Stadsnieuws. Aan de Kiezers Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 24 September 1908 5 centiemen. Vierde jaar. lVr 46. BELANGRIJK BERICHT. De Vogelschrik. Er spookI iels. Liberaal en Klerikaal. Teekens des lijds. Eene domheid. 8 erschijnentle ties iJontlertlttgs. Vires acquirit eundo. Eendracht maakt Macht. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voor den buiten: Ken jaar, Fr. 3-00. Voor stad Ken jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixtmidestraai, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscb België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. De nieuwe kiezèrslijsten zijn verschenen en zijn neergelegd van heden af tot den 31 Januari 1909, ter inzage der belanghebben den in het gemeentesecretariaat en in het politiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neergelegd ten bureele der liberale Associatie en kunnen alle dagen geraadpleegd worden. Wij manen al onze vrienden vuriglijk aan zich te verzekeren of zij op de kiezers lijsten ingeschreven zijn en zulks voor het getal stemmen waaraan zij recht hebbën. Het is hunne plicht de reclamaties te stu ren naar het Secretariat hunner gemeente vóór den 31 October aanstaande .tegen kwi tantie van een bewijsstuk, of wel hunne re clamaties in te diennen bij het Comiteit der liberale Associatie, vóór den 15 October toekomende. Het bureel is open in de Seminariestraat van 8 tot 10 ure's morgens en van 4 tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 tot 11 ure 's morgens. Dat zij het doen zonder vertoeven om het werk der nazieners te vergemakkelijken. Wanneer de kersen beginnen te blozen, wanneer de erwtjes of het graan rijp worden, dan^raaken de buitenlieden gewoonlijk eenen vogel schrik om de gevleugelde rooverijes te verwijderen die hunne hoven en landen komen plunderen. Zij maken een gfooten strooien man, dien zij op de zonderlingste wijze aankleeden, eenen grooten ge vlochten hoed opzetten en twee on eindig lange armen geven, gewapend met dikke stokken. Vervolgens plaatsen zij dien vogcl- schrikgoed in t zicht, op eenen boom, in hunnen hof of in 't midden van hun graan, volgens de vruchten die zij willen beschermen. In den beginne is dat heel goed de vogeltjes hebben grooten schrik, zelfs de stoutmoedige musschen vliegen verre weg, en de spreeuwen gaan el-, ders hun vernielingswerk volbren gen. Maar weldra vermindert de schrik, de vogeltjes worden stoutmoediger, stillekens aan naderen zij en gewen nen zich aan den strooien man. En eenige dagen daarna zijn zij be vriend met den schnkaanjager al bunne vrees is verdwenenzij spelen, keuvelen en sjirpen op zijne groote armen en dikke stokken ware het seizoen der befdepraatjes niet voor bij, dan maakten zij voorzeker hun nestje in zijnen gastvrijen hoed De vogels hebben geëindigd met te verstaan dat de groote man geen kwaad deed en dat men hem daar al leenlijk geplaatst heeft om schrik aan tc jagen. Weldra bekommeren z<j er zich mei meer om de kersen worden ver zwolgen, de erwtjes verdwijnen en met de rijpe korenaren wordt er ker- mismaal gehouden. In dit klein, eenvoudigverlelselken is eene groote zedeles te trekken De klerikalen, om hunne bedreig de versterkingen te redden, om de mandalen hunner mannen te verde digen, nemen ook hunne toevlucht toteenen vogelschrik.. Wanneer de kiezingen naderen en de strijd hevig wordt, dan komen de klerikalen met hunnen grooten strooien man voorden dag De liberalen, schreeuwen zij zoo hard zij kunnen zijn de bondgenoo- ten van den duivel, het zijn gods diensthaters, priestervervolgers en kerkafbrekers Wie stemt voor de liberalen, ver koopt zijne ziel aan den duivel en doemt zich voor eeuwig in de hel In 'l. begin had die verschrikker nog al veel goed invloed hij joeg de vrees in de naïeve en eenvoudige