Stadsnieuws. M. Fraeys Lantaarnaansteker, Voor <Je H arraonie. Mengelwerk. 21 LOTGEVALLEN EENER WEES men min verwaarloosd en er zou zoo veel geld niet nutteloos verkwist wezen. Ongelukkiglijk de priesters die den man wierooken en vleien om met hem al te kunnen doen wat zij begeeren, hebben hem gedurig in deze dwaling onderhouden dat hij overal en in alles noodig was. Alzoo is het dat zij hem in alle commissien doen treden hebben, tot zelfs in degene en zulks is onbe grijpelijk van officieele onderwijs gestichten aan welke hij vijandig is. Indien M. Fraeys wat min baat- dunkende ware, hij zou met ons moe ten bekennen dat/ met zooveel be dieningen op zijn hoofd vereenigd, hij aan de plichten die ze hem opleg gen, onmogelijk kan voldoen. Hier uit volgt, onder andere, dat de openbare werken, zonder op noch toezicht gelaten zijn, zeer dikwijls slecht uitgevoerd worden en daarën- boven veel meer kosten dan ze moe ten kosten. Hij moet dus niet verwonderd zijn dathet klaarziende publiek hem zijne zorgeloosheid gestadig verwijt en dat hij het mikdoel is der openbare kritieken. Melden wij hier slechts dat M. Fraeys in een der laatste zittingen van den gemeenteraad, door eigen liefde verblind, gezegd heeft dat hij geene verwijtsels verdient. Welnu, iedereen weet dat hij op het stadhuis weinig cf geen persoon lijk werk verricht, geen voordoende zaken ernstiglijk onderzoekt noch verslag er over m^akt zooals het zou behooren te wezen, en wat meer is dat hij de openbare werken niet naziet noch bestiert. Tot staving hiervan herinneren wij hier dat toen er sprake was van den grond der oude gasfabriek te ver- koopen, 't is M. Van den Boogaerde schepen van den Burgerstand, die zich heeft moeten gelasten ter plaats den grond in loten te verdeelen en er verslag aan den gemeenteraad over te doen. Wanneer M. Fraeys, volgens den wil der alles overheerschende poli tieke priesters tot schepen der open bare werken werd aangesteld, Bur gemeester Colaert verklaarde, om deze onverstandige benoeming te verschoonen, dat er in zake van be heer en politiek zulke noodzakelijk heden bestaan Onnoodig te zeggen dat het open baar gevoelen van een ander gedacht is. Het vindt integendeel dat M. Fraeys reeds te veel andere bedie ningen hebbende, degeene van Sche pen der openbare werken niet had behooren na te jagen, maar zich moest bevredigen met degene van Voorzitter der burgerlijke Godshui zen, die meer dan belangrijk zijn om er al zijne zorg en overigen tijd aan te besteden indien hij er rechtzinnig- lij.k lust toe heeft. Zulks is hoogst noodzakelijk want er bestaan in het beheer en in de gestichten veel misbruiken waar over geklaagd wordt. Wij lezen in het nummer van het Journal d'Ypres van Zaterdag 12 December 11. het volgende artikel dat wij met genoegen overnemen Met Stc Barbarafeest, dat Zondag 11. gevierd is geweest, heeft aan de Yper- sclie bevolking het genoegen verschaft in de vlucht hare twee beste muzieken te hooren de Stadsharmonie en de Oud-Pompiers, Het feest zal morgen Zondag volle- digd worden door een Concert dat 's avonds zal gegeven worden in de Pauwelszaal door de Stadsharmonie. De Harmonie der Oud-Pompiers zal geen ander openbaar Concert ge ven. Bezorgd om getrouw het openbaar gevoelen te vertolken, en geleid door den geest van eendracht, hebben wij geene moeite integendeel ons de tolk te maken der heerschende wen- schen van het publiek, te dezer gele genheid eens te meer uitgedrukt. Hoe jammer, zegt men algemeenlijk. hoe jammer dat er niet meer overeen stemming heerscht onder de meesters onzer twee