Stadsnieuws. Lantaarnaansteker, Weerklanken. In liet bureel van weldadigheid. Mengelwerk. Vlaamsch Tooneel. Theatre cTYpres. L\ MIMOUTX Sociélé Hoyale des Francs Arbaiélriers. Ju 111 el. Een goed liberaal abon neert zich aan DE WEER GALM Do me..schen moqcn gerust zeg- gen 2 M. Dumelie heeft geene enkele stem bekomen. Er waren 3 witte Wij hebben een ministerie van t kanon. 't Is 't ministerie van de dulle griete Wij hebben reeds onzen spijt uit gedrukt in den Moniteur van 't Stad huis het verhaal niette vinden der officieele redevoeringen van nieuw jaardag. Eenige weerklanken nochtans zijn ons ter ooren gekomen die verdienen aangestipt en onthouden te wor- dtn. Antwoordende aan den bevelheb ber der burgerwacht die, het officie renkorps voorstellende, de hoop uit drukte eindelijk door het oprichten te zien van den Stand, de wenschen der burgerwacht en van het leger volbracht te zien, heeft de Burge meester geantwoord, met toonen van diepe rechtzinnigheid, dat hij, men kan niet beter bereid bleef de grootste opoffering te doen om spoe dig voldoening te geven. Men heeft malkander verlaten met het hart vol hoop. Aan het pesoneel, voorgesteld door den heer gemeentesecretaris ontslaggever, heeft de burgemeester hen verzekerd van geheel zijne ver kleefdheid. Hij heeft gezegd dat hij de verdienste van elkeen kende en kan waardeeren, bij gevolg als nut teloos en ontijdig alle vraag voor verhooging aanziet, welke hij vrij willig zal weten voor te stellen op zijnen tijd. Het personeel is vertrok ken een weinig onttooverd. Ten gevolge van het overlijden van M. Vandenpeereboom, lid van het bureel van weldadigheid, diende er tot zijne vervanging overgegaan te worden. Het bureel had M. Du melie aangewezen als eersten kandi daat en M. Veys als tweeden kandi daat. Het c-ollege had als kandidaten de heeren Vey.s en Gorrissen. In de kiezing heeft M. Veys 6 stemmen bekomen en M. Gorrissen DE 23 LOTGEVALLEN EENER WEES Uit het Engelsch. Zestiende hoofdstuk. Een nieuw te liuis. Hij wilde mij vrijheid laten om naar mijn goedvinden te handelen, en ik besloot haar naar mijnheer W*** te zenden. Zoo zal zi) vooreerst bij ons blijven. Ik wenseli haar zoo la"g bij mij te houden als ik kan, niet alleen omdat ik veel van het kind houd, maar ook omdat zij zoo teer en gevoelig is en nu zij zoo bedroefd is over den dood van haren goeden pleegvader dunkt mij dat wij al het mogelijk moeten doen om haar op te beuren, benkt gij dat ook niet, jufvrouw Ellis Ik ben voornemens altijd mijn plicht t« d'>en, antwoordde jufvrouw Ellis, tame lijk stijf' V\'aar zal zij slap°n als het huis houden weer in orde is In 't kamertje aan het einde van den bovengang. Waar zal ik dan de linnenpers zet ten Kan die niet in het achtorportel staan Ik zou denken dat er tusschen de vensters ruimte genoeg is. Dat zal dau we! moeten, zagde juf vrouw Ellis en streek de kamer uit bij zich zelve mompelende Alles ten onderste boven voor dat kleine .ding l briefjes. Het is dus M. Veys, rechter bij de rechtbank van eersten aanleg, die geroepen is om M. Vandenpeere boom te vervangen. Aangezien de gemeenteraad hard nekkig volhoudt een gelijkstemmend bureel van weldadigheid te wdlen, trots de verbintenissen eertijds geno men, maar sedert lang vergeten, is de benoeming van eenen magistraat, verplicht door zijnen stand zich bui ten de politiek te houden, misschim wat wij het beste mochten verwach ten als benoeming. Hopen wij dat M. Veys de ge- wenschte onafhankelijkheid zal kun nen hebben om