Lantaarnaansteker, I)e ffeneeskuiidme commissie. Nieuwstijdingen. Mengelwerk. 13 LOTGEVALLEN EENER WEES. zult hen misschien met welgelukken lessen van welgemanierdheid en be kwaamheid kunnen geven. Zij heb ben het wel noodig, inderdaad te dikwijls laten zij de gelegenheid voorbijgaan om de belangen van al de Yperlingen, zonder onderscheid van partij, te begunstigen. De cholera, een der grootste kwa len der wereld, komt in Europa te verschijnen in al de staten van het vaste land, nemen de verantwoorde lijke besturen hunne maatregelen van voorzorg. Is het ook alzoo te Yper, waar nochtans zoovele vuile straatjes en wijken bestaan Het is niet voldoende, om de er kentelijkheid zijner medeburgers te bekomen., de stad te verfraaien en met groote kosten hare monumenten te herstellen de eerste plicht van een wijs en vooruitziende bestuur, is van te denken aan de openbare ge zondheid. Onder het liberaal beheer, bezocht de geneeskundige commissie een of tweemaal 's jaars, de arme wijken, en beval de te nemen maatregelen in het belang der gezondheid is het heden ook alzoo Wij twijfelen er aan ziehier eene geschiedenis die dient gekend te worden zij is zeer belangwekkend. Het is ten propooste der genees kundige commissie. Wanneer het publiek er bij geval over spreekt, beziet iedereen zich, ondervraagt zich met den blik, en vraagt zich af met eene zekere vrees wat mag dit wel zijn, de geneeskundige commis sie Het is eene instelling die met een goed inzicht gesticht fs indien zij haar ambt ernstig opnam, zou zij groote diensten kunnen bewijzen aan de netheid en aan de gezondheid eener stad. Bestaat dat te Yper Ja en neen, zij vergadert eenmaal alle tien jaren, nauwelijks kennen de leden malkander het gebeurt som wijlen dat een lid komt te sterven zonder dat zijne collegas er van ver wittigd worden en zonder dat hem de verschuldigde eer bewezen worde. Ten gevolge der klachten die ge daan zijn geweest door de bewoners van de nieuwe wijk der statie, tegen j den verpestenden reuk voortkomende van den put welke onze stadhuis- 1 mannen deed vullen met de vuilnis sen der stad, (welk verstandig werk moest doze commissie vergaderen om dringende maatregelen te nemen tegen dat middelpunt van ziekten, dat is nu twee jaren geleden sedert dien heeft zij niet meer vergaderd. Deze vergadering, ofschoon sa mengesteld uit ernstige mannen, die reeds een rijpen ouderdom bereikt hadden, verdient verteld te worden De Voorzitter, na de aanwezige heeren te hebben geteld en ze in ge tal te hebben gevonden, opende de zitting m eene bewogen taal. M. de secretaris, had hij zorg er bij te voe gen, gij zult de vriendelijkheid heb ben nota te nemen van de belangrijke dingen die zullen gezegd worden. Op die woorden bezagen al de leden ondervragend malkander om te we ten wie de secretaris wel kon zijn. De voorzitter, zeer driftig van aard en spoedig geërgerd, wees een jongen geneesheer aan, zacht van aard, onbekwaam iets te weigeren, maar die, in het geval protest aan- teekende tegen deze handelwijze ten zijnen opzichte, en de vrijpostigheid die hij had hem eene bediening op te leggen zonder hem te verwittigen en zonder hem van zijne benoeming kennis te hebben gegeven. De voorzitter, door het feit zelve dat de vergaderingen zoo zeldzaam geworden zijn, had nog de gelegen heid niet gehad den jongen genees heer het goede nieuws mede te dee- len. De aanwezige collegas waren er over verontwaardigd maar alles kwam weldra tot de rust.terug het verstand dezer vergaderingen die over den gezondheidsstaat eener stad beslissen, dringt zich op. Ofschoon in deze vergadering alles ernstig was waar al de leden de maatregelen voorschreven die