VOORDRACHT Volksgezind weekblad der Vrijzinnige Vereeniging van Yper en het Arrondissement. TOMBOLA Donderdag, 14° Januari 1909. 5 centiemen. Vijfde jaar. 10. Stad Yper. Alzijdig Volksonderwijs. met kostelooze Gemeenteraad van Yper. Eendracht maakt Macht. Vevschijnentle des iJontferdatjS. vires acquirit eundo. INSCHRIJVINGSPRIJS Voor den buiten Een jaar, Fr. 3-00. Voor stad Een jaar, Fr. 3-5(> Men handelt bij overeenkomst. Men schrijft in bij den Uitgever, bixinudestraat, nr 53, te Yper. Üe aankondigingen van gansch België en 't buitenland evenals de Notariale en Rechterlijke aankondigingen mogen gezonden worden ten bureele van dit blad. Men wordt vriendelijk verzocht alle hoege- naamde aitikels uiterlijk tegen Dijnsdag middag vrij en onderieekend toe te zenden. AANKONDIGINGEN 15 c. den drukregel. Reklamen25 c. Rechterlijke aankondigingen 1 fr. id. Aankondigingen Te beginnen met 17 Januari 1909, IEDEREN ZONDAG OM 3 UREN, in de zaal der Beurs, Cartonstraat. XIX Gr.A.IY O- Vrij voor de vrouwen. 10 centiemen voor de mannen. Zondag 17 Januari, Spreker M. POL YMtl Bestuurder van het Weezengesticht te Gent. Onderwerp LEO TOLSTOI. Openbare zitting van Maandag 28 December 1908. De openbare zitting wordt ten 3 ure geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Co- laert, Burgemeester-VoorzitterFraeys en Vandenboogaerde, SchepenenFiers Vandergbote, Bouquet, Sobry, Iweins, Lemahieu, Begerem, Boone, Raadsle den M. Gorrissen, Secretaris. Afwezig M. Biebuyck. Hebben zich doen verschoonen de heeren Struye en D'Huvettere. Het proces-verbaal der laatste zitting, geene aanleiding gegeven hebbende tot eenige opmerking, wordt goedge keurd. Er wordt lezing gegeven van eenen brief der familie van wijlen M. Leo Vandenpee- reboom, gemeenteraadslid, de leden van den Raad bedankende voor het deel dat zij genomen hebben in den rouw die de familie des aflijvigen komt te treffen. Burgerlijke Godshuizen rekening 1907, nêerlegging. De rekening van het dienstjaar 1907 van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen wordt neergelegd op het bureel. De Raad beslist deze rekening naar de derde afdee- ling te zenden voor onderzoek en verslag. 2. Kerkfabrieken begrooting 1909 der kerk van Sl Jacob. Er is geene melding gemaakt geweest van dat voorwerp. 3. Begrooting der stad Yper voor 1909. M. Colaert is van gedacht de begrooting artikel per artikel te stemmen en te bespre ken. M. D Huvettere. Is er geen algemeen verslag der begrooting Dit verslag zou ons kunnen tot gids dienen. M. Colaert. leder jaar doet het College een verslag uitgeven over de verschillige zaken der stad. Het is dat verslag waarvan de druk beslist geweest is in de laatste zitting van den raad. Dit is altijd zoo ge daan geweest te Yper. M. Colaert verklaart dat hij de verledene week eene vergadering van den gemeenteraad van Brussel bijge woond heeft waar al de artikelen der be grooting gestemd zijn geweest zonder bij zondere verslagen. M. Vanderghote stelt voor aan de verte genwoordigers der drukpers, die de zittin gen van den gemeenteraad volgen, een exemplaar van het ontwerp van begrooting te geven. De raad beslist dat et in 't toekomende recht zal gedaan worden aan de vraag van M. Vanderghote. Het hoofdstuk betrek hebbende op de gewone uitgaven voor de traktementen der Burgemeesterschepenensecretaris, bedien den, enz. beloopende tot de som van fr. 47,610-00 wordt aangenomen. Aan het artikel 18, stadsgoederen, vraagt M. Bouquet dat men de deuntjes van den beiaard verandere. M. Colaert belooft zich tot een bevoegden