zich niet te laten me deslepen door de afgetrokkenheden, die maar te dikwijls de daden onzer weldadigheidsgestichten bezielen. Weeral was 't volle zaal Zondag laatst in den stedelijken schouwburg ter ge legenheid van de 4° vertooning gegeven door de moedige Vlaamche Ster. De zaal leverde een betooverenden aan blik op men zag er enkel lieve kleedij en nog verrukkelijker gezichtjes. Al wat mooi heeten mag onder onze vlaamsche bevolking was daar bijeen gestroomd en allen hebben er een ver makelijken kunstavond doorgebracht. Het programma was uitmuntend sa mengesteld en alles liep er als op les. Eerst vertolkte men De Baas uit den Rooden Ezel, blijspel met zang in twee bedrijven, door A. Willems, eene puike brok, vol leerrijke zedelessen en kluchtige toestanden, die opperbest uitkwamen en weergegeven werden. Mej. Jeanne en Zulma Devers waren een Roosje en eene Dina zooals de schrijver ze wel zal gedroomd hebben lief 0111 te stelen en hare rol spelend als echte kunstenaressen, al de toestan den naar de natuur schetsende. Een dubbel bravo voor die talentvolle vertolksters De heeren L. VanCainpo, in de rol van Dirlc, J. Ossieur, in die van Frans, Fl. Slosse, in die van Wittebol, J. De Groote, in die van Lambrecht en G. Pottel, in die van Stoffel speelden allen om ter best en begrepen volkomen hunne rol. Ieder van ben wist zich in 'tvel te steken van de personnage, die hij malen moest. Hartelijk proficiat aan allen. Men heeft er hartelijk ge lachen en genoten en die weergaiooze speelsters en spelers dapper toege juicht. Jufvrouw Ellis was 0111 meer dan eene reden verdrietig. Zij had lang in het b stuur van aille huiselijke zaken bij den heer Gra ham haren eigen zin gedaan, en was bij gevolg tamelijk heerschzuchtig geworden. Zij was knap, ordelijk en zuidelijk, aan een klein huishouden gewoon, en nu Sedert vele jaren geheel ongewoon aan kinderen, Geertrui was in nare oogen eene lastige in dringster een kind dat natuurlijk gedurig kwaad moest doen en telkens hare meest- geliefde plannen in de war brengen. Boven dien was Geertrui, gelijk ,ufvrouw Ellis het uitdrukte, onder g„rneene lieden groot gebracht en de huisoódster, die anders waarlijk niet zeer hardvochtig was, en alle bijzondere liefdadigheid zeer goedkeur de, koesterde zeker vooroordeel ten opzichte van aanz enlijke geboorte. Hoewel thans tot geringen staat vervallen, was z'j er nog trotsch op dat zij vau goede familie afkom stig was, zij aanzag voor eene beleediging dat men van haar verwachtte eenig belang te stellen in het verzorgen van een kind, dat staat zoo ver beneden haar was. Nog meer dan dit alles zij zag in de nieuwe huisgenoote eene geduchte mede dingster in de genegenheid van jufvrouw Graham en zij kon niet dulden dat zij de tweede zou worden in de schatting van Amelia, die ten gevolge harer blindheid en wankelbaro gezondheid sedert lang onder hare hoede was geweest, en voor welke zij zooveei teederheid koesterde als haar ka rakter haar toeliet voor iemand te gevoe len. Ten gevolge van al deze omstandigheden was jufvrouw Ellis ten zichte van Geer trui verre van gunstig geziud en van haren kant was het meisje r; niet op weg om jufvrouw Ellis bartel jk lief te k rij - gen- Daarop volgde Zij mag niet trouwen, blijspel in een bedrijf door K. Van Rijn, een zeer lief stukje, eene echte actuali teit, die veel heeft doen lachen en het leven in de badsteden tijdens het sei zoen goed teekent en alle belachelij ke gebreken doet uitschijnen. De juffers Zulma en Jeanne