Lantaarnaansteker, Stadsnieuws. Het werk van het Willems-Fonds. Mengelwerk. 16 LOTGEVALLEN EENER WEES Het herkasseien der stralen door de gasmaatschappij. De Stand. het volk verslapt 't is de priester die de politiek boven zijne roeping stelt, die oorzaak is dat het volk zich van hem keert, en dat er twist, oneeuig heid in de parochie heerscht, waar hij zoo gemakkelijk broederliefde en eensgezindheid hadde kunrjenstichten. Wat zien wij nochtans op onze da gen Op menige plaatsen heeft de priester bijna gansch zijnen goddelij- ken roep vergeten um zich uitsluitelijk met de politiek bezig te houden. Is het dan te verwonderen dat het gezag der priesters van dag tot dag vermindert, dat den priester den eerbied niet meer geniet, welke hem toekomt, wanneer hij zelf begint met zijn persoonlijk ge zag met de voeten te trappen. Is het te verwonderen dat de gods dienst, door zulke pïichtvergetende leiders aangevoerd, verflauwt en met verval bedreigt is Is het te verwon deren dat het volk de tempels schuwt, als het bemerkt dat de priesters van het huis des gebeds eenen winkel heb ben gemaakt om hun heerschzuchtig doelwit te bereiken Neen, de priesters dragen de verant woordelijkheid van de miskenning van hun gezag, van het verval van den godsdienst, van den twist en de twee dracht, die er in de maatschappij heerscht, en van al de gevolgen welke zulke toestand kan na zich slepen. Op Zondag, 8 November a. s. houdt het Willems Fonds zijn jaarlijksche algemeene vergadering te Gent, in het Lakenmeter8huis. Behalve de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool staan nog ver schillende andere belangrijke punten op de dagorde o. a. een voorstel strek kende om jaarlijks een vergadering van de boekbewaarders der afdeelingen te houden, ten einde meer eenheid te brengen in het gezamenlijk werk, en daar ook de noodige uitbreiding aan te geven. Vermelden wij ook punt nr VIII, uitgave van boeken geschikt voorden huiselijken kring en punt VI Opnieuw aandringen bij het staatsbe stuur om verbetering te bekomen in de spoorwegverbinding van Gent met Antwerpen en met Holland. De leden hebben dezer dagen ont vangen, 1°) De schoolverwoesting in België van 1884 tot 1908 zijnde nr 5 van het Julius Vuylsteke-Fonds, 2°) Vlaamsche- België sedert 1830le deel, eerste stuk, (met 29platen),zijnde het vervolg (1889- 1904) van de Schets eener geschiedenis der vlaamsche beweging door Paul Fredericq, (Nr 3 van het Victor de Hoon-Fords). Het is het 289st® boekdeel aan de leden van het Willems-Fonds sedert zijn stichting in 1851 uitge deeld. DE or DE Uit het Engelsch. Dertiende hoofdstuk. Eene ontmoeting en een ongeluk. Als hij niet bij eenen apotheker geplaatst kon worden, wilde hij iets anders begin nen. Maar wat zou hij beginnen Dit was de vraag. Hij had lange gesprekken met zijne moeder daarover. Zij gevoelden dat zijne talenten en opvoeding hem aanspraak ga ven om eene betrekking ten minste gelijk staande met die waarin hij geplaatst was geweest, en kon de gedachte niet duiden dat hij zich tot lagere diensten zou verne deren. Willie, zonder zich zeiven al te hoog te schatten, dacht eveneens. Hij wist dat hij in staat was om genoegen te geven in eene betrekking die meer handelstalent vereischte dan zijne werkzaamheden bij den heer Bray ooit hadden gevorderd maar indien hij geene plaats kon bekomen gelijk hij verlangde, wilde hij maar nemen wat hij krijgen kon. Hij deed dus alle mogelijke navraag, maar had niemand om een goed Woord voor hem te doen, en hij kon niet verwachten dat iemand vertrouwen zou stellen in een jong mensch van wien hij niets wist. Te gelijk gaf het muziek-comiteit van het "Willems-Fonds de 25ste reeks van zijn Nederlandsche