persoon te wenden om voldoening te geven aan M. Bouquet. M. D' Huvettere vraagt dat men maatre gelen neme om den steunmuur aan den Zillebekevijver in staat te stellen en om de opene riool te dekken bij het Vijverhuis. M. Colaert. De vermakingen aan den steunmuur zullen gedaan worden. wat de riool aangaat, dit werk is voorzien in het lastenkohier in de werken van den vijver. Af. D' Huvettere. Hoe is het met de zaak der overname der Bellewaerdestraat De heer Voorzitter. De overname is gedaan maar de afrekening der subsidie zal maar plaats hebben na de herstellingswer ken der Kortrijkstraat. Het cijfer van 18.000 fr. is aangenomen. Aan het hoofdstuk, Koophandel en nij verheid M. D'Huvettere spreekt over den slechten staat der jaagpaden aan de Kaai. De aarde, zegt M. D'Huvettere stort in de vaart, zoodanig dat de scheepvaart weldra •zal onderbroken worden. M. Colaert. De slechte staat dezer paden zal bekend gemaakt worden aan den Belgischen Staat, die dezelve moet onder houden. M. Sobry bestatigd aan het artikel 30 eene uitgave van 1.900 fr. voor de lijn van den buurtspoorweg Yper-Gheluwe, deze som is ni«t in evenredigheid met het cijfer der ontvangsten dezer lijn. Het achtbare lid vraagt of er geen middel ware deze ontvang sten te verhoogen met aan de maatschappij te vragen beter de gemeenschappen te re gelen dezer treinen met deze komende te Gheluwe en andere richtingen. M. Colaert:- De ontvangsten vermeer deren voortgaande. Ons steunende op de cijfers der vorige jaren, die dit jaar voorze ker zullen overtroffen worden, zullen de ontvangsten en de uitgaven in evenwicht komen, 't is daarom dat wij dat cijfer vast gesteld hebben. Wat eene betere corres pondentie aangaat, het College zal dezelve vragen. Om de benoeming eener nieuwe politie- hulp toe te laten beslist de Raad hetcrediet bestemd aan de politie en aan de openbare veiligheid te brengen van 48,360 fr. op 48,610 fr. Het crediet voor de openbare verlichting wordt gebracht op 17,500 fr. door de ver meerdering van het getal lantaarns. Het crediet voor de wegenis en d^ open bare gezondheid is van 31,850 fr. M. Bouquet zou willen dat het College den weg oost en zuid van het Minneplein in goeden staat stelle. M. Colaert zegt dat die weg, eigenlijk gesproken, een openbare weg van groot nut niet is. Om er eenen steenweg te leggen zou dat eene uitgave van omtrent 70.000 fr. veroorzaken. Er zijn zeer weinig huizen die hunnen bijzonderen ingar.g op dezen weg hebben. Wat het vervoeren aangaat, niets belet het te-doen langs deElverdinghe- straat, die evenwijdig is op kleinen afstand. Af. Bouquet eischt geenen steenweg, maar eene verbetering van den bestaanden weg. M. Fiers, fin 't vlaamsch) Een voor land in asch belegd. M. Fraeys. Het is dat niet wat de bewo ners begeeren welnu een voorland in asch zou ook 5,000 fr. kosten. Aan het artikel 49, vestigt M. Bouquet, de aandacht van het College op den slech ten staat van het kuischen der straten door de vuilnisrapers der stad. De heer VoorzitterDeze zaak is ter studie en het is mogelijk dat wij zullen moeten onze toevlucht nemen tot de open bare aanbesteding. In dat geval zal er reke- ning gehouden worden van den toestand die aan de vuilnisrapers gemaakt is. De jaarwedde van eenen aangestelde aan hef slachthuis der stad, door M. Bouquet aan de aandacht van het College gebracht, wordt op 800 fr. gebracht, en het crediet gevraagd voor de openbare wegenis en ge zondheidsdienst wordt aangenomen. M. Vandenboogaerde verklaart dat de stad jaarlijks van 650 tot 700 fr. betaalt voor de