Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Niels voor de burgerij Prijskamp voor gezang van blinde vinken Mengelwerk. 9 LOTGEVALLEN EENER WEES. Vinkeniers en Vinken. Hel Concert der Oud-Pompiers. bet achtbare lid is reeds onderzocht geweekt Tut un toe, hebbou vvij geeue behoorlijke oplossing kunnen vinden. Do slutii. wordt voortgezet. Het klerikaal ministerie roemt aan houdend dat het den toestand der klei ne burgerij wil verbetereu. IJdele woorden zonder daden Wat deed de regeering om den oudergang van den kleinhandel te keer te gaan Niets, in 't geheel niets Ja wel, het richtte een onderzoek in oin de klachten der burgerij in groote lijvige boeken bijeen te verzamelen en d'-zelfve iri de archiven der bibliotheek van de Kamers te laten beschimmelen. Immers, waartoe leidde dit enkwest? Tot niets. En nochtans pochen de klerikalen op hunne liefde voor den geringen man IJdele woorden om de kleine burgers wat honing aan den mond te smeeren de nederige is immers zoowel kiezer als de groote, en den werkman kan men misschien nog met wat i j de Ie vleierij tot zich trekken. Terwijl bijna overal in ons land, deze soort van kampstrijd-overblijf sel eener andere eeuw-afgeschaft en zelfs, even als de hanengevechten, verboden w.orden, Yper is wellicht de eenige stad, die dezelve nog steeds alle jaren aan het hoofd harer pro gram der kermisfeesten schrijft. Zij onderhoudt aldus, onder de la gere klas der bevolking, het bar- baarsch gebruik onze arme vinken van hun gezicht te berooven bij mid del eener gloeiende breinaalde. Het is niet waardig voor een ge meentebestuur dat zich katholiek noemt, zulkdanige gebruiken door subsidien aan te moedigen en te doen voortzetten. Veel eer zou het strenge bevelen moeten geven om deze prijskampen te beletten en ten strengste verbieden dat men de jacht make, vange of ver- nietige, gelijk op welke manier, onze zingende en insectëtende vogelen, in het algemeen. Er zijn reeds veel te weinig dezer nuttige vogelen om de lucht, die wij inademen te zuiveren, in de schade te DE Uit het Engelsch. Zevende hoofdstuk. Het eerste gebed. Welk eene drijfveer om hem steeds tot grootere pogingen aan te zetten Bezwa ren die hem anders zouden afschrik ken, teleurstellingen die hem zouden ont moedigen, moeilijkheden die hem zouden afmatten, hinderpalen die hem zouden doen terugdeinzen, tegenwerking die hem zou verlammen, verzoekingen die hem zouden overwinnen, allen liggen ontwapend en machteloos voor hem, wanaeer hij met een oprecht hart om de zege kampt. En zoo is het, dat zij die in glans, rijk dom en weelde geboren zijn, zelden tot iets grootsch komen. Zij worden niet tol arbeid geboren, en zonder arbeid is niets te ver krijgen, dat. het bezitten waardig is Daar om willen zij het niet tot hunne groote en eenige beweegreden maken (eene waardige ZOH het niet. gewis zijn) de nadeelen hunner positie te boven te komen, en zich groot ge leerd, wijs en goed te maken, in spijt van die schatten, die aanzienlijke geboorte, die gelegenheid tot een lui en weelderig leven, welke in waarheid, voor de helderziende oogen van wijze m-nschen en engelen, de gevaarlijkste valstrikken voor hem zijn beletten die millioenen insecten, rup- sen en wormen van alle soort die onze velden verwoesten en zelfs tot onze boomen aanranden en hunnen was dom beletten. Men herinnert zich nog dat in 't begin van dit jaar, ter gelegenheid van het bespreken der stadsbegroo- ting, een achtbaar