Lantaarnaansteker, Ypet\ Mengelwerk. 11 LOTGEVALLEN EENER WEES. De keus eener school. Nieuwstijdingen. Pyramiden. Concorde, Lille. Vaillante, Mouscron. Jeune Garde, Flers. Avenirdu Vieux Lille. Armentièroise, Armentières. Jeune France, Alsace Lorraine, Wacht aan Leie, Menin. Pyramiden-p up ill en. Courtraisienne. Springen met de pers. 4. Mevis Populaire, Gand. 2. Vermeulen Populaire, Gand. 3. Debeuckelaer Vrijheidsliefde, Gand. 4. Vandenberghe Populaire, Gand. 5. Dennecourt Richard, Courtrai. Ziehier wat Henri Lavedan schrijft in 1'Illustration de Paris van den 29 Augusti laatst, nopens onze stad Een gelukkig toeval deed mij over zes weken het laatste boek in handen vallen van Gautier de oude steden van Vlaanderen. Er was niets meer noodig om in mij de begeerte te doen ontstaan een groot onrecht te herstellen naarmate dat ik de bladzijden met de oogen verslond waar de scherpe daken, de torentjes met windwijzers bezet, de looden belegsels en de aren der torens, en der belforten de noordenlucht door boordden, doorstaken mij de bitterste verwijten. Ik had genoegen met mij zeiven te beleedigen Hoe dom merik gij hebt dat niet gezien Dom beest gij kent Waarschau en gij kent Brugge niet Ezel, gij zijt in Zwitserland geweest en gij kent Yper niet Ik zal gaan, zwoer ik bij mij zeiven. En ik hield mijn woord. Ziedaar bijna twee maanden dat ik met den gids Robida onder den arm de klok- kenspelende steden doorloop en ik overlaad mij alle oogenblikken met gelukwenschen deze reis ondernomen te hebben in gezelschap van een zoo begoochelenden .oproeper van het verleden, waar ik een zoo onschat baar nut gevonden heb. Ik heb de markt van Yper gezien Het is tegen den avond, bij de schemering van het vallen van den dag dat zij een indrukwekkend gezicht van schoon heid aanneemt. Zoo ruim, zoo ijdel en zoo vol met herinneringen die haar vervullen en haar eenzaam la ten Ik heb de vesten gevolgd waar ik honderdmaal, duizendmaal alleen was bij het verwijderd geblaf van eenen hond die mij misschien rook en welken de tegenwoordigheid van eenen vreemdeling van zijn stuk bracht. De maan deed de dakpannen DE Uit het Engelsch. Negende, Hoofdstuk Eene uiewe vriendin. Eene jonge dame van ongeveer vijf en twintig jaar naar het scheen, leunde op zijnen arm Zij was met de grootste een voudigheid gekleed zij droeg eenen don kerbruinen mantel en eenen hoed van dezelf de kleur, van binnen met blauw lint afgezet. Het eenige gedeelte harer kleeding, dat kostbaar of fraai mocht heeten, was een boa van donker bont, met een geëmailleerd slot om haren hals vastgemaakt. Zij was een weinig boneden de middelbare lengte en had eene welgeëvenredige gestalte. Hare gelaatstrekken waren fijn eri regelmatig hare kleur was helder, schoon eenigszins bleek, en hare lichtbruine haren waren zeer net en zorgvuldig opgemaakt. Zij sloeg hare oogen niet op terwijl zij langzaam aankwam, en de lange wimpers lagen bijna op hare wangen. Deze twee naderden de plek waar Geertje zat, doch zonder haar op te met ken. Het doet mij genoegen dat het orgel u bevalt, zegde de bejaarde heer, ik zelf ben gepn groot kenner van muziek, maar men zegt dat het een uitmuntend instrument is, en dat Hermann het buitengemeen goed bespeelt. glinsteren welke zij hier en daar als in vischschubben veranderden het belfort spreidde langzaam en statig over de uitgeputte en voor altijd slapende stad, hare tonen in de duisternissen, die als bloemengar ven van koper en zilver