harmonien Van hoeveel schoone concerten beroofd ons dat Zijn er vele steden van het gewicht van Yper die met zoovele middelen begiftigd zijn op het gebied van muziek en drie muziekkorpsen bezitten van eerste gehalte Waarom komt de poli tiek deze voordeelen vernietigen, nu vooral dat wij deze schitterende aan vulling niet meer hebben der militaire muzieken, waarover wij eertijds be schikten. En men voegt er in het algemeen ook overdenkingen bij van dezen aard Op de Tuindagen geeft men ons ecne indigestie van concerten met de twee muzieken te overlasten die in goeden geur zijn op het stadhuis. Voor Belgen die weten dateendracht macht maakt, ware het niet beter en verstandiger in den zin der eendracht te werken Met drie muziekkorpsen bereid om malkander te verstaan, schijnt het mo gelijk een wekelijksch concert in te richten waarvan eene stad als Yper aan daardoor zijn de werken" aan de Rij school van Yper moeten verdaagd worden. Wij verhopen dat alle pogingen zullen ingespannen zijn om het ge vaar dat onze stad bedreigd te belet ten. Het vertrek van onze Rijschool zou eene ware ramp zijn voor onze stad. Ongelukkiglijk hebben onze be stuurders, namentlijk onze dischhee- ren, alles in werke gezet om onze officieren te misdoen. Men weet dat het hun niet meer toegelaten is van te rijden in de bosschen van 't Hooge toebehoorende aan d'Hospicen Die plaagzucht zou ons kunnen duur kosten. Ook spreekt de heer minister van onze school in de nabijheid van de bosschen van Soignes (Sonien) bij Brussel te verplaatsen. De belangen van onze stad zijn waarachtig in goede handen ge steld. kan niet dulden dat men hem in den gemeenteraad ondervraagt wegens de menigvuldige flikken begaan in de openbare stadswerken. Hij zegt dat hij zich weinig bekommert over onze beknibbelingen dienaangaande. Het mishage hem of niet, maar wij vinden dat hij groot ongelijk heeft. Wanneer hij de bediening van Schepen der openbare werken met al de verantwoordelijkheid er aan ge hecht aanveerd heeft, is hij onderwor pen geweest aan de kritiek van het publiek. Als liberaal orgaan zijn wij de weêrgalm van hetgeen deze groote rechter zegt. Onze kritiek is trouwens altijd loyaal, oprecht en gegrond op daad zaken door ons herkend of vastge steld. Ook zijn ze doorgaans beves tigd door degene der katholieke raadsheeren die eene zekere onaf hankelijkheid behouden hebben. Zij zijn des te meer noodzakelijk daar de gemeenteraad en al de be sturen ervan afhangende, eensgezind samengesteld zijn. Indien M. Fraeys er rekening van hield in plaats van ze te minachten, de werkdienst zou wellitht beter ingericht worden, de stadseigendom- DE Uit het Engelsch. Vijftiende hoofdstuk De dienende engel. Maar Hn zij het opzeggen Kon zij hare stem beheerschen Al hare leden trilden van ontroering maar oom True verlangde het te hooren. het zon een troost voor hem zijn, en zij wilde het beproeven. Al har.' zielskracht en zelfbeheerschiiig ver zamelende, begon zij en daar zij al voort gaande meer kracht verkreeg, bracht zij het ten einde. Een paar malen haperde hare stem, rr.aar door een nieuwe inspanning ge lukte hethaar telkens te vervolgen, in weer wil van de beklemming, die haar in de keel kwam, en hare stem klonk zoo helder en kalm, dat de godvruchtige stemming van den zieke geen oogenblik gestoord werd door db gedachte wat het meisje leed want gelukkig kon h;j niet hooren dat haar h^rt klopte alsof het zoo bersten. Toen het gebed ten e:nde was, rees zij niet op dit was haar onmogelijk maar b'eef geknield liggen, met haar gezicht in het deken gedrukt. Eene