begravingskosten van vreemde on- vermogenden die sterven in de zothuizen en hospitalen der stad. De achtbare Schepen zou die kosten willen zien wederbetalen door de gemeenten waar die on vermogenden hunne woonst hadden. De Raad beslist dat het aldus zijn zal Het crediet van-8,000 fr. voor de begra vingen wordt aangenomen, na dat M. Bou quet heeft doen opmerken de middelen te zoeken om alle ongevallen te vermijden in het vervoeren der lijken. Het crediet van 2,600 fr. voor de eere diensten wordt aangenomen. Hetcrediet van 71,588-91 fr. voor het openbaar onderwijs wordt aangenomen zon der de minste opmerking. De Raad, na M. D'Huvettere gehoord te hebben die den slechten staat bekendmaakt van zekere boeken der bibliotheek, neemt het crediet aan van 454,17 fr. voor de fraaie kunsten en letteren. Fundatiën. 4,017,65 fr. Aangenomen. Stadsschuld. fr. 33,460 Aangenomen. Pensioenen en gratificatiën. M. D' Hu vettere zou willen, om de spaarzaamheid aan te wakkeren, dat een deel der gratifica tiën, verleend aan de leerlingen der Stads school op de fundatie Vanden peereboom, gestort zouden zijn op een renteboekje. Tegenwoordig stort men alles op een spaar boekje om het uit te trekken en het in eens te verteeren op den dag der loting. Met het op een renteboekje te storten zou dat onmo gelijk worden. De heer Baron Surmont volgde dat stelsel. Maar ongelukkiglijk is het later verlaten geweest. M. D'Huvette re zou willen dat men daarop wederkeere. M. Colaert is het met hem eens en ver zoekt M. D'Huvettere een verslag over deze zaak te maken. M. D'Huvettere zal M. Colaert volle vol doening geven. Het crediet van 16,644-16 fr. wordt ge stemd. Het crediet van 4,500 fr. voor de open bare feesten wordt gestemd. De heer Voorzitter denkt te moeten her inneren dat hij niet gezegd heeft, gelijk ze ker blad het bevestigd heeft, dat onze open bare feesten, zomerseizoen medebegrepen 20,000 fr. gekost hebben, maar dat het ge- zamentlijke der openbare feesten, waarin men de subsidiën der koersen, en der too- neel vertooningen, der tentoonstellingen van hofbouw en andere moed rekenen, tot omtrent 20,000 fr. zullen beloopen. (1) In 1908 hebben die feesten 15,129-79 fr. gekost. Dit cijfer is niet grooter in de kie- zingsjaren. M. Bouquet. Dat men zich het fameus festival van 1890 herinnere, dat 18,000 fr. gekost heeft en maar een enkelen dag heeft geduurd. (2) Af, Colaert'In 1890 was ik de eenige van mijne soort in den gemeenteraad en nooit heb ik het totale cijfer van het festival van 1890 gekend, dat een kiezingsjaar was. (3) (1) Het behage M. Colaert of niet, wij houden staan wat wij daarover geschreven hebben. - Niettegenstaande zijne protestatiën zal de Burgemeester er niet in gelukken de openbare meening om den tuin te leiden. (N. d, R.) (2) M. Bouquet zou beter gedaan hebben te zwijgen dan dwaasheden te vertellen. (N. D. R. (3) Onze meesters hekelen de uitgaven door het oude bestuur gedaan en M. Colaert is verplicht, hij die de linten der beurs houdt, te bekennen dat in f907 en 1908 er 35,129-79 fr. verteerd geweest zijn voor de feesten. Op het stadhuis noemt men dat gesparig zijn met de openbare geld .en. Dat gaat over zijn hout_ (N. D. R.) Yt. Begerem. Van een zeldzame soort (Men lacht.) Het geheele der gewone uitgaven beloopt tot de som van 355,529-00 en wordt aange nomen. De Raad gaat over tot de bespreking der buitengewone uitgaven. Een crediet van 13-899-70 fr- voor her stellingswerken van het zuidelijk portaal van S' Maartenskerk wordt gestemd. Het crediet van 8,235-03 ff. voor de herstelling van S' Pieterskerk, voorgesteld door het College, wordt zonder opmerkingen aange nomen. 