Lantaarnaansteker, De storm in West-Vlaanderen. De Ylaamsche Ster. Mengelwerk. 10 LOTGEVALLEN EENER WEES. Nieuwstijdingen. Eere ook aan de commissie der Onvermocibarendie het feest zoo goed heeft ingericht. Sedert eenige dagen heerscht een oprechte storm in West-Viaanderen, op verschillige plaatsen. De zeekust werd geteisterd Zaterdag en Zondag. Te Oostende, kon men gedurende drie dagen de wacht van bet phaarschip Westhinder niet aflossen, de sleep boot kon op geene manier het schip naderen, daar de zee zoo stormig was. Te Blankenberghe, Heyst en Kuocke was de zee ook zeer hevig. In het omliggende is Dinsdag een woedende storm uitgebroken. Wind, regen, hagel en donder, niets ontbrak. Ongelooflijke schade werd overal aan gedaan. Gansche hovingen zijn ver nield, langs alle zijden der stad. De boomen die ontworteld zijn of waar van de kronen door den wind losge rukt werden zijn niet te tellen. In Yper nog, is de groote stelling aan de Halle, dienende tot de herbou- wingswerken, gansch vernield. Kort om, niets werd door die duivelsche wind gespaard, en de aangebrachte schade er van voortkomende, is on- schattelijk. Onze wakkere eu kundige tooneelmaat- schappij zal de zaken grootsch aanleggen dezen winter. Inderdaad wij komen uit goede bron te vernemen dat de tooneelraad in zijne laatste vergadering besloten heeft vyf puike vertooningen te geven, te weten; Op zondag 18" October, Kermisklok.. Doodsklok, drama en Het Telegram, blijspel. Op zondag 15" November, Elza, drama en Alzoo ne Klont, blijdspel. Op zondag 13 December, Lina Don ders, drama en Bij den Fotograaf, blijdspel. Op zondag 17" Januari, De Baas uit den rooden Ezel, tooneelspel, Sergeant Bruno, drama, en Zij mag niet trou wen, blijspel. Op zondag 14" Februari, Martha de Krankzinnige, drama en Meirozeken, blijspel. Daaruit blijkt voldoende dat heteenluis- terlijk tooneelseizoen zijn zal en dat onze moedige Sterrelingen ons op iets vergas ten zullen, dat aan de ribben houdt. Wij twijfelen ook niet dat onze bevolking gretig die mooie gelegenheid te baat nemen zal om van die reeks prachtige, leerrijke en tevens hartroerende vertooningen volop te genieten, te meer daar de Ster beslist heeft DE Uit het Engelsch. Achtste hoofdstuk. Opg-elioopte wraakzucht. Zij voelde dat jufvrouw Sullivan, ge kleed met iets dat niet eenvoudig, net en deftig was, geheel onherkenbaar zou worden. Willie had geene zelfzuchtige plannen, de goede jongen sprak van niets tot zijn eigen genoegen het was voor de anderen dal. hij wilde arbeiden, het was in en door hen dat hij zijne belooning verwachtte. Gdukkige kinderen zoogeluk kig als kinderen maar kunnen zijn Wat hebban zij rijkdom noodig. Wat iets stoffelijks en tastbaar, meer dan zij nu be zitten Zij hebben reeds wat meer dan schatten waard is. Zij zijn vol van de hoop en het geloof der kindschheid. Eeneder bronnen van die luchthartigheid, welke Willie en Geertje gevoelden, was ontwijfelbaar de belangloosheid en onbaat zuchtigheid der gemoedsbeweging, die hen vervulde, want bij de plannen, die zij vormden, scheen geen van beiden door zelf zuchtige beweegredenen gedreven te wor den Beide koesterden slechts een verlangen om tot het levensgenot hunner meer bejaar de vrienden bij te dragen. Het was een edele geest van dankbare liefde, die zich bij feeiden openbaarde een geest, die bij persoonlijke bijtredingskaarten af te leveren aan 5 franks per hoofd, geinig voor de 5 ver tooningen en rech; gevende op eene voorbe- boudene, genummerde zitplaats in de eerste plaats. Dat is in 't bereik van alle beurzen eu nergens kan men zich aan dien prijs zoo veel genotvol leerend vermaak aanschaffen. Weldra zullen de inschrijvingtlijsten ten huize der gewone bijtreders