Lantaarnaansteker, verbond in Gent. Klerikaal- Socialistisch Mengelwerk LOTGEVALLEN EENER WEES Ypersche Kiezers De moordenaarsbende Bollel le Bethune. Het voorstel door M. Bouquet gedaan eene subsidie van 600 fr. te verleenen aan de koninklijke Fanfare wordt aangeno men (I) De Raad stemt eene subsidie van 2000 fr. voor het oprichten van feesten gedurende het zomerseizoen van 1909. M. Colaert verlaat voor eenen oogenblik de zaal en M. Fraeys neemt zulks waar om voor te stellen een crediet van 1,500 fr. te stemmen, die zouden toelaten, het portret van den achtbaren Burgemeester in olieverf te schilderen. Het is eene overlevering aan den eersten magistraat der stad zijn portret aan te bieden, zegt M. Fraeys. Men zou het hem kunnen aanbieden ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubelfeeet als volksverte genwoordiger. Dit voorstel wordt eenpariglijk gestemd. De raad beslist de inschrijving van een crediet Voor den herkoop eener oude sieraad- pomp en keurt de buitengewone uitgaven goed. Men gaat alsdan over tot de goedkeu ring der gewone en buitengewone uitgaven en, op het voorstel van den heer burge meester zal eene aanstaande vergadering plaats hebben om ten slotte de begrooting te stemmen die zal sluitèn met een licht overschot. De openbare zitting wordt ten 5,50 ure geheven De gemeenteraad in zijne zitting van 2 Januari 11. heeft bepaald de begrooting ge stemd voor het dienstjaar 1909. De gewone ontvangsten beloopen tot fr. 378,649-39 De gewone uitgaven tot fr. 355,579-33 Overschot op het gewone fr. 20,070-06 De buitengewone ontvang sten beloopen tot fr. 220,767-44 De buitengewone uitgaven tot fr. 237,524-24 Te kort op het buitengewo ne fr. 16,756-83 Overschot op het gewone fr. 20,070-06 Te kort op het buitenge wone fr. 16,75.6-83 Algemeen overschot fr. 3,313-23 M. Maurice Gorrissen, gemeedtesecreta- ris der stad Yper sedert talrijke jaren heeft zijn ontslag gegeven. In de laatste zitting van den Raad heeft M. Colaert lezing gegeven van het ontslag van M. Gorrissen. (1) Wanneer zullen onze achtbaren eene subsidie verleenen aan de Harmonie der Oud-Pompiers Bij hunne aankomst op het Stadhuis be loofden zij ons gelijkheid voor allen Het orgaan onzer meesters zelf heeft hen aangeraden geen twee maten en twee ge wichten meer te hebben. Zullen de Ypersche lastenbetalers mogen hopen dat hun geld niet meer naar den vreemde zal gaan en dat ter gelegenheid der feesten van 1909, ons schepencollege een deel der gestemde subsidiën zal verleenen aan de Harmonie der Oud-Pompiers, eene der beste muzieken van het land. Hopen wij het (N. d. R.) DE 22 Uit het Engelsch. Zestiende hoofdstuk. Een nieuw te huis. Willie toont een zeer goed oordeel, zegde Amelia, dat hij hare gedachte poogt te verstrooien. Ik hen dankbaar dat zij zulke liefderijke vrienden heeft. Ik heb den goe den F int belooft dat zi] bij iriij een te huis zou hebben als hij weggenomen werd, en daar ik nu eerst zijnen dood heb vernomen, acht ik het eene groote gunst voor mij zelve zoovel als voor haar, dat gij zoo uitmun tend zorg vo ir haar hebt gedragen. Ik hield mij overtuigd dat gij geheel goed voor haar geweest waarr. of het zou mij zeer gespeten hebben, dat ik niet vroeger van het sterfge val had gehoord. O, jufvrouw Amelia, antwoordde jufvrouw Sullivan, Geertje is ons zoo lief, en het heeft ons zooveel doen lijden dat wij haar zagen lijden, dat het eene weldaad voor ons zeiven was alles fe doen wat wij tnaar konden om haar te troosten. Wel. ik denk dat zij en Willie niet meer van elkan der konden houden als zij broeder en zuster waren en