Hoogeschool Uitbreiding Be wereld rond. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. le tralVsfokhisiif:. Donderdag, 5" December 1908. 5 centiemen. Vijfde jaar. 9 erscfrijnende des iïonderdays. De politieke toestand. Operette-leger. kamer van Volksvertegenwoordigers i\r 4. Eendracht maakt Macht. Vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-0ö. Voor stad Een jaar, Fr. 3-50 Men handelt bij overeenkomst. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 ft1, id. Lokaal De BEURS, Cartonstraat. Leergang van professor, M. Auguste LAMEERE. ZONDAG 6 DECEMBER 1908. Vijfde les Protection de l'individu. De storm op de Noordzee. Kales. De groote Zweedsche steamer Arnold vaarde Kales bin nen in erbarmelijken toestand. In de Noordzee werd het schip overvallen door een geweldigen storm. Reusach tige baren sloegen er op. Masten wer den uitgeslagen en het dek schoonge- vaagd door de golven, terwijl drie leden der bemanning werden weggeslagen. Monsterachtige misdaad. Laon. Een meisje van nog geen 14 jaar, Victoria Thibaud, werd op den spoorwegdain tussehen Montcornet en Asfeld bij Laon ontdekt. Het lijkje was onmenschelijk mishandeld liet werd door twee kleine meisjes ontdekt, liet ongelukkig kind moet zich fel verde digd hebben. De sater is onbekend. Vaartuig door zeeroovers aangevallen. Antwerpen. Kapitein Screusen, van de Engelse!ie StoombootNorman Isle teAntwerpeiiaatigekomen, meldt dat zijn vaartuig in de Perzische golf door een 2000 tal negers, in bootjes, werd aangevallen. Deze waren met groote messen gewapend, klommen aan boord en stalen 20.000 kilo's rijst. De lading bestond uit 3.500 ton. De Norman Isle ligt thans in het Bonapartedok, te Antwerpen. Viervoudige moord. Budapesth. In de Hongaarsche gemeente Kizzentmikios werden een Roetneensche pachter, zijne vrouw en beidekinderen met dierlijke wreedheid vermoord. De handen van twee lijken zijn ge broken de voeten uit de no ten gedraaid. De handen der vermoorde vrouw wa ren geboeid. Uit de, wijze van boeien besluit men dat een der moordenaars een gewezen gendarm geweest is. Van de daders geen spoor. Mijnramp in de Vereenigde-Statcn. Pittsburg. De mijn Mariana, toe- hoorend aan de compagnie der put ten van Pittsburg-Buiïalo; staat in brand, tengevolge eener grauwvuur- ontploffing. Men vreest dat 200 mijn werkers zijn verstikt geworden. Een ophaalbak werd 90 meters ver geslingerd en twee man zijn heelenal vermorzeld geworden. Men denkt, niet een mijnwerker nog levend te zullen ophalen. 250.000 roebels gestolen. S'-Petersburg. Op de baan van Liotcha naar Oerza, in Transbaikal, werd de post aangevallen en cr zijn 250.000 roebels gestolen geworden. Drie personen werden gedood, een erg gewond. C "Ten gevolge'eener missing aan de wisselnaald. Sillé-le-Guillaume. Ten gevolge eener missing van de wissel naal d botste de expressetrein, uit de statie Montpar- nasse vertrokken, rond 1 uur in de statie van Sillé-le-Guillaume op een om- nibustrein. Er zijn 2 dooden en 10 ge wonden. Scmmige katholieke organen wen den wanhopige pogingen aan om le doen gelooven dat zij len hoogste te vreden zijn over den uitslag der be sprekingen welke plaatsgrepen op de vergadering der afgevaardigden van den Bond der Katholieke Verëenigin- gen en Kringen, van België, waar de katholieke werklieden stelselmatig bu-ilengehouden worden door Woes te. Deze organen vervullen de rol van den Irombonuist, trommelaar en gros-caisseslager, die om 't hardst moeten blazen, roffelen en djoemelen op den kwakzalvers wagen, opdat het publiek 't gehuil niet zou hooien van den onnoozelaar die z eh eenen tand laat uittrekken. Men moet slechts zien onder welke zeer verschillige opvattingen clerica