ontloken. En dan was het Brugge, waarvan ik u niet zou kunnen spreken, omdat het mij voldoende is haren naam uit te spreken om niets te zeggen te hebben gelijk de opperste vreugden en de grootste droefheden, zijn de uitzinnige bewonderingen stom. Boekbeoordeeliiiff. Komt te verschijnen bij Demarteau te Tongeren In en om de tentoon- stelling van het Gulden Vlies te Brugge in Ifoj, door Medard Ver leest. Men herinnert zich den overgroo- ten bijval, welken over eenige jaren de zeer boeiende uitgave van den zelfden schrijver over de Tentoon stelling der vlaamsche primitieve- werken te Brugge, en onze lezers hebben zeker den welverdienden lof en de vleiende waardeeringen van bevoegde meesters niet vergeten voor Hans Memlinck en voor de geillustreerde Gids van den toerist te Brugge, die omtrent hetzelfde tijd stip verschenen. Het nieuwe gewrocht van den on- vermoeibaren werker en verstandi- gen kunstcriticus, welke M. Ver- kest is, wordt niet min gunstig ont haald dan zijne voorgangers. Het krioelt van kostbare en zekere in lichtingen, van oorspronkelijke en geleerde overzichten, gelijk overi gens al de gewrochten van dezen uit muntenden schrijver door eene hel derheid van uiteenzetting en eene duidelijkheid van uitzichten die de lezing er van gemakkelijk en aan trekkelijk maken. In en om de tentoonstelling van het Gulden Vlies zal het onontbeerlijke Vade Mecum zijn der oudheidkundi gen en der kunstenaars die bijzonder lijk de roemrijke instelling van het Gulden Vlies zullen willen bestudee- ren. Zijne plaats is aangeduid in de bibliotheken. Wij wenschen M. Verkest recht zinnig geluk voor zijn schoon boek en wij nemen deze gelegenheid te baat om hem al het geluk uit te drukken dat wij gevoelen hem tot de gezondheid te hebben zien weder- keeren, dapperder dan ooit voor de vlaamsche letteren en de vlaamsche Ook mijn oordeel is van geene groote waarde, antwoordde de dame, want ik heb zeer weinig kennis van muziek, hoeveel ik er ook van houd. Maar die symphonie vind ik overheerlijk ik heb in langen tijd niet iets zoo roerends gehoord of het kan ook wezen dat zij gedeeltelijk door de plechtige stilte der kerk dezen avond zoo liefelijk klinkt. Ik kom gaarne op eenen weekdag in eene groote kerk. Het was wel vriendelijk van u mij te komen afhalen. Hoe is u dat zoo ingevallen Ik dacht dat het u genoegen zou doen, mijne lieve. Ik wist dat Hermann tegen dezen tijd zou spelen en bovendien, toen ik zag hoe bleek gij waart, meende ik dat eene wandeling u goed zou doen. Zij heeft mij ook goed gedaan. Ik voelde mij niet wel, en die heldere koude lucht was juist wat ik noodig had. Ik wist wel dat ze mij goed zou doen maar juf vrouw Ellis had het te druk, en ik kon. zooals ge weel, niet alleen uitgaan. Ik dacht Cooper, den koster, hier te vinden, hervatte de bejaarde heer. Ik wilde hem over het licht spreken De namiddagen zijn nu zoo kort en het wordt zoo vroeg donker, dat ik hem zeggen moet de gordij nen, meer open te laten, of ik kan morgen middag mijne preek niet lezen. Misschien is hij in de kerkekamer hij heeft zaterdags hier altijd wat te doen mij dunkt, ik moest maar eens naar hem gaan zoeken. Juist trad Cooper de kerk binnen, en toen hij den geestelijk zag kwam hij nader, en scheen, na de boodschap over het licht te hebben vernomen, dezen te verzoeken om hem eider heen te vergezellen, want de be jaarde heer bedacht zich, keek eens naar de jonge dame om, en zegde toen Ik moest dan vandaag maar gaan en daar