Stadsnieuws. Noten inet gaatjes. Nog het Weldadigheidsfeest. ffoede trouw van liet Journal (i Ypres. l)e onzijdigheid van ill. Fraeys Altijd hetzelfde. den Katholieken Schoolpenning, die met de andere katholieken van Gent den socialist-communist Anseele en den franc-magon-vrijdenker Gambier aan 't hoofd van ons stadsbestuur hielp brengen En nu, opgepast voor den cataclysme want Satan en al de machten der hel, zetelen thans op 't stadhuis, dank aan Bisschop Stillemans, aan Siffer, en aan de kasteelheeren van de Cercle Catholi- que ELK ZEGGE 'T VOORT. ongetwijfeld in het gei im mededee- lingen ontvangen hebben. Kermisklok, doodsklok. Dit zouden de klerikalen kunnen on dervinden. Zij zijn zinnens dit jaar hun vijf-en-twintigjarig bestuur van 't land te vieren. Hewel, alles laat voorzien dat zij hun ne jubilé niet lang zullen overleven en van den anderen kant zien wij dat de bevolking geneigd is van dien R enkin Sch O llaert Huber T Helleput T e D E scamps De La N tsheere Lie B aert Davign O n Hell E baut De L beke eindelijk in 1910 voor goed weg te keeren Het zou eene verlossing zijn voor België en een einde stellen aan de wraakroepende geldverspillingen van de klerikale verdrukkers Gaat en vermenigvuldigt. De pastoor van Steenockerzeel vindt dat er weinig kinderen gekocht wor den. Hij vergat natuurlijk over zijn eigen geval te spreken. Waarom koopt hij geen dozijn kleuters Hij zou die gemakkelijker kunnen voeden dan on ze arme daglooners, in wier hut ellen de en armoe heerschen. Allo Allo Pastoors, paters, non nen, gedenkt het woord ChristiGaat en vermenigvuldigt Smijt de kap over de haag en trouwt en arbeidt en laat de kinderen tot u komen Aan de deur Zekere hemeldragonders loopen rond om centen af te bedelen zooge zegd voor.den armen Paus. Ze over rompelen de huismoeders en met de zelfde centen houden ze de mans aan den klerikalen band. Moedertjes, zet die heeren propert jes aan de deur. Zijt ge geloovig Dat is uwe zaak, maar geeft uwe centen aan geen klerikalen winkel, als er zooveel ongelukkigen schier van honger omko men Ze kloppen centen. De paus stuurde eene som ten voor- deele der slach toilers van Sicilië en Galabriè. De klerikale bladen bazuinen dit op alle toonen uit en verzoeken de geloovigen ter gelegenheid van 't nieu we jaar milde giften te doen voor de kas van den armen paus Geven met andermans centen kan alleman. Indien men moet gelooven wat er gezegd wordt zou het geweten zijn dat de opbrengst der omhalingen zal gaan, nietnaar de pauselijke inschrij ving, maar naar den minister van Italië te Brussel. Wij hebben geene enkele mededeeling daarover ont vangen maar het is de verklaring die gedaan is geweest, naar het schijnt, sedert het supplement van le Progrès van Maandag 11., supplement dat wij overgenomen hebben in de Weergalm Donderdag laatst. Deze verklaring werd gedaan in verschillige huizen door de Dames gelast met den ver koop der kaarten, die daarover on dervraagd werden. Wij weten niets juist te dien op zichte. Daar het een onzijdig feest geldt zal het Journal d' Ypres alleen Voor het overige, wij betreuren dat men te Yper het voorbeeld niet gevolgd hebbe dat e)<?ers gegeven werd. In al de steden des lands zijn de Weldadigheidsfeesten ingericht geweest met de medewerking der verschillende politiekt partijen. Men moest op dezehde wijze han delen of zich houden aan de stipste onzijdigheid. Wij hebben het reeds gezegd. Het eerste gedacht was goed. Zoo lang er maar spraak was van eenen oproep te doen aan personen, die door hunnen stand, niet gemengdzijn aan de worsteling der partijen mocht men zeggen dat de inschrijving een aard van onzijdigheid had. De poli tieke mannen van weerskanten wa ren uitgesloten, het was volmaakt, en men kan begrijpen dat in deze voorwaarden, militairen en magistra ten, onder dewelke ét van onze denkwijze zijn, hunne medewerking beloofd hebben. Wat is er dan later gebeurd Waarom is de genomen verbintenis verbroken geweest Waarom heeft men onverhoeds de inschrijving gesteld onder de be scherming der heeren Colaert en Fraeys, de twee hoofden der klerika le partij van hier Wij hebben gezegd dat wij zouden verstaan hebben dat MColaert, bur gemeester, den plakbrief zoude ge- teekend