le gazetten, ue katholieke vergadering toetsen en heoordeelen, om te begrij pen welke vaLehe noot zij aanslaan om le doen gelooven dat de eendracht in het katholiek kamp hersteld is, dat het katholiek kiezerskorps er vre de zal mëd hebben en dat 'l land zul toejuichen. Mei onverholen blijdschap doen de clerikale tolken uitschijnen dat er op di ze Katholieke vergadering welke men zou mogen iioi men het eedver bond der programma verwurgers niemand hel woord heeil durven ne men ten einde de hervormingen aan te bevelen en te verdedigen welke in den laat-ten ttjd door sommige katho lieken werden vooruitgeslcld als noodzakelijk, met alleen om [t pu bliek te bevredigen,'maar om de ka tholieke partij en tnel haar de conser vatieve regeering to redden aan den boord van den afgrond waar zij ge bracht zijn. Waarlijk, het zoo moeibjk wezen de venijnigheid verder te drijven De klerikale gazetten weten zeer goed dat, tegenover den opperbaas Woeste en de finefleur der katholieke kasteelheeren, zaakwaarnemers van de bisschoppen, menige afgevaardig den, tkdoelde hervormingen genegt^l zijnde, daar als gemuilband stonden, terwijl andere aanhangers dezer her vormingen zelfs deze vergadering niet mochten bijwonen, aangezien de bond der Katholieke vereenigtngen en kringen zijne deuren voor hun ge sloten houdt Indien nu de afgevaardigden van dezen Bond zich voorstellen dat zij. in Kamer en Senaat, even gemakke lijk de bespreking en oplossing gaan ontwijken vande vraagstukken waar aan de klerikale regeering liefst gee- r.e oplossing wenscht te geven, dan leveren zij bewijs van cen.e ai te verre gaande onnoozelhetd. .Be liberalen hebben in Kamer en Senaat ook wat le zeggen. Zij zullen de regeering wel weten te dwingen om zich te uilen over vraagstukken welke niet langer hangende kunnen blijven Verre van ons, liberalen, de be handeling van zekere nuttige ontwer pen en hervormingen te willen be iemmeren. Zoo, bij voorbeeld, zullen de Kamers zich ïeverig en ernstig moeten bezig houden met de Congo- kwestie Wij hebben de kolonie aan ons been en er dient voor gezorgd te worden dhl wij ze niet te slepen heb ben gelijk den kneljenden kettingbol van den galeiboef. Maar andere vraagstukken moeten ook opgelost worden. Er moet een einde komen'aan de ellendige corne- die welke regeering en klerikale ge kozen sedert zooveele jaren spelen te genover de herbergiers met hel ver gunningsrecht. Voor wat de kieshervorming be- t-eft, eiseht het land vereenvoudiging en meer rechtvaardigheid in het stel sel toepasselijk op Gemeente en Pro vincie. De regeering heelt, zelve al te dui delijk moeten toegeven dat er in die richting iets moet gedaan worden. Zij zou groot ongelijk hebben door haar lanterfanten eene beweging in hel land te doen ontslaan gelijk er zich eene in 1902 afteekende. Wij willen noch straatgewoel, noch wa norde, noch gewei J, maar in de te- genwuordige omstandigheden, de cri sis zich erger doende gevoelen, zou de regeering gevaarlijk spel spelen door zulke beweging te doen ontslaan. Wat de regeering ook beproeve te ontwijken, op sommige maaischapp I ij ke hervormingen zal zij zich moe ten verklaren en tot eene oplossing komen. De werkliedenpartij kondigt eene agitatie aan op de kwestie van de rege'ing der werkuren voor vol wassenen. Het ministerie de Smet deNaeyer is op deze kwestie gevallen. Meent de nieuwe regeering zich aan 't b wind te houden ioor ze onder den domper le houden t Ware'al le ellendig. Het land kan zich niet le vreden stellen met een gouvernement van nietsdoeners. Eindelijk, tol welke karpersprongeo het ook zijne toevlucht neme, er moei eene oplossing komen aan de leger- kwestie De regeering liep bankroet met