Devers waren subliem in hare rollen van ha- trien en Charlotte en verukkelij k t nooi in hare frissche kleedij. De heeren L. Vancampo in de rol van Piet, J. Tas- seel, in die van Albert, verliefde, (1. Pottel, in,die van Spelenbrink en K. Wolff, in die van Willem vertolkten al len hunne rol met meesterhanddat zijn allen uitstekende tooneelisten. De hee ren .1. De Groote en A. Luyten, hotel bedienden waren ook goed op de hoogte hunner rollen en brachten 't hunne bij 0111 alles zoo keurig weer te geven Een herhaald goedheil aan al len. De kleedij was rijk en prachtig, de tooneelschikking opperbest gelakt, Men waande zich wezentlijk op den zeedijk. De figuratie ook mag uitmun tend heeten. Die vertolking heeft cle toeschouwers in vervoering gebracht en- de zaal dreunde menigwerf onder de toejuichingen. Hartelijk proficiat aan allen. Ten slotte speelde men Sergeant Bruno, tootieelspel met zang in een bedrijf'door G. Gallebert en J. Rabau, stukje, dat krioelt van roerende too- neelen, die afwisselen met de geestig ste zetten. Het bevat ook veel leèrrijks en dat alles werd op eene uitgelezene wijze weergegeven. Mej. Zulma Devers was eene blinde Dora uitmuntend geschetst en zoo na tuurlijk voorgesteld. Mej. Julia Win deis vertoonde ons eene Rosa, die on berispelijk gemaald was. De heeren Ossieur, in de rol van Bruno, K. Wolff in die van Overweiden, K. Deweerdt, in die van Vitaal, J. De Groote, in die van Baron, en J. Tasseel in die van T" sol daat wedijverden in de kunst en dat wil wel iets zeggen niet waar De figuratie was ook hier volkomen op de hoogte harer taak, en gelukte er opperbest in. Ook heeft men die kundige vertolkers meermaals ovaties gebracht, waaraan geen einde scheen te zuilen komen. Bravo bravissimo voor allen. Het orkest, onder de leiding van den heer M. Tasseel, verrukte ons door menig heel lief' muziekstuk op eene meesterlijke wijze uitgevoerd. Ook werden die uitstekende muzi kanten dikwerf en luidruchtig toege juicht. Het was, om 't kort te maken, eene der vermakelijkste, genotvolste en best gelukte vertooningen, die wij ooit bij woonden. De Ster vormt eene heele schaar volleerde kunstenaren op tooneelge- bied en wij zien met genoegen dat on der hen eene verstandige en wel be- Zeventienctc hoofdstuk. Wie zijn gelukkig Amelia zat alleen in hare kamer. De heer Graham was eene vergadering van de be stuurders der Bank gaan bijwonen. Juf vrouw Ellis zat in de eetzaal, bezig met de kernen uit rozijnen te halen. Willie hield Geertrui beneden in de bibliotheek in ge sprek, en Amelia, met wetende dat de maan in de kamer scheen, en daarom niet min donkef was, liet zich in diep gepeins ver zinken. Haar hoofd rustte op hare hand, de uitdrukking van haar gelaat, gewoonlijk zoo vreedzaam vergenoegd, was nu treurig geheel hare houding dulde smart en neer slachtigheid aan Terwijl de eene gedachte de andere verdrong, en al het leed van vroeger tijd weder voor haar oprees, zonk haar hoofd langzaam neer op de kussens der sofa waarop zij zat, en druppeltranen liepen langs hare vingers af. Eensklaps werd er zacht eene hand op de hare gelegd. Zij maakte eene snelle bewe ging, gelijk zij altijd deed wanneer iets haar verraste, want hare buitengewone af getrokkenheid had Geertje's naderende schreden onhoorbaar voor haar gemaakt. Scheelt er iets jufvrouw Amelia sprak Geertrui. Wilt gij liefst alleen zijn of mag ik blijven De medelijdende toon en de kieschheid waarmede het meisje dit vroeg troffen Ame lia. Zij trok haar naar zich