BERICHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 50n Juli 1908, 3 centiemen. Vierde jaar. Nr 38. Sa vaanstraat, 27 en 29 GENT. De rechtvaardigheid zal zegepralen. De Belgische rente. M. Vandervelde naar Congo. Leve de Kloosterscholen. Op vreedzame manier. KAMEI1. Vaart van de Leie naar de Yperlée. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des donderdags. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft, in bij den Uitgever, bixtoudestraat, n1 53, te Yper. •- De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en liechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Ter gelegenheid van TUINDAG, zal De Weer galm aanstaande Woens dag niet verschijnen. Jonge Dames en Jonge Heeren Wilt gij den Zondagmorgend van 8 tot 1 uur of in de week kosteloos vreemde talen of wetenschappen lee- ren Vraagt prospectus TUiig-liscli Club, 0j»fning Zondag 15 September. Onze Financiën De Belgische schuld bedraagt thans de kolossale som van drie miljard en hall' of drij duizend vijf honderd mil joenen franken. Waarlijk eene groote som, waarvan men zich moeilijk een gedacht kan vormen. Weet wel, dat gezegde som van drie miljard erf half in gouden geld van 20 franken betaald, ongeveer 1 miljoen 129 duizend kilos zoude wegeD, of be ter gezegd, de Belgische schuld, in goud omgezet, kan slechts 'geladen worden op ongeveer 113 wagons van tien duizend kilos ieder Eene andere vergelijking Een stuk van 20 fr., heeft eene doorsnede van 21 milimeters indien men met derge lijke stukken den grond wilde beleg gen, alle stukken tegen elkander pas- Bende, zou men eene oppervlakte van 7 hectaren kunnen beleggen om de kolos sale som, welke onze nationale schuld vertegenwoordigt, te kunnen betalen. Indien wij aannemen dat Belgie thans eene bevolking telt van 7 miljoen inwoners, dan mogen wij zeggen dat opdeschouders van iederen Belg, man, vrouw of kind eene schuld drukt van nagenoeg vijf honderd franken. Wanneer in 1884, de liberalen het bestuur des lands moesten verlaten, beliep onze schuld sléchts 1768 miljoen franken. Een bewijs dat de klenkalen, met den zoogenaamden grooten geld man de Smet de Nayer aan het hoofd, van 1884 tot 1908, dus gedurende een tijdperk van 14 jaren, de openbare schuld verdubbeld hebben, of gemid deld op een jaar er 64 miljoen franken nieuwe hebben gemaakt. Om den in trest en die aflossing van die schuld te betalen, ïser jaarlijks voor de aflossing enden intrest dier schuld de som te betalen van 19 franken. V olgens de wet, wordt et- jaaril jks 10 a 12 miljoen van die som afgelost maar wat beteekent zulk-, als men in tegendeel 74 miljoen nieuwe leeuingen aangaat. Wat zoudt ge zeggen van een land bouwer, die alle jaren twee beesten verkoopt en er maar een bij kweekt ot bij koopt Natuurlijk zou deze boer g iuw met eenen ledigen stal zitten, zoudt gij zulken boer voor eenen ver- standigen man aanzien Neen, niet waar, gij zoudt zeggeo de plaats van zulk een kerel is in het zothuis. Weluu, zoo bestuurt de klerikale re geering, niet gelijk de boer, met zijn eigen geld, maar met de centen van 't land, met de penningen van iedereen. Is zulks een verstandig, een wijs be stuur Neen, zulke retteering kan het vertrouwen der natie niet blijven be houden de oogen der belastingschul digen gaan open, en deze zijn de geld verspillingen der klerikalen moede. Het rijk der klerikalen is aan 't val len zij kunnen niet meer door hunne schuld, en daarom roept de Heer Hu- bert, verslaggever van het budjet