het vnjwilligersfelsel. Ons leger is ontredderd, de noodige manschap pen omlbm ken. de officieren zijn ont moedigd, eene onbeschrijfelijke wan orde heerscht. heel de boel is in de war. Dat komt de klerikale minister van oorlog generaal Hellebaut, in volle kamer te bekennen Met of legen de goesting van den bond der katholieke vereenigingen en van de Regeering moet deze" zaak, even als h; t vraagstuk van den leer plicht voor ue kinderen, waarvan men thans vagebonden maakt, al sook de kwestie van een menschwaar- dig pensioen voor bejaarde werklied en besproken en opgelost worden. 't ls de wil van 't land. Wij moeten alle jaren 100 mihoen frs. dokken voor onze militairen Die kolossale som zou ons een goed leger moeten bezorgen. Welnu, ziehier den waren toestand Bij het voetvolk blijven er 's winters 10 oude soldaten en 's zomers omtrent 30 soldaten per compagnie om zich te oelenen. Bij het paardevolk zijn te- nauwernood mannen genoeg in de es kadrons om de paarden op le poetsen en er mèe op wandel tegnan Bij de ka nonniers telt men 30 tot 35 soldaten per batterij in plaats van 75 Dat de Pruisen en de Franschen nu maar afkomen Voor liet personeel van West-Vlaanderen. Vraag gesteld door M. Thooris aan den heer minister van spoorwegen ADe formulen betrekkelijk de ver ordening der bewiiligingen toegekend aan dë werklieden der spoorwegen, krachtens de wet op de werkongeval len zijn nitsinitelijk in het fransch op gesteld. 'De werklieden die maar alleen vlaarnsch kunnen, bevinden zich in de tweedeelige keus een regiement te aanvaarden dat, buiten hunne wete, hunne belangen kan benadeeien, of. bet te weigeren en verplicht te zijn bet geschil te onderwerpen aan de waar- cleering der rechtbanken. Denkt M. dë minister niet dat bet overeenkomstig is met den geest onzer wetgeving op het gebruik der talen, dat vlaamsche tormuien aan cle jhand- teekening der vlaamsche werklieden zouden onderworpen zijn. B. De ondergeschikte werklieden en agenten van bet net der spoorwegen van West-VI aanderèhondergaan, se dert clen dag clat dit net is overgeno men geweest door den Staat, kortin gen beloopende tot 6 t. h. op hunne loonen en hunne jaarwedden, zonder dat deze verhoogd zijn geweest. M. de minister heeft verklaard in den loop 'van clen iaatsten zittijd, dat de kwestie hunner verhooging ter stu die gelegd was. Zou hij mij niet kunnen zeggen welke de besluitselen van dit onder zoek zijn en welke voorzorgen hij zal nemen om voldoening te geven aan de belanghebbenden, die wreecl lijden door de tegenwoordige kortingen. Antwoord van den minister. i De onmiddelijke oversten gelast met het regelen der bewilligingen van de schadeloosstelling met de slachtof fers der werkongevallen, verblijvende in het vlaamsche land, hebben drie afschriften van het vereffeningsont- werp, twee in het vlaarnsch en een in het fransch. Een vlaarnsch exemplaar is door den onmiddelijken overste besteld aan de belanghebbenden Het kan gebeuren dat zekere onmid delijke oversten de formule in het fransch aan het handteekender belang hebbenden onderworpen hebben zon der hen eerst te raadplegen Geen een feit van dien aard is ons kenbaar gemaakt geweest. In alle gevallen, om allen misslag van dien aard te vermijden is er beslist geweest dat de schikkingen in het duh- DE WEERGALM 4 Men schrijft in bij den Uiigpver, bixmudestraat, nr 53, te Yper. De aankondigingen van ganscli België en 't buitenland evenals de Notariale en HechterIijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bnreele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk legen Dtjnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden.

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1