Slecht nieuws De wereld rond. onze Rijschool. Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. M. Nolf in de Kamer. Voor de werkrechters. Donderdag, 2 4" December 1908. 5 centiemen. Vijfde jaar. !\Tr 7 Eendracht maakt Macht. Verschijnende des Stander days. Vires acjuirit eimdo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5O. Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, Dixmudestraat, nr 53, te Yper. -- (Je aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde artikels uiterlijk tegen Üijnsdag middag vrij en onderteekend toe te zenden BERICHT. Ter gelegenheid van NIEUWJAAR zal De Weer galm aanstaande Woens dag niet verschijnen. Schandalen in Duitschland. Berlijn. De politie van München hield er deu zoogezegden uitgever Ganter aan die sinds eenige dagen de naamlooze reclaambrieven, waarover de drukpers sprak, heeft verzonden. De zaak natneene grootere uitbreiding dan men eerst zou hebben veronder steld. Een lÖOjOOOtal naamlooze brieven ten minste, alle gelijk van inhoud, werden door de post te Berlijn rond gedeeld. Een Engelsèh schip in brand. Londen. De Engelsche steamer Alexanderan die uit Nieuw-Oii'eans ging vertrekken naar Havre, geladen met graan en katoen, geraakte in brand. Een valsch hompiot tegen den Sultan. Konstantinopel. Da sultan over handigde Zaterdag aan den Grootvizier een brief welke hem was toegekomen en hein verwittigend dat 60 Ameri- kaansche anarchisten zich naer Kon stantinopel hadden begeven om "een aanslag op hem te plegen. Men denkt dat twee kolonels den brief schreven. Natuurlijk was van den aanslag niets waar. Het grootste aantal afgevaardigden is niet tevreden over de troonrede en wacht met ongeduld om het program ma der regeering te kennen. Gevecht nabij Tabriz. S'-Petersburg. Uit Tabriz (Perzië) worden bijzonderheden geseind over een gevecht, op 29 November geleverd nabij Tabriz en welk eindigde meteene nederlaag voor de goe'vernementeele troepen. Aan 't. hoofd dezer stond din ed Daoulet. Hij rukte op naar Tabriz, bombardeerde de stad, waarin hij 100 verdedigers doodde, maar Saltor Khan stelde zich aan 't hoofd, van een korps revoiutionnairen,chargeerde de goe- vernementeèie troepen en delgde ze uit. Hij ontnam hun 12 kanons en mond- en krijgsvoorraad. Aan beide zijden worden de verliezen geschat op 2000 man. Onder de dooden, in liet kamp der revoiutionnairen, bevonden zich 67 iii man verkleedt? vrouwen. Eene verzending van 115 millioen frank. München. Vanaf I Januari neemt het Beiersch goevernement voor eigen rekenig de netten over van drie in den Paltz vergunde spoorweghjnen. De actiën der eigenaars zullen in Januari worden ingetrokken. Te dien einde zond het Beiersch goevernement naar eene bank van Lundwigshafen 115 mil lioen frank in obligatiën van den Beier- schen .Staat. Deze som bevond zich in- twee verzegelde waggons, toever trouwd aan de bewaking van 10 ge wapende agenten en 4 gendarmen. Castro te Berlijn. Berlijn. President Gastro begaf zich Zondag in eene kliniek teneinde er eene operatie te ondergaan. Hij be stelde 50,000 Mausergeweren voor Venezuela. Rusland, het land van belofte. Petersburg. Zaterdag zijn er in Rusland 13 terdoodveroordeelingen uitgesproken en hebben er drie te- rechstellingen plaats gehad. Een der ongelukkigen, die men per rijtuig naar de plaats der terechtstel ling te Kiew voerde, ontsnapte onder weg, en legde ondanks de zware ketens aan zijne beenen, meer dan een werst weg af, alvorens hij kon worden inge haald. Diamantmijnen in zee Londen. Luidens berichten uit Zuid-Afrika zou men diaman t-mij pen hebben gevonden op 45 mijlen der kust. Te