Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Mengelwerk. Onze gemeeiUefeeslen. Prijsdeeling der lager betalende school meisjes en kindertuin. Deze voorwaarden eischen van Bel- gie het offer van talrijke millioenen, waarvan 45 millioenen en half zullen bestemd worden voor zuivere somp- tuaire werkeu op bet oogenblik dat het land zware lasten zal af te dra gen hebben voor h^t gereedschap pen der kolonie, door den heer de Smet de Nayer op een milliard ge schat Het verdrag is met reden door al de liberale volksvertegenwoordigers ge hekeld geweest. Zekere onder hen zijn doorgegaan. Eemge hebben ondanks alles het verdrag gestemd andere, ten getalle van zes hebben zich onthou den. Het zijn dezen die een kloek ver trouwen hebben in de toekomst die de kolonie ons voorbehoudt. Wij aarzelen niet te verklaren dat wij dat vertrouwen nietdeelen, zonder te ontkennen dat de kolonie eene zekere aanvulling zal brengen aan onze natio nale nijverheid, denken wij dat de ge varen van allen aard welke de nieuwe richting die men aan onze nationale politiek geeft in onze oogen niet ver goed door de eemge voordeelen die wij er uit zuilen kunnen trekken. Wij overwegen met M. Neujean, volksvertegenwoordiger van Luik, voorzitter der liberale linkerzijde, dat de onderneming avontuurlijk is en men weet dat M. Neujean de eeoige is die in het verleden voorzeid heeft al wat ging gebeuren En nu dat de zaak gedaan is zullen wij zeggen met de Gazette De aanhechting is een gedaan feit, daar de meeriing van den Senaat niet twijfelachtig is. Eenige zullen zich verheugen, ande ren betreuren wat men komt te doen. Er is iets beters te doen dan te bedil len. Het betaamt enkel den nieuwen toestaud te ovei wegen voor welken het land zich voortaan bevindt, te trachten hem klaar te aanschouwen. Wij zijn, men wil het, van dezen niet welke de overname verrukte, van dezen die er slechts eene schitterende zaak wilden in zien zonder gevaren, wij hebben niet zonder vrees Belgie zien treden in de avonturen der kolo niale politiek. Maar, juist, indien men geloof hecht aan de moeilijkheden en aan de gevaren der onderneming is het van belang geen tijd te verliezen in klachten, en de op.zich genomen taak met moed te beschouwen. De aanechting is gedaan. Het zij zoo. Wij hebben eene kolonie Hef zij zoo. Trachten wij ten minste zoodanig te handelen het niet te moeten be treuren. Trachten wij vooral het waar dige en werkzame volk te blijven dat zij zijn trachten wij de klippen te vermijden en te ontsnappen aan de verminderingen der koloniale politiek. 9 DE LOTGEVALLEN EENER WEES. Uit het Engelsch. Achtste hoofdstuk. Opgehoopte wraakzucht Een frisch kolenvuur en eene heldere brandende lamp in het midden der kamer verspreidden een vroolijk licht. Kostbare tapijten en gordijnen, schilderijen in ver gulde lijsten en groote spiegels, die langs alle, kanten alles terugkaatsen, gaven Geertje het eerste denkbeeld van een leven van weelde. Al deze pracht was tevens met eenen zweem van huiselijk genoegen ver bonden, waardoor het geheel voor het kind der armoede nog bekoorlijker werd. Op een tafel stond een theeservies gereed, 't tafellaken van sneeuwwit damast, het blin kende zilverwerk, maar vooral de huiselijke theeketel, zagen er zeer uitlokkend uit. Een heer, met fraaie pantoffels aan, zat in eenen leuningstoel bij het vuur eene dame, met eene fraaie muls op, zag toe hoe een dienstmeisje de theetafel schikte en de kinderen van het huisgezin waren met verge noegde', lachende gezichtjes op do venster bank geklommen en keken, gelijk wij ge zegd hebben, naar