Stadsnieuws. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Sterfgeval, Donderdag, 5 September 1908. 5 centiemen. Vierde jaar. Vr 45. V erschijnende des ËËonderdags. De regeering doet niels voor hel volk De liberalen verkwisten niets Eene misgreep. Piijsdeeling aan de leerlingen der gemeente knechtjesschool Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM (iel tuniersfeest van Zondag. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den büiten: E^n jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr3-50 Men handelt bij overeenkomst. Overvloedige jamraerklachien stij gen ie allen kante op, omdat handel en nijverheid thans in zul ken erbar- melijken toestand verkei ren De werk man klaagt dat er weinig of geen werk te vinden is en dat de levensmiddelen van dag tot dag duurder worden de ambachtsman zit de helft van den tijd zonder iels te verdienen, de nering doener weet niet meer hoe hij zijne vervallen schulden zal voldoen, omdat er bij hem niets inkomt, deherbergier ziet geene klanten zijnen winkel bin nenkomen, behandelaar klaagt putten in den grond, omdat zijn zakencijt'er dagelijks daalt in eén woord, alge- meene klachten van crisis hoort men overal weerklinken En wat doet het katholiek bestuur onzes lands om dezen toestand eeni- ger wijze te verbeteren Welke wet ten worden er gestemd om Iml lot des werkmans te verzachten Op welke wijze ti acht men de klachten der klein handelaars te doen«ophouden. De klerikale regeering, die gedu rende bijna een vierde eeuw 's lands lot in handen heeft, poogt den werk man en den geringen man meteenige fagadewetten den inond te sloppen, maar heeft lot heden geen enkel voor stel neergelegd om den erbarmelijken toestand der lagere klassen te heelen. Wel is waar, heelt de regeering een onderzoek ingesteld om de oorzaken van de kwijning van handel en nij verheid te ontdekken deze enkwes ten zijn in lijvige boekdeelen verga derd.welkede bibliotheek onzer wet gevende vergadering opluisteren maar geen enkel uitwerksel ten gun ste van den kleinhandel heeft dit on derzoek te weeg gebracht. Terwijl de neringdoeners niet meer welen wat aanvangen om hun brood te verdienen, verleent hel gouverne ment milde toelagen aan zoogezegde samenwerkende vereenigingen, die den kleinhandel oenen doodenden oorlog aandoen De boerenbonden, die dank aan de ploegdeserteurs, bij na op alle plaatsen zijn ingericht, le veren allerlei waren aan hunne deel- genoolen, welke verplicht zijn hunnen voorraad in die vereenigingen aan te koopen. Van daar dan ook het verlies der kleinhandelaars, die door deze samenwerkende maatschappijen wor den ten onder gebracht. En het gou vernement ondersleii.it deze bonden, die al de geringe verkoopers moeten verpletteren Do kleine nijverheid zucht onder eene concurrentie, legen welke zij niets vermag allerlei kleedingstuk ken worden vervaardigd in kloosters en in de gevangnissen, en daarvoor wordt re.) prijs betaald, waaraan on ze volkskinderen niet kunnen wer ken om in hun onderhoud te voorzien. Roept hel met om wraak dat het gou vernement aldus in ruime male hel zijne b'jdraagl om den kleinhandel en de kleine nijverheid m het verder! te storten 'f En de kloosters dan Daar, wordlal- les gemaakt en verkocht men brouwt er bier, men maakt er kleederen, men vervaardigt er allerlei drukwerk, men verkoopt er boeken, ledereen moet genoeg begrijpen dat dit alles gele llen schrijfi in bij den Uitgever, üixïnudestraat, nr 53, te Yper. Üe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Kechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. .Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen: 15 c den drukregel, lteklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. verd wordt aan prijzen beneden alle concurrentie. Zouden wij nu onze stem niet mo gen verheffen om de rechten onzer volkskinderen, die door vreemde en inlandsehe uitzuigers worden verdrukt en gebroodroofd te verdedigen. Zou den wij de klachten niet mogen on dersteunen van onze tallooze nering- doeners, en van onze werklieden, die in nood verkeeren, en die geene hulp van de overheid mogen verhopen Indien de klerikalen verwoed zijn dat wij het kloosterwerk aan den schandpaal spijkeren,zij moeten zulks welen wij zien dal onze medeburgers verdrukt worden en wel dikwijls door vreemde indringers, die verre van in armoede te verkeeren, eigendommen aankoopen van honderden duizenden franks, en die hel loon onzer werk lieden doen verminderen Toen voor 1884 het liberaal gouver nement, jaarlijks aan het Belgisch huishouden 319 miliioen verteerde, schreeuwden de klerikale gazetjos moofd en brand. Üusvergaande ver kwistingon kouden met blijven duren, lo volle vaart snelden wij naar de bankroet, naar den totalen onder gang. Vandaag ko-.t 's lands onderhoud ieder jaar 625 millioen, of 306 millioen meer dan in 1884. De bevolking vermeerderde met een vijlde en de uitgaven verdubbelden. Waar gaat dien mülioenendans ein digen Nooit sprong een gouvernement roekelopzer met de centen om dan het buhligff. Ed al hebben zij op 25 jaar ïxu er dan 2000 millioen geleend, toch is er onophoudelijk gebrek aan geld. Maar de zwartjes zitten aan de Staats kas, en dat zegt genoeg. Bij het sluiten van ons verslag over de feesten onzer Kermis hadden wij den wensch uitgedrukt in den loop der maand September de con certen