aangeboden worden en wij zijn zeker dat zij overal goed onthaald zullen zijn. Men zal zulke mooie gelegenheid niet laten ontsnappen en men zal terzelfdertijd de knappe Ster in hare moedige pogingen willen steunen en aan moedigen. Wie vergeten moest zija, neme het niet euvel op. Men kan zich ook doen inschrijven bij den heer K. Deweerdt, schatbewaarder der maatschappij, Rijselstraat, 59. Allo! eene goede beweging en leve De Vlaamsche Ster! MOUSKROENOngeluk. Een ge span. behoorende aan een ondernemer van Heuie, en bestaande uit twee leege wagens, reed Vrijdag morgend de Phenixstraat voorbij* Twee jongens waren op den wagen gekropen, buiten wetens van den voerman, en op 't oogenblik dat men in de goederenstatie inreed, viel de achtjarige Declecq op den grond, en de tweö wielen van den wagen gingen over zijn lichaam. Aan stonds werden hem zorgen toegediend maar de geneesheer kon nog geene vaste uitspraak doen, over zijn leven. YPER. Spoorwegongeluk. Zaterdag morgend heeft in de statie van Yper, een ongeluk plaats gehad, dat geluk- kigiijk geene slachtoffers gemaakt heeft Den trein van Poperinghe, die om 6. 30 ure 's morgends inkwam, reed op den trein die naar Poperinghe moest vertrokken. De botsiDg was nog al erg en de twee treinen hebben groote schade onderstaan. De weg was daar door gansch afgespert en na eenigen tijd werk van het gansche personeel der statie was alles opnieuw op zijn plooi. MOORSLEDE Schrikkelijke misdaad. Een schrikkelijke misdaad werd Zaterdag rond 8 ure 's morgends, te Moorslede gepleegd Een meisje, de kleine Augusta Vanaelst,, 8 jaar oud, werd door hare ouders gezonden om eene boodschap te doen en daar zij zoo lang weg was. besloot de vader haar op te zoeken. Hij vroeg aan geburen of zij het meisje nergens bemerkt hadden en na lang zoeken, werd het rond 1 ure '8 middags, in het Teerbngsbosch ge vonden in erbarmelij ken toestand Het beidm grootendeeis natuurlijk was. Bij Willie was die evenwel door eene godvruch tige opvoeding zoodanig aangekweekt, dat hij den aard van een zedelijk beginsel be gon te verkrijger) terwijl hij bij Geertje niet mesr dan eene natuurlijke aandrift was en helaas, zoo is de mensch, als hij alleen door zijne hartstochten wordt be- heerscht het arme meisje had wie heeft ze niet - andere minder beminne lijke driften en indien de eerste aanmoe diging en versterking noodig had, niet minder noodzakelijk moesten do laatste gesmoord en uitgeroeid worden. Zij bereikten nu den laatsten lantaarn paal in die straat en sloegen weder eenen hoek om daar nauwelijks hadden zij nog eenige schreden gedaan, of Geertje bleef staan, wilde volstrekt, niet verder, trok hard aan Willie's hand en poogde bem tot om- keeren te bewegen. Wat scheelt er aan, Geertje zegde hijZijt ge moe Neen, o neen. Maar ik kan niet verder gaan. Waarom niet Och omdat omdat, hier liet zij hare stem dalen, en haar mond dicht bij Willie's oor houdende fluisterde zij omdat Nan Grant daar woont. Ik zie het huis. Ik had vergeten dat oom True daar voorbij kwam en ik kan daar niet meegaan ik ben bang. 0 ho zegde Willie, zich deftig op richtende, ik zou wel eens willen weten waar gij bang voor. zijl, als ik bij u ben. Laat zij u eens aanraken als zij durft. En dan oom True nog Wat zou ik lachen Vriendelijk schertsend d:\ong bij bij Geertje aan om tnaar mee te gaan, zeggen de dat Nan hen waarschijnlijk niet eens was den buik opengesneden en den hals verwurgd. Aanstonds droeg men het bij den dok tor en verwittigde men de overheden. Dank aan de zorgen van den genees heer, kwam het. meisje tot hare zinnen terug en kon het een verhaal van de misdaad geven Een man van een 40 tal jaren had haar gevolgd en nabij het bosch gekomen vastgegrepen en