raadslid. M. D'Huvettere gezegd heeft dat men de lusthoven onzer oude vestingen zoo aangenaam als mogelijk behoor de te maken, en met dat inzicht, voorgesteld heeft dat de stad, hier en daar, in de boomen gemaakte vogel nesten zou plaatsen, ten einde de kleine vogels, die de wandelingen verlustigen door hun gezang te be schermen tegen de roofvogels en an dere vernielers. Onze burgemeester hoewel hij in dit gedacht deelt, heeft de vrees uit gedrukt dat de jongens er gemakke lijk zouden aan geraken om de vo gelnesten te rooven, en heeft 'er geen gevolg aan gegeven. Men weet hoe zeer onze stadspoli- cie reeds onmachtig is om de straat jongens te beletten de struiken, planten en boomen onzer schoone ho vingen te beschadigen en te ver nielen. Het verwondert ons dat de heer D'Huvettere die, gelijk wij, een vriend der vogelen in volle vrijheid schijnt, te wezen, niet consequent met zijn voorstel van Januari is ge bleven. Hij had, volgens ons, moeten protesteeren tegen den prijskamp der geblinde vinken wanneer de ge meenteraad waar hij zijn vrijgezeg heeft het programma der Tuindag feesten goedgekeurd heeft. Vermits het hem niet behaagd heeft zulks te doen, dienen wij pro test in, zoowel in onzen naam als in stede en plaats der maatschappijen ingericht ter bescherming der die ren. Van over verscheidene eeuwen be stonden, hier ter stede, gelijk in vele platlandsche gemeenten des lands en van den vreemde, maatschappijen of gilden van vinkeniers. Yper telde er vroeger verscheidene Een der voornaamste en oudste was gevestigd in de herberg Het Zui den in de Ryselstraat, onder de HH. Philippus en Jacobus. Zij had volgens men beweert eene kapel in S'-Pieterskerk en bewaarde er een zeer oud vaandel. Haar reglement, omlijst, dat wij over eenige jaren Eene beweegreden had Willie lang gehad. Zijn grootvader was oud, zijne grootmoeder zwak, en beide waren arm. Hij moest de steun van hunnen ouderdom worden hij moest arbeiden om hun de behoeften en ge noegens des levens te verschaffen hij moest nog meer doen zij hoopten groote din gen van hem en zij moesten niet teleurge steld worden Hij vergat echter, terwijl hij zich voer zijnen toekom«tigen strijd met de wereld wapende, het tegenwoordige niet, maar ging zitten en leerde zijne lessen voor de zondagschool Daarna las hij volgens ge woonte overluid in een boek en toen zond jufvrouw Sullivan, hare hand op het hoofd van haren zoon leggende, een eenvoudig, hartelijk gebed voor hem omhoog een van die moederlijke gebeden, waarnaar het kind met eerbied eri liefde luistert en dat hij zich nog in latere jaren herinnert een van die gebeden, welke den mensch voor verzoe king kunnen bewaren en van het booze ver lossen. Toen Willie dien avond naar huis was gegaan, en Geertje met True alleen gebleven was, zat zij eeriigen tijd op een laag bankje naast hem, zonder te spreken. Hare oogen waren strak op het witte beeldje gevestigd, dut in haren schoot lag en hare kinderlijke gedachten waren druk bezig, dit kon niet betwijfeld worden, want geheel haar ge zichtje duidde eendiep gepeins aan True was niet dikwijls de eerste om te spreken maar dewijl hij Geertje buitengewoon stil vindt, fikte bi) haar eens onder de kin, zag haar vragend aan en zegde Wel, Willie is een knappe, aardige jongen, niet waar? Geertje antwoordde ja zonder dat zij echter scheen te weten wat zij zegde. bij een oudeleur ontdekten, werd hernieuwd in 1849. Het bevat 20 artikels. Onder andere lezen wij er art. 5. Op eersten Zondag van Mei zal er gezongen wor- den voor Koning, waartoe 's avonds te voren zal gelot worden.' 