te zien geven die aangekon digd waren en afgeschaft zijn gew'eest om redens die wij niet kennen. Onze stadhuisbazen die altijd ze nuwachtig en slecht gezind zijn wan neer wij uit plicht een algemeen overzicht geven der feesten die gegeven zijn geweest, hebben zich verhaast aanstonds de kiosk te doen afbreken, welwetende dat de concer ten dan onmogelijk worden. Zij wisten nochtans dat den 30 Augusti een groot turnesfeest ging plaats hebben, dat er veel volk zou in de stad zijn en dat het altijd zeer aangenaam is voorde vreemdelingen eenige stukken muziek te hooren, van 12 tot één ure. Welnu neen. Onze meesters hebben ons niet wil len aanhooren en de Kiosk is ver dwenen. Niettegenstaande het slechte we der van Zondag 23 Oogst, heeft het ypersch publiek willen toonen hoeveel vertrouwen het onderwijs genoot dat in de gemeenteschool gegeven is. Zelden hebben wij in eene prijs- deeling zooveel volk gezien als dien Zondag, ook hebben de toe schouwers hunne bravos noch hunne toejuichingen niet gespaard voor den bijval door de jonge leerlingen be haald, alsook voor de uitvoering der vaderlandsche koorzangen gecompo neerd en bestuurd door den heer bestuurder Thierberghien. Wat het publiek vooral meest be vallen heeft, is de Méander, aan eenschakeling van lichaamsoefenin gen, vergezeld door gezangen, onder het bestuur van den professor Cor- denier. Dat is iets nieuws en wij mogen zeggen dat al de bewegingen meesterlijk uitgevoerd zijn geweest. Eens te meer hebben wij kunnen oordeelen over de tucht en de goede houding die heerscht onder de talrijke leerlingen der school. Wij hebben bestatigd dat het onderwijs en de opvoeding er te zamen gaan, wat tot eere strekt van het onderwijzend personeel. Onder de notabelen die er aange houden hebben het feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren, be merken wij den heer Burgemeester, de heeren Sobry en Gorrissen, die den gemeenteraad vertegenwoordig den. De andere leden van den raad hadden het ongetwijfeld te vernede rend gevonden het arme volk te vereeren. Het publiek heeft de te genwoordigheid der heeren Bossaert en Brunfaut als een goed voorteeken aanzien, die daardoor al hunne be zorgdheid hebben getoond voor de Ypersche jeugd. Onze volksvertegenwoordiger, M. Nolf, die al de prijsdeelingen der officieele scholen bijgewoond heeft, had er ditmaal geen deel kunnen aan nemen ten gevolge van belet. Het Comiteit van den Onderlmgen Bijstand Oud leerlingen der Stad- school was er volledig. Onmiddelijk achter de stadsoverheid geplaatst, heeft het aan 't publiek willen toonen dat het niet faalt en voor niets aar zelt om zijne aangenomenen te onder steunen en te helpen. Wij laten het publiek oordeelen over zekere onthoudingen. Deze onthoudingen zijn des te onver geeflijker dat het mannen geldt die plaatsen bekleeden welke hen ver plichtend altijd op de eerste gele deren te zijn, wanneer het er op aan komt de opvoeding en het onderwijs te vereeren die aan de volkskinderen gegeven worden. Onze medeburger M. Emiel Baey, hoofdgeneesheer des legers, komt onvoorziens ontrukt te werden aan de liefde der zijnen. M. Emiel Baey heeft zijne studiën gedaan in ons afgeschaft stadscolle ge en heeft zich bijzonderlijk onder scheiden door zijnen ijver en zijne bekwaamheden. Hij verwierf ver scheidene goede uitslagen in de al- gemeene prijskampen van het mid delbaar onderwijs en legde al zijne hoogeschool-examen af met onder scheiding. Geneesheer benoemd bij het leger, won hij er al zijne graden en werd, op den ouderdom van 50 jaren ver heven tot hoofdgeneesheer, dank aan zijn verstand vereenigd met eenen grooten wil. De Bond der Oud-Leerlingen van het gemeente college onzer stad ver liest in hem een zijner vurigste aan- kl evers. M. Emiel Baey was ridder der Leopolds orde en vereerd met het mi litaire Kruis van eerste klas. Wij bieden zijne bedrukte familie de uitdrukking onzer levendigste deelneming aan. Zondagjl. had in onze stad de Ve Wedstrijd plaats van het verbond der turnersmaatschappijen van het zuiden der Vlaanderen. Dit feest was ingericht door onze dappere turnersmaatschappij de On- ver?noeibaren) met medehulp van het stadsbestuur. 's Morgends hadden op de Espla nade dé individueele prijskampen plaats en 's namiddags het feest. Een weinig door het slechte weder bena- deeligd mag men hét feest toch wel- gelukt heeten. Om 2 ure vormde zich, aan de sta tie, eenen stoet geopend door de stadsharmonie en waaraan al de tur nersmaatschappijen deelnamen. Na de bijzonderste straten der stad door trokken te hebben, ging de stoet op de Esplanade uiteen. Om 3 1/2 ure ving het feest aan en het weder hield zich van dan af goed. De verschillende nummers van het programma werden al goed weerge geven. De bewegingen, boxen, bal- Iets, enz. hebben het publiek al wel' bevallen, ook hebben zij met geest drift toegejuicht. Om 6 1/2 ure was het feest geëindigd en daarna had de prijsuitreiking plaats in het lokaal der maatschappij, Semïnariestraat. Onder de individueele wedstrijd, bemerken wij de 3e prijs, de heer Christiaens, der Libre Wervicquoise van Wervick. Verders heeft die maatschappij noch de ie prijs in de Ballets en de ie prijs in de poses plastiques behaald. Eere aan die dappere maatschappij die in eiken prijskamp zegepraalt.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1