gij zegt kunst. Ziehier de titels van de bijzonderste hoofdstukken van dat gewrocht I. Hoe de tentoonstelling onstond. II. Het plaatselijk comiteit en de kunst- plakatten. III. De spaansche Hellebaardiers. IV. Twijfel nopens den oorsprong van het Gulden Vlies. Verschillende le zingen. V. Een beetje geschiedenis. a) Stichting. b) Ridders, p c) Plichten. d) Kleedij, ordeketenen teeken. e) Vergaderingen. f) Twee vertakkingen van de Gulden Vliesorde. VI. Het voornaamste dat op de tentoon stelling voorhanden was a) dejuweelen, halsketensen gesteen ten b) de wandtapijten en mantels c) de wapenrustingen en wapens dj de zegels, penningen en munten e) Beeldhouw- en snijwerken f) de etsen g) de miniaturen h) de blazoenen i) de schilderijen. VII. Naschrift. Weldra zal de vacantie voorbij zijn. De dagen van vreugde en vermaak der kinders zal nogeens vervangen worden door werk en studie. Immers, dit zijn toch wel twee hoofdpunten van het menschelijk leven. Vele vaders, moeders of voogden, die hunne kinders voor de eerste maal op school zenden, aarzelen te veel op de keus dezer laatste. Eene school, hier in België, geeft aan de ouders, alle waarborg dit is de officieele school. Daaraan valt niet te twijfelen. Bestuurt door bekwame, gediplomeerde onderwijzers, stelt zij trouw aan de ouders op het punt van kennis en geleerdheid. Onder het toezicht van den Staat, waarborgt zij de vrijheid. De beste school, die een familliehoofd kan kiezen, is on betwistbaar de officieele school, om dat zij bewijzen geeft van hare macht. Hier in Yper, hebben wij drie ge meentescholen de kostelooze knech tjesgemeenteschool, bijgenaamd De Looie de kostelooze meisjesschool, bijgenaamd, De Frikadellen en de betalende lagere meisjesschool. Dit zijn drie onderwijsgestichten die den kinders een schoone opvoeding en een goede geleerdheid verschaf- 1 1 IJ dat gij nu ti)d hebt, zou het jammer zijn als ik het niet deed maar ik weet niet Zich toen naar de dame koerende, ver volgde hij Amelia mijnheer Cooper ver zoekt mij om met hem naar jufvrouw Glass te gaan en ik geloof dat ik dan voor eani- gen tijd zou moeten weg blijven Zoudt gij er iets tegen hebben om hier te wachten tot ik terugkom Zij woont in de straat hier bij maar ik kan wel opgehouden worden, want het is om over de boeken uit de biblio theek te spreken, die zoo baldadig bedor ven zijn, en ik vrees dat haar oudste jongen er de hand in gehad heeft. Het behoort voor morgen onderzocht te worden, en ik kan van-avond bezwaarlijk nog eens zoo ver gaan, anders zou ik er niet aan denken om u hier alleen te laten. O ga toch gerust, antwoordde Amelia. Bekommer u niet over mij. Het zal een ge noegen voor mij zijn hier naar de muziek te zitten luisteren. Dat is waarlijk een genot voor mij, an het is mij onverschillig hoe lang ik blijf wachten ik verzoek u dus dat gij u om mij niet haast, mijnheer. Arnold. Aldus gerust gesteld besloot de geestelijke om maar te gaan en nadat hij de dame naar eene zitplaats onder den preekstoel had gebracht, verwijderde hij zich met Cooper. Al dien tijd was Geertje onopgemerkt gebleven, daar zij stil op den bovensten trap, eenigszins achter den preekstoel ver scholen, was blijven zitten. Maar nauwe lijks was de deur met eenen luiden slag toe getrokken, of het kind stond op en kwam den trap af. Zoodra zij zich bewoog maakte de dame, die dicht bij zat, eene beweging van schrik, en riep eenigszins driftig uit Wie is dat Geertje bleef dus stil staan en gaf