Kimberley is men overtuigd dat er in zee groote banken bestaan die aanzienlijke hoeveelheden steen bevat ten. Oproer in eene Turksche gevangenis. Konstantinopel. Onder de veroor deelden in de hoofdgevangenis van Stamboel die hunne invrijheidstelling eischten ter gelegenheid, der opening van liet Parlement, in oproer uitgebro ken. Een gevangene werd bij de onlusten gedood en ve'rscheklene anderen be kwamen verwondingen. De doodelijke sprong Berlijn. In het Variëteiten-Theater alhier sprong een kunstenmaker, Arrad Fel ik, iederen avond van boven uit het gebouw naar beneden op eene spring plank en vandaar op den grond. Zaterdag avond had de man zijn sprong slecht berekend en kwam met het hoofd terecht tegen een ijzeren pi laar. Met ganscii vermorzeld hoofd werd de ongelukkige, ten aanschouwe van hónderden aanwezigen, dood opgeno men. Nog de Militaire Kwestie. De Bekeutemis. Generaal Hellebaut, minister van oorlog, na in de Kamer bekend te heb ben dat op het vrijwilligeriichap mislukt, verklaarde dat het eenige doelmatige redmiddel, voor het op lossen der Nationale Verdedigingj was gelegen m het loepassen van den Algemeen-én en Persoon lij en dienst plicht met een zeer ko.rt verblijf on der de wapens. Welnu de liberalen vragen dat se dert jaien en jaren, het is zefls een der bijzonderste punten van hun volksgezind programma. Gij kunt oordeel en welke opschud ding de verklaring van Gene» aal Hei- lebaut gemaakt hebben in de klerika le rangen. Een klerikale minister die in het openbaar durlt meedoen met de libe ralen, gij ziet van hier hoe Woeste, met zijne acbleruiikruiperskbek, daar in hun enge schoentjes stonden. Sommige kler.ikalen, 't zij' nu lief de, 't zij uit dwang, of gei ijk Ace zeg gen in de kerk. zich onderwerpend aan het ongeluk der tijden, ■verklaar den zich bereid om, m de Kamer, de hervorming gevraagd door de libera le n. te ondersteunen. En inderdaad. M. Verhangen, Carton de Wiart, ke vie en an andere soortgelijke zwans- dat de liberalen de rechtvaardigheid demokrater), spraken redevoeringe n en de b. langen van hel volk, eens te uit ten voordeelo van d4en Persoon- meer boven hunne partijbelangen lijken dienstplicht Het is dus bewezen dal, indien de klerikale regeering een wetsontwerp, moest, neerleggen om de gevraagde hervormingen in het leger te.verwe zenlijken, zulk weisontwerp onmid- d el i j k meteen groote meerderheid zou gestemd worden. Maar de regeering weigert, om lal vtle katholieke kiezers zouden mis te vreden zijn Deze bekentenis staat herhaale ma len gedrukt in de k'eri ka le gazelten. De loting zal dus niet afgeschaft worden Di zonen der rijken zullen niel moeten op rekken. Het onrecht teg nover de armen en de werklieden zal dus blijven be staan De verdediging van het Vaderland zal blijven gevaar loopen Waarom 'f Omdat het klerikaal ministerie 'zich in den neus niet wil steken van eenige rijke kiezers niet vier stemmen. L ilke onbeschaamde bekentenis is een prachtig wapen in onze handen en wij zullen er ons van weten te bedie nen De Zetleles. Nietegcnstaande wij door cijfers en [uitreksels van redevoeringen, door de liberale hoofdmannen in de Kamer uitgesproken, bewezen hebben dat een leger ingericht op een voet van gei jkheid en rechtvaardigheid zooals het stolsel van den algemeenen en persoonlijken dienstplicht, met ver kort verblijf onder de wapens, blijven sommige klerkaleu nazetten de hbe- ralen beschuldigen een leger te vra gen, ingericht op zijn Pruisisch. Beweeren dal is gemakkejijk, maar 5: n dut is een paar ander mou wen. Overigens wij bekreunen ons maar weinig om hetgeen de klerika le leugen bi