poos lang heerschte er eene plechtige stilte in de kamer toen legde de oude man zijne hand op haar hoofd. Gij heb jufvrouw Amelia lief, niet waar mijn kleintje Ja, waarlijk. Gij zult een goed kind voor haar we zen, als ik er niet meer ben Och, oom True, snikte Geertje, gij moet mij niet verlaten. Ik kan zonder u niet leven, lieve oom True Het is Gods wil mij weg te nemen, Geertje. Hij is altijd goed voor ons gewepst, en wij moeten nu niet aan hem twijfelen. Jufvrouw Amelia kan meer voor u doen dan ik, en gij zult zejr» gelukkig bij haar zijn. Neen, dat zal ik niet ik zal hier op de wereld nooit weer gelukkig zijn Ik was nooit gelukkig geweest eer ik bij u kwam en als gij nu sterft, wenschte ik dat ik ook maar kon sterven. üat moet ge niet. wenschen, liefje. Ge zijt nog jong, en moet op de wereld zooveel goed doen als ge kunt en uwen tijd afwach ten. Ik ben een oud man en nu maar een overlast. Neen, neen, oom True, sprak Geertje met hartelijken ernst, gij zijt nooit een overlast, gij zoudt nooit een overlast kun nen zijn. ïk wenschte maar dat ik nooit zulk eene groote last voor u geweest was. Zoo ver daar van daan, mijn kleintje, weet God dat gij lang de vreugde van mijn hart zij t geweest. Wat mij nu alleen ver driet, is de gedachte, dat gij al uwen tijd verspilt en hier in huis slooft, in plaats van naar school te gaan, zoo als ge placht te doen. Maar och, wij hangen allen zoo van elkander af eerst van God en dan van elkander En dat doet mij denken, Geertje, aan wat ik wilde zeggen. Het is mij, alsof de Heer mij spoedig zal wegroepen, spoedi ger dan gij denkt en in het eerst zult gij schreien en zeer bedroefd wezen, zonder twijfel maar jufvrouw Amelia zal u bij haar nemen,, en zij zal u gezegende woor den toespreken om u te troosten. Zij zal u zeggen hoe wij allen elkander zullen weder- zienengelukkigzijnin die wereld, waargeene scheiding meer plaats heeft En Willie zal alles doen wat hij kan. om u te helpen in uwe droefenis, en door den tijd zult ge weer in staat zijn om te lachen In 't eerst, en misschien een langen tijd, Geertje, zult gij eene zorg voor jufvrouw Amelia zijn, en zij zal veel voor u te doen hebben, om u te laten schoolgaan, te kleeden en zoo al meer en wat ik u zeggen wilde is dit, dat oom True verwacht dat gij zoo goed zult wezen als ge kunt en stiptelijk doen wat jufvrouw Amelia zegt en door den tijd, misschien, als ge grooter en ouder zijt,, zult gij in staat wezen om ook iets voor haar te doen. Zij is blind, zoo als ge weet, en gij moet haar tot oogen dienen zij is niet al te sterk, en gij moet hare zwakheid eene helpende hand leenen, zoo als gij de mijne hebt gedaan en als ge goed en geduldig zijt, zal God uw hart eindelijk licht maken, terwijl ge maar uw best doet om anderen gelukkig te maken en als ge treurig en in droefenis zijt (gelijk iedereen 'somtijds is) denk dan aan den ouden True, en hoe hij placht te zeggen Beur u maar op, mijn kleintje want ik beu van gedachte dat alles eindelijk wel terecht zal komen. Komaan, wees nu maar niet bedroefd er om. Ga naar bed, liefje. Morgen zullen wij eene plezierige wandeling doen en Willie zal meegaan, zoo als ge weet. Om den wil van haren ouden vriend, poogde Geeritje zich op te beuren, en ging vervolgens n aar bed. Eerjige uren lang bleef zij wakker liegen maar toen zij eindelijk liaar zelve verschuldigd is de pracht te betalen eene winstgevende pracht ten minste gedurende de groote helft van het jaar. Mits belofte van wederkeerigheid in geval van verandering van bestuur schijnt ons eene overeenkomst niet onuitvoerbaar. Er