50,000 fr. worden voor de herstel ling der Halle 30,000 fr. worden insge lijks gestemd voor de schikkingen de indij king van den Zillebeek vijver 520 fr. voor den huisraad van het vredegerecht 2,500 fr. voor de instelling van eenen post pom piers op het gehucht Het Wieltje credieten zijn daarenboven gestemd voor de voorlan den en de herplaveiing der Lange Meersch- straat en de planting van boomen, in de Cartonstraat planting van boomen op den Boulevard der statie voor de voorlanden der Kaaistraat voor de voorlanden en de herplaveiing in de Korte Meersch einde lijk een crediet voor den prijskamp van orde en netheid. Op het voorstel van het College beslist de Raad in 1909 20,000 fr. te gebruiken voor de voorlanden en de herplaveiing der Elver- dingstraat en een crediet in te schrijven op de begrooting van 1910 voor het voortzetten en de voltooiing van dat werk. Af. D'Huvettere begeert te weten op wel ke wijze men tot dit werk zal overgaan. \f. Fraeys is van gedacht zijne toevlucht niet te nemen tot de aanbesteding want de stad heeft goede kasseiwerkers en dat werk zal kunnen in daghuur gedaan worden. De Raad stemt eene aanvulling van cre diet van 500 fr. voor de herstelling van het huis Cousein. De heeren D'HuvettereSobry ,ea Bege rem deelen die zienswijze niet en zullen er tegen stemmen. M. Sobry is van gedacht dat de stad op hare kosten de herstellingen der bijzondere gevels 'niet moet doen. Het achtbare lid denkt met een aandeel van tusschenkomst op een derde te bepalen voor zulke herstel lingen, de sfad wijselijker zou handelen. Men behoudt voorloopiglijk het crediet van 1,500 fr. voor de herstelling van het klein zuidelijk portaal. Men stemt alsdan credieten voor het oprichten der kleine rozet van het zuidelijk portaal en de dringende bouwing van eenen versterkingsmuur en van eenen steunmuur aan S' Maartenskerk. Op het voorstel der kerkfabriek twaalf standbeeldekens te plaatsen in de nissen van het groot portaal der hoofdkerk en de heer pastoor-Deken De Brouwer de aandee- len der stad en der kerkfabriek ten zijnen laste genomen hebbende, brengt de Rèad een gunstig advies uit en stuurt bedankin gen aan den gever. Een eerste deel van tusschenkomst in de herstellingswerken der abdij van S' Maar ten, beloopende tot de som van fr. 15.065 wordt gestemd. De abdij van S' Maarten, zegt M. Colaert, is de eigendom der kerkfabriek. Het Colle ge heeft onderhandelingen aangegaan met dezeendestad voor,het sluiten eenererfpacht van 90 jaren aan 65u fr. 's jaars. Indien de ze onderhandelingen uitloopen zal de stad de lokalen kunnen benuttigen voor de in stallatie der bibliotheek en van het Mu seum. M. D'Huvettere is van gedacht dat de kerkfabriek zal moeten inschikkelijk zijn om die erfpacht te sluiten, aangezien de stad aan deze herstelling niet gehouden is. Aangezien er spraak is van het Museum, neemt M. Colaert de gelegenheid waar om den Raad mede te deelen dat M. Beernaert, staatsminister eene gift zal doen aan dat Museum van eene schilderij geschilderd door zijne zuster Euphrosine. De Raad stemt insgelijks credieten voor het leggen van een voorland op de Kalf- vaart, langs den rechterkant voor het plaatsen van eene waterplaats, op de Espla nade en het bouwen van eene riool de steen wegen van Thourout en van Dixmude ver bindende dwars door den Wieltjegracht voor het bouwen der riolen in de Mond- straat en in de gouden Vedelstraat. WEERGALM

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 1