's Mor- gends met den klop van zes ure zal elk moeten zijn vogel placeeren waar zijn lot gevallen is, zonder denzelven nog te raken, en ge- trouwelijk moeten teekenen tot den eersten klop van 7 ure, op boete van 10 centiemen. Art. 6. De medezingende kon- frater wordt gehouden ter partie tq brengen eene geblinde boom- gaardvink, zingende Hemen (1), maar veeuw of wideeuw, zelfs zui niet goed, op peine van verbeuring van vogel en kooie. Art. 15. Als wanneer men au- dientie zal klinken, een ieder zal aanstonds het spel eindigen, het smoren staken, met ontdekte hoofde zijn, en stil zwijgen het is verbo- den zijne pijp te ontsteken aan het beeld van den Heiligen, of aan de keers op tafel staende, vervalt in eene boete van 2 centiemen. De vink is een vogel minder dan demusch. In 't fransch Pinson com- mun, in 't latijn Fringilla Cre hbs. Men naamt ze in West-Vlaanderen Bogaerdvink omdat zij vooral in de fruitboomen nestelen. Anders ook slagvink, Botvink, appelvinkwinter - vink genaamd. De vinken van de prijskampen zijn Bogaardvinken. De Bogaardvink slaat (zingt). De bogaardvinken slaan niet allen gelijk. Van daar dat de vinkeniers dezelve onderscheiden volgens hun- nenzangmetdennaam van Daverswie, Kiekebie, OrtjebieRabberdouw, Ries- wie, Toptop en Riewie, (slechte zan gers, walen) Giskolie, Tiekowie, Pro wie, enz. (2). Hier zullen wij aanmerken dat men bijna overal in onze Vlaanderen Bogaerd of Boogaerd zegt voor Boom- gaerd. Van daar ook de familie na men Bogaert, Van den Bogaerde, Vanden Boogaerde, enz. Men heeft voorbeelden dat eene goede slagvink zijn lied 770 maal in een uur kan herhalen. Het nest van dit vogeltje is een echt meesterstuk. Hij maakt het in de bosschen en in de hoven. De mannekens van de vinken zijn in eerbied in sommige streken van (1) Vijf liedjes of zangen. (2) DeBo Idiaticon. Gij moogt hem wel lijden, niet waar zegde True. Ja, antwoordde Geertje weder op de zelfde verstrooide wijze Het was niet aan Willie dat zij dacht. True wachtte nu dat Geertj 1 o- er haren nieuwen bekende zou beginnen te spreken, maar zij zweeg nog eene poos. Eindelijk plotseling opkijkende, zegde zij Oom True Wat wilt gij zeggen Waarom bidt Samuel tot God True ke^k verbaasd. Samuel Bidt Ik begrijp eigen lijk met wat ge zeggen wilt. Wel, hervatte Geertje, het beeltje om hoog houdende. Willie zegt dat het jongste Samuel heeten dat hij op zijn eene kie zit, en zijne handjes zoo samen houdt én naar boven kijkt, omdat hij tot Godt bidt, die boven in de lucht woont. Ik weet niet wat hij meent omhoog in de lucht weet gij het True nam het beeldje en bekeek het op lettend. Hij verschoof zich onrustig op zijne stoel, krabde zijn hoofd, en zegde einde- lijk Ik geloof wel haast dat hij gelijk heeft. Dat kindt bidt zekerlijk, hoewel ik er te voren niet aangedacht heb. Maar ik weet niet recht waarom hij het een Samuel noemt. Wij zullen het hem eens vragen. Maar waar bidt hij, om, oom True 0 hij bidt om hem goed te laten wor den. Het maakt de menschen goed als zij tot god bidden. Kan God de menschen dan goed ma ken I Ja, God is zeer groot hij kan alles I doen. Duitschland en bereiken somwijlen hooge prijzen, volgens de uitge- strekdheid en de buigzaamheid hun ner stem. De duitsche boer om zich een te verschaffen zou de noodigste voorwerpen opofferen. Wij denken het gepast het