Hoogeschool Uitbreiding Aan de Kiezers Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 15" October 1908. Vierde jaar. IVr 49. BELANGRIJK BERICHT. Le TKAJVSFORM1SME. Hypothèses sur l'origine des espèces, De legerkwestie in Belgie. De Dag nadert. Eendracht maakt Macht. t erschijnende des MP on det 'ditff SVires aequirit eundo. Men schrijft in bij den Uitgever, üixtnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch Relgië en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. De nieuwe kiezerslijsten zijn verschenen en zijn neergelegd van heden af tot den 31 Januari 1909, ter inzage der belanghebben den in het gemeentesecretariaat en in het politiebureel van iedere stad. Deze lijsten zijn insgelijks neergelegd ten bureele der liberale Associatie en kunnen alle dagen geraadpleegd worden. Wij manen al onze vrienden vuriglijk aan zich te verzekeren of zij op de kiezers lijsten ingeschreven zijn en zulks voor het getal stemmen waaraan zij recht hebben. Het is hunne plicht de reclamaties te stu ren naar het Secretariat hunner gemeente vóór den 31 October aanstaandetegen kwi tantie van een bewijsstuk, of wel hunne re clamaties in te diennen bij het Comiteit der liberale Associatie, vóór den 15 October toekomende. Het bureel is open in de Seminariestraat van 8 tot 10 ure 's morgens en van 4 tot 6 ure 's namiddags. Des Zondags van 9 tot 11 ure 's morgens. Dat zij het doen zonder vertoeven om het werk der nazieners te vergemakkelijken. Wij vernemen met een groot ge noegen, dat M. Auguste LAMEERE, professor, er in toegestemd heeft, te Yper zijn belangrijken leergang te komen geven over de gedaante ver andering De eerste les (Veronderstellingen over den oorsprong der geslachten) zal gegeven worden den ZONDAG 8 NOVEMBER toekomende, ten 15 ure. Lokaal De BEURS, Cartonstraat. Ik kan niet nalaten de merkwaardi ge redevoering, door den heer Adel- son Castiau, in de kamer uitgespro ken den 8 April 1845, voort le zetten omdat ze zoo leerrijk ls. Wanneer de grondwet de leger- hervorminggewlld heeft, was het, zoo men den geest nagaat, die zijne strekkingen bezielde, ongetwijfeld om gedaan te maken met deze dom heden en ongerechtigheden, die niet meer overeenkwamen met het nieuw stelsel onzer demokratische instellin gen. Wat moest dus de mmisterdoen, die dat uitgestrekt vraagstuk der le- gerhervorming moest voorbereiden Hij moest den demokratischen geest der grondwet diep in zijn verstand prenten en hem in zijn ontwerp van hervorming te pas brengen. Hjj moest zich vooral toeleggen op de kwestie der aanwerving, daiar deze de grond slag is van ons legorstelsel. Hij moest uit onze legerinrichAingde ongerijmd heid der loting en ije ongerechtigheid van de plaatsvervanging doen ver dwijnen, deze pest der nationale le gers. tlij moest ten slotte onze leger- inrichting gevestigd hebben op" het groote grondbegin der gelijkheid voor de wet en zonder onderscheid aan al de Belgen, bij hunne meerderjarig heid de vcrplichlingopgelegd hebben, hun land te dienen en des noods de wapens op te nemen om het ie verde digen. Zulk stelsel had hij moeten be- studeeren, onderzoeken en aan onze bedenkingen onderwerpen zoo n stelsel overeengebracht met de nood wendigheden van onzen staatkundi gen toestand. Dan zou de bevolking zich met genegenheid beieend hebben aan de eischen van hel stelsel, daar onze vrijheden, onze onafhankelijk heid en ons nationaal bestaan op het spel stonden. Verre van heel de natiete wapenen, heeft men het nog zelts niet noodig geacht, zich met de inrichting en de legeroefeningen der burgerwacht. De burgerwacht Deze zou moeten heel het land zijn, gewapend tot zijne ver dediging. Het inrichten zou de bekro ning of liever de grondslag moeten zijn van onze legennrichling. En waarom heeft men zoo de medewer king der burgerwacht afgewezen om ons legerstelsel te volledigen Omdat men bang van haar is en men is er bang van omdat de