toe en zegde te gelijk O ja blijf bij mij en toen opmer kende, dat het kind beefde en geweldig ont roerd scheen, vervolgde zij Maar wat scheelt u, Geertje Wat doet u zoo heven en snikken Nu berstte Geertje uit O jufvrouw Am 1 jk dacht, dat gij aan het schreien waart toen ik binneu kwam, en ik hoopte grepen, gezonde emulatie heerschtydie allen ten goede komt. Aan allen proficiat, hulde en dank Nat us. Rappelons a nos lecteurs que c'est Dimanche24janvier prochain, que la compagnie théatrale Andre Calmettes vient nous jouer SAMSON, de Henry Bernstein. Voici les norns des principaux artis tes tjiii irfferprèteront ce chef-d'oeuvre du répertoire moderne MM. André Calmettes, Chartol, G. Barnier, Harry MM" Nelly Cormon, Paule Rolle, Léo- nie Richard, Berthe Busier, etc. 7 7 A Dimanche 24 Janvier. Ou nons annonce pour Mardi 26 Mnuier prochain, une nouvelle repre sentation par l'excellente troupe du Théatre de Tournai, sous la direction^ de M. J. Burnet-Rivière. On interprêtera Operette nouvelle en 3 actes. Noo- do fnoord» i et mysterie dat hel drama van den huHén- houlevard omgeeft, bijl't ondoordringbaar! Toch blijft de rechterlijke oveiheid mrft oti- werkdadig Fr wordt ijverig gezocht, maar niets gevonden. Het parket hing nn een plakaat uit, de personen aanzeilend die den avond der mis daad den soldaat Goethals te h"hhen gezien 't zij alieen ol've- gezeld van burger of militair, du te komen vedelaren aan den onderzoeks rechter. Lundi 48 Janvier 1909. - prix offert par le doyen Moyen totalMahieu L. Bas total Brunfaut A. Haut total Legroe L. Le comité organlsateur de la tombo la de riiöpital sanatorium s'est réuni Mercredi dernier 14 courant, et a fixé irrévocablement la date du tirage au Tl Avril, jour de Paques. dat ge mij met u zoudt laten schreien, want ik ben zoo bedroefd dat ik niets anders kan doen. Zelve tot bedaren gebracht duor de nog heftiger ontroering van het kind, poogde Amelia de blijkbaar geheel nieuwe oorzaak dezer droefheid te ontdekken. Willie, ver nam zij nu, was komen zeggen dat hij heen ging. .het land uit naar het einde van de wereld, gelijk Geertrui zegde, naar Indie. De heer Clinton had aandeel in een kantoor te Calcutta, en had William du meest uitlokken ie voorwaarden aangeboden om daar als klerk te worden geplaatst. De vooruitzichten, die hem aldus werden ver schaft, waren veel gunstiger dan hij ooit kon hopen te bekomen wanneer bij te huis bleef. Het loon was terstond reeds voldoende om al zijne eigene uitgaven te bestrijden en in de behoeften te voorzien van hen, die met ieder jaar meer afhankelijk van hem werden. Ook de kans op toekomstige bevor dering was groot en hoe teeder ook het liefderijke hart des jongelings aan zijne huiselijke betrekkingen en vrienden gehecht was, kon hij toch geen ogenblik twijfelen welken weg plicht en belang hem aanwezen. Hij nam het voorstel aan, en met hoeveel angst hij ook aan eene ballingschap van vijf of mogelijk tien jaren mocht denken, hij hield dien manhaftig voor zich zeiven, en sprak met zijne moeder en zijn groot vader op eenen blij moedigen toon over zijne korte afwezigheid en blijde teregkomst Jmfvrovw Amelia, zegde Geertrui, toen zij hare blinde vriendin met dit nieuws had bekend gemaakt en wedef eenigzins bedaard was, hoe kan ik bet dra gen dat Willie heeugaat Hoe kan ik zon der hem leven Hij is zoo goed en hij heef' mij lief Wordt Voortgezet) 9 KJ OF DE 'f* c o-—T"~">Or7r"r^a. - - 'fin AU CERGLE 1

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2