Instituut va.» Jumet-Heigne MAN OF VROUW Nationale schieting. Maatschappij Oud-Pompiers. Sociélé Royale des Francs Arbalélriers. EEN EN AN SIER Nieuwstijdingen. Den Tandt, Aalst. M. MEIER, heel-en tandmeester spe cialist van Kortrijk, is te raadplegen te YPER, als voorheen, drie dagen te week De Maandagen Donderdagen en Zater- dagenvan 9 ure tot 's middags, bij Mevr. Van- Kemmel^GrooteMarkt,^. Mond- en tandziekten. Kunsttanden vanaf 5 fr. Volledige kunstgebitten vanaf IOÖ fr. gewaar borgd voor het leven. gen verminderende. De handel van Yper zal zich ook niet beklagen het garnizoen 15 dagen langer binnen onze muren te houden. Deze beslissing zal daarenboven een zeer belangwekkend gevolg hebben voor onze stadsfinanciën, voor de volgende reden De afstand van 400 meters zal niet zeer veel de kosten vermeerderen der werken die oorspronkelijk voor zien waren voor 300 meters. Daaren tegen zal de stad haar grooter deel van tusschenkomst kunnen doen gel den in gronden die haartoebehooren; het derde der tusschenkomst van het i departement van 't inwendige zal dus op een gewichtiger cijfer rusten. Dat zal dus eene mindere gelde lijke tusschenkomst zijn voor de stad en eene grootere voor den Staat. Als het departement van oorlog, op zijne beurt maar tusschenkomt voor het gebruik der soldaten en van de gendarmerie, zou Yper een der schoonste Stands van het land kun nen bezitten, mits eene uitgave die hare middelen niet overtreft. Het gerucht van het vertrek der Rijschool houdt altijd aan. Indien deze rampvolle gebeurlijkheid zich moet verwezentlijken, zal het de plicht niet zijn van onze bestuurders alles in het werk te stellen om de School te vervangen door een of verscheidene batailjons voetvolk. Welnu, het beste argument om in de hoogere kringen te doen gelden, is ter beschikking van het leger eenen goed ingerichten Stand te stellen, waar de soldaten het geheele jaar door zich kunnen oefenen in het schieten. Groote wedstrijd van 1908. Ziehier de rangschikking door onze medeburgers bekomen Vaste schijf 200 meters J kogels. 193 Vantholl Henri 36 punten. 393 De Coene Georges 34 punten. 34-2 Salome Arthur 34 punten. 872 Froidure Robert 33 punten. Schijf naar welgevallen 200 meters 4 kogels. 301Froidure Robert 30 punten. 387 Salomé Arthur 30 punten. 436 De Coene Georges 30 punten. Wij wenschen de overwinnaars hartelijk geluk, maar wij zijn eene bijzondere melding verschuldigd aan den dapperen veteraan onzer groote wedstrijden, de eere-luitenant Van- binnenkwam zonder een woord te spreken het was zoo vreemd zijn jeudig hoofd door zorgen gebogen te zien en zijne ranke gestalte machteloos te zien ineen zinken, dat Geertje terstond zag dat zijn moedig hart nu bezweken was. Zij zette het bokje neer, en zacht en langzaam naar hem toekomende legde zij hare hand op zij nen arm en zag hem ang stig aan. Hare medelijdende liefkozing en blik waren meer dan hij dragen kon. Hij liet zijn hoofd geheel op de tafel zinken, en een oogenblik later hoorde Geertje een snik ken,dathaar doorde ziel sneed. Zij schreide dikwijls zelve dit scheen niiet meer dan natuurlijk maar Willie de vroolijke, luchthartige Willie hem had zij nog nooit zien schreien zij wist niet hoe dat mogelijk was dat hij schreide. Zij klom op de sporten van zijnen stoel omhoog, en hare armen om zijnen hals slaande, fluisterde zij Ik zou hetf mij niet aantrekken, Wil lie, als ik die plaats niet kreeg. Ik geloof niet dat het een goede plaats is. Ik geloof het ook niet, sprak Willie, zijn hoofd opheffende. Maar wat zal ik doen Ik kan nevgens eene plaats krijgen, en ik kan toch o>ok niet hier blijven en niets uit voeren. Wij hebben u toch gaarne te huis liet Geertje hi erop volgen. Het is plezierig genoeg te huis zijn. ik was altijd blij als ik te huis kwam, toen ik bij mijnheer Bray woonde en iets ver diende, en ik de nken kou dat men blij was mij te zien. Nu is ied>ereen ook blij u te zien. Maar nint zooals toen, antwoordde Willie eanigz itus ongeduldig- Moeder kijkt altijd alsof zi,^ verwachtte te hooren dat ik tholl, die dit jaar op eene schitteren de wijze het diploma behaalt van schutter van eerste klas. Wij hebben daarentegen de droef heid te bestatigen dat geen een der schutters van het batailjon van het 3e linie, in garnizoen