zijn maar's klaarblijkelijk, maar er zijn geene maar's bekwaam te wederstaan aan den goeden wil. Wat de bespiegelaars ook denken van de kleur der tonen, de muziek zij is noch katholiek noch liberaal in zich zelf en gaat door voor de zeden te verzachten. Zij is geheel aangewezen om den vrede en de eendracht te doen heerschen in de tusschenruimte der onvermijdelijke en noodige strijden. Ook les gaat voorbij, alles breekt, alles vermoeit Frankrijk heeft Waterloo en vroege re gebeurtenissen vergeten en denkt nog slechts aan eene hartelijke over eenkomst met Engeland evenals Rus land zich Moskowa en Sebastopol niet meer herinnertevenals Holland de spons geveegd heeft over 1830. De geschiedenis der stichting van de Oud-Pompiers dagteekent van over bijna twintig jaren. Het jonge geslacht kent ze niet en de ouden moeten ze vergeten. S* Barbara, patrones der muziek van het kanon en S10 Cecilia patrones dei- vredezangen zijn van beide kanten vereerd gebleven. Mochten zij beide eene overeenkomst verwezenlijken die aan sommigen onmogelijk schijnt Het sympathiek onthaal dat dit artikel in de stad bekomen heeft be wijst dat het beantwoordt aan de wenschen dor bevolking. Er blijft nu niets anders meer te verwachten dan dat de eerste stappen van het journal bevestigd of afgekeurd wor den door de bevoegde overheid. Maar het is te vreezen dat men er niets van zal doen. Men versmaadt de dagbladen op het stadhuis Al wat wij weten, is dat de Har monie der Oud-Pompiers verscheide ne keeren gevraagd heeft om op den zelfden voet gesteld te wordeu als de katholieke Fanfare, die ondersteund worden voor de Concerten die zij geeft. Deze gelijkheid van behandeling is haar tot hiertoe altijd geweigerd geweest. Wacht niet tot den laat- sten dag om uwe visietkaar- ten te laten maken, gedrukt vanaf 1-50 fr. gesteendrukt 3-00 fr. het honderd, op schoon wit ivoor en wel verzorgd in de drukkerij èp boek handel E. Lambin-Mathée, Dixmudestraat,53?te Yper. in eenen gerusten sluimer viel, sliep zij on gestoord voort tot aan den morgend. Zij droomde dat het reeds morgend was geworden, en dat zij en oom True en Willie eene vermakelijke wandeling deden dat oom True weder gezond en sterk was zijn oog helder en zijn tred vast, en dat Willie en zij vergenoed en vrooiijk wa ren. En terwijd zij den schoonen droom droomde, weinig denkende dat haar eerste vriend en zij de paden des levens niet lan ger te zamen zouden betreden, kwam de bode een bode, zacht van hand en niet luidruchtig van tred en in den stillen nacht de wereld sliep, nam hij de ziel van den goeden ouden True en voerde ze huis waarts tot God Zestiende hoofdstuk. Een nieuw te huis. Twee maanden zijn na den dood van Trueman Flint verloopen, en Geertrui is sedert eene week in het huisgezin van den heer Graham opgenomen. Het was door middel van een nieuwsblad dat Amelia het eerst van het onverwachte sterfgeval hoorde, en toen zij terstond daarop haren vader met hare wenschen en voornemens ten aanzien van het hulpeloos achtergeble ven kind bekend maakte, bevond zij dat zij van hem geenen tegenstand had te vreozen. Alleen bracht hij haar onder de aandacht, dat het niet gelegen zon komen Geer trui zoo dadelijk in huis te nemen, daar zij spoedig een bezoek bij verre bloed verwanten zouden gaan afleggen, en niet terug komen voor dat het bijna tijd zo" zijn om voor den winter naar de stad te verhuizen. Amelia gevoelde het gegronde van dit bezwaar; want hoewel jufvrouw Ellis gedurende hunne afwezigheid te huis OF DE Zij zag up. i

De Weergalm (1904-1914) | 1908 | | pagina 2