Hoogeschool Uitbreiding De wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. Le transformisme. Donderdag, 5n November 1908. Klerikale miljoenen verbrassers. Hypothèses sur l'origine des espèces, H un programma. De priester en zijn ambt. Eendracht maakt Macht. Verschijnende des BionderdagsVires ac qui rit eundo. Mee schrijft in bij den Uitgever, bixfnudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. bad eeue arme oude. welke haar kudde hoedde, een vuur ontstoken uit hoofde van de koude. Het vuur deelde zich" mede aan hare kleederen. Op hare kreten snelde men toe, doch de onge lukkige werd zoo erg verbrand dat zij kort nadien overleed. Door een trein verpletterd. Vierzon. M. Benjamin Bois, post beambte werd bij het oversteken der spoorbaan verrast door een exprestrein en gedood. Opstand in Arabië. Gansch Arabië staat, zoo het schijnt, in vollen opstand. De dappersten aller Araben, de Montefiks, staan tegen den Osmanischen Khalief' op en verlangen de stichting van een Arabisch kalifaat. Aan de Perzische golf verklaarde de emir van Nedechid zijne onafhanke lijkheid. Men mag zeker zijn dat Engeland hier de hand in het spel heeft. Familliedrama. Berlijn. In een wagon van 2e klas van denelectrischen Metropolitain had Maandag, in de statie der Wiltem- bergplatz, een familiedrama plaats. Mevr. Menzer, 26 jaar, werd door haren man met een revolverschot, ge dood. Zij leefde van hem gescheiden en weigerde het gemeenzaam leven met hem te hernemen. De dader schoot zich vervolgens eenen kogel in het hoofd, die zijnen slaap doorboorde en hem kwetste aan het rechteroog. Aangehouden bandieten Boedapest. De politie hield de twee schelmen aan die 62,000 fr. stalen ten nadeele der Handelsbank. Het zijn twee arbeiders van Poolschen oor sprong Beide bekenden hunne mis daad. Zij verklaren den schat te heb ben verborgen in een bosch der om streken van Boedapest. Matrozen vergiftigd. Parijs. Talrijke gevallen van ver giftiging kwamen voor onder de be manning van het pantserschip Drennus der 4° divisie van het eskader te Tou lon. Een 50 tal manschappen werden naar het hospitaal gebracht. De eetwa ren zullen worden onderzocht. De Kiezingen in Palestina. De kiezingeri voor het Turksch Par lement namen reeds aanvang. Te Beth- léem ontstonden er reeds onlusten. De troepen moesten worden ontboden. De stemmen der arme boeren worden te Jerusalem afgekocht tegen 5 stuivers het stuk. En in hunnen waanzin zien de kle rikalen in onze partijgenooten enkel godsdiensthaters en geloofsvervolgers. Nochtans is zulke bewering gansch in strijd met het liberaal programma, dat als hoofdpunt van zijne politiek de verdraagzaamheid in godsdienstza ken, de gewetensvrijheid aanbeveelt. Daarbij voegen wij Verplichtend onderwijs, gepaard met de vrijheid van onderwijs en de keus der school overgelaten aan de ouders. Het onderwijs van den Staat mag de godsdienstige overtuiging van niemand kwetsen, en moet onzijdig zijn. Persoonlijke krijgsdienst, met zoo veel mogelijk verkorting van den diensttijd. Algemeen Stemrecht met zuivere E. V. voor alle stemmen. Toepassing van vrije wetten aan den hadel. Verbetering van het lot der werk lieden, zonder onderscheid van gods dienstige overtuiging. En wat stellen de klerikalen tegen deze hervormingen Het hekken aan den ouden stijl roepen zij. Zij moeten de kieswet veranderen, dit vragen niet alleen de liberalen, maar ook vele klerikalen, en nochtans is het onmogelijk de kieswet te behou den met hare ongelijkheden en on rechtvaardigheden, en waarom doen zij de veranderingen niet Omdat zij niet weten hoe zij dezelve