te nemen waren tegen den verpesten den reuk die uit den put steeg, barste een algemeene schaterlach uit bij de verklaring van een lid, dat met de geneeskunde niets gemeens heeft, toen hij beweerde dat hij nooit iets geroken had, omdat het niet stonk De verstandige man had vergeten dat hij op dit oogenblik door eene hersenvalling was aangedaan, het geen aan de grootste beroemdheden kan gebeuren. Gelukkig] ijk voor geheel deze wijk dat de meerderheid niet van zijn gedacht was grondige maatrege len werden genomen en de pest ver dween De dwaasheid onzer stadhuisman nen, eenen waterput te doen vullen met de vuilnissen der stad, en vooral in eene nieuwe en schoone wijk, ver dween insgelijks zij heeft aan de stad veel geld gekost, maar is alles niet toegelaten aan de klerikalen Sedert deze vergadering der ge neeskundige commissie, die verdient aangestipt te worden in de archieven der stad, is de commissie niet meer geroepen geweest om te zetelen, uit vrees, zeker, eenige grondige maat regelen tp moeten nemen in zekere wijken, waar huisgezinnen door elkaar krielen in de grootste onzin delijkheid. Wij roepen de aandacht onzer stadhuisbazenop de gevaren welke de heerschende ziekte op dit oogen blik kan aanbieden even als de zor geloosheid en de onverschilligheid der verantwoordelijke besturen, die veel te zorgeloos zijn er w.are geen hinder de gezondheidscommissie te gelasten mei een bezoek in de arme wijken. ANTWERPEN - Drama. Een vreeselijk huisdrama is ontdekt, gewor den Zondag namiddag In de Burgstraat woonden de ecbtgenooten Jonenen hun meisje, 5 jaar oud. De man, een Duit- scher, 31 jaar oud, was kleermaker en zeer naarstig. Nogthans waser dikwijls twist ia dat huishouden eu over eeDi- gen tijd, verliet de vrouw het huis, het kind eu haren man verlatende, om met eenen vriend zic,h naar Dusseldorf te gaan vestigen Jonen werd daarover zeer droevig verschillige pogingen om zijne vrouw weder bij hem te krijgen, mislukten. Hij schreef laatst nog eenen brief aan zijne vrouw; zij zond hem een spottend antwoord. Zaterdag was het meisje van Jonen, dat ziek was, uit het hospitaal gekomen en bij haren vader terugge keerd. Zondag namiddag, kwam een gebuur kloppen aan de d»ur van bet. apparte ment vau Jonen Geen antwoord krij gend". irad hij de kamer binnen. Een afgrijselijk schouwspel wachtte hem daar. Jonen, het hoofd doorboord met een revolverschoot, lag op den grond, dood, en een weinig verder, het lijkje van het kind. Ds> politie en den geneesheer werden verwittigd. Zij bes'atigden dat de arme vader het kind verwurgd had en daar na zich had gezelfmoord Dit drama heeft in de gansche wijk groote op schudding verwekt. BRUGGEAanhoudingen Ver leden Week, Zondag waren drie zwart- Elkeri Zaterdag hoorde Willie haar lezen en spellen, hielp haai- waar zij haperde, en beloonde haar met lof en aanmoediging. Hi] was echter schrander genoeg om te ver moeden, dat zij eens of tweemaal bijna een krabbelvuistje moest gehad hebben met eenige meisjes, voor welken zij afkeer be gon te laten blijken Waaruit t misnoegen ook mocht zijn ontstaan, het kwam spoedig tot uitbarsting. Eens toen de kinderen in den speeltijd op de schoolplaats waren, kreeg Geertje haren pleegvader in het oog, die juist in zijn werkpak, met zijne ladder en oliekan, de straat langs kwam. Juichende en lachend vloog zij de plaats af liap hem na en haalde hem in. Binnen korten tijd kwam zij terug, zeer verblijd over die onverwachte ont moeting, en zoo sprong zij, buiten adem, maar nog vol vroolijke opgewon lenheid, de plaats weder op. Het troepje groote meisjes, dat Geertje reeds eenige malen reden tot misnoegen had gegeven, had haar staan