boschwaarts geloopen. Daar heeft die walgelijke kerel het meisje verkracht, en om onbekend te blijven, heeft hij getracht het te vermoorden met haar den buik open te snijden en den hals te verwurgen. Onmidddelij k werd een onderzoek in gesteld door de gendarmerie. Het par ket van Yper heeft reeds twee maal te Moorslede afgestapt, om de getuigen dier zaak te hooren en het enkwest ten goeden einde te brengen. De gen- darmerian en politie van Roeselare, Meenon eu Yper, zijn op zoek, maar hebben helaas, tot nu toe, nog niemand aangehouden. De toestand van het meisje is een weinig verbeterd. Augusta Vanaelst, slachtoffer van die vreeselijke aanslagdienwij hierbo ven weergeven, is gestorven te Kor trijk, in het hospitaal van doktor Lauwers, Dinsdag morgend om 10 uur. Al de onderzoekingen tot nu gedaan om den dader te ontdekken, zijn vruchteloos gebleven. HOUTHEMDoodgevallenMaan dag rond den middag ontstond er twist, te Houthem, tnsschen de twee gezin nen, Decroix rd Parez die slecht overeenkwamen. De vader Decroix, ziende dat een ongeluk ging gebeuren, daar de twist zoo hevig was, snelde tce en in eene krisis van gramschap, viel hij plotseling op den grond neder. Hij was doodgevallen. De oude Decroix was 64 jaar en leed aan eene hert ziekte. WERVIOK. Velo ongevalGedu rende de velokoersen van Zondag, te Wervick. aan de statie, is eene vrouw, Jeanne Deleforferie van haar rijwiel gevallen hn haar been gebroken op twee plaatsen. Pien ander rij wielrijder van Komen, M Desmarets, zoon heeft een val gedaan, die hem gekwetst heeft aan de krne. KORT RIJ KEene ernstige zaak. Zondag laatst heeft te Kortnjk een lafielijken aanslag gedaan geweest door een man van 50 jaren. Het slachtoffer is een meisje van 9 jaar, dat zich naar een bosch bevond waar de kerel, dien zij kende, haar beloofd had 10 centiemen te geven. Hij deed het meisje walgelijke daden on- zou zien maar dat. zij misschien Nan zou den zien en dart was het jnist wat hij ver langde niets zou hem liever zijn. Geertje liet zich haren angst gemakkelijk onmemen. Zij was niet vreesachtig van aard, het was alleeen het plotselinge van den schrik ge weest, waarmede zij hare oude woning herkende, welke haar angstig afgrijzen voor Nan in volle kracht had doen herleven. Er was niet. veel redeneeren noodig om haar te verzekeren dat zij nu volkomen veilig was, en weldra maakte hare vrees plaats voor een verlangen om Willie de vrouw te wij zen, die haar voorheen zoo mishandeld had. Toen zij dus aan het huis kwamen, was zij veeleer verlangend dan bevreesd dat men Nan in het gezicht zou krijgen en nooit gaf iemand beter geleegenheid om zich in zijn waar karakter te laten bekijken dan Nan op dit. oogenblik. Zij stond voor het venster, in hevigen twist met, eene van hare buurvrou wen. Geheel haar gezicht drukte opgewon- dene gramschap uitop haar best zelfs eene leelijke vrouw, was haar gelaat thans zulk een duidelijke spiegel van haren gemoeds aard, dat niemand haar zoo kon zien en er aan twijfelen of Geertje de waarheid van haar gezegd had. Wie is zij sprak Willie, die lange, die met dien trekpot in hare hand staat te zwaaien Zij zal er het oor nog afbreken, als zij niet oppast. Ja, antwoordde Geertje, dat is Nan. Wat doet zij Zij zal gaan vechten met jufvrouw Birth zij heeft haast altijd met iemand ru zie Zij ziet ons niet, niet waar Neen, zij heeft het veel te druk. Maar knm, laten wij niet blijven staan zij is een leelijk wijf. zoo als ik wel gedacht heb, ik (iergaan en gaf haar 10 centiemen Om 7 1/2 uur l^wam hij uit het bosch met, het meisje in zijne armen. Gelni-kig- lijk kwam (laar (ie broeder van het slachtoffertje voorbij Wanneer de sater den jongen bemerkte, liet hij het meisje gaan en nam bij de