grondwet in hare inrichting het grondbegin der verkiezing gelegd heeft Wilt gij ernstig de verdediging van het grondgebied 1 Rekent niet op 80,000 soldaten, hoe moedig zij ook mogen wezen. Wat zouden zij kun nen uitrichten 111 eenen ongelijken strijd en tegen legerdrommen, die ons grondgebied zouden binnevallen. Doet 'dus een beroep op het land. Dat het gelast worde de veroverde nationali teit te verdedigen. Stelt ons een in richtingsplan voor, dat ons zal toela ten, bij den inval der aangrenzende mogendheden, die ons langs alle kan ten omringen, met enkel een zwak legertje van 40 tot 50,000 man, maar een drom van 500,000 bajonetten tot tegenweer te plaatsen, indien gij ernstig denkt dat onze onzijdigheid nog zou kunnen bedreigd zijn. Wilt gij ons grondgebied onschen- baaren onze nationaliteit onverwon- baar Doet onze instellingen bemin nen en bezielt al de standen onzer samenleving met eene heilige liefde voor onze vrijheden en onze rechten. Beschermt de stoffelijke belangen en verheft zoo hoog mogelijk de zedelij ke, die het eerste bestanddeel zijn van de grootheid der volkeren. Voor komt de misnoegdheid en het lijden des volks. Geeft gehoor aan alle recht matige klachten. Werpt verre van 11 alle achteruitkruipende gedachten en komt terug tot onze schoone overleve ringen van 1830. Maakt, terwijl het nog tijd is, den kring der kiesbekwaamheid wijder. Maakt het getal burgers grooter. Maakt stilaan een einde aan de poli tieke meestermakerij en de verwer pingvan andersdenkenden, dat groot gebrek der meerderheden. Tracht al de klassen der maatschappij belang in te boezemen voor de verdediging on zer instellingen. Maakt het volk het gelukkigste en het vrijste van al de volkeren van Europa. Dan Debt gij niets te vreezen. Berust dan in de macht van dal volk want, ik verze ker het u, het zou als één man opstaan om den vijand te verdelgen, die onze nationaliteit, onze instellingen en on ze vrijheden zou komen bedreigen Het is nu 63 jaar geleden dat Adel- son Castiau in de kamer zulke taal sprak. En wij hebben haar nog niet begrepen. En waarom niet Omdat elk ministerie van liberale mannen, die naar vrede, eensgezindheid en volksgeluk streefden, vervangen werd door een ministerie van achteruit kruipers en eigenzinnigen, die het eigenbelang en het belang hunner partij boven 's lands belangen stelden. Zij hebben de kwestie van den zoo gewenschten dienstplicht nooit dur ven, of willen aanraken omdat zij genoeg andere katten te geeselen hadden en de talrijke vrienden moes ten voldoen, die hen door leugens en bedrog aan het bewind brachten. En als die mannen dan onder de veront waardiging van 't volk hel bewind moesten verlaten, toen zegden ze Wij hebben geleefd en telkens lieten zij een beroerden boel achter, dien de liberalen maar moesten klaar spinnen. Nu zijnde klerikaien, die achter- uilkruipers en eigenzinnigen, weer aan 't roer en dat wel sinds 1884. Aan den algemeenen dienstplicht hebben zij niet willendenken en de generaals, die minister van oorlog werden en den dienstplicht voorstonden, wande len gezonden en hun ontslag laten geven. Het leger is vergroot en ge klommen tot een jaarlijksch conligent van 13,500 man maar daar zijn zij voor niets tusschen. Dat heeft de ver grooting onzer bevolking gedaan. Zij hebben een vrijwilligersleger willen inrichten en er schipbreuk mede ge leden, zoodanig dat ze nu zelfs geen plaatsvervangers meer vinden en de jongelingen, die gestort en een slecht nummer gelrokken hebben, maar zeiven moeten optrekken. En nu hebben we een leger op t papier dat meer dan 100,000 man telt en bij de groote legeroefeningen zoon droevig uitzicht heeft, 't ls een miserie l Ze zullen misschien zeggen dat ze 't kiesrecht uitgebreid hebben. Ja, maar welk kiesrecht Er worden meer stemmen uitgebracht dan er kiesge rechtigden zijn omdat de klerikaien, door het meervoudig stemrecht vooral gegund aan hunne par tijge nooien