Willie en oom True waren ook groote vrienden. Waarlijk, wij zullen hem allen zeer missen Mij n oude vader zegt erniet veel van, maar ik kan wel zien dat hij zeer neerslachtig is. De heer Burgemeester heeft een grooten lof gemaakt van den ontsla;, gevendenge- meentesecretaris en heeft voorgesteld hem een kunstvoorwerp aan te bieden ter ge dachtenis zijner talrijke diensten. De Gemeenteraad onzer stad heeft zich Zaterdagavond ten 5 ure vergaderd. Ziehier de zaken die op zijne dagorde voorkwamen Kwestie der uitbating van de buurtspoor wegen Yper-Veurne en Yper-Nieuwkerke- Waasten. Wij zullen het verslag geven dezer zitting in ons aanstaande nummer. Het liberaal schepencollegie. der stad Gent is vervangen door een collegie samengesteld uit 2 kat'holie ken en 2 socialisten. De heeren Siffer en Vande Vyvere, katholieken, zijn gekozen met 21 en 23 stemmen waar onder 10 socialiste stemmen. De gezellen Anseele en Cambier, socialisten, zijn gekozen met.,20 stem men waaronder 10 katholieke stemmen. Hewel Burgers, Landbouwers en Neringdoeners, wat zegt ge daarvan Vijf-en-twintig jaren lang hebben de clericalen geleefd op den schrik dien zij met Pourbaix en andere loen- sche middelen wisten te verwekken en te onderhouden, bij de burgers en neringdoenden, voor het roode spook, voor het optreden van communisten en collectivisten in de openbare be sturen. Uit dezen schrik sloegen zij ter- zelfdertijd munt tegen de liberalen, beweerende dat liberalisme onvermij- delijk eene voorbereiding en een overgang was naar het zoo zeer ge vreesd onheilverwekkend socialis me. Heden zien wij de clericalen, op heeterdaad van liefdebetrekkingen betrapt met de socialisten, zich mees ter maken van het stedelijk huishou den van Gent. De katholieke bewaarders met toestemming van 't bisdom hebben adel» met Anseele en de radieo-soeialisten verstaan 0111 zich meester te maken van *t stad huis te Gent. Er. volgde nog een verder gesprek., en in den loop daarvan deelde jufvrouw Sullivan Amelia mede, dat eene nicht van haar, eene boerenvrouw, die omtrent vijf uren gaans van Boston woonde, hen allen had verzocht om een paa- weken op hare hoeve te komen doorbrengen en zij, daar Willie nu zijne gewone zomervacantïe zou krijgen, voor nemens waren die uitnoodiging aan te ne men Alsof het van zelf sprak dat Geer trui zou me-'egaan, weidde zij er over uit hoe gezond het voor het meisje zou zijn de frische land lucht in te ademen en door de b"sschen en velden- te zwerven, nadat zij zooveel ver moeienis bad doorgeslaan en zoo cel inhuis had moeten blijven. Toen Amelia bij verder navragen bevond, dat Geertje welkom zou zijn en met blijd schap verwacht werd, gaf zij gaarne hare toestemming om haar mede te remen, en sprak ook met jufvrouw Sullivan af dat het meisje verder onder hare zorg zou bliiven tot de heer Graham voor den winter naar de stad verhuisde. Zij was toen genoodzaakt te vertrekken, zonder naar Geertruides te rugkomst te wachten, hoewel zij vele vriendelijke boodschappen vóórhaar achter liet, en jufvrouw Sullivan eene voldoende som ter hand stelde om al de onkosten voor haar te kunnen bestrijden. Geertrui ging mede naar buiten, e ai het nieuwe, dat zij daar zig, de gezonde bowe gingen de hartelijke, medelijdende vriende lijkheid, waarmede zij behandeld werd, brachten weldra eenen blos op hare wangen en kalme tevredenheid, zoo al gee:.e blij moedigheid, in haar hart. Kort na de terugkomst der Sullivan's van dit uitstapje, kwamen ook da G: ham's naar de stad, en thans gelijk wij reeds Itoode en zwarten verileelilen onilei* malkaar broederlijk «Ie