ciden der Condorde aan hunne nuchtere kiekens van lezeis pogen wijs te maken. Hetgeen aan te stippen is en te ont houden valt, l zijn deaiedevoenngen van vele katholieke, volksvertegen woordigers, ja van sommige klerikale ministers, die zich ten voordeelo van eene legerhervorming gelijk de libe ralen zeeischen, verklaard hebben. De verklaringen van die katholieken zijn voor ons, wut meer waard dan den zeever der klerikale gazellen. Inderdaad, die verklaringen bewij zen duidelijk dat er in de Kamer en bjgevolg ook in gansch het land eene meerderheid beslaat ten voor- üeele van eene legerhervormong. En indien de klerikale volksverte genwoordigers, die den Persoon Ijjfcen dienstplicht genegen zijn, hebben moeten stemmen tegen hunne góeste, om geene scheuring in hunne partij te veroorzaken, dient er opgemerkt te worden dal üe kalholieke kiezers, voorstanders der legerhervorming, aan denzelfden regel nut zijn onder worpen 't Is hetgeen de regeering wel zou kunnen ondervinden in Mei 1910. En, moest onze hoop zich diimaal nog niet vei wezen tl ijken, dan zouden wij toch met fierheid m Jgen zeggen. AANKONDIGINGEN Aankondigingen 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. hebben weten te verheffen. Immers de liberalen vreezen niet, gelijk de klerikale» -dm het Hakaf bekennen zich in den neus Ie steken van het kiezerskorps, als er kwestie is van Rechtvaardigheid en Vader- lanesln-fde niet m woorden maar in daden 1 N. Nolf heeft in den loop der be spreking eene redevoering uitgespro ken ten voordeele der Evenredige Vertegenwoordiging en heeft zich verklaard tegen het amendement van M. Denis, het kiesrecht en de kies baarheid verleenende indevoorwaar- den die het aan de vrouwen bewijst. Wij zullen deze redevoering in ons naaste nummer overdrukken. M. Nolf heeft verscheidene amen dementen aan het wetsontwerp voor gesteld, waarvan het eene strekt om aan de advokaten het recht te geven de partijen te vertegenwoordigen en bij te staan voor dit rechtsgebied. M. Nolf heeft insgelijks den mi nister van oorlog ondervraagd no pens het waarschijnlijk vertrek onzer Rijschool. aangaande M. Nolf heeft aan den minister van oorlog de volgende vraag ge steld Is het waar dat er spraak is van kor telings de Rijschool van Yper, te ver plaatsen naar Tervueren Indien zulks niet waar is, vindt M. de minister niet dat liet noodig is zon der uitstel over te gaan tot de werken van vergrooting en verbetering aan de inrichtingen van Yper, werken waar voor een krediet van 264,000 frank ten dienste van het gouvernement gesteld is geweest in 4897 Ziehier het antwoord aan den heer minister Ik heb tot nn toe, nog geen besluit genomen, aangaande de verplaatsing der rijschool. Nochtans, gelijk ik het reeds zegde aanM. Nolf, in!907, kan ik de toekomst niet verzekeren. Ik kan het zooveel te minder, daar de hoogere overlieden denken dat liet beter is, dit gesticht te verplaatsen in de nabijheid van het Sonienbosch, ge legen meer te midden van liet land, dat zij er zouden gemakkelijker kunnen onderrichters en leerlingen aanwer ven. Er is in 1897 geen krediet ten dienste gesteld geweest van het gouvernement bijzonderlijk toepasselijk aan de wer ken van vergrooting en verbetering der rijschool van Yper. Het verslag der middensectie die het wetsvoorstel van liet speciaal en tijde lijk fonds, dat gestemd werd door de wetgeving van dien tijd, onderzocht heeft, kende aan den minister toe, van in nood, het gestemde krediet te ge bruiken voor dringende werken ge vallen die zich voorgedaan hebben en DE WEERGAL1 - O- -

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 1