geen antwoord. Vreemd genoeg, keek de dame fen. Verders hebben wij nog, de Staatsmiddel bareschool, waar er eene voorbereidende afdeeling en eene middelbare afdeeling bestaat. De eerste is ten gebruike der kinderen te beginnen van 6 jaar. De tweede verschaft een middelbaar onderwijs, dat onder alle opzichten, door het onderwijzendpersoneelgoed bezorgd wordt. De inschrijvingen tot die laatste school, kunnen gedaan worden. Se minariestraat, bij de Vischmarkt of den Donderdag 24 September, van 8 tot 12 ure, ten bureele van den be stuurder. De heropening der klassen heeft plaats Vrijdag 25 September, om 8 ure 's morgens. MONS Groolë Brand. •- Vrijdag avond, rond 7 uren hadden de werk lieden der brouwerij-mouterij van den heer Gnstaaf Paulet, in de Berlaimont- straat te Mons, den arbeid verlaten bij hun vertrek hadden ze niets ver dachts opgemerkt, 's Nachts zag een meid in de machieuenzaal vlammen opslaan. Onmiddelijk gaf'zij het nood sein. Het vuur, dat op het gelijkvloers ontstaan was, breidde zich snel uit tot de plaatsen van het eerste verdiep. Daar lagen ongeveer 4,500zakken hop, zomergerst 6u mout opgestapeld. Het persooneel der brouwerij poog den den brand af te snijden met achter de gemeenschapsdeuren van dat ge bouw zakken meelstof te stapelen. Ze moesten echter dat werk laten vareu, zoo stikkend was de rook die uit den vuurpoel opwalmde. Het duurde dan niet lang of alles vlamde op de vloeren, de koopwaren, het dak stortten in met schrikkelijk gedruisch en alles vormde dan nog slechts een enkele reusachtige vlam, die meer dan 30 meters hoog opsloeg en gansch den omtrek verlichtte De pompiers werkten moedig om de naburige huizeu te vrijwaren en zoo mogelijk het vuur uit te dooven Et- was ongelukkiglijk geen doen aan. Miljoenen vuurgensters vlogen boog in de lucht rond en vielen allen ais een sterrenregen meer op de naburige da ken. De brand duurde aldus twee volle uren en eindigde slechts bij gebrek aan brandstof. Men kent nog de oorzaken der ramp niet. Men denkt nogthans dat door het heetloopen van den as van een machien, dat daags te voren in werking was geweest, de afval van graan zal in brand geraakt zijn. De magazijnen staken vol koopwaren, voor rond de 350,000 frank. De ma- chienen en de gereedschappen hadden niet op, hoewel zij moest, bemerkt hebben dat er boven haar hoofd beweging was. Er volgde een oogenblik van stilte, en toen begon Geertje verdernaar beneden tekomen. Thans sprong de dame op, en hare hand uitstekende, zegde zij, even Snel als te voren Wie is daar Ik, antwoordde Geertje, de dame aanziende ik ben het maar. Wilt ge blijven staan en met mij spre ken Geertje bleef niet alleen staan maar kwam zelfs nader, tot dicht bij Amelia's stoel, onwederstaanbaar aangetrokken door de muziek der liefelijkste stem die zij nog ooit gehoord had. De dame legde hare hand op Geertje's hoofd, trok haar naar zich toe en zegdé Wie zijt ge Geertje. Geertje wie Niets anders dan Geertje. Hebt gij uwen anderen naam verge ten Ik heb geen anderen naam. Hoe zijt gij hier gekomen Ik ben met mijnheer Cooper hiör naartoe gegaan om hem zijn goed te helpen dragen. En hij heeft u hier naar hem laten wachten, en ik ben ook hier gelaten dus moeten wij maar op elkander passen, niet waar Geertje begon hierom te lachen. Waar waart ge daar zoo even Op den trap Ja. Als ge dan hier op die tr«de bij mijnen stoel kwaamt zitten, en een beetje met mij OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2