kiezers. Maar reeds lange jaren wordt die vogelschrik uit zijne doos gebaald voor elke kiczing hij is oud en ver sletenendoor niemand meergevreesd. De kiezers hebben begrepen hoe domgeeslig en belachelijk die truk is zij halen de schouders op wanneer de klerikale papieren de vlammen der hel voorhunne oogen doen dansen... De kiezers hebben verstaan dat de hemel, de hel, de duivel en de gods dienst niets gemeens hebben met de politiek. Zij hebben verstaan dat zij door het iberalisme alleen de politieke gehjeheid zullen bekomen, cle gelijk heid voorden godsdienst, voorde be lastingen en het onderwijs.,. Zij hebben verstaan dat de grootste betrachting van het bberalisme is hel lot der werkende klassen te verbete ren. 't ls daarom dat al degenen die zwoegen en lijden zich tot de volks- lievende liberale partij wenden. 't Spookt iets langs de rechterzijde, 't Is voor iedereen opmerkzaam ge weest, tijdens de laatste besprekingen dat de twee hoofden der clericale partij, de heeren staatsministers Woeste en Beernaart, op vinnige wijze het minis terie aangerand hebben, en dat hunne redevoeringen beter geleken aan woor den van tegenstrevers, dan aan woor den van vrienden Tijdens de bespreking der buitenge wone begrooting, zijner bitsige bij tende woordeu gewisseld geweest, mi nister Delbeke heeft de heeren Beer- naerten Woestëovhvden hekelgehaald ministerHelleputteheef' gesproken van een cartel Woeste-Neven-Demblon, kortom, de vrede is verre van stichtend te zijn tus8chen de clericale broeders Ziehier hoe men, volgens de Pa- trie de zaak moet uitleggen M Beernaert is het ministerie vijan dig, en hij is logiek in zijne handelwij ze M. Woeste is het min MeD weet dat hij dikwijls in zienswijze verschild heeft met M. Schollaert,, en men weet ook dat het door zijn toedoen is, dat de heeren Renkin en Hellebaut in het mi nisterie getreden zijD, ten tijde nog van M. de Trooz. Sedert M. Schollaert den betreurden hoofd mi nister vervangen heeft, heeft men opgehouden M. Woeste te raad plegen van daar de woede van den laatste, woede die nog verergerd is, wanneer M Davignop, minister van buitenlandse!)" zaken, nagelaten heeft AI. W-oeste tot officieel banket uit te noodigen. Sedert dien hebben de hee ren Schollaert en Woeste opgehouden elkander te groeten, en eerstgenoem de/sou gekkenderwijze gezegd hebben, dat het ministerie nu een schoonvader en eene schoonmoeder had, in de per- soons der twee achtbare staatsministers. Wat er ook van zij, zeker is het, dat er tnsschen de kopstukken der cleri cale partij groote oneenigheden be staan dat die oneenigheden niet gebe terd zijn, door het stemmen van de overname van den Congo, en dat zij nog zullen verslechten, met het neder- leguren der aangekondigde nieuwe militiewot. Wij weten uit goede bron, dat men den toestand der clericale partij, in hoogere sferen, als zeer netelig aan ziet, ja zelfs als volstrekt onhoudelijk: De clericale kopstukken zelve verlan gen om verandering, en ware het niet dat de clsricaien er mordicus aanhou den, van ten naasten jure het vijfen twintigjarig jubelfeest te vieren van hun meesterschap, het ministerie zou reeds lang de Kamers ontbonden en eenen oproep gedaan hebben aan het land. Ondertusscl'en hestatigen wij. met vreugde, dat de verstandige clericalen van langs om meer genegen zijn, ons het liberaal programma te ontstelen en zich toe te eigenen 't Is waar, zij dur ven nog plataf hun gedacht niet zeggen, maar zij erkennen reeds, op onbewim pelde manier, dat drie belangrijke wetten teenemaal moeten gewijzigd worden, namelijk de wetten aangaan de de kiezingen, de legerinnchting en het onderwijs. Wij. liberalen, wij spreken op dui delijker wijze nog, en wij kondigen vol moedig ons programma af, dat door het volk bemind en aanveerd wordt Algemeen stemrecht, metevenredige