tot hun beste profijt zullen verdraaien. Het verplichtend onderwijs dringt zich op, en zij zouden het willen in voeren maar hoe zullen zij het in richten? Zij weten het niet. Het vrijwilligersleger in bankroet, men moet de legerkwestie oplossen maar op welke wijze Dat kunnen zij met hun programma niet opgelost krijgen. En zulke mannen zouden ons be schuldigen geen programma te bezit ten, terwijl hunne eigene hoofden er kennen dat zij niet weten welke ver anderingen er dienen ingevoerd te worden. Ver van een programma te hebben, wij vragen ons af wat wij er zouden kunnen instellen, zoo schreef de zeer katholieke senator hertog d'Ursel. INSCHRIJVINGSPRIJS: Voorden buiten: Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50. Men handelt bij overeenkomst. Wij vernemen met een groot ge noegen, dat M. Auguste LAMEERE, professor, er in toegestemd heeft, te Yper zijn belangrijken leergang te komen geven over de gedaante ver andering De eerste les (Veronderstellingen over den oorsprong der geslachten) zal gegeven worden den ZONDAG 8 NOVEMBER toekomende, ten 15 ure. Lokaal De BEURS, Cartonstraat. Tegen Koning Ferdinand. Sofia. De dagbladen deelen mede dat een naamlooze brief is toegekomen aan het Hof, brief waarin men een zoo gezegd komplot van Sandansky tegen den Koning van Bulgarije aanklaagt. Daarover zou een nauwkeurig enkwest zijn bevolen geworden De schoolvervolging in Polen. Warschau. De Poolsche bladen deelen allen een protest mede tegen het sluiten der vrije Poolsche scholen, maar zetten de studenten tot kalmte aan. De Servische prins door den Czar ontvangen Peterhof. De ontvangst van den kroonprins van Servië was zeer gulhar tig. De Czar onderhield zich met den prins een uur lang. De prins overhan digde aan den Czar een brief van Ko ning Peter. Het intervieuw van Wilhem 11. Berlijn. Het schijnt dat de verkla ringen van Keizer Wilhelm II, welke zooveel opspraak verwekken, gedaan werden aan M. Bashford, Engelsch dagbladschrijver. Deze verliet Berlijn dezer dagen om zich naar Lonten te begeven. Een vader doodt zijn zoon. Parijs. Door 't assisenhof der Meu se werd de genaamde Taburtiaux, mil nicipaal raadslid van Montzéville, ter dood veroordeeld. Daar hij veel dronk, hadden zijne collega's besloten hem niet meer voor te stellen en zijn zoon op de lijst testellen. Dit vernemend greep zijn vader een ijzeren staaf en sloeg hem dood. De vader werd tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Belangrijke diefstal van jnrveelen. Hamburg. De crimineele politie van Hamburg deelt mede dat een koopman in diamanten uit Kopenha gen in een hotel der stad juweelen eener waarde van een half millioen mark in bewaring had gegeven en dat deze ju weelen werden gestolen tusschen 11 uur 's morgens en 's middags. MeD nam ze uit de brandkast van het hotel. Van de dieven heeft men geen spoor. Levend verbrand. S'-Jean de Maurienne Te S'-Remy De klerikalen beschuldigen ons aanhoudend ons programma verdo ken te houden, en nochtans hebben wij reeds meer dan eens de verschil lende punten van onze politiek afge kondigd en uitgelegd. Stellen wij daartegen het program ma onzer tegenstrevers, en vragen wij hun welke punten dit bevat. Zij antwoorden ons Artikel 1 is de ver dediging van den godsdienst, en bui ten dat punt, bevat hun programma geen enkel artikel. De godsdienst heeft met de politiek niets gemeens ten andere het poli tiek terrein isreedsgenoeguitgebreid, zonder dat men er nog andere brok ken bijvoege. Als men zoo tot over de ooren m de schuld zit gedompeld, zou het passen dat de klerikalen wat zuiniger met de centen van boer en werkman zouden omspringen. Daaraan denkende kadoddersaller minst, Leest hier wat het klerikaal blad Le Patriote van Brussel schrijft «Men heeft thans, inden Antwerp- schen polder ongeveer 3000 hectaren grond onteigend die.m handen der regeering zijn;overge0aan met het oog op de uitbreiding der haveninrichtin gen. Aan 7.00Ó fr. gemiddeld per hectaar, maakt dit reeds meer dan 20 millioen frank die al daar verzwolgen worden en die ge durende lange jaren onvruchtbaar zullen blijven. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen 25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 frid. Men had gezegd, anderzijds, ver volgt dit blad, dat de versterkings- werken der Maas 64 miljoen frank hebben gekost. Er is daar eene kleine vergissing de forten kostten 75 1111I- lioen frank, de bewapening vergde 15 millioen frank en de aanleg der we gen, 3 millioen, dit maakt te zamen 93 millioen dan wanneer men eene uitgave van 35 millioen had laten voorzien- Men spiegelt zich daaraan om uit te rekenen wat ten slotte het nieuw versterkt kamp van Antwerpen zal vergen, waarvan de kosten geraamd worden op 100 millioen 1 Zeer wel gesproken, Patriote ook hopen wij dat ge, in tijd van nood, een handje zult aansteken om die millioenverbrassers van klerikalen van 't bewind te kegelen en spaarza me lui met de bereddering van 's rijks schatkist te gelasten. Maar wat moeten wij dus denken van 't Nieuwsblad van Yper dat al tijd het zoo spaarzaam (atchi be stuur der kadodders ophemelt Zij drijft zeker den spot met hare lezers of zou zij wagen het gezegde van haren boezemvriend Le Patrio te te weerleggen Indien in eene gemeente de priester zijne heilige zending volbrengt en de burgemeester zijnen plicht vervult, dan moet er in die gemeente geluk en voorspoed heerschen maar dan ook moeten beide machten in hunne we- derzijdsche rechten blijven, zonder dat de eene zich met de zaken van den an dere mag bemoeien. De Kerk is onbevoegd in wereldlijke of tijdelijke zaken, telkens dat zij zich in de politiek werpt, begaat zij eenen misslag en zaait twist en tweedracht onder de menschen, de Kerk is inge steld om te troosten, te helpen, te be minnen eere aan haar, wanneer zij deze heilige zending vervult. Eere aan die priesters, die de ware leer van Christus verkondigen en zich verheven houden boven alle aardsche worstelin gen om rijkdom, eer en gezag te be- meesteren. De priester zou een engel op aarde wezen, indien hij zijne macht gebruik te om goed te doen, om de hongerigen te spijzen, de dorstigen te laven, de naakten te kleeden, de vreemdelingen te herbergen, de zieken te bezoeken, de gevangenen te verlossen en de doo- den te begraven. Hij zou van iedereen geacht en bemind worden, indien hij gezegde liefdewerken enkel verrichte om zijnen evenmensch in den nood te helpen, maar niet om geld te verzame len, zich van de onafhankelijkheid van den ongelukkige meester te ma ken, of om de onwaardige booswich ten aan de rechtvaardige straffen te onttrekken, enz. üp dien weg wandelen, is de roep van den priester, maar als hij hem ver laat, als hij de politieke loopbaan volgtals hij de raadgeving van Christus Mijn rijk is van deze wereld niet, in den wind slaat, dan verdoolt, dan verdwaalt hij, en dan ook verliest hij de achting, welke hij zou moeten bezitten. Dat men ons niet zegge, dat de pries ters heden minder gewaardeerd wor den dan voorheen omdat de haat tegen den godsdienst toeneemt neen, 't is de priester, die zijne zendiug vergeet, die de oorzaak is dat de godsdienst bij BE WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1