voorgaan aan onze lezers mede te deelen daar Zondag toekomende een prijskamp voor blinde vinken zal plaats hebben door een paar nog bestaande Yper- sche vinkeniers uitgeschreven met geldelijke ondersteuning van ons zoo katholiek stadsbestuur en met ge- doogzaamheid van de rechterlijke overheid Zondag jl. gaf de Harmonie der Oud-Pompiers een zomerconcert in het park van M. Emiel Iweins, Meenenschen steenweg. Het weder, van bedekt dat het 's morgends was, werd 's namiddags prachtvol, en nogmaals vertoonde zich de blauwe lucht en steeg de glinsterende geu- zenzon op om het feest op te luiste ren. Een aanzienlijk getal leden woon den het concert bij en te midden de reukverspreidende bloemen en het frissche groen prijkten de vroolijke zomerkleediien der dames en juffers. Het Concert bevatte een oprecht kunstprogramma. Melden wij bijzon derlijk de ouverture Lysistrata, van Paul Lyncke, de fantazia Samson et Dalila, van Saint-Saëns, Le Pas des Glaneuses, van onzen duurbaren chef heer Henri Moerman, stukken'welke allen opperbest uitgevoerd werden en waar noch schakeeringen, noch uitdruk ontbraken. Gedurende de rusttijd, werd door Mijnheer Emiel Iweins iedere muzi kant eene flesch bier aangeboden, welke op zijne gezondheid geledigd werd en waarvoor zij allen M. Emiel Iweins zeer dankbaar zijn. In het tweede deel van het pro gramma hoorde men achtereenvol gens Le Flamand, militaire marsch van H. Moerman, L^es Maitres Chan teurs, eene lekkere brok uit het opera van Wagner, en twee zeer schoone stukken van den moderne franschen componist E. Gillet, La Lettre de Manon en Réponse d Manon. Na de uitvoering dezer stukken, kwam de achtbare heer Eugène Van Elslande, bestuurder der Philharmo- nie van Poperinghe, de chef en de muzikanten geluk wenschen voor die Maar hoe kan hij hooren Hij hoort alles en ziet alles in de we reld. En woont hij in de lucht Ja, zegde True, in den hemel. Nog veel meer vragen deed Geertje vele zonderlinge vragen, die True niet kon beantwoorden vele vragen waarover hij verwonderde dat hij ze niet dikwijls zich zeiven gedaan had True had een nederig liefderijk hart en een kinderlijk geloof hij had slechts weinig godsdienstig onderwijs genoten, maar het was zijn e nstig streven te leven maar het licht dat hij had. Hij antwoordde Geertje eihter zoo, goed hij kon en waar hij verlegen bief, aarzelde hij niet haar naar Willie te verwijzen die, zegde hij, op de zondagschool ging en ver bazend veel van zulke dingen wist. A!e in lichting, die Geertje kon bekomen, bestond in de kennis van deze daadzaken dat God in den hemel was dat zijne macht groot was, en dat de menschen noor het bidden beter worden Hare opgewekte aandacht werd echter door dit onderwijs zoodanig geboeid, d»t toen het Uier werd, ze'fs de gedachte van in haar nieuw kamertje te slapen het niet uil haren geest kon verdrij ven. Toen zij naar bed was gegaan, met het witte beeldje vast aan hare borstgedrukt, en True de lamp had weggenomen, bleef zij nog lang met openene oogen liggen. Vlak aan het voeteinde van haar bedje was het venster. Geertje kon daardoor naar buiton zien, gelijk zij vroeger op haar zolderka merken bij Nan Grant had gedaan maar dewijl het venster grooter was, had zij een veel ruimer uitzicht. De lucht stond vol hel dere sterren, en het gezicht daarvan deed hare oude verwondering en nieuwsgierig heid naar den maker van zulke verwijderde OF DB

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2