vlocht Ondervraagd, vertelde het kind het geen de kerel haai had doen onder staan, en onmiddelijkwerden opzoe kingen gedaan, maar tot nu toe nog vruchteloos. De luchtscheepvaart staat op het orde van den dag. M. Wright, de vliegende Amerikaan, komt de Franschen te ver bazen met ziju v'liegmachien, die verre al de andere overtreft. Zij n aeroplaan is nog geheel en gansch de voimaaktheid niet, maar van nu af aan mag men stoutweg zeggen, dat de luchtscheepvaart maar een kwestie van jaren meer is. Indien men 't gevonden kan krijgen te vliegen zonder motor, dan is 't pro- blema voor goed opgelost. In al de landen worden proeven ge daan. In Frankrijk staan op 't voor plan Farman en Delagrange in Doitschland heeft majoor I'arseval reeds twee korte vluchten gemaakt in den omtrek vau Berlijn in Italië heeft commandant Ricaldom ook een lucht schip gebouwd, maar heeft nog zijn proef met gemaakt. Wie nog eenige jaren leeft, zal zeker nog den tijd zien, dat al de menscheu tusscheu heme! en aarde zullen vlie gen. Seme iiileriialionale Tentoonstelling le Gent, in 1908. Wij roepen nogmaals de bijzon dere aandacht onzer lezers op de inter nationale Tenstoonstelling der Spijsta- fel (Kookkunst-Voedingsmiddelen),wel ke te Gent zal gebonden worden, in No vember aanstaande, ouder de Hooge Bescherming van den heer Minister van Landbouw en onder begunstiging van Staat, Provincie en Stad. Ziehier de indeeling der producten welke kunnen geexposeerd worden. Zij zal een gedacht geven van de belang rijkheid der Tentoonstelling Kookkunst Visch Melk. Boter, Kaas. - G'olouiale eetwaren. Vo iding- conserven. Vruchten. Groeusels. Menbeleering voor eetzalen en keu kens. Materieel voor helders en keu kens Tafellinnen. Tafelglaswaren. Porselein. Zilverwerk voor tafels. Messenmakenj Keukengereedschap en keukenovens. Vervoermaferieel Pasteibakkerij. SuikerbakkerijBe schuit en peperkoek. Obocolaad, Gacao, Limonaden, Ruw ijs Honig Broodbakkerij. Vleeschhouwerij Spekslagerij, Penserij Gevogelte. V/ild. Eieren. - Wijnen, Likeuren. heb al genoeg van haar gezien, en gij zeker ook. Kom Doch Geertie bleef steen dralen Moed krijgende door de zekerheid dat zij veilig en onopgemerkt was, stond zij strak naar Nan te staren, en in hare oogen schitterde, niet gelijk weinige minuten geleden, de gezonde en onschuldige opgewondenheid van een vroolijk hart, maar het vuur van blakende gramschap een vuur, dat Nan lang gele den had ontstoken, dat nog niet was uitge doofd, en haar aanblik nu weder in volle vlam deed schieten Willie, die bedacht dat het tijd werd om naar huis te gain en zag dat Flint met zij ne toorts reeds ver de straat af was, het nu Geedlje staan, en liep om haar zoo mede te lokken, alleen voort, te ge lijk roepende Kom, Geertje, ik kan niet wachten. Geertje keerle zich om, zag dat hij een eind ver was bukte snel, raapte eene'. steen van het voedpa'd op en smeet dien naar het venster. Men hoorde het klinken van gebro ken glas en eenen uitroep met Nan's welbe kende stem maar Geertje was niet blijven staan om de gevolgen van haar bedrijf te zien. Zoodra de steen uit hare hand was ge vlogen en zij hoorde dat hij eene ruit raak te, kwam al hare vrees weder boven, en Willie voorbij stuivende haalde zij geenera adem voordat zij veilig bij True was. Willie haalde de twee niet in voordat zij dicht bij huis waren toen kwam hij hen achterop loopen en riep ademloos: Maar, Geertje' weet ge wel wat gij gedaan hebt Gij hebt eene ruit gebroken. Geertje stiet Willie met haren ellenboog van zich af en antwoordde stuursch, dat zij dit ook had willen doen. Nu vroeg True waar die ruit gebroken was, en Geertje bekende zonder eenig be- ÓF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2