buiten. Zij waren gelijk Willie ze genoemd had, lieve, mooie kinderen, inzonderheid een meisje, omtrent even oud als Geertje, het oudste van de drie. Hare bloede haren Deze politiek verschrikt vele Belgen voor twee bijzondere redens de eerste is in de gevaren die zij doet loopen aan onze veiligheid door de onmatige verlangen, aan eene onafhankelijkheid die reeds omringd is door te vele be dreigingen de twee iö is in de oefe ningen der koophandels uitbating en ook van onakooping welke de koloniale ondernemingen te dikwijls begunsti gen. Het is om die twee gevaren te ont wijken dat voortaan onze waakzaam heid zich moet toeleggen, het is met zich tegen de tweede te verdedigen (iat men bet zekerste zich van de eerste zal verwijderen. Onze gemeentefeesten zijn voor bij, wij zullen er niet veel kwaad van zeggen, aangezien zij redelijk geweest zijn. Eenige nummers van het program ma hadden kunnen beter zijn onze stadsoverheden hebben ze niet aan gemoedigd. Behalve in de processie waar zij zich verhaasten te verschijnen, niet uit overtuiging, maar om te beha gen aan de geestelijkheid, die al machtig geworden is, hebben wij hen bijna nergens gezien. Deze hee- ren, die door hunnen stand, zouden moeten de prijsdeeling bijwonen der middelbare school van den Staat en deze onzer gemeentescholen, schit teren er, op weinige uitzonderingen na, door hunne afwezigheid. Ook is de opmerking daarover door het publiek gedaan, wel ge grond. Het vraagt zich af waarom de Regeering en de stad in de bestuur lijke gemeenten mannen benoemen die het onderwijs opentlijk of op ge wichtige wijze bestrijden Maar dringen wij op deze zaak niet aan, dit zou ons te ver brengen. Alles zal zijnen tijd hebben. Het muzikaal verhoor gegeven op de Halle door de muziekschool, heeft aan ons verwachting niet beant woord, verre van daar de voor gaande waren meesterlijk uitge voerd, de laatste was zwak en vol aarzeling de bestuurder moet le,e- ren. vooraleer de faam te bereiken ■die hij genoot op het oogenblik zijner benoeming. Onze meesters hebben eens te meer ongelijk gehad onze ypersche artisten te miskennen. zwierden met lange krullen om het blanke halsje, zij had blauwe oogen, een gezichtje als een cherubijntje, en een mollig rond figuurtje, Geertje's bewonderende verruk king was zoo groot, dat zij geene uitdruk king daarvoor kon vinden, behalve door op en neder te springen, te juichen, te lachen en Willie nu naar liet, een, dan naar het ander te wijzen. O Willie, berstte zij eindelijk uit, is dat niet een engeltje En zie wat een heer lijk vuur en welk eene prachtige dame Eri zie eens de schoenen van den vader Wat is dat op de tafel Dat zal wel wat lekkers wezen Zie dien grooten spiegel eens en o Willie, wat zijn dat lieve mooie kinderen Al hare uitroepingen begon en besloot zij met den lof der kinderen. Willie was vol komen tevreden Geertje was zoo zeer in haar schik als hij verwacht, of gewenscht had. True kwam nu aan, en toen zijn toorts licht het voetpad bescheen, werden Geertje en Willie op hunne beurt onderwerpen van aandacht en gesprek. Het meisje met de blonde krullen zag hen en wees hen aan de andere twee. Hoewel Geert niet kon hooren 'wat zij zegden, beviel het haar toch niet dat zij bekeken en bepraat werd en zich achter den paal verschuilde, wilde zij zich niet bewegen of opzien, hoewel Willie haar uitlachte en zegde dat het nu hare beurt was om bekeken te worden. Toen True zijne ladder opnam en verder wilde gaan. liep zij hem hard na, opdat men haar niet z'en zou maar toen Willie haar riep en zegde dat de kinderen van het venster