zangstukken met klavierbegeleiding uitDie 25ste reeks bevat acht uumers van de volgende compo nisten J. Anderson, Jan Blockx, Karei Gandael, Paul Gilson, Paul Le brun, M. Trent68eau. Mcj. Gatharina van Rennes en L. A. Van Tetterode. Sedert 1871, toen Vuylsteke de eerste reeks dier zangstukken met Gevaert's beroemden Philips van Arlevelde opende, zijn er alzoo ongeveer 300 liederen door de zorgen van het Willems-Fonds verschenen, waaronder eenen kolosa- len bijval verwierven, als Willem De Mol's. Ik ken een lieddat op meer dan 2200 exemplaren tot hiertoe verkocht werd. Daarenboven verscheen ook, ter gelegenheid van de 25e reeks, een Lie dekens albumop gedichten van Herru. Broeckaert getoonzet door Fi. Van Duyse, de ziel van het muziokcomiteit van het Willems-Fonds. Dit Liedekens album is door den componist opgedra gen aan zijnen vriend, Prof. J. Ver coullie. In een der laatste zittingen van onzen gemeenteraad, hebben ver- scheide leden, nogmaals, de aandacht van het Schepencollege getrokken, op den slechten staat waarin onze straten liggen ten gevolge van het plaatsen der nieuwe gasbuizen, en hebben gevraagd dat men, zonder uitstel, eenige van deze zouden doen opstikken en de putten aan te vullen, ten einde ongelukken te vermijden. De Burgemeester hierop antwoor dende heeft, onder ander, verklaard dat hij de gasmaatschappij in be dwang zal stellen het vereischte te doen, en dat voor wat het overige betreft de stad zorgen zal. Is het noodig te zeggen dat nie mand daarop rekent Nogtans, volgens de bepalingen van de overeenkomst, kan het Sche pencollege den concessionnaris ver plichten aan zijne verbintenis te voldoen. Inderdaad, het artikel io zegt De grachten of uitgravingen zul- len onmiddellijk toegelegd en ge- damd worden bij lagen van io centimeters. De kassei zal volko- men effen gemaakt worden. Zij zal ten minste twee maal opgestikt Hij zag zich dus overal afgewezen, en kwam dagelijks stil en neerslachtig naar huis terug. Na elke nieuwe teleurstelling, washij bang om zijne moeder en zijnen grootvader weder te zien. Het geduldige, door zorgen vermagerde gezicht der eerste zag met zulke stille hoop naar hem om, dat hij het bijna niet over zich verkrijgen kon haar door het bericht eener nieuwe teleur stelling te bedroeven en het ongeloof van zijnen grootvader aan de mogelijkheid dat hij ooit weder iets te doen zou krijgen was even onaangenaam, zoolang hij geen ge grond vooruitzicht had om hem van het tegendeel te kunnen overtuigen. Na verloop van een paar weken, vermeed jufvrouw Sullivan hem na den afloop van den dag te vragen want hare werkzame oogen zagen wel hoe smartelijk deze navraag hem viel, en zij wachte daarom maar dat hij haar zijn nieuws zou mededeeien, indien hij iets nieuws te berichten h&d. Somtijds werd er dus geen woord ge sproken over de wijze waarop Willie den dag had doorgebracht en menige vernede rendeafwijzing werd er door hem verduurd, zonder dat. zijne moeder er iets van wist. Veertiende hoofdstuk. Betere vooruitzichten. Deze omstandigheden waren geheel iets nieuws voor Willie en mochten wel de zwaarste beproeving heeten, die hem kon worden opgelegd. Hij stond haar echter moed en standvastigheid voor zijne bekommerde moeder en zijnen zwaarmoe- digen grootvader verborgen, en besloot manmoedig zelfs tegen hoop te blijven ho pen Geertje was nu zijn beste sfeun. Hij Heelde haar al zijn leed mede, zoo jong als zij was, was zij eene uitmuntende troosteres. Alles van den heldersten kant worden en zoo lang als er inzak- kingen zullen gebeuren. De werf der werken zal zich niet verder dan 50 meters mogen uitstrekken. In geval van nalatendheid en ongeminderd de boeten voorzien bij art. 38, mag