vertegenwoordiging Persoonlijke krijgsdienst Verplicht onderwijs. Da clericalen kennen de sterkte van dat onverwinbaar programma ook zullen zij wederom vooruitkomen met hunne oude leugens en lasteringen, en aan ons bedrogen volk op alle tonen zingen De liberalen zijn vijanden van den godsdienst, zij willende priesters vervolgen, en willen de kerken sluiten, enz., enz. Liberalen, mijne vrienden, aan u van te werken, opdat die leugens nog maals niet gelukken. Het lot beguns tigt ons aan ons van op te letten, dat het zi jne gunsten niet moede worde. feugeus vluchten, waai beid zoeken, eder helpen, memand vloeken CQtaafin leven, braafiu sterven, Klkeeu T zijne laten erven Söscht en plicht voor oogen honden, >ltoos zich vau schijn outhouden, >rmiri helpen zonder praal, trieve vriend, is LIBKRAAL. fsjoukelfoezen, onrecht, plegen, t-iegon. maarniet zijn verlegen Ker en faam van braven rooven. jsuzie stoken, schijn geloven, —n de leering van de Kerk ptunnen huichelen, kunnen sluipen >rmen helpen als zij kruipen, >an hen geven met veel praal t-ieve vriend, is KLERIKAAL. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Een klerikaal blad De Bien Pu blic doet opmerken dat men in Bel gië eene groote vermeerdering van echtscheidingen heeft moeten vaststel len in de laatste jaren. Het is toch aardig dat deze bedenkelijke en be droevende meerderheid gepaard gaat met den kolossalen aangroei van den invloed eu de macht der Roomsche geestelijkheid, met de sterke vermeer dering van kloosters, kerken en kapel len, broerkens, paters, begijnen en tut ti quanli. Hoe mactitiger en talrijker deze ge patenteerde zedeprekers zich voordoen hoe grootnr zou de zedelijke invloed moeten zijn dien zij op de bevolking uitoefenen. Integendeel, niet alleen de echt scheidingen, maar de misdrijven ver meerden-li op bedenkelijke wijze in gansch het land, en niet het minst in onze door en door verkwezelde gewes ten. Talrijke rasphuizen en verbete- ringshuizen moesten in de laatste jaren bijgebouwd of vergroot worden, en zij zijn allen proppensvol. 't Is een ver- schij usel, datofficieël werd vastgesteld, en deze onrustbarende plaag groeide aan, naarmate dat er meer ofïicieele scholen werden ten ondergebracht. Ongelukkiglijk voor de Roomsche Kerk. die er zal door ten onder gaan in Belgie, zijn onze geestelijken zooda- nig opgeslorpt door hunne razende jacht op geldbezit en politieke macht, dat zij zalven aan de bevolking het slei-hte voorbeeld geven. Het Journal d'Ypres, in zijn ver slag over het turnersfeest, heeft ge meend slim te zijn met een gemakke lijk te raden inzicht te zeggen dat de heer volksvertegenwoordiger Nolf er schitterde door zijne afwe zigheid. Men moet met een zonderling ver stand begaafd zijn om te eischen dat M. Nolf tegenwoordig zij aan een feest door de liberalen gegeven, wanneer hij meer dan honderd uren van de stad verwijderd is. Wij begrijpen dat onze bemerkin gen over de onthouding onzer over heidspersonen in de prijsdeelingen onzer gemeentescholen en der mid delbare school, het Journal d'Ypres misnoegd hebben, maar de reden is niet voldoende om het ongerijmde te wagen M. Nolf, op reis zijnde van vakantie, kan ter zelfder tijd niet hier zijn. Indien onze volksvertegenwoordi ger in de stad ware geweest, geen twijfel of hij zou zich verhaast heb ben een feest bij te wonen dat ten volle gelukt heeft, en dat een groot profijt is geweest voor eene gansche wijk, verwaarloosd door het stads bestuur in de verdeeling en de in richting der gemeentefeesten, gege ven nochtans met het geld van al de lastenbetalers. Voortaan, Journal d'Ypres, voor aleer u bezig te houden met uwe po litieke. tegenstrevers, houd u een weinig bezig met uwe vrienden gij in. CALM wcrcoeettoM^

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1