waren ffe- gaan, kwam zij even hard terugloopen om nog eens te kijken, en was zij er nog juist bij tijds om hen bij de tafel te zien plaats nemen. Een oogenblik later kwam de meid De concerten door hetstadsmuziek gegeven hebben bijval gehad wij hebben meer samenhang en meer nakoming in de schakeeringen be- statigd. Eenige solisten hebben zich overtroffen, namelijk de trombone en de piston. Wat de kunstbende betreft (beter gekend onder den naam van Blauwe Kousen), het stadsbestuur zou wijse- lijker handelen, vooraleer hen een nieuw hulpgeld te geven, van hare leden meer standvastigheid en ijver te vergen. Gedurende de kermis zijn eenige harer uitvoeringen erbarme lijk geweest; wij nemen aan dat de muziekmeester er niet verantwoor delijk voor is, hij is vol krachtdadig heid en vol vuur, maar de elementen waarover hij beschikt, helaas be halve eenigen, zijn zeer slecht en van weinig goeden wil. De feesten die den tweeden Zon- dag gegeven werden hebben het pu bliek wel bevallen, dat altijd gretig naar nieuwigheid wacht. 's Namiddags, op de Vandenpee- reboomplaats, was er eene ontelbare menigte, die met geestdrift de oefe ningen toejuichten der artisten kun stenmakers die begaafd waren met eene .ongemeene macht. 's Avonds, ten negen ure, was de Groote Markt zwart van 't volk het was volstrekt nog onmogelijk op dat uur nog eenen stoel te vinden ook hebben de koffijhuizen goede zaken gemaakt. Een koordendanser zien werken met een zonderling gemak op een telephoondraad, omringd van een vuurwerk dat al de vorigen over treft welke op het Minneplein afge schoten werden voor het sluiten der kermis, dat is iets dat men niet alle dagen te zien krijgt in onze stad. Sedert de klerikalen op het stad huis geraakt zijn, zijn de Yperlingen zeer onverschillig en koelbloedig geworden. Daar de andere feesten van zoo weinig belang waren, verdienen zij niet dat er melding van gemaakt wordt. Zij waren uitsluitelijk gege ven met een politiek doel om eenige kiezers te bevredigen. Ook hebben de Yperlingen er maar weinig opge let. De tentoonstelling van kunsten en ambachten is waarlijk prachtig ge weest. Wij houden er aan rechtzinnig te verklaren dat wij geen zoo schoo- en liet. de valgordijnen zakken Toen gaf Geertje weder Willie de hand en haastten zij zich voort om True in te halen. Zoudt ge niet gaarne in zulk een huis willen wonen; Geertje zegde Wille. Ja, waarlijk, antwoordde zij. Wat is dat prachtig. Ik wenschte dat ik zulk een huis had, hervatte Willie. Ik meen ééns had. Hoe zult gij er ooit een krijgen zegde Geertje zeer verwonderd over zulk een in stouten wensch. O, ik zal werken, eri rijk worden en er eeri knopen. Dat kunt gij toch niet. Het zou heel veel geld kosten Dat wpet. ik wel maar ik kan heel veel verdienen, en dat wil ik ook. De heer die in dat groote huis woont, was een arme jongen toen hij pas naar Boston kwam, en waarom kan de eene arme jongen niet zoo goed rijk worden als de andere Hoe d-nkt gij dat hij zooveel geld gekregen heeft Ik weet niet hoe hij het gedaan heeft, maar er zijn veel manieren Sommige men- schen denken dat het alles geluk is, maar ik geloof dat 't evenveel aan vlugheid ligt als aan iets anders. Zijt gij dan vlug Willie begon te lachen. Of ik zegde hij. Als ik niet eens een rijk man word, moogt gij zeggen dat ik het niet ben. Ik weet, wel wat ik zou doen als ik rijk was, sprak Geertje. Wat dau vroeg Willie. Eerst zou ik eenen grooten mooien stoel voor oom True koopen, heelemaal met, kussens van binnen en mooie bloemen daarop even gelijk als die waar die heer nen uitslag verwachtten. Zij