nakijven, en toen zij terug kwam riep een daarvan haar toe Wie is die man Dat is mijn oom Truc, antwoordde Geertje. Uw wat Mijn oom, baas True, bij wien ik woon. Zoo, hoort gij bij hem te huis riep het meisje spottend. Ha, ha, ha Waar lacht gij om vroeg Geer.je opstuivend. Ba Ik zou bij hem niet willen wo nen antwoordde het meisje. Die oude smeerpoets Terstond werd dit woord door de anderen opgevangen, en liepen het gelach en scheld naam oude smeerpoets door dien geheelen eenaaakto banJiefen in hot huis gedron gen van Mad. Wed. Vaneislande Van H"ode. Ni°nwstraat. Brugge D« Maan dag inorgerid wenle.n twee kerels aan gehouden, maar zij konden hunnen ouschnld bewijzeu. Het onderzoek werd ïeverig voortgezet en de drie plichtigen werden aangehouden en naar het gevang overgebracht WAASTENMoordpogingVer schillige werklieden van i\l. Basseine, hadden liet werk verlaten Zaterdag morgen en hadden de re>t van den dag op zwier geweest. Bond 6 ure 's avonds kwamen zij aan in de herberg gehou den, door Krnüe Letenne. aan den Touqnet. Weldra greep een twist plaats onder de genaamde A Heyte, Gh. Fouillée.eu Gam Six. Charles Fouillée, op wien men het 't meest gemunt had, verliet de herberg en ging In den Fontein. Eenige minuten later kwam Heyte ook binuen en begon Fouilléete verwijten van verwijtsels ging hij over tot bedt ei - gingen, Fouillée wapende zich dan met zijn poignard-mes en bracht er twee steken van toe aan zijnen tegenstrever. Heyte werd aangetast aan den onder buik en aan de linker schouder e viel ten gronde, terwijl Fouillée de vlucht nam. De doktor Toflard bracht de eerste zorgen toe aan Heyte, en daarna werd hij naar hét hospitaal overge bracht. De garden van Waasteu, ver wittigd, gingen op zoek van Fouillée en ontdekten hem bij Emile Leterme. Zij vonden hem nog drager vau zi]n mes. Zij brachten hem over miar het gevang van Waasten, in afwachting van het .parket van Ypr. Het parket van Yper is te Waasten afgestapt Zondag namiddag en na de bestatigingen gedaan te hebben en Fouillée ondervraagd te hebben, werd hij naar het gevang van Yper overge bracht. Parijszonder telephoon. - Het groot ie- lephoongebonw van Parijs is afgebrand Zondag nacht. De schade beloopt minstens 50 millioen frank. Het her bouwen en het in orde zetten van dit gebouw, zal ten minsten een jaar du ren. Intusscheu zal de telefoondienst verdeeld worden met andere bureelen, maar toch zulleD er altijd ongemak kelijkheden zijn zoolang het nieuw ge bouw niet zal opgemaakt zijn. Schrikkelijke slachterijTeNoita, in Portugal, moest Zondag een groot stierengevecht plaats hebben Een persoon had de deuren van het bok opengezet en 22 jonge stieren liepen er uit en wierpen zich op het volk In die slachterij werden 7 menschen gedood en oen groot getal gekwetst. De stie renvechters doodden 10 stieren en de andere vluchtten- hoek der speelplaats om, waar Geertje stond. Geertje werd woedend. Hare oogen flik kerden, zij balde hare kleine vuisten, en vloog zonder zich te bedenken op den troep aan. Het getal harer vijandinnen was haar echter te sterk, vooral daar zij van drift bijna niet wist wat zij deed, eu zoo werd zij spoedig de speelplaats afgejaagd: Uit alle macht schreeuwende, liep zij in vollen ren naar huis. Terwijl zij lang hef voedpad voorstoof, kwam zij zeer ontzacht met eeae rijzige, tamelijk stijf gekleeds dame in aanraking, die langzaam denzelfden kant opging, met eene andere, veel korter van gestalte dan zij, aan den arm. Goede hemel zegde de rijzige dame, die door den schrik en het plotselinge van den schok bijna haar evenwicht verloor. Wel, gij leelijk klein ding Met deze woorden greep zij Geertje bij den schouder, en