het Schepencollege ambtshalve de werken door den aannemer der kasseiwegen en ten koste van den verlichtingsdienst doen verrichten. Luidens art. 38, zullen de over- tredingen aan voormelde schikkin- gen gestraft worden met eene boete van 10 fr. per dag en per artikel. Zoo als men ziet, heeft het Sche pencollege volmacht den concession naris te dwingen zich te gedragen aan het lastkohier. Waarom doet M. Colaert zulks niet Is het bij mangel aan gezag of wel om zijne goede vrienden niet te misdoen Het is twee jaar geleden dat er ook in den gemeenteraad klachten gedaan werden wegens het toeleg gen en herkasseien der straten die alsdan, gelijk nu, in slechte voor waarden gedaan werden, door werk lieden die weinig of niets van het ambacht kenden. Toen zond M. Colaert, op den 30 October 1906., aan den bestuurraad der gasmaatschappij, een brief om deze te waarschouwen dat, te reke nen van den 3 November daarna, hij verplicht zal wezen het contrakt haar in al zijne strengheid toe te pas sen. In de zitting van 8 December daarop volgende, onze stadsmeier zegde nog Het is onbetwistbaar dat de klachten van het publiek en de opspraak of reclamatiën van M. D'Huvettere gegrond zijn. De kasseiïng is in een zeer slechten staat. Hij voegde er bij Het kontrakt, wel is waar, kent aan de stad het recht toe, den concession- naris te vervangen en de werken in zijne plaats en te zijnen koste te doen verrichten. Men heeft niet nagelaten ons aan te sporen ge- bruik van dit recht te maken, en wanneer wij neigden ons daartoe te besluiten, heeft de Maatschappij ons verklaard dat zij niet beters vroeg, vermits zij in de onmoge- lijkheid was goede kasseileggers te verschaffen. Als besluit zeide M. Colaert In den toestand waarin wij ons be- vinden zouden wij niets meer kun- nen doen dan den concessionnaris van toen af moeten wij wel geduld nemen, al niet ophoudende nogtans aan te dringen om voldoening te bekomen. beschouwende, en altijd morgen meer ge luk voorspellende, deed zij veel om zijne hoop staande te houden en in zijne voor nemens te versterken. Geertje was zoo schrander en opmerkzaam, dat zij meer dan de meeste andere kinderen wist van de ver schillende manieren waarop men dikwijls iets kon verrichten, en somtijds gaf zij Willie eenen of anderen raad. waarvan hij met blijdschap gebruik maakte. Onder anderen vroeg zij hem eens of hij reeds bij de commissie-kantoren navraag had gedaan. Hij had nog niet daaraan ge dacht, verwonderde zich dat hij het nog niet gedaan had, en wilde nog dezelfden dag dien weg inslaaD. Hij deed zulks en ver heugde zich eenigen tijd in de hoop, die men hem gaf maar deze hoop bleek ij del te zijn, en nu zou hij bijna vertwijfeld hebben, toen hem in een dagblad eene aan kondiging in het oog viel, die hem nog eenige kans cheen te beloven. Hij liet het papier aan Geertje zien. Dat was juist het rechte. Hq behoefde zich maaraan te bieden bij was juist de knaap, dien men noodig had, - vijftien jaar oud, vlug, werkzaam en eerlijk en er zou ook', als hij de zaak ge leerd had, kans zijn om deelgenoot er in te worden. Dit waren de vereischten, en Wil lie was juist de verlangde persoon hiervan hield hij zich zeker. Geertje was vol blijde hoop even als Willie en toen deze zich den volgenden morgend op de aangewezene plaats aan meldde, stond zijn gezicht veel levendiger dan het nog ooit had gedaan. De heer, die de aankondiging had laten plaatsen, een man met scherp geteekende, schrandere trekken en doorborende oogen, sprak eenigen tijd met hem, deed menigte vragen, krenkte den knaap niet weinig door twijfelingen aan zijne werkzaamheid en eerlijkheid te Men moet bekennen dat dit kale voorwendsels zijn, want men vindt altijd