Hoogesehool Uitbreiding Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Donderdag, 29" October 1908. Vierdejaar. Nr 51. 8 'er schijnende des Donderdags. Hypothèses sur l'originé des espèces, Deklerikalen moeten weg! Statistieken. Die niet hooren wil moet voelen. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voob den buiten: Ken jaar. Fr. 3-00. Voob stad Ken jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij ovebeenkomst. Men schrijft in hij den Uitgever, hixinudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de NotariaIe en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle iioege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Wij vernemen met een groot ge noegen dat M. Auguste LAMEERE, professor, er in toegestemd heeft, te Yper zijn belangrijken leergang te komen geven over de gedaante ver andering De eerste les (Veronderstellingen over den oorsprong der geslachten) zal gegeven worden den ZONDAG 8 NOVEMBER toekomende, ten 15 ure. Lokaal De BEURS, Cartonstraat. Wie is Liberaal Wie Klerikaal Liberaal is bij die zijn vaderland en zijne grondwettelijke vrijheden bemini klerikaal die zegt of aan neemt dat onze Grondwet eene kar vuilnis is, zooals Le Uien Public van Gent eens schreef, dus vijan den van hun eigen land Liberaal is hij die een degelijk on derwijs wil voor het volkskind, ont daan van alle bijgeloof, sectarische leeringen, fanatism en domheden klerikaal, die het wetenschappelijk onderricht in den grond boort en den geest van het kind verstompt met hel geloof aan mirakels, spoken, heksen, waarzeggers, enz. Dus dompers 1 Liberaal is hij die eenieder eerbie digt in zijne denkwijze, zoowel den protestant als den katholiek, den christen als den vrijdenker, den Turk als den Roomsche, en die allen gelijk stelt voor de wetklerikaal, die an dersdenkenden veracht, versmaadt, beschimpt, verguist en van alle recht wil berooven bekrompen geesten dus I Liberaal is hij die den nederigen werker wil verhellen door lager en beroepsonderricht klerikaal die zegt dat de werkman slechts een mekaniek werktuig in de samenleving hoeft te zijn en dat men het boerenkind geen onderwijs moet geven omdat men anders geene koewachters meer zou vinden vijanden van den werk man dus 1 Liberaal is hij die vergeet en ver geeft. zijnen haat schrijft in liet zand 'dat de wind omwenteltklerikaal, die altijd boosaardige gezichten trekt wanneer hij een anderdenkende ont moet, en zijnen haat grift in metaal menschenhaters dus Liberaal is hij die wil dat de werk mansjongen niet alleen naar de ka zerne moet trekken terwijl de jonge klerikale menheerkens gerust mogen te huis blij ven klerikaal die wil de schandalige onrechtvaardigheden be waren ten voordeele der zonen der rijke klerikalen slechte vader landers dus Liberaal is hij die het vrij onder zoek en het licht wil in alle zaken, overtuigd als hij is van de waarheid strevingen en degelijkheid zijner klerikaal, die geene tegenspraak duit, het licht der rede tracht uit le doo- ven en daarom razend is tegen alle vrijzinnige sprekers en gazellen, zooals 't Nieuwsblad van Yper omdat zij weet dat de basis harer stelsels valsch is en niet weerstaat aan eenen ernstigen aanval onover- tuigden dus Liberaal is hij die in de politieke volksvergaderingen spreekt met open deuren, er eenieder toelaat en tegen spraak uitloktklerikaal, die verga derd met gesloten deuren, ingang- kaarten eischt en alleen durft spre ken voor degenen die zijne gedachten ten heele zijn toegedaan. Bevers dus L Liberaal zijn zij die medelijden ge voelen voor de 100 tot 150 duizend kinderen, van