der ijzerenwegen dat de lasten dienen ver hoogd te worden. Het Evenredig Stelsel maakt lang zamerhand, maar zeker, zijnen weg, niettegenstaande de hardnekkige be- kamping van den noodlottigen man Woeste, zal het weldra toegepast wor den bij al de kiezingen. De toepassing der E. V. bij de pro vincie verkiezingen is in de middenaf- deeling van do Kamer gestemd met 3 tegen 2. M. Nerincx, ondervoorzitter der Ka mer werd verslaggever benoemd. Laat ons hopen dat weldra dat rechtvaardig stelsel toegepast worde. De dompersbladen durven schrijven dat onze kiespolemiek omtrent deze rente erg overdreven was. Is de rente 3 nu nog, ja of neen, bijna 4 frank lager dan over eenige maanden Het .gouvernement moet in 't kort eene nieuwe leening aangaan om de vele millioenen schatkistbons te beta len. Zal de rente dan stijgen of dalen Donderdag is de leider der Belgische werkliedenpartij naar Congo vertrok ken. Hij wil met eigene oogen eens zien hoe de zaken daar zitten en tevens kennis maken met zijne zwarte broe ders. Deze afreis is wel besproken en maakt veel ophef in den socialitischen wereld. Wij wachten kurieus op zijne terug komst. Uiteen statistiek gemaakt in het 4e linieregiment te Brugge, nopens den graad van geleerdheid der klas van 1907, blijkt het volgende Op 360 man, die onderzocht werden, vond men Totaal ongeleerd 85 man enkel lezen 14 man enkel schrijven 8 man lezen en schrijven maar niet rekenen 180 man lezen en schrijven en de vier hoofdbewerkingen in 't re ken 70 man middelbaar onderwijs 3 man. Niet waar lezers, de klerikalen had den reden de officieele scholen te slui ten en die te vervangen door vrije derm- persschoolen. Leven de kloosterlingen Leve de plaatsvervanging Leve het katholiek ministerie De Franschen overmeesteren tegen woordig ons land. 900 Parijsche socialisten te Brussel waar zij op koninklijke wijze ontvan gen werden. Bezoek aan de broeders van Gent en Antwerpen. Een Parijsch dagblad heeft een goedkoope reis naar Belgie ingericht. 2000 Parijzenaars zijn te Oostende van de bijzondere treins afgestapt en brachten er twee dagen door. Dat doet de neering draaien. Die reist verteert nogal gemakkelijk wat geld. Vraag gesteld door MNolf aan den heer Minister van openbare werken Dagbladen, die gemeenlijk wel inge licht zijn kondigen aau dat de achtba re minister zou beslist hebben de kwestie der voltooing van de vaart der Leie naar de Yperlée aan eene mede- strevende aanbesteding te onderwer pen. Zij voegen er bij dat verschillende veronderstellingen zullen moeten be schouwd worden en dat eene'belangrij ke premie zal verleend worden aan den maker van het beste ontwerp. Zou de achtbare minister ons niet willen zeggen wat er nauwkeurig is in deze tijding ons namelijk zeggen in geval hij dezelve zou bevestigen, wan neer, in welke voorwaarden en op welke grondslagen de aanbesteding weskwestie zou gedaan worden Antwoord van den minister. Om de voltooiing der vaart van de Lei naar d'Yperlee te verhaasten en terzelfder tijde de belaDgen van den Staat te beschermen, heb ik besloten over te gaan tot de aanbesteding door middel van mededinging der werken die blijven uit te voeren aan den over tocht van den verdeelingstop tusschen de Lei en den Yser. Het programma dezer mededinging zal twee veronderstellingen bevatten in de eene den voorzienen waterspiegel der waterverdeeling zal behouden worden en, in de andere zal dezen wa terspiegel opgehoogd worden. De andere voorwaarden en grond slagen der