hebben met zijnen gemeen- tesekretaris, het stadsbestuur het feest beschermende. Maar de handteekening van M. Fraeys wordt niet uitgelegd Het is eene scherts te komen hou den staan dat M. Fraeys maar tus- schen gekomen is in zijne hoedanig heid van voorzitter der feestcommis sie onzer stad. Wat men schijnt te willen verge ten is dat deze Commissie zuiver klerikaal is en dat het juist dit is wat aanleiding gegeven heeft aan eene gewenschte dubbelzinnigheid en aan het feest een zuiveren klerikalen aard geeft. Indien er in het Comiteit mannen moesten zijn die zich bezighouden met het inrichten van leesten, waar om heeft men nevens den naam van M. Fraeys dezen van M. Brunfaut niet gezet, die Voorzitter is der libe rale harmonie der Oud-Pompiers En indien M. Fraeys tusschen ge komen is als Voorzitter der katholie ke Associatie, moest men niet, indien men aan de inschrijving een karakter van stipte onzijdigheid wilde geven, vragen aan M. Emiel Iweins, voor zitter der Liberale Associatie, den plakbrief met hem te teekenen Want het is niet in zijne hoedanig heid van Schepen dat M. Fraeys tusschen gekomen is. Indien men het nuttig geoordeeld had den plakbrief te doen teekenen door het Schepen college, zou men M. Vandenboo- gaerde uitgesloten hebben De waarheid is dat men al de om standigheden moet waarnemen om de klerikale partij vooruit te stellen en dat men moet gebaren de liberale partij te vergeten. Het is onbetwistbaar het recht on zer klerikale bestuurders, maar zij zouden moeten meer tact hebben in den keus der gelegen ïeden De plakbrief die de voordracht aankondigt draagt zekerlijk de pau selijke kleuren niet maar deze van Italië zeker zijn eenige bestellingen gedaan geweest aan liberale druk kers, zeker heeft men zich in al de huizen begeven om geld te bedelen, dat van de liberalen gelijk dat van de klerikalen, aldus bevestigende dat het geld geen geur heeft, maar het is zoo niet dat zich het karakter van onzijdigheid van een fe>.- bevestigt Het is alzoo niet dat me. her bestaan erkent eener politieke partij, die over bijna de helft van het kiezerskorps beschikt eener stad M. Fraeys weet het zeer wel en hij heeft zich geschikt gelijk het zijn moest om van de op gerichte inschrijving eene klerikale betooging te maken. Wat er in dit alles te betreuren is 'tis dat de klerikale bestuurders bi] hunne oetooging onze militairen en onze ma s at <1 gemengd hebben, die, door hunne bedieningen, maar zouden mogen gemengd zijn in vol strekt onzijdige betoogingen. Wij hadden gehoopt dat in tegen woordigheid eener ramp die gansch de beschaafde wereld bewogen heeft men te Yper het goedg voorbeeld zou kunnen gevolgd hebben, dat elders gegeven is geweest. Men weet dat het Journal d'Ypres verzekerd had dat op het oogenblik der stemming, die het kiesrecht en de kiesbaarheid verleende aan de vrouwen, voor de kiezingen voor de werkrechters, M. Nolf en de andere liberale volksvertegenwoordigers ge vlucht waren. Het Journal d' Ypres bekent heden dat het zich vergist hadin ande re woorden dat het er om gelogen had dat M. Nolf deel had genomen aan de stemming en dat hij eene ont kennende stem had uitgebracht. Wij nemen akte van de bekentenis en van de herroeping. Het is de eerste maal niet dat wij het officieel orgaan der Ypersche ka tholieke partij op heeter daad van leugentaal betrappen. De hoofdop steller moet bepaald in oneenigheid zijn met zijnen godsdienst waarvan hij zich nochtans den beschermer noemt. Het is nauwelijks eenige weken geleden dat het Journal ons een arti kel toeschreef als verschenen zijnde in onze kolommen, dat wij nooit ge schreven hadden en dat wij niet konden goedkeuren omdat het ons in tegenstrij digheid zou gebracht hebben met ons zei ven. Het Journal aangemand te zeggen in welk nummer van ons blad dit artikel verschenen had, eindigde met te bekennen dat hij het getrok ken had uit een blad van Elsene ins gelijks getiteld le Progrès, erbarme lijk bijbrengende voor zijne verdedi ging dat wanneer het van le Progrès van Ype-i ^preekt het zorg draagt ons Progrès van Yper te noemen, hetgeen een nieuwe leugen is. Het Journal noemt ons inderdaad le Progrès kortaf, zonder eenige bij voeging. Het is dus eene gewoonte bij het Journal te