beide geslachten, die van alle onderwijs beroofd blijven, wel wetende, die liberalen, dat de on wetendheid de bion is aller kwalen, zooals een spreekwoord zegt kleri kaal, welke die 150,000 kleinen liever zonder onderwijs en beschaving laten opgroeien, opdat deze later gemakke lijker zouden deel maken van sussen- genootschappen waar men die leden als eene kudde vee behandelt en voortdrijft volgens den gril van baat zuchtige politiekers uitbuiters dus. Algemeen weet thans ons volk dat het met onze openbare schatkist aller treurigst staat. Hoe meer de belas tingen toenemen, hoe minder geld er is in de kas. doch hoe meer goud wordt weggeschonken aan kloosters en klerikale scholen. Elke week. ge durende den Kamerzittijd, zag men een minister recht springen en hoor de men hem klagen dat er geen geld in de rijkskas is om eene enkele, maar een geringe hervorming of ver betering tot voordeel van het volk tot stand te brengen. Telkens daarna kon men in het Staatsblad een lijst gedrukt zien, waarin werd verklaard dat weer en telkens toch weer, honderd duizen den worden weg geschonken aan nonnen en paters. De klerikale graaf d'Ursel, verslag gever der Senaatscommissie van geldwezen, verklaart in zijn verslag dat er in Belgie een ontzettend ver schil bestaat tusschen het inkas in metalen geld der Nationale Bank en de geldwaarden in omloop gebracht. Verder vernemen wij van hem Normaal is er 33 t. h. 'inkas. Dit beteekent dat 100 fr. in allerhande papierwaarden in omloop zijn, doch dat er maar 33 fr. klinkende munt in de kassen der Nationale Bank liggen. Wij hebben op dezen oogenblik 37 t. h. doch lellen dan als goud heel het vreemde geld mede, wat mogelijk, doch in zekere gebeurlijke omstan digheden betwistbaar is. Zoo wij de vreemde waarden uitsluiten, blijven ons enkel 22 t. h. over als wezenlijk inkas. In Frankrijk(het geuscheFrankrijk, dat de kloosters' uitjaagt) is de ver houding tusschen het papierengeld en het inkas der Nationale Bank 66 ten honderd. Driemaal meer dan in het klerikalen Belgie l In Duitschland, waar tegenwoordig in de Keizerlijke Bank onderhalf mil liard in omloop is tegen 1 milliard inkas, heeft men een onderzoen, in gesteld om dezen schitterenden toe stand nog te verbeteren Bij dit on derzoek acht de Kanselier het ge- wenscht opepbaarlijk een aantal experten, bankiers en staathuishoud kundigen te ondervragen. M. d'Ursel besluit «Wij moeten bijzonder de aan dacht vestigen op een onbesproken muntentoestand op het oogenblik, waarop de naasting van Congo waar schijnlijk blijkt en door. pessimisten zekere gevaren worden voorzien, terwijl men anderzijds toenemende neiging merkt om eene wezenlijke nationale weelde tot stand te bren gen. Trouwens het zou niet onnuttig wezen aan de wereld, terzelfdertijd als een stoffelijke betooging van groo- ter zekerheid het zedelijk bewijs ie leveren, dat we niet als blinden han delen en niet lichtzinnig zaken onder nemen ongeëvenredigd met onze middelen Zoo spreekt een katholiek over onze katholieke regeering. lloe lan ger klerikaal bestuur, hoe dieper zinken wij in den afgrond van belas tingen en schulden. De klerikalen moeten dus weg 1 Het lijdt geen twijfel dat de klerika le regeering grootendeels hare langdu rige heerschappij verschuldigd is aan het fanatisme der Vlaamsche bevolkin gen die gebogen gaan onder het juk van kasteelheeren en politieke pries ters en wier stemmen de meerderheid verzekeren aan de partij van achter uitgang Anderzijds verwaarloozen de god vruchtige gazetten geene gelegenheid om zooveel mogelijk kwaad te zeggen van de vrijzinnige