eer het kind zich van haar kon losruk ken, schudde zij het een oogenblik met toornige drift Dit diende nu slechts om Geertjes gramschap te vergrooten en haar nog harder te doen loopen. Binnen weinige minuten was zij te huis. kroop in eenen hoek der kamer achter het bed, en hield gelijk zij in zulk een geval doorgaans deed, hare handen voor haar gezi-ht Hier mocht zij zoo hard huilen als zij wilde, want jufvrouw Sullivan was uit en niemand an ders in huis kon haar hooren een voor recht. waarvan zij ruimschoot» gebruik maakte. Zij had echter nog niet lang zoo gezeten, toen zij de poort aan bet einde van het steegje met eenen slag hoorde dichtvallen en daarop voetstappen naar achter komen. Dit trok Geertjes aandacht, want zij hoorde aan de stappen, dat er een vreemdeling na- DE Uit het Engelsch. Tiende hoofdstuk. Oeestelijke duisternis. Ik weet wel dat gij zoo zegt, hervatte Amelia, maar het speelt ons toch zeer en gij moet niet vergeten wat ik u zeg, dat het mij to' blijdschap zal zijn als ik iets voor Geertje kan doen. Ik zou gaarne heb ben dat zij eens bij mij kwam, als zij wilde en gij haar wilde laten gaan. Zeker, zeker, zegde True. Ik dank u vriendelijk, en zij zal heel blij zijn dat zij komen mag. Eenige dagen later ging Geertje met True jufvrouw1 Graham bezoeken maar de huishoudster, die zij in het voorhuis ont moetten. zegde hun dat zij ziek Was en niemand spreken kon Zij gingen dus weder heqn vol spijt en teleurstelling Het bleek naderhand dat, Amelia eene zware verkoudheid h.d opgedaan op den dag toen zij zoo Jang in de kerk was blijven zitten, en daardoor ongesteld was toen zij kwamen doch hoewel zij hare kamer moest houden, had zij toch gaarne een be zoek van Geertje gehad en zij was verdrie tig dat jufvrouw Ellis het kind zoo kort had afgescheept. Op Zaterdag avond toen Willie geko men was. begon True er van te spreken om Geertje naar school te zenden. Geertje zelve had er veel tegen, maar Willie schonk het plan zijne warmste goedkeuring en toen Geertje hoorde dat jufvrouw Graham insge lijks verlangde dat zijgaari zou, gaf zij, hoe wel met weprzin, hare toestemming om de volgende week te beginnen en te zien hoe het haar beviel. Aldus ging Geertje den volgenden Maandag' met True naar eene der gewone meisjes choleti, werd toegelaten, en daarmede begon hare opvoeding. Toen Willie den volgenden zaterdag te huis kwam, vloog hij naar de kamer van True, vol ver langen om Ie hooren hoe Gsertje het school gaan beviel Hij vond haar met, haar spel boek aan de tafef zitten en zoódra zij hem zag, riep zij O Willie, Willie kom eens hier en hoor hoe ik lees. Wat zij deed kon eigenlijk niet lezen ge- noptnd worden. Zij was nog niet verder gevorderd dan het alphabet en eenige letter grepen, die zij had leeren spellen maar Willie gaf haar toch veel welverdienden lof, want zij was inderdaad zeer vlijtiggeweest. Het verbaasde hem toen hij hoorde dat Geertje gaarne naar school ging, veel van de meesteres en hare kameraadjes hield, en zich in den speeltijd zeer vermaakte. Hij had zeker verwacht dat zij aan alles eenen hekel zou hebben, en waarschijnlijk zeer uit haar humeur zou zijn. Integendeel, tot nóg toe was alles goed gegaan, nooit had Geertje er vroolijk en vergenoegd uitgezien als dien avond. Willie beloofde haar aan hare lessen te helpen en weldra vlogen de letterkundige plannen der kinderen zoo hoog dat de eenvoudige True er niets meer van begreep Twee of drie weken lang seheen alles vlot te gaan. Geertje ging geregeld naar school en bleef snelle vorderingen maken. r>l—■WirilTri flMII>1TTW~l HfTfflT IWWMMI—..Tri-iMI OF DE

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2