mededinging maken tegen woordig het voorwerp uit der studiën van den bevoegden dienst. Mijne meeninh is tot deze mededin gende aanbesteding over te gaan in den loop van het toekomende jaar. Vraag gesteld door M. DEBUNNE, aan den heer minister van landbouw A Te Meenen aan de Rijselpoort, waar dagelijks duizenden personen voorbijgaan, bestaat er een arm van de Lei die sedert verscheidene jaren niet gekuischt is geweest. Die arm is een waarvuilnisgat geworden dat in de omstreken stinkende geuren verspreidt en een bestendig gevaar is voor de openbare gezondheid. B. Aan de Yperpoort, te midden vaneen grootgetal werkmanswoningen bestaat er eene plaats waar men de vuilnissen der stad stort. Daar ook is de lucht zeer gevaarlijk voor de ge zondheid en in den zomer zijn de be woners gehinderd door gevaarlijke insecten van allen aard. Te vergeefs hebben de inwoners verscheidene keeren de aandacht der openbare besturen op dien toestand ge vestigd. b Kan de heer minister geene maat regelen voorschrijven om een einde te stellen aan het dubbel gevaar dat ik keubaar maak Antwoord van den minister. A. De feiten kenbaar gemaakt door den achtbaren heer Debunne zijn on bekend in mijD bestuur Op het eerste zicht schijnen zij aan zijne bevoegd heid te ontsnappen. B. Ik heb inlichtingen genomen no pens deze feiten. Vraag van M. NOLF aan dqp heer minister van spoorwegen a Zou de uurtabel der spoorwegen niet kunnen ingericht worden zooda- nig A. Om te vermijden dat de reizigers die '8 morgens van Yper naar Blanken- berghe en Heyst gaan die lange stil standen hebben die zij moeten onder gaan in de statie van Brugge, stilstanden die veranderen van 40 minuten tot 1 uur 48 minuten B. Om toe te laten dat de reizigers die van YTper naar Oostende gaan, den trein te nemen, het zij te Rousselare, hetzij te Thourout, dieKortrijk verlaat ten 12 u. 19 m. en te Oostende aankomt ten 13 u. 20 m. Zou de heer minister niet willen zorgen dat er voldoening gegeven wordt over deze punten te rekenen van ln Oogst toekomende voor geheel den tijd der vacantien, in afwachting dat de studie van de uurtabel der spoorwegen van West-Vlaanderen, die op dit oogenblik voortgezet wordt, ons betere betrekkingen kome geven met de zeekust, zoowel in 't gaan als in 't keeren. Antwoord van den minister. De gemeenschappen die bestaan, 's morgends, tusBchen Y7per en Blanken- berghe en die den kortsten duur van overtocht dulden zijn bewezen zooals het aangetoond is in de hiernavolgen de tabellen A. Via Cortemarck-Thourout. 3297 V. 6.50 A. 7.58 3195 V. 8 01 A^8^28 D321 V. 8.29 A. 8.47 B. Via Rousselare-Lichtervelde. Yper Thourout Brugge Blankenberghe Yper Rousselare V. A. V. A. 3682 7.47 8 18 3201 8.27 9 15 3627 10.13 11.02 3207 11.22 12.10 Brugge. D355 3359 3209 V. 9.23 10.05 13.58 Blankenberghe A. 9 50 10 23 14.16 Er volgt uit de aanwijzingen dezer tabel dat de eerste gemeenschap langs Cortemarck voldoende is, aangezien het aan de reizigers maar een stilstand oplegt vaD vijftien minuten te Brugge, (slechts 1 minuut den Zondag) dat de tweede, (langs Rousselaere) een stil stand meesleept van vijftig minuten aan gezegde statie (slechts 8 minuten den Zondag) eindelijk dat voor de derde alleen'(insgelijks via Rousselare) de reizigers niet kunnen voortgaan naar Blankenberghe dan 1 ure 48 m., na hunue aankomst te Brugge. De kwestie de gemeenschappen te verbeteren in den zin der begeerte van WEERKALH LEEST. a 'j

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1