te Yper, er in gelukt is zich in de prijzen te rang schikken. De afwezigheid van eenen Stand is klaarblijkelijk de oorzaak van deze nederlaag, aangezien de.prijzen van het leger en de eereprijs be haald zijn door de regimenten in gar nizoen te Doorn ij k en te Brugge, steden die begiftigd zijn met standen ter beschikking van het leger. Hieronder deelen wij onzen lezers het programma mede van het CON CERT gevolgd van REDOUTE, dat zal plaats hebben Zondag 8 November, om 7 ure 's avonds, in het lokaal der Seminariestraat, met de medewerking der heeren Michel Van Nesteviolonist en H Robytklnchtzanger. PROGRAMMA le Deel. 1. Gloire au travailmarche militaire. Dubois 2. Les Saltimbanques, fantaisie. L. Ganne. 3. Werther, fantaisie. Massenet. 4. Perles du Danubevalse. J. Kolisch. 2e Deel. 1 a) Romance. Svendsen. b) Concerto (lre partie) de Beriot. ponr violon, par M. Mich. Van Neste 2. M. H. Robytdans son répertoire. 3. a) Meditation de Thaïs. Massenet. b) Humoresque. Dvorak. c) Sèrénata Drala. pour violon, par M. Mich. Van Neste. 4. M. Robytdans sou répertoire. 3e Deel REDOUTE. Lundi 2 Novembre 1908. Blason varié. Haut total Dupont V. Bas total Legroe L. Thans zijn nog 400 plaatsvervangers te kort, meldt een katholiek blad. Men hoopt dat, dank aan den wmter, dit iets te doen heb gekregen en grootvader, geloof ik, heeft nooit gedacht dat ik tot veel deugen zou, en nu ik begon met iets te ver dienen en hun tot hulp te zijn, heb ik mijne kans verloren. Maar dat was uwe schuld niet, Wil lie gij kondt het niet helpen dat mijnheer Bray stierf. Ik geloof niet dat uw groot vader het aan u wijt dat gij nu niets te doen hebt. Hij wijt het mij wel niet maar als gij in mijne plaats waart, zoudt gij hetzelf de voelen als ik, wanneer ik hem 's avonds in zijnen leunstoel zie zitten, cn zuchten en mij aankijken, alsof hij zeggen wilde Gij zijt het om wien ik zucht. Hij denkt dat het eene akelige wereld is en hij er zelf nooit eenige geluk in zal zien en dus denkt hij dat ik het ook niet zal doen. Ik denk het wel, sprak Geertje. Ik denk dat gij eens rijk zult worden en wat zal hij dan verbaasd wezen Gij zijt een lief kind, Geertje en denkt dat ik alles kan doen. Als ik ooit rijk word, beloof ik u dat ik met u deelen zal maar, vervolgde hij neerslachtig, dat is zoo ge makkelijk niet. Ik placht te denken dat ik veel geld zou kunoen winnen, als ik groot werd, maar bet gaat zoo langzaam. Hij was op het punt zich weder op de tafel te laten zakken en zich aan zijne zwaarmoedigheid over te geven maar nu vatte Geertje een van zijne handen. Kom, Willie, sprak zij. Denk er nu niet meer aan. Iedereen heeft zijne bezwa ren, maar men komt ze wel te boven. Mis schien zult gij de aanstaande week in een beteren winkel zijn dan die van mijnheer Bray, en zullen wij zoo gelukkig en ver genoegd zijn als ooit. Wordt Voortgezet getal vóór 1 Januari zal gevonden worden, Men moet dus specuieeren op de armoede om ons leger voltallig te heb ben. Een dagblad van New-York heeft de lijst opgemaakt van de Amerikaansche miljoenairs Er zijn op het huidig oogenblik 3820 die te zamen 16 mil liard Bollards bezitten of 80 milliards franks, dat is het vijfde van het na tionaal fortuin. Berekend naar de bevolking is er een miljoeuair op 20,000 inwoners. Over een 20 tal jaren waren er in de Vereenigde Staten maar zes miljoe nairs waarvan enkel twee John, en Jacob Astor van New-York, en Stefaan Girard van Philadelphia, elk 3 miljoen dollars bezaten Bijgevolg zijn al de groote miljoe nairs van Amerika, door eigen werk tot het groote fortuin gekomen dat zij nu bezitten behalve 12 per cent die het door erfenis verkregen hebben. Van alle kanten van Belgie gaan da gelijks 30,000 werklieden met verschil- lige treinen naar Brussel werken zij doen de réizen met werkmanskaarten. Eenige dagen slechts scheiden ons nog van de heropening der Kamers, vfftlke grondwettelijk den tweeden Dinsdag van November plaats vindt. Eenige dagen nog, en dan gaat het po litiek leven, dat een maand of twee stil gelegeD heeft, weer aan den gang. Iemand die zich zeker achter de ooren krabt, is de heer Schollaert. Want zelden heeft een ministerie zich in een moeilijker positie bevonden. Zijne meerderheid in de Kamer is slechts 8 stemmen sterk, en juist op