goede werklieden wanneer men ze wel betaalt. Indien, naderhand, herinnerings brieven zijn gezonden geweest aan de firma De Brouwer, hetgeen wij betwijfelen, zij heeft er waarachtig bitter weinig rekening van gehou den. Ook schijnt het dat zij de bedrei gingen van M. Colaert niet als ern stig aanziet, wel wetende dat hij zich zal wachten die uit te voeren. Het gevolg hiervan is dat de gas maatschappij zich thans niet meer dan over twee jaar, schikt aan de voorschriften van haar contrakt, aan gaande de herkasseiïngen die ten haren laste zijn. Ook, durft het sche- pencollegie de maatregelen ter harer beschikking gesteld, niet nemen ten einde aan den staat van zaken, laatst maal nog in den Raad besproken, beternis te brengen. Van haren kant, onderhoudt de stad hare straten niet, alleenlijk wanneer ze lang genoeg verwaar loosd zijn geweest en schier onge- bruikbaar worden, besluit ons sche pencollege nu en dan de eene of andere gansch op nieuw te herkas seien en stelt er de kosten van op de buitengewone uitgaven. Dat is een voordeel en besparing voor de gasmaatschappij die alzoo ontslagen wordt de haar opgelegde kasseivermakingen te moeten doen ter plaatsen waar ze nieuwe buizen gelegd heeft. Zoo is het. Ten gevolge der open- delving en omkeering onzer straten en de gekende zorgeloosheid van den weinig klaarzienden Schepen dien het aangaat en den gebrekki- gen toezichtdienst der openbare werken, zal de stad zeer groote uit gaven moeten doen om de kasseiïng overal in goeden staat te stellen. De tijdingen die wij gegeven heb ben nopens de mogelijkheid der in richting van den stand, in 1909, heb ben eenen goeden indruk in de stad verwekt. De aanneming van den afstand van 400 meters, opgehemeld door den heer Majoor Daune, heeft bijzonderlijk bevallen aan het gar nizoen, aangezien hij aan ons ba- tailjon en misschien aan het garni zoen van Meenen zal toelaten de schieting door het reglement voor geschreven te Yper te doen, aldus het verblijf op het kamp van 15 (ga laten blijken en besloot eindelijk met te zeggen, dat hij zelfs onder de gunstige om standigheden er niet toe kon overgaan om een jong mensch aan te hemen, of zijn be trekkingen moesten genegen zijn om eenige zekerheid te geven, door voor zijne reke ning eene geringe som in de zaak te plaat sen. Dit was natuurlijk een beding, hetwelk Willie van de plaats moest, doen afzien, zelfs al had de man hem bevallen, hetgeen echter het geval niet was, want in zijn hart gevoelde hij dat de vreemdeling een schelm of ten minste niet veel beter was. Totdus verre had hij nog niet gewan hoopt, maar toen hij na deze laatste proef neming naar huis ging, was het hart hem zoo beklemd, dat het hem onmogelijk voor kwam zijne moeder onder de oogen te ko men, en hij daarom rechtstreeks naar de kamer van True giög. Het was des avonds voor kerstmis. True was uitgegaan en Geertje was alleen. Er brandde een helder vuur in den kachel, en de kamer werd flauw verlicht door de stralen der ondergaande winterzon en door den gloed der steenkolen, dien men door een der openstaande deurtjes van den kachel kon zien. Geertje was bezig met eenen hoek voor den thee gereed te maken een van de weinige takken der keukenkunst waarin zij eenige bekwaamheid had verkregen. Zij kwam juist uit het provisiekamertje met een bakje vol meel ia de hand, toen Willie de andere deur binnentrad. De wijze waarop hij zijne klak op de bank wierp, zich aan de tafel zette en zijn hoofd op zijne handen liet zinken, verried Goertje terstond de ne derlaag, welke de arme jongen in zijn laatstenkarap tegen zijn rampspoedig lot had geleden. Het was zoo ongewoou dat Willie

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2