den wil des volks hebben willen versmachten. In plaats van vooruit te gaan zijn onze bazen achteruit gegaan. Ja, ja liet is wel noodig stemmen uil het verleden te hooren. Die stem men kunnen het dubbel voordeel heb ben onze regeerders van schaamte te doen blozen of als ze dat niet meer kunnen het volk aan te zetten, zulke regeerders wandelen te zenden, daar ze niet waardig zijn in de Ka mers of Senaat te zetelen. X. De toekomst van de Katholieke par tij, zegde de heer Woeste in zijn arti kel dezer dagen door La Revue Générale medegedeeld, is ver van wolkeloos. Wij meeuen dat de klerikale staatsman zich juister zou uitgedrukt hebben, in- AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. dien hij den toestand van zijn minis terie en zijn broze meerderheid als allersomberst had afgeschilderd. En, inderdaad, de verzwakking, of beter langzame ontbinding der katho lieke regeering ligt niet alleen in het feit, dat er nevens de oude konserva- tieve partij eene demokratische kriste- ne groepeering ontstond. De oorzaken van verval liggen dieper. Het klerikaal gouvernement, nu een kwaart eeuwa aan het bewind, heeft al zijn plechtig aangegane verbintenissen met de voe ten getreden. Er werden verminderin gen van lasten beloofd, ze werden niet gegeven. Integendeel, het gouverne ment trok ontzaglijke sommen nieuwe onrechtstreeksere belastingen uit rech ten op levensbenoodigheden van allen aard. De uitgaven aan leger en bewape ning, zoo fel bekampt en gehekeld, toen de liberalen nog het staatsroer in handen hielden, werden niet besnoeid, verre van daar. Nooit klommea de krijslasten hooger, nooit werd er meer uitgegeven aan forten en kanonnen, nooit zag er ons legertje mizerabeler uit. Van geen enkele gegronde en gewet tigde volksverzuchting werd rekening gehouden geen enkele nagestreefde hervorming ingevoerd niets werd beproefd om den kleinhandel op te beuren. Knoeien en verkwisten, het land tot boven de ooren in de schuld steken, miljoenen wegwerpen aan ondoelma tige ondernemingen, de klooster- en kerkwinkels tegen heug en meug b8- voordeelen. de openbare besturen en het magistratuur verkwezelen, ziedaar den bilau van vijf-en-twintig jaren dompersoverheersching. Het spreekt toch wel van zelf dat zulke lieve dingen niet eeuwig kannen blijven duren en er een dag aanbreken moet waarop het kiezerskorps den Au- gia's stal zuiveren zal. De oude vrien den van het ministerie beginnen reeds de liberalen een handje te helpen. Woeste beknibbelt de regeering om hare vergaande roekeloosheid in zake van openbare werken, Beernaert duwt stokken tusschen de wielen van den regeeringswagen waar hij naar eenige kans ziet en verwijt aan onze landsba- zen, dat ze Belgie met rasse schreden naar het bankroet leiden. Als de eigen partijgenooten zich ga- noodzaakt zien de alarmklok te luiden, moet de boel al erg verrot zijn. Daarbij komt dan nog in ernstige aanmerking, dat er meer dan ooit ge brek aan geld is en het ministerie eer lang tot de invoering van nieuwe be lastingen zal moeten overgaan. De Bien Public verbergt het niet lan ger. Bijna overal schrijft hij kon digt het deficiet zich aan, met zijn ge beurlijke gevolgen ter eene zijde ontwerpen van nieuwe belastingen ter andere zijde vermindering der vrij gevigheid der schatkist ten voordeele der werken tot maatschappelijke op beuring. Tot op den huidigen dag weet men niet hoe de begrooting in Belgie zal vastgesteld worden. Men weet noch tans dat de ontvangsten eene nog al aanzienlijke waardevermindering aan geven. Het bisschoppelijk orgaan zal zeker niet verdacht worden den toestand te overdrijven. Ofschoon onze tegenstre vers ruim 200 miljoen.per jaar meer noodig hadden dau het laatste liberaal kabinet om het Belgische huishouden te regelen en we zoo wat 3000 miljoen op onzen kerf hebben staan, huist Krot en O in de openbare schatkist. IE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1