plaatsen van schepenen. De jkatSiolieke geme<niteraa«ls- lcdcn gekozenen van bisdom met permissie van hisscla«»p Stil- Icmans arm in arm met deze <li«' zij steeds «Ie r«»o«le vijanden van «wg-ciid«>m en iaiaisgezin notütnicn, hewel, kristclijkc boeren, wat z«^gt gij van «lat monsterverbond 't De katholü«'ke partij stelt den weg open voor «lez«; die zij twin tig jaren lang <to klassen verdeelers proper Het voorbeeld door de katholieke conservatieven van Gent gegeven door, uit heerschzucht, met de so cialisten een verbond aan te gaan, dat zij zei ven altijd als monster achtig voorstelden, zal het land dèor veel indruk maken en de ka tholieke partij zal het ook overal in den lande duur moeten betalen. Er kunnen andere verbonden ont staan tegen de katholieken en deze zullen door hun voorbeeld den bek gestopt worden wanneer zij er willen over klagen. Het clericaal triomfje van 6 Januari, tijdelijk op het stadhuis van Gent behaald, zal duur betaald en uitge boet worden door de zoogenaamde parti conservateur catholique Toen in sommige kiesomschrijvin gen de socialisten hun steun brach ten aan een liberalen kandidaat, ging er telkens in de bisschoppelijke bla den eene storm op van opgeschroefde verontwaardiging. De blauwen waren opgeslorpt door de rooden. Die liberalen waren een gevaar voor vaderland en huis gezin. Thans worden klerikale heeren op den schepenzetel gebracht door diezelfde zoo verachte socialis ten. Herinnert u dat Jour nald'Ypres en Nieuwsblad, dat MM. Colaert en Van Merris in al hun schrijven en meetingen in 1900, 1902 en 1906 als voornaamste wapen steeds zegden dat het verboden was van te stem men voor M. Nolf en de andere libe rale kandidaten, uit vrees van het socialism dat zij, katholieke kan didaten, alleen in staat waren den gevaarlijken stroom van het socia lism tegen te houden, enz. Hewel we vragen aan die dagbla den, we vragen aan de Heeren Co- vroeger zegden, was Geertje eene week bij hen geweest. Staat ge daar nog voor het venster, Geer trui Wat doet ge, lieve Ik wacht om de lantaarnen te zien onsteken jufvrouw Amelia. Maar zij worden dezen avond geheel niet opgestoken. Om acht uur komt de maan op en geeft den geheelen nacht licht genoeg op straat. Ik meen de straatlantaarnen niet. Wat meent ge dan mijn kind zegde Amelia, die naar het venster kwam en zacht hare handen op Geeriruiders schou ders legde. Ik meen de sterren, lieve jufvrouw Amelia. O, hoe wmschte ik dat gij ze ook kondt zien lieve Schijnen ze helder O, zij zijn zoo heerlijk, en er zijn er zooveel De lucht is zoo vol als zij maar zijn kan. Hoe wel heugt het mij nog, datik voor dit zelfde venster placht te staan, en er naar te zien gelijk gij nu doet .Het is mij alsof ik ze op dit oogenblik zag, zoo wel weet ik hoe ze er uitzien. Ik hond veel van de sterren her vatte Geertrui Dit schitterende daar boven den kerktoren zij schijnt alle avonden in mijne kamer ec ziet mij dan in het gezicht, jufvrouw Amelia, (en hier liet Geertrui hare stem tot een gefluister dalen) het komt mij voor alsof die ster met opzet voor mij werd opgestoken. Het is mij altijd alsof hij daar omhoog stond en met zijnen vriende- lijken lach sprak Zie, Geërtje, ik steek de lantaarn voor 11 aan. Die lieve oom True jufvrouw Ameda, denkt gij dat hij mij nu nog lief heeft nu nop laert en Van Merris wat ze zullen zeggen Wat denken zij van hunne vrien den van Gent, die hand in hand met socialisten optreden 'tegen de libe ralen. Het woord is aan onze katholieke tegenstrevers Of liever, in 1910, aan de kiezers, om die comedianten eene verdiende les te geven StrafuitvoeringDe