden, dank aan de pastoors, dank aan de kloosterlingen. Wij hebben zulk een stembriefken onder de oogen schande, duizend maal schande aan de partij die zich met zulke lage mtddels bezig houdt. Ook hebben zich zekere arrondisse menten bij de laatste kiezingen on derscheiden door oneerlijke propa ganda geld met volle handen, tabak en drank hebben de afschuwelijkste drukking onderschraagd. Betichting, bedrog, uitkooping, makenden driepikkel uit van schande, van eerloosheid, waarop de klerikale macht rust. En ondanks dat, is zij in minder heid van meer dan 150,000 stemmen in de helft van het land, dat op 34 Mei geraadpleegd werd. De begrooting van het korps der gendarmerie beliep het laatste jaar der liberale regeering (1884) tot drie en half miljoenen frank. Heden, onder het godvruchtig en heilig klerikaal ministerie, is dezelfde begrooting geklommen tot acht mil joen 824 duizend 500 frank. En zeggen dat de klerikalen onze meesters werden al huilend Het offi cieel onderwijs vormt dieven en boos wichten, wij moeten de ziel van het kind redden Zij vernielden zooveel mogelijk hei officieel onderwijs, joegen met hon derden bekwame on deftige leeraars aan de deur, gaven miljoenen en nog miljoenen aan krochten en klooster scholen, en... de ziel van het kind werd zoo goed bevlekt ho, pardon, ik wil zeggen gered, dal alle jaren ruim vier miljoen frank meer moeten uitgegeven worden aan gendarmen. Hoe langer de kaloten meester blij- DE WEERGALM LEEST. %D

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1