de voornaamste punten welke in dezen zittijd ter tafel zullen komen, bestaat er oneenigheid in de rangen der kleri- kalen. Prijs hampen. De prijskampen waarvan de plakbrieven in de druk kerij van De Weergalm ver vaardigd worden, zullen kosteloos aangekondigd worden in dit blad. PLOEGSTEERT Lafjelijke aan val. Vrijdag avond zijn blauwers bij den koopman Nisse gegaan, op de Petite Elandrenabij het kerkhof van Armentier8. Zij wilden, zegden zij, 100 kilos groene koffie over de fransche grenzen brengen. M. Nisse had niet veel goesting aan die onbekenden te verkoopen en hij stelde een hooge prijs, 140 frank. Zij waren te vreden en op het punt van het betalen, zegde de eene ik heb maar 110 frank. M. Nisse wilde niet borgen en de andere ging naar zijn huis geld halen. Craye bleef klappen met M. Nisse tot rond 10 1/2 ure. Dan zegde M. Nisse aan zijne vrouw van naar bed te gaan met haar kind. Een kwartier uurs was nauwelijks voorbij, toen Craye den wensch uit drukte te vertrekken bij vroeg aan M. Nisse, dat hij zou willen een handje toesteken, en op 't oogenblik dat M. Nisse dit wou doen, kreeg hij een ge weldigen slag in den nek, door Craye hem toegebracht met eene ijzeren staaf. De vriend van Craye kwam daarop binnen en sloeg ook M. Nisse. Door het gerucht verschrikt, vluchtten de twee schelmen, alles in den winkel latende. Men denkt dat zij hadden M. Nisse willen dooden om het huis daarna te plunderen. M. Nisse, erg gekwetst, werd aan stonds verzorgd door doktor May olie van Houplines. Het parket van Yper is Zaterdag namiddag te Ploegsteert afgestapt, om te bestatigen. Men denkt dat de schel men in Frankrijk zitten. Er wordt ieverig onderzocht. De twee daders der moordpoging van Ploegsteert zijn aangehouden. Het zijn de genaamde Craye en Baet6 zij werden naar het gevang van Rijsel overgebracht. MEESEN. Brand. Een begin van brand is ontstaan Zaterdag avond, rond 9 1/2 uur, in de herberg 1 Au Due de BrabantSteenstraat. liet vuur had gegrepen aan eenige bundels strooi die op den zolder lagen. Gelukkiglijk kon het vuur alras gedoofd worden door de gebuurs, en toen de pompiers kwamen was alles uitgedoofd. eenige uren vrij per week, kunnen in iedere gemeente, 50 fr. en meer per maand verdienen, spoedige aan vraag VLAMERTINGHE. - Ongeval. - Zaterdag morgend, de jonge Aloïs Deerdel, 9 jaar oud, die op het achter gedeelte van een wagen zat, sprong af juist op het oogenblik dat hot gespan met 2 paarden van M. VanTieghem- Dupont, chicoreifabrikant te Rousse- lare, voorbijreed De jongen kon zich niet tegenhonden en rolde tusschen de beenen van het paard. Hij werd in er- barmelijken staat opgenomen en over leed nog denzelfden namiddag. KOMEN. De gendarmerie heeft Zaterdag, naar Yper, twee kerels over gebracht, beticht van diefte, in het schof van eenen kruidenierswinkel. WOUMEN. Tramongeval. -- M. Hollevoet ging huiswaarts, en willende plaats maken voor een wagen, werd hij gegrepen door den tram. De onge lukkige werd erg gekwetst aan liet hoofd, drie ribben gebroken en een been afgereden. Zijn toestand is ho peloos. (GESTICHT VAN DEN Dr. L- DOGNIAUX, SPECIALIST.) 9, Rue cle l'Iustitut te JUMET bij Charleroi Breuken, Aderbreuk, Waterbreuk radikale genezing zonder breukbanden, voor het leven, in 10 tot 18 dagen, door bijzondere volstrekt persoonlijke behandelin gen, die sedert 18 jaar hunne bewijzen hebben geleverd Elk jaar 880 tot 900 ge nezingen. Vraag referenties. Talrijke kanditaten voor openbare bedieningen /Belgische Staatsspoorwegen, enz) zijn aangenomen, na in deze kliniek te zijn behandeld ge weest. Misvormdheid der ledematen Genu valgum, genu varum, stomp-en platvoeten, enz. Albums van hondeiden genezingen,bevestigd door photografies. kunnen in't in stituut geraadpleegd worden. Vrouwenziekten afzakkingen, afwijkingen, enz. Volstrekte geheimhouding. Kliniek van eersten rang in opzicht van gezondheid en gemakken, groote lokalen, vol maakte beweiktuiging,'bijzondere gezonde ligging, park van twee hectaren. Rayons X. Docter DOGNIAUX woont nabij zijn gesticht, waar hij ontvangt op Maandag en Woensdag, van 1 tot 3 uren. Telephoon 473. De armen worden kosteloos geopereerd zij hebben alleenlijk hunne eelkostea te regelen c v

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 3