heeft ons eenige artisten kenbaar gemaakt die men te voren in het geheel niet kenden voortaan zullen wij ons mogen wenden voor al de werken tot al onze stadsgenooten die ruim schoots de vreemde artisten waard zijn, die zich van het werk meester maakten onder voorwendsel dat er geene goede werklieden zijn in onze stad. De tentoonstelling was afwisse lend en goed aangemoedigd, er was veel smaak en de orde ontbrak er niet. Ofschoon de kooplieden in het al gemeen zinlijk zijn, hebben wij maar weinig klachten gehoord. Wij zeggen nochtans dat de jury, ofschoon sa mengesteld uit weinig bevoegde mannen, in de uitdeeling der beloo ningen, had kunnen bewijs geven van meer onpartijdigheid. Waarom in alles de politiek mengen Om te eindigen moeten wij onze verwondering uitdrukken met te zeggen dat ongenummerde loten te koop zijn gesteld geweest. Moeten de onrechtmatige bezitters dezer loten hun geld doen terug geven of is de jury voornemens de tombola af te schaffen. Volgens alle recht dringt zich eene dezer twee oplossin gen op. Wij kunnen ons verslag niet slui ten zonder de begeerte uit te druk ken in den loop der maand Septem ber, die ons nog schoone dagen geeft, de concerten te zien geven die op het programma van Tuindag voorgekomen zijn en die afgeschaft zijn geweest. Den 17 Oogst heeft in de groote zaal der Halle, de prijsdeeling plaats gehad aan de leerlingen der betalen de school voor meisjes en aan den kindertuin. De plechtigheid werd voorgezeten door M. Colaert, burge meester. Onder de aanwezige over heden melden wij M. Nolf, volksver tegenwoordiger, de heeren Georges Begerem en Henri Sobry, gemeente raadsleden, de kommandanten, Wil- laime, Doren Piers, M. Debeul, ont vanger der telegraphen, M. Gorris- sen, gemeente sekretaris, enz., enz. Het programma bevatte eene mu zikale partie, uitgevoerd door de iri zat en dau zou ik groote lampen willen hebben, een heelen boet in eerien tros bij elkander, om de kamer zoo licht te maken zoo licht als zij maar wezen kon. Het schijnt dat gij machtig veel van licht houdt, Geertje, zegde Willie. Ja, antwoordde zij. Ik heb een hekel aan oude, donkere, zwarte holen maar ik houd veel van sterren en zonneschijn, en vuur, en de toorts van oom True... En ik houd veel van heldere oogen, viel Willie hierop in de uwe gelijken wel sterren, zoo schitteren zij van avond. Heb ben wij nu geen plezier Ja, waarlijk. Eu zoo gingen zij verder Geertje al springende en dansende, terwijl Willie even verheugd en vroolijk was als zij en zich tevens streelde met de gedachte dat hij het wilde meisje tegelijk vermaakte en tot beschermer strekte. Zij praatten er nog veel over hoe zij den toekomstigen rijkdom zou den besteden, dien zij met kinderlijke licht- geloovigheid reeds zeker hoopten eens te zullen bezitten want Geertje had nu Willie's geest g<-,vat en was ook voornemens te werken en rijk te worden. Willie ver telde Geertje van de vele plaunen, die hij; had om zijne moeder en zijnen grootvader, en ook haar zelve en oom True, alle genot en weelde te verschaffen, waarvan hij ooit gehoord of gedroomd had. Onder anderen zou zijne moeder eene muts dragen gelijk die van de dame, welke hij door het ven ster had gezien en hierover bejron Geertje hartelijk te lachen. Haar natuurlijke smaak leerde haar dat de weduwe, zoo klein van gestalte en stemmig van voorkomen, er met: zulk een bebloemd hoofdtooisel belachelijk zou uitzien. Goede smaak is aangeboren, et* Geertje had dien in zich. Wordt voortgezet OF DE mm III I III ■■amsnBaasanmii o VOOR

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2