bandieten onthoofd Maandag, met den vroegen morgen zijn Abel Bollet, August Pollet, Canut Vromant en Théophiel De Roo, de aanvoerders der roo versbende van Ha- zebroeek, onthoofd geworden. We zouden eenegansche kolom noo- dig hebben om de honderden misdrij ven op te sommen waaraan zij zich.; pliehtig gemaakt hebben. In hetgan-1 sche Fransche Noorden en ook in het] arrondissement Yper hebben zij 'ge-| roofd, geplunderd, vermoord en ver kracht. Zoo vermoordden zij op 16 August 1905 te Locre hij Poperinghé, een ou derling van 80 jaar, M. Langiemetz. I Drie maand later vermoorden zij als echte ondieren te Violaines M., Mev.J enMej. Lecocq. Op 2 Januari 1906 sloegen zij te Grombeke bij Rousbrugge, twee 70jari- ge oudjes neder. De vrouw was dood. Te Belle- Vue hingen zij een anderen 77jarigen grijsaard, M. Vercruyse, op. Zij schoten hem twee kogels door het hart. Dit was de laatste misdaad. De bende, die een SOtal mannen en vrouwen telde, verscheen vöör het eedgerecht van Do waai. Abel Pollet had van Januari 1905 tot April 1906 drie moorden, tien moord pogingen eu diefstallen gepleegd. Zijn broeder August had een moord en eene moordpoging benevens ontel bare diefstallen gepleegd. Canut Vromant had deelgenomen aan den driedubbelen moord te Violai nes. Theophiel Deroo had twee moorden, zeven moordpogingen en diefstallen op het geweten Elke bandiet had 118 zware diefstal len met de leden der bende, 's nachts, bij inbraak en gewapenderhand ge pleegd. Doch het getal der euveldaden be draagt meer dan het dubbel. Abel Pollet zelf zegde tot den onder zoeksrechter Indien men wist wat ik bedreven heb, zou men het niet geloo- ven. Wat ik voor het eedgerecht ge- zegt heb, is niets. Ik zelf heb meer dan 250 misdaden en vergrijpen gepleegd. Dat deuk ik waarlijk, Geertrui. Ik ben gelukkig en good-geweest toen ik bij hem woonde, ten minste haast altijd; en ik ben ook goed als ik bij u ben maar ik houd niet van jufvrouw Edis. Zij wil mij altijd plagen en knorrig maken, en dan word ik boos en weet niet meer wat ik doe of zeg. Ik had vandaag niet ruw willen zijn, en ik wou dat ik de deur niet zoo hard had dicht geslagen maar kon ik het laten, jufvrouw Amelia, toen zij mij zegde, daar mijnheer Graham bij was, dat ik het dag blad vari gisteren avond had verscheurd, daar ik toch weet dat ik het niet ge heb Het was een oud stuk papier, waarin zij mij uwe pantofLis heeft zien rollen, en ik ben er bijna zeker- van dat zij zij zelvr met dit dagbiad het vuur in de bibliotheek heeft aangemaaktmaar mijnheer Graha» zal toch aitijd denken dat ik het gedaan heb. Ik twijfel niet, Geertrui, of gij hebt wel eennige reden gehad om verdrietig tö worden, en ik geloof u als gij zegt, dat gi) geene schuld hebt aan Int wegraken van dit dagblad. Maar gij moet, onthouden, liefje) dat het geene verdienste is geduldig te zij" en in een goed humeur te blijven als er iets is, dat u hindert. Ik wilde u learo" zelfs onrecht te dragen, zonder uwe zelfbe* heerschingte verliezen. Gij weet dat juf vrouw Ellis hier een aantal jaren gewe<!S' is zij heeft in alles haar eigen zin gedaan en is niet aan jonge lieden gewoon. Toen gij hier kwaarat, begreep zij dat dit haar nieu we zorg en moeite zou veroorzaken, en Dj ,rd niet vreemd, dat zij, als er iets verkeer' gaat, somtijds denkt dat het uwe schuld b- Zi] ia eene zeer trouwe huishoudster, vriendelijk «n oplettend voor mij, en mij" vader zou haar slecht kunnen missen. Hel zal mij ongelukkig maken, als ik reden OF DE soeialistis«*lie lieeten. 't is AcVT'o

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2