Waalsche bevol kingen en om de zedelijkheid en het geloof der katholieke Vlamingen tot in de wolken te verheffen. Onze gewijde nieuwspapieren zouden nochtans beter doen eenige toonen la ger te zingen. De statistieken zijn daar om aan te toonen dat het beste deel der Belgische natie juist datgene is dat zich het meest aan den invloed der klerikale zedenleer heeft weten te onttrekken. Het bewijs hiervan kan men vinden in de statistiek der veroordeelden voor misdrijven door de belgische recht banken in 1905 Het aantal der veroordeelden op 1000 inwoners bedraagt In West-Vlaaruleren 14,05 Oost-Vlaanderen 12,07 Brabant 12,07 Liraburg 11,08 Henegouwen 11,07 Namen 10,45 Luxemburg 10,13 Luik 7,20 Uit die cijfers blijkt dat aan de uiterst klerikale proviucie West-Vlaan- deren de schande toekornt het hoogste getal veroordeelden te hebben, terwijl integendeel de zeer vrijzinnige en anti klerikale provincie Luik de eer heeft het kleinste getal veroordeelden te teilen. De armoede, die ook niet zelden oorzaak is dat misdrijven gepleegd worden, woedt overigens veel heviger in de klerikale proviucien dan in de vrijzinnige gewesten. Terwijl in de provincie Luik het aantal personen geholpen door de wel- dadigheidsbureelen slechts drie ten honderd bedraagt, klimt dit cijfer tot tien ten honderd in West-Vlaanderen. Ounoodig, dunkt ons, hierbij beden kingen te maken. De klerikalen pochten nog al gaarne over oüzen nationalen voorspoed welke zij beweren te hebben doen ODtstaan. Er werd reeds herhaalde malen bewe zen dat de dompersregeering daarmêe niets te maken heeft, maar dat die toe stand alleen te danken was aan de werkkracht en den ondernemingsgeest van ons volk. Wat de klerikalen ver zwijgen is dat ondanks dien nationalen voorspoed het aantal bedelaars en laudlooper6 gedurig toeueemt. Ziehier het aantal binnengekomenen in de bedelaarsgestichten. In 1900 3,800 waarvan 255 vrouwen. In 1902 4,766 252 In 1903 4,855 286 In 1904 4,890 275 In 1905 4,884 260 Het aantal binnengekomenen in de weldadigheidsgestichten bedraagt In 1900 833 In 1902 890 In 1903 357 In 1904 855 In 1905 1008 Indien wij de statistieken raadplegen der zinneloosgestichten vinden wij In 1890 10,777 zinneloozen In 1895 12,000 In 1900 14,974 In 1903 16,729 In 1904 16,729 In 1905 19,944 Eindelijk in 1881 telde men in die gestichten 409 alcoolieke krankzinni gen. Hun getal is thans geklommen tot 1,541 hetzij eene vermeerdering van 277 ten honderd. En de klerikalen hebben het voorne men toekomende jaar de vijf-en-twin- tigste verjaring hunner dominatie te vieren Droevige verjaring Dat de muizen sterven van honger in de geldkas van het klerikaal ministe rie, dat weten de menschen, die klaar zien, sedert lang. De vermeerde boni's van vroeger, die maar in den schijn bestonden, zijn nu geheel verdwenen en het zaadbaksken is ledig tot op den bodem. In financiëele kringen, zegteenBrus- selwch blad, wordt er tegenwoordig veel gesproken van eene leening van 100 tot 180 millioen, welke het Gou vernement voor 't einde van dit jaar zou aangaan om de twee eindjes te kunnen aaneen knoopen. Maar, wat zal het dan zijn, wanneer wij eens zullen moeten beginnen de honderden millioenen te strijken voor Congo De klerikale kiezers, die nu al 24 jaar het klerikale Ministerie boven hielden, spijts al de verwittigingen, welke hun door de liberalen gegeven wierden, zullen nu welhaast de waar heid ondervinden der spreuk Die niet hooren wil, moet voelen. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEEK» GAL.fi Le transform isme. P

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1