liegen en onbeschaamd liegen: «Lastert, er zal altijd iets van over blijven. Schoone handelwijs welke wij voor rekening laten aan de god vruchtige redactie, ons bepalende met ze aan onze lezers kenbaar te maken. Dit gezegd en om terug te komen op de zaak van feminism, voegen wij er bij zonder te beproeven het Journal te overtuigen, dat M. Nolf zich in de Kamer bepaald heeft de hindernissen aan te duiden van de formuul aangeboden door M. Denis tegen dewelke hij gestemd heeft, bekennende dat onder oogpunt der kiezingen voor de werkrechters, hij bereid was eene vertegenwoordiging te verleenen aan de uitsluitelijk vrouwelijke ambachten, op voor waarde geen eenig kiezerskorps uit te maken in hetwelke de vrouwen de overmacht zouden gehad hebben op de mannen, hetgeen het geval zou zijn indien de tekst in eerste le zing behouden ware en waarin de heer Minister van arbeid verklaard heeft overeen te komen met M Nolf. M. Nolf heeft dus de verwaandheid niet gehad eene bespreking aan te gaan over het feminism, dat ruim behandeld is geweest door andere redenaars hij laat die groote rollen aan de feministen van overtuiging, die gelijk M. Colaert, de rechtzin nigheid hunner overtuigingen zoo ver drijft dat hij het recht der vrou wen aanneemt in zaken waar het niet betwist is, om het te verwerpen daar waar de steun der feministen hem zou noodig zijn, gelijk in de kwestie der politieke kiesbaarheid, waar M. Colaert TEGEN gestemd heeft op de uitjouwingen der socialistische linkerzijde waarvan hij zich heden beroemt de toejuichingen verworven te hebben. Daarna dat de goede trouw van het Journal ons niet meer ver- wondere. Men spreekt niet van koord in het huis van den gehangene. op liet gebied der liefdadigheid. In tegenwoordigheid der ontijdige tusschenkomst van den onvermijdelij- ken heer Ernest Fraeys, in de op richting van het Weldadigheidsfeest ten voordeele der slachtoffers van Sicilië en Calabrië, herinnert men ons met veel juistheid de houding, van onzen grooten politieker in eene gelijkaardige omstandigheid. Het was in Maart igoó, de schrik kelijke ramp van Courrières trof aller j; harten en eene ontboezeming van liefde ontstond overal. Te Yper, nam de Ypersche Cycle Club (maatschappij die zich uitsluite lijk bezig houdt met sport en geens zins met politiek) het initiatief eenen oproep te doen aan de liefdadigheid vanalharestadsgenooten en vaardig de twintig harer leden af om in de stad omhalingen te doen. Hetonthaal was sympathiek en bij na algemeen en de eerbiedwaardige som van fr, 2,704-89 werd omgehaald. Geene enkele protestatie van den liberalen kant. In de katholieke partij vond M. Fraeys alleen er iets tegen te zeggen. Gekwetst, misschien, omdat men hem niet onmisbaar ge vonden had tot het welgelukken, én willende, gelijk altijd zich doen on derscheiden, weigerde hij zijnen penning aan den CycleCluben opende in het Journal d' Ypres eene inschrij- vingslijst met namen, die van den 14 Maart tot de 14 April draaide om met moeite eene som van '300 fr. op te brengen. Deze minachtende houding ver wonderde niemand M. Fraeys voor princiep hebbende Gij zult mij volgen of gij zult niets 'zijn Dit kan al de Yperlingen niet be- I hagen. Tiet besluit dat men uit dit alles trekken kan is dat alle edelmoedig initiatief te Yper zich kwetst aan de kleingeestige gedachten van M. Fraeys. Onze klerikale bestuurders zip waarachtig onbekwaam iets goeds te verrichten. bekrompen geest bederft alles. Wat heeft men gezien, wan neer het er op aankwam te Yper den 75 verjaardag te vieren onzer Na tionale Onafhankelijkheid Ziehier wat wij schreven den 8 October 1905 Getrouw aan zijne dubbelzinnige poli tiek heeft onze burgemeester op eene be hendige wijze de politieke taak ontweken die op hem ruste. Een fameus concert had reeds de maat zijner onbekwaamheid en zijner volksgezind- heid gegeven. "iet, aan gehouden hebbende de 4. Ci ,e§7nnen en vernomen hebben- ®?at ?e militaire overheid aan de bezetting onaerripv. i uvcmeia aan ae Deze inrïom 'n§:en gegeven had voor het "richten Y® een vadeilandschfeest, ma mo v burgemees1er, als bedachtza vprap nan de gNegenheid gebruik